Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Jos
rank4
Postovi: 116
Pridružen/a: 21.03.2010, 18:53
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta

Re: Prava gljiva ili ne??

Post Postao/la Jos »

Psilocybe semilanceata? :x

ove jeseni :D :
slika

slika

slika

slika

slika
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Prava gljiva ili ne??

Post Postao/la Red »

HuHu, to su prave lijepe djevojke :D vidim da je ulov bio bogat =p~
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Koja je ova gljiva?

Post Postao/la dr.manijak »

Evo ovo moze da bude tema za sve one koji nadju neku gljivu pa nemaju opojma koja je..
Inace ja sam otvorio ovu temu posto nisam znao gde da postavim pitanj, znaci zanima me koja je ovo gljiva..

slika
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Koja je ova gljiva?

Post Postao/la Red »

jako je tesko identificirati gljive putem slika, a jos teze ako je slika losa.

vrlo rijetko ces naletiti na nekog tko toliko dobro poznaje gljive da bi ti je samo slikom prepoznao. neke gljive su vrlo vrlo slicne i po boji i izgledu i razlikuju se samo po sitnicama, tako da ti niti veliki poznavaoc nece sa 100% sigurnosti reci koja je...

zao mi je, nase znanje je limitirano ovdje, nitko od nas ne poznaje gljive toliko dobro osim onih uobicajenih jestivih... a ovo sve sto raste naokolo je najcesce nejestivo ili otrovno. halucinogeno gotovo nikako, osim u rijetkim dijelovima...

spojila sam sa slicnom temom ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Koja je ova gljiva?

Post Postao/la HypnoToad »

Tako je, po ovoj mutnoj slici je gotovo nemoguće odrediti koja je to gljiva.
Ja relativno ok znam gljive, i uglavnom mogu pomoću knjige barem otprilike odrediti koja je, al moram od negdje krenuti.
Tako da za tebe, i za sve koji budu htjeli identificirati neku gljivu, evo malih uputa. Kao prvo, stavite oštre slike klobuga odozgora i listića, napišite detaljno na čemu je rasla, koje boje je print, kakav je stručak, da li je šupalj ili ne i td. Oštre slike i stanište su najvažnije.
Ali opet, ako tražite "halucinogene" gljive, onda dobro upoznajte tih par vrsta koje mogu rast kod nas, i još jednom tražite potvrdu od nekoga tko zna. NIKAD NE JEDITE NEŠTO AKO NISTE 112% SIGURNI ŠTA JE!! Puno su veće šanse da ćete naći nešto jako otrovno nego aktivno kod tih sitnih gljivica.
Evo tih par vrsta koje rastu u našim krajevima, pa ih malo pogledajte po netu i pročitajte opise:
Panaeolus cinctulus, Psilocybe serbica, Psilocybe semilanceata, Psilocybe cyanescens i Psilocybe bohemica. Panaeolusi rastu u kasno ljeto, a ove sve psylocibe u jesen, kad se temperatura spusti na nekih 10-15 stupnjeva. Kod nas su sve ove gljive jako rijetke, nešto češće ih se može naću u sjevernijim dijelovima, na livadama (semilanceata) ili na trulim drvenim otpatcima, granama i listovima(cyanescens i bohemica).
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Trubadur

Evo opet ja šeto malo po šumi ...

Post Postao/la Trubadur »

Heheh ...evo pa vidite jeli ovo sta korisno:)

SLIKA1slika

SLIKA2slika

SLIKA3slikahahah ali ova izgleda preotrovno :ymsick: :-B

SLIKA4slika

SLIKA5slika
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Evo opet ja šeto malo po šumi ...

Post Postao/la HypnoToad »

Prve i zadnje dvije su vjerojatno neki panaeolusi, opet teško je reć po mutnim slikama. Prva bi čak mogla bit panaeolus cinctulus, baci jednu na papir i provjeri print, mora bit potpuno crn, malo pritisni dno stručka, trebao bi lagano promijeniti boju u plavkasto.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Koja je ova gljiva?

Post Postao/la Red »

Molim vas, stavljajte neke jasne slike. ovo moze biti bilo sto :D
mislim da nema potrebe otvarat svaki put novu temu a ista je tema :-? :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Mudrac
rank3
Postovi: 57
Pridružen/a: 10.04.2010, 19:00
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Koja je ova gljiva?

Post Postao/la Mudrac »

:ymapplause: Za samo mudro!!!!.....Ovih sa slike 2 kod mene u dvoristu ima tepih i to vec iz godine u godinu.....smaraju.
A ovo sto je Red stavila sliku psilocibe serbica-tako nesto sa klobukom prstenasto braon sa belim vrhom odgore sam sretao ispod 1 platana (ili javora nisam sig.) pored kanala prosle jeseni....(inace ja sam iz Sr.-Vojvodina)nesto ovom slicno i bilo ih je prilicno...
e da sam znao(a mozda i nije bilo to,ako budem ziv do tad...obicu tamo i ove jeseni posle neke kise)kako izgleda serbica (kad je mala ko huatla)slika
Zadnja izmjena: Mudrac, dana/u 26.06.2010, 18:58, ukupno mijenjano 3 puta.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Koja je ova gljiva?

Post Postao/la Red »

slike sa šrumerija se ne vide ako niste clan ili ulogirani, pa nema smisla stavljat takve linkove...cisto da se zna ;) uploudajte negdje drugdje onda, ako moze..jer ovako je bezvez :-?
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori