Sushenje gljiva- Dehidrator

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Sushenje gljiva- Dehidrator

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Hmm, tu postoje diskusije velike oko tih nekih faktora. :) Neki kažu da veća temperatura šteti samoj potenciji gljiva, neki kažu da ne šteti. Logički gledano, ako se pravi čaj od gljiva (gljive se zalijevaju limunom i vrelom vodom) koji je veoma vruć a ipak je veoma potentan, onda nema logike da veća temperatura šteti gljivama. Talište psilocibina je, koliko ja znam, 228 °C. ;) Tako da hmm ..

Ja koliko sam do sada skužio da je bolje sušiti gljive bez direktnog doticaja sa Sunčevom svjetlošču jer mi se zbilja čini da budu slabije. Isto tako, mislim da ne bi trebale imati pretjerano puno tj. bolje rečeno, ne bi trebale imati duži vremenski period doticaj sa zrakom jer mi se čini da ih i to pomalo oslabi, zapravo, u to sam siguran. Najbolje zip vrećica i tako u teglu koja se da lijepo zatvoriti. :)

A što se tiče ovih svih dehidratora, nekih granula za sušenje i sve te za.ebancije.. Mislim da to ništa jednostavno nije(!) potrebno jer se gljive sasvim fino sasuše za 3-4 dana na propuhu. Konačno sušenje tj. da se full presuše, može se jednostavno obaviti tako da ih spustiš blizu nekog izvora toplote poput grijalice i sl. Za par sati, kao krekeri budu.

Mislim da se u svemu zapravo ovdje puno komplicira. Ne kažem ja, ima tu nekih caka i fazona koji puno pomognu, ali ima jednostavno pretjerivanja. Jednostavnost je najbolja sigurno . ;) :)
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Sushenje gljiva- Dehidrator

Post Postao/la Vid Svante »

Pozdrav, zna li ko što mi se to dogodilo dok sam sušio gljive - nekako su pozelenile - poplavile - jako. Bile su već čudne kad sam ih ubrao,nekako drugačije od drugih su bile plavije sad pitam se jel moguće da imaju više psilocibina u sebi ili sam samo zabrijao? ili je to plijesan? Jedan dan je prošao od kako sam ih ubrao?
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Sushenje gljiva- Dehidrator

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

hmm najbolje bi bilo da fotkaš pa ćemo ti reći :) Slika govori tisuću riječi hehe
Ja znam da gljive mogu postati izrazito plave boje zbog oksidacije psilocibina. To nije ništa strašno. :)
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Sushenje gljiva- Dehidrator

Post Postao/la sometimes »

....meni su jednom popljesnivile kad sam ih stavio sušiti, inače sam ih sušio na sobnoj temperaturi, na vrhu ormara, a tada nisam bio doma i nije mi radilo grijanje pa mislim da je bilo pre vlažno za njih, ali to nije bilo plave boje..., više zelenkasto....

ali i tada sam malo sastrugao tu pljesanj i sve je bilo ok...., jestive...
....it didn't make any sense.....
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Sushenje gljiva- Dehidrator

Post Postao/la Vid Svante »

ajme već sam mislio da nitko nece odgovoriti. :) uslikat cu, možda većeras... pa da vidimo. nisam siguran jel plavkasto ili zelenkasto ali covjece smrdile su na ocat, no i dok su na kejku bile zgledale su čudno, kao da su se sušile same od sebe. ak ništa drugo budu bile ko psilocibinska gorgonzola
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Sushenje gljiva- Dehidrator

Post Postao/la AFX »

Smrad na ocat nije baš dobar znak.
Ovo je ta plava boja koja je normalna:

slika
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Sushenje gljiva- Dehidrator

Post Postao/la Vid Svante »

slika je jasna, i ogromna samo šta meni je cijela stapka plava do tamna... stavio bi ja sliku ali sam se uljenio a tapatalk i majka mi neš ne rade... sad bi ja trebao uslikati, prebaciti na komp i onda upload-at.... aj. idem ju uslikati
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Sushenje gljiva- Dehidrator

Post Postao/la Vid Svante »

evo fotki...

slika

slika


picture host
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Sushenje gljiva- Dehidrator

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Hmm meni to poprilično čudno izgleda, jer su baš skroz promijenule boju. Ja sam viđao ovako što je AFX objavio. Po mojoj nekoj logici, ja ako bi već odlučio da ih konzumiram, napravio bih čaj od njih a ne bih ih tako jeo. :) Kontam vrela voda opet ubije neke plijesni i bakterije koliko-toliko. :)
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Sushenje gljiva- Dehidrator

Post Postao/la AFX »

Meni ovo cudno izgleda..kao neka plijesan :-?

slika
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Odgovori