Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Psilocybe subcubensis je sinonim za Psilocybe cubensis, ni po čemu se ne razlikuju, veličina spora je unutar normalne varijabilnosti za vrstu. DNA analize su pokazale da su ista vrsta. Oni su dali ime subcubensis gljivama koje rastu u subtropskim krajevima, ali su opet kazem ista vrsta kao one iz tropskih krajeva. Subtropi svojom klimom vise odgovaraju za rast P. cubensis.
Psilocybe cubensis ne moze rasti u nasim uvjetima, ne podnosi nikakvo zamrzavanje i treba vrlo vlazna ljeta, a kod nas je obrnuto, suha ljeta i vlažne zime.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Spunk »

Hvala
Nisam mislio da ih se ovdje moze naci nego iskoristit to sto pise da preferiraju kravlju balegu i da rastu u kasno proljece i pocetkom ljeta pa opalit u dvoristu jednu gredicu :D
Ali u tropima i malo dalje rezim dan noc je oko 12/12 cijele godine, tako da ideja u startu ne valja :D
Mozda sam na krivom mjestu postavio pitanje, u svakom slucaju dobio sam odgovor.
Jebivjetar
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Svi cubensisi preferiraju kravlju balegu, i svi rastu najbolje u tropsko proljece, znaci kad su obilne kiše i temperatura ispod 30*C. Ali to ne misle na nase proljece. Ti uvijek mozes napraviti vanjski uzgoj prilicno uspjesno ako pazis da osiguras dobre uvjete, ali ti nikad nece prezivjeti do sljedece godine.
Ima jako puno vrsta koje se mogu vrlo uspješno uspostaviti vani u nasim uvjetima.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Spunk »

Vec sam dosadan i spamam temu, ali da iskoristim priliku :)
Recimo da imam 5 litara kolonizirane razi(strain prema tvom savjetu). Hoce li biti pet litara ili manje, nebitno. Lako se izracuna. Eto, imam to, imam odstajalog mijesanog stajnjaka(uglavnom kravlji sa ne znam kolikim postotkom konjskog i magareceg), slama, supstrat za cvijece(ph oko 6-6.5), voda...
Povrsina koliko god, mogu zasjeniti ako treba, cak i napravit da se moze razapeti najlon kao plastenik. Drveni bazen oblozen najlonom pa u njemu sve odraditi? Mislim, mogu raditi sto god hocu(ustvari, sto ti kazes :D )
A podrucje je srednji jadran. Koji bi okvirno datumi bili pogodni za tako nesto :)
Jebivjetar
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Duka »

Nešto mi pade na pamet Hypno, onako kako pupoljci voćki sadrže smole i ulja čija je namena da održavaju temperaturu unutar pupoljka preko 0 stepeni, možda bi se u jesen posle outdoor uzgoja to mesto gde su rasle gljive i malo širi prostor okolo, onuda kuda je najveći procenat spora pao mogao poprskati nekakvim jestivim uljem, ko zna, možda bi neki mizeran deo spora preživeo mrazeve do proleća i nastavio ciklus
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Spunk »

Ne bi gnjavio ovdje, ali tema o vanjskom uzgoju je zakljucana viewtopic.php?f=46&t=50 . Siguran sam da ima ljudi kojima bi vise odgovaralo, a u krajnjem slucaju nije nezanimljiva tema. Moje potrebe za gljivama su ustvari minimalne i radije bi napravio par mjesta u dvoristu, pa sto bude bude. Ali svejedno...
Zivim na srednjem jadranu, tridesetak metara nadmorske visine. Kroz dvadesetak dana(jos jedna ili dvije bure) vrijeme ce se ustabiliti i krece lijepo vrijeme. Molim nekoga da mi kaze okvirno kad da krenem sa radom.
Mislim u kuci kolonizirati raz, pa ju ubacit u kokos/verm kao bulk. Kad to bude kolonizirano, izmrvit i pomjesat sa stajnjakom i slamom i prepustit elementima. Ja samo zaljevati. Manje vise mi je jasno kako to napraviti osim okvirnog datuma. Ako neko zna reci, eto, lijepo ga/ju molim
Jebivjetar
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Duka »

Nebitan ti je tu datum, gljive će krenuti da rastu kad njima budu dovoljno dobri uslovi, tako da čim malo otopli možeš da izbaciš zrnje napolje, micelijum će se sporo razvijati dok temperature budu ispod nekih 18-19 stepeni, kad skoče temperature krenuće i gljive, tu negde oko 25 stepeni im je idealno za plodonošenje
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 487
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la huana.meri »

Spunk je napisao/la:Ne bi gnjavio ovdje, ali tema o vanjskom uzgoju je zakljucana viewtopic.php?f=46&t=50 . Siguran sam da ima ljudi kojima bi vise odgovaralo, a u krajnjem slucaju nije nezanimljiva tema. Moje potrebe za gljivama su ustvari

trebaš imat sad spremno sve, kako kaže kolega prije mene nije bitno vrijeme, kako nije, pa u ljeti neće tropsku gljivu isfrutat, mora prije onih žega, znači dobro si kreno, samo budi spreman kako si planiro....ja bi stajnjak preskocio i samo s konjskim to nakrko, moje iskustvo je da je konjsko bOlje od kravljeg...

također moje iskustvo u outu s kubensisima je da trebaš više večih kolača, dobro izoliran out, ograđen, od puževa buba, mjesto u hladu više od pola dana, spreman najlon, plastenik kao mali da možeš bolje kontrolirat sve...srpanj i kolovoz su meni bili pretopli za kuensise vani, brzo jako su rasli, brzo se sušilo sve...4. mjesec kreni i u maju garant kreće frutanje...najviše sam problema imo s puževima, užas, gamad se drogira jako s gljivama i micelijem, i onda odumrli spavaju kraj gljiva, na mici....daj si truda :mushroom: :mushroom: :mushroom:
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Spunk »

huana.meri je napisao/la:...
Koji kriteriji su za odabir mjesta sto se tice hlada? Imam par opcija.
Jedno mjesto je cijeli dan u hladu, ali je ustvari dosta svijetlo. Nema nikakvog raslinja neposredno uz mjesto, sve je otvoreno i prozracno, a hlad pravi zid visok 2.5 metra koji je postavljen tocno istok zapad. Jutarnje i vecernje sunce zaklanjaju dalja stabla. Tu imam par metara uz zid koje bi mogao upotrijebiti.
Drugo je u totalnoj, mracnoj sjeni ispod raslinja.
Ostalo je otvoreno. Ali mogu napraviti sto treba. Drvene stupice u cetverokut i prekriti nekim prozracnim materijalom za hlad...
Jebivjetar
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 487
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la huana.meri »

moj prvi uspješni out nije bio nikak na divljaka ili zakopaj i ostavi, nakon nekoliko glupiranja sam skonto da moram pomno odabrat mjesto...
pa kad sam počeo razmišljat o njenom prirodnom staništu skonto sam da ja to mjesto na koje ih planiram stavit moram poznavat, točno dokle ide sunce, kad izlazi di, i odabrao sam mjesto ispod jedne breskve oko koje sam često u životu, koda živi samnom...
kolače sam stavio pod krošnju ali da par sati dnevno rukne po njima sunce, ne previše, kantama češ zaljevat ako je na otvorenom i ništa...
toplomjer normalno ima da pukne od mjerenja prije nego odabereš mjesto, ja sam zabijo one vinske, pošto imam tog sranja, u zemlju, micu, ko sonde...

ako pokriješ bez protoka zraka onda kreće sranje, ako nepokriješ moraš vlažit često, izaberi svoj križ, nema tu nacrta ovako to ide, moraš oko tog skakat nekad ko na federima, nekad bukne ko blesavo samo, zavisi kako je vrijeme, jer ako si vani, uzdaš se i vjeruješ u prirodu da če podariti nešto...
moje je iskustvo da neradiš baru, koristi mahovinu uz kolače jer pomažu jedno drugo strašno...
pošto je breskva koju sam koristio niska, nakoso raste, krošnja je metar iznad kolača bila, mahovine, pa kad idem vlažit, nakrkam breskvu odozgo prvo, onda dopunim dole, duže dolje drži vlažnu klimu tako
sretno
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Odgovori