Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
ckola
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 13.04.2010, 08:19
 pohvaljen: 1 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la ckola »

naravno javljam čim uspije nešto...nadam se da ću i ja napokon nešto pozetivno pridonijeti a ne samo neuspijehe promašaje.
da ne živciram više puno sa "glupim pitanjima" dragog mi vujadina i sliične...nisam ja kriv što malo teže kontam neke stvari, naprosto sam takav mada mi logika ide dosta dobro inače, ovdje mi je očito podbacila
pa nizam neuspjehe.
bilo kako bilo obečajem, evo, moja slijedeča vijest bit će uspijeh...manitua mi!!
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Na početku ću reći, treba biti jako oprezan. Ali kod nas raste nekoliko psilocibinskih vrsta, koje se nemogu zamijeniti ni sa jednom opasnom vrstom ako se dobro pazi na sve karakteristike.
Jedna od njih raste već sada, tako da se isplati potražit, a ako se i ne nađe, šetnje po prirodi su uvijek dobrodošle.
Radi se o Panaeolus subbalteatus (cinctulus).
To je malena smećkasta gljiva, koja raste od proljeća do jeseni po cijelom svijetu, osobno je nisam nikad našao (jer nisam ni znao za nju prošle sezone), al ću je tražit ove godine, i nevidim zašto je nebi bilo na našem području. Mislim da je jedini razlog za malo informacija to što je jako malo ljudi poznaje, i još manje traži. Iako nisam dobio više informacija, imam razloga vjerovati da je prva gljiva u ovom postu upravo taj panaeolus. http://www.themajka.com/viewtopic.php?f ... t=10#p1269
Panaeolus cinctulus raste uglavnom po livadama i pašnjacima, vrtovima ili direktno na konjskom izmetu. Neću je detaljno opisivati jer se izgled može vdjeti po slikama, listići su bjelo-krem boje u mladosti, kasnije tamno smeđi. Stručak ponekad (ali ne uvijek) na dnu poplavi na pritisak. Najvažnija karatkeristika za identifikaciju je boja spora, koja je kod ove vrste potpuno crna, i zbog toga ju je jako teško zamijeniti s nekom drugom vrstom.
slika
slika
slika
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
ckola
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 13.04.2010, 08:19
 pohvaljen: 1 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la ckola »

ma stari moj, totalno si u pravu kad kažeš da rastu i kod nas...pa ovo podneblje je takvo da nemožeš ni zamislit biljku koja nebi mogla ovdje rasti pa tako i ta gljiva.
ja vjerujem da se potrefe svi uvijeti bar jednom u godini koji pogoduju baš tim ljepoticama i zato ću redovno obilaziti jedan hipodrom u blizini i farmu konja i totalno sam optimističan kad je to u pitanju...
naravno slike, opisi, pitanja...ništa sumnjivo ne gutam.
ne odustajem dok ih ne nađem!!!
ckola
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 13.04.2010, 08:19
 pohvaljen: 1 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la ckola »

naletio sam na neke koje mi izgledaju poput ovih psilociba serbica i sad trebam nekog da mi objasni kako da stavim slike ovdje...nisam neki haker,a!? jebiga, neznam. vidim tu ovaj img ali neznam kako to ide...imam slike u kompu i sad ih treba staviti ovdje?????
help!!!
ckola
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 13.04.2010, 08:19
 pohvaljen: 1 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la ckola »

evo naletio sam na još jedne koje pak totalno izgledaju kao ove što ih je Hypno Toad okačio u ovom postu...
samo su još male i nije nijedan klobuk otvoren, ali mi izgledaju isto. sliko sam ih jučer i danas pa tako dok ne narastu do kraja.
kako bi bilo da uđete u taj moj photobucket i tamo to pregledate...tamo se mogu, ono, dobro pogledat ili ...
šta bi bilo najbolje?
RedSh, Hypno i ostali znalci...šta kažete?
i da, gljivice rastu u mojem plasteniku u koji je ubačeno stajsko gnojivo sa farme bikova i konja...koliko sam do sada shvatio tu bi bili dobri preduvjeti za njih...ali o tom po tom.
sve se nadam da mi se posrećilo...uh sto bi to bilo ludilo...vaaaauuuu =p~
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Stanište i vrijeme zvuči idealno za njih, ali za točnu identifikaciju morat ćeš pričekat da se otvore i napraviti print spora na papiru. Ako je potpuno crn, ima šanse. I par detaljnih slika.
Možda možeš stavit link il nešto na svoj photobucket, a s imageshackom je jako jednostavno za radit, i netreba registracija.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
ckola
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 13.04.2010, 08:19
 pohvaljen: 1 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la ckola »

slika

evo ovako šira...jel to zbog rezolucije ili? evo i još jedna...jedan dan ralike...

slika

to ...za sada naravno
Zadnja izmjena: Red, dana/u 12.05.2010, 17:17, ukupno mijenjano 1 put.
Razlog: kopiras text gdje pise tumbnail for forum
ckola
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 13.04.2010, 08:19
 pohvaljen: 1 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la ckola »

pa i jesam...jedino tako je i radilo ali onako...kako si ovo izvela?

slika

Uploaded with ImageShack.us
opet isto...neznam, ali ti znaš pa ću ovako a ti popravi...može?
slika

Uploaded with ImageShack.us
Zadnja izmjena: ckola, dana/u 12.05.2010, 22:08, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Ckola stari moj, mislim da si naletio na zlato! :D Nemoj još počet skakat od sreće, trebam par slika i print spora kad se potpuno razviju, ali poprilično sam siguran!
Btw, kad tako kopiraš taj link, netrebaš pritisnut ovo img na forumu.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Evo izmijenio sam ti post, sad se vide slike.
Da li su na ovoj drugoj slici iste gljive? Definitivno jesu neki panaeolusi, al mislim neaktivni. Ove na prvoj izgledaju baš kao subbalteatus. Napravi print, i kad ih budeš brao stisni na svakoj dno stručka malo, promatraj dal će poprimiti plavkastu boju.
Ali aktivne ili ne, nemaš se čega bojati, panaeolusi nisu otrovni, mada ih nemoj još jest, želim bit potpuno siguran da nisu opasne.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori