Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Gljive su dosta izmasakrirane i slike nisu najbolje, ali ako je ova plavkasta nijansa stvarna, onda je neka od plavih Stropharia, cyanea/pseudocyanea. Za ovu malenu ne bi ni nagađao što je.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la danko fafanko »

Je, plave su a rasle su gdje i serbice... Jesu te stropharie psihoaktivne?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Nisu.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 487
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la huana.meri »

imal kakih nada u mene????? :) iznad 600 metara, čips drveni, grane polutrule, šaš, kupina, granje u 3pm, potok sastrane, jako puno vlage, 2-4 C, dosta bruzaju, čokoladne resice, smeđe po prstima kad sam čistio ih...

slika
slika
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la klada »

S tim nahrani živine ako imaš
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

klada je napisao/la:S tim nahrani živine ako imaš
[-X :301: Ne davati psihoaktivne supstance jadnim životinjama!!

Bravo Huana, svaka čast! :ymapplause: Nisu u cvijetu mladosti, ali poslužit će. ;)
Gdje je to ubrano? Velebit?
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
drvić
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 02.11.2018, 13:44
Ima zahvala: 6 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la drvić »

Je li moguće da bi njih bilo i na Sljemenu? Makar sumnjam.. ali sve navedene karakteristike područja mogu se naći i na brdima oko Zagreba. Na Žumberku također. Ima vjerojatno stotine takvih (mikro) lokacija mimo Velebita!
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Pozdrav draga ekipo, evo i mene nakon dužeg perioda hibernacije i odmaranja. Ovih dana naletih na ove ljepotice, i po svemu sudeći, mislim da naletih na nešto interesantno. :) Treba mi samo potvrda od malo stručnijih gljivoljubaca. :)
Privitak/ci
IMG_20181205_140037.jpg
IMG_20181205_135939.jpg
IMG_20181205_135917.jpg
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la danko fafanko »

HypnoToad je napisao/la:Nisu.
Čitam sad o tim Strophariama, kaže da su pune psilobina i psilocybina :-?

Together with other fungi in the genus Stropharia, the Blue Roundhead is inedible. In the USA it is listed by several authorities as one of the mushrooms that can contain significant amounts of the toxic hallucinogens psilobin and psilocybin. Although, with the possible exception of Sulphur Tuft Hypholoma fasciculare, no member of the family Stropharicae is known to be dangerously poisonous, some of the Stropharia species can certainly cause very unpleasant gastro-intestinal symptoms. We therefore treat Stropharia caerulea as just for looking, and definitely not for cooking.
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 487
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la huana.meri »

područje divljih psihoaktivnih vrsta gljiva koje sadrže spojeve poput psilocibina je ogromno...postoje gljive koje rastu na sličnim podnebljima u americi a kod nisu prijavljene...naišao sam kroz ovu godinu na 4-5 vrsta sa jako puno obilježja magije, neke sam sačuvao, osušio...kad uvatim volje poslikam možda, no nigdje nisam ni pitao jesu li potentne jer sam imao opciju pravih...
osobno me trenutno interesiraju vrste koje rastu po zimi, pred snjeg, po snjegu, a ima i takih vanzemaljaca...sve mi se čini da je sljedeći potez koji je obavezan svakom istraživaču amateru, mikroskop...volio bi da sam ga imao i ranije pa da sam neke probane vrste mogao pregledati, no eto, preživio sam... :blinkk:

jedan moj rođak, vanzealjac isto :mushroom: , ima slični fokus ko ja, skupa smo i lovili dosta već, i dogodilo nam se da smo naišli na gljivu koja nam je obojici okinula u glavu po purpurnoj boji spora koje se naziru u tragovima nekad...brali smo serbice pa nismo obraćali pažnju preveć, samo nastavili po prvom planu, no kasnije je on potvrdio i ubrao te nove "psilocybe caerulea"...

želim reći, da ako imate poimanje mikro klime u kojoj neka gljiva treba biti, velika je šansa da naiđete na neku također aktivnu ali da neznate koja je...nekako kao da s vremenom počinješ lakše nalaziti taj predio prirode...čudno nekako....ja pak moram reći da osjetim posebno miris serbice, mozemo se smijati, no po nosu sam ih detektiro nekoliko puta, nevidim ih ali osjetim, i onda lezi dole, dobar dan, eo nas tu zavučene...moje osobno mišljenje je da isto mirišu kao domaći cubensisi samo serbica ima i onaj intenzivan miris, mix šume, maghovine, no baš se razaznaje kad je blizu...možda sam i lud, možemo se kreveljit, ali ove godine imam divne osobne rezultate...

također mi se čini da je obrazovno štivo ove godine kud i kamo opširnije nego prije nekoliko godina kad sam osobno orao po toj temi...
osobno smatram da ako sam ja uspio pronaći divlje, svatko to može, ko ima volje prave, nemislim da moraš biti anunaki za to...
strpljenje, vrijeme, pedantnost i ustrajalost, neki predjeli rode kad ste ih prekrižili kao potencijalne...:)
sretno svima
slika
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Odgovori