Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
dmadrfakr
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 29.09.2017, 22:19
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la dmadrfakr »

hehehe ;)

:* :* :* :* :*
dmadrfakr
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 29.09.2017, 22:19
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la dmadrfakr »

zanima me sta je ovo?

media/images2/1508807778.jpg
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Na cemu su tocno rasle? Izgleda da je Galerina autumnalis, no mogla bi biti i neka Tubaria jer ne vidim ostatke prstena, supstrat je tu jako vazan.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
dmadrfakr
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 29.09.2017, 22:19
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la dmadrfakr »

ne sjecam se.
hajde dobro, lazem, nisam obratio paznju previse. nije se nalazila previse daleko od bohemice jbga. ..bit ce da si ubo, kao i uvijek!
veliki brat kaze "Galerina autumnalis, the deadly Galerina" ihihihiihih .... ajmo voz iz spavace!!!
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la ljacve55 »

dmadrfakr je napisao/la:ne sjecam se.
hajde dobro, lazem, nisam obratio paznju previse. nije se nalazila previse daleko od bohemice jbga. ..bit ce da si ubo, kao i uvijek!
veliki brat kaze "Galerina autumnalis, the deadly Galerina" ihihihiihih .... ajmo voz iz spavace!!!
Lijep nalaz!
Čestitam,daj mi reci jesi li iz Hr i u kojem dijelu?
Baš me zanima!
dmadrfakr
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 29.09.2017, 22:19
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la dmadrfakr »

BiH
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

dmadrfakr je napisao/la:ne sjecam se.
hajde dobro, lazem, nisam obratio paznju previse. nije se nalazila previse daleko od bohemice jbga. ..bit ce da si ubo, kao i uvijek!
veliki brat kaze "Galerina autumnalis, the deadly Galerina" ihihihiihih .... ajmo voz iz spavace!!!
Slike iz staništa su jako važne za identifikaciju. Za Galerine je specifično da rastu direktno iz trulog drva, panjeva, grana itd., a ne iz kompostirane drvne mješavine kao P. bohemica. Sad kad gledam po danu, rekao bih da nije Galerina, nego neka Tubaria, iako jako, jako liči, ali fali taj prstenčić koji je karakterističan za Galerine. Slike staništa bi vrlo vjerovatno razjasnile situaciju.
Ali uglavnom, sad možete vidjeti koliko je tanka granica između tripa i smrti, stvarno se nije za zajebavati.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
dmadrfakr
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 29.09.2017, 22:19
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la dmadrfakr »

da Zabac, cini mi se da sam ih ubrao direktno sa trulog drveta. mozda imam i sliku negdje posto inace nastojim da uvijek dokumentujem sve. ..provjerim kad dodjem kuci..

Poprilicno sam siguran da nam se potkrala jedna mala sa drveta, jer smo mislili da je dobar primjerak bohemice. vec sinoc mi je bila sumnjiva jer je poprimila drugaciju boju od ostalih, a sad citam da Tubaria poprimi slicnu boju kad se susi. slikat cu vam... uglavnom poslusajte Praoca Zabca i nemojte se zajebavat sa ovim stvarima. ..pustite nas!
dmadrfakr
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 29.09.2017, 22:19
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la dmadrfakr »

- mislim da je ovo slika stanista onih "Tubaria", mada nisam siguran..
media/images2/1508804873.

- mala sumnjivica, bezobraznica, al je slatka, vidi boje waaaaaaaaaaa
media/images2/1508807979.jpg
media/images2/1508816410.jpg
( mislili smo da je ostatak cortine (veo) jedan od pokazatelja.. ? ..da sad to rascistimo, ima li Bohemica veo dok je skroz mala i koliko je vidljiv ako ima? sta je sa drugim "nasim" psilocibima? serbica navodno ima, a Bohemica je njena varijacija ili zasebna vrsta?? kolike su i kakve tacno razlike? vidio sam da je varijacija Bohemice Moravica i razlikuje se samo po vecim sporama sto je vidljivo samo mikroskopom.. ..da ti glava explodira od nejasnoca :D )

- bice da su ovo Galerine, a? slika iz moje kolekcije..
media/images2/1508803906.jpg
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

dmadrfakr je napisao/la: ( mislili smo da je ostatak cortine (veo) jedan od pokazatelja.. ? ..da sad to rascistimo, ima li Bohemica veo dok je skroz mala i koliko je vidljiv ako ima?
Ima, ali je vrlo tanak, brzo popuca i izgubi se. Slično kao na ovoj, malo slabiji, ali tu odmah po boji vidiš da nije Psilocyba.
dmadrfakr je napisao/la:sta je sa drugim "nasim" psilocibima? serbica navodno ima, a Bohemica je njena varijacija ili zasebna vrsta?? kolike su i kakve tacno razlike? vidio sam da je varijacija Bohemice Moravica i razlikuje se samo po vecim sporama sto je vidljivo samo mikroskopom.. ..da ti glava explodira od nejasnoca :D
Uff, definitivno da ti glava eksplodira, ili barem da ti krene krv iz nosa. Ja nisam već dosta godina u tim taksonomskim krugovima, ali općenito ti je taksonomija gljiva područje iz kojeg možeš ili pobjeći na vrijeme, ili čekati da te iznesu u luđačkoj košulji. Kad krenu svađe, može doći i do žestokih fizičkih obračuna. Uglavnom se rasprava svodi na dvije različite struje, jedni bi razdvajali u što više vrsta, a drugi bi natrpavali sve u jednu vrstu i onda na milijon podvrsta. Sjećam se da je jedan mikolog pokušavao sve vrste iz sekcije Cyanescens, uključujući i serbicu/bohemicu/moravicu, zvati Psilocybe cyanescens var, jer su kao genetski jako slične. Ja se ne slažem s takvim načinom imenovanja. Kod ovih vrsta konkretno, netko je odlučio da su sve podvrste genetski dovoljno slične da bi bile varijante iste vrste, a pošto je P. serbica imenovana prva, onda je imala prednost. P. serbica izgleda drugačije, manja je, tamnija, a moravica je zvonastija. Ova "podvrsta" koju ste vi našli je P. serbica var. bohemica, prema sadašnjem konsenzusu, ali pošto se sinonimi mogu slobodno koristiti, ja je odlučujem zvati Psilocybe bohemica do daljnjega.

I da, ovo na zadnjoj slici su Galerine.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori