Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Black
rank3
Postovi: 65
Pridružen/a: 01.02.2016, 07:55
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Black »

Odlično,u linku je mala povjest uzgoja i zaista šamani nisu imali tako sterilne uvjete,sad ne znači da ih treba valjat po prašini ali ima par dobrih trikova svakako. Mislim da ću pokušat nešto blisko ovim mojim izvorima,ovdje opisanom i savjetima sa foruma :thumbsup:
Pa kako bude,nade prevelike maknut sa strane i ostaje mi ugodno iznenađenje , idem fino sad korak po korak :sunn:
Razlika između lijeka i otrova je u količini !
Avatar
SpaceLulu
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 01.02.2016, 15:39
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la SpaceLulu »

Pozdrav svima, imam pitanje (pitanja) pa da ne otvaram novu temu evo ovde da pitam. Možda je poduže pa se odmah zahvaljujem na strpljenju, samo želim da proverim da li je sve na mestu.

Rešila sam da se bavim uzgojem gljiva, nikada ranije to nisam radila i ovo mi je prvi put.

Oprema:
- poveća plastična kutija od koje ću napraviti box za rad. U smislu da izbušim rupe za ruke i da to bude što je sterilnije moguće
- 2 manje plastične kutije u kojima planiram da držim tegle i koje će kasnije služiti u drugoj fazi za uzgajanje.
- 3 widemouth tegle od 235ml
- rukavice, špricevi, maska za usta, mreža za kosu, alkohol, asepsol, destilovana voda
- grejač za akvarijum, kako bih mogla da postignem odgovarajuću temperaturu
- perlit, vermikulit, integralno pirinčano brašno
- spore print
- ekspres lonac stiže početkom sledeće nedelje

Plan za prvu fazu uzgajanja:
- pomešam vermikulit, pirinčano brašno i vodu u odgovarajućim razmerama i sipam u tegle
- tegle stavim u ekspres lonac, i ostavim da se ohladi tokom noći
- očistim kupatilo
- ubacim plastične kutije i opremu u kupatilo i očistim, potom poprskam asepsolom i izadjem.
- posle 10ak minuta uđem, opet malo pobrišem opremu za rad.
- prebacim spore u špric.
- sadržaj jednog šprica ubacim u 3 tegle, ostale špriceve odložim za drugo uzgajanje.
- zatvorim plastičnu kutiju u kojoj su tegle i stavim je u drugu plastičnu (u kojoj će biti voda sa grejačem).

Ovo mi je plan za prvu fazu, plan za drugu fazu nemam ali ću ga napraviti dok se tegle ne popune.

Pitanja:
1. Spore print sam uzela sa FRSE-a, da li mislite da je jedan spore print dovoljan za 3 šprica? I da li je bolje da pravim špric ili odmah da sa spore printa ubacim u tegle?
2. Da li je jedan špric dovoljan za 3 tegle?
3. Da li mogu još nešto da uradim po pitanju sterilizacije?
4. Kutija u kojoj ću obavljati te stvari je plastična u kojoj ću napraviti prostor za ruke, koja se zatvara odozgo. Kutiju pre toga planiram da očistim alkoholom i zatvorim. Da li bih smela u toj kutiji da zapalim upaljač kojim bih sterilisala iglu, ili da se ne igram time? Da li postoji sredstvo koje nije zapaljivo?
5. Nisam našla "braon pirinčano brašno" kod nas, jedino integralno, da li neko zna da li je to isto?

Hvala svima na pomoći! :mushroom: :mushh:
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la username7 »

1. Koliko šprica napraviti od jednog printa ovisi o gustoći i veličini samog printa. Srednje gust print 2cm promjera dovoljan je za 3-10 šprica od 10-12 ml. Moraš koristiti špricu jer ne možeš drugačije ubaciti spore kroz sloj suhog vermikulita na vrhu tegle.
2. Po tegli(čaši) od 2,5 deca ide cca1ml solucije sa sporama (0.25 ml po rupi x 4), tako da s jednom špricom od 10ml možeš inokulirati 10čaša. Tebi za 3 čaše treba 3ml. :)
3. i 4. Ne koristim glove-box pa ne mogu pomoći, al svakako pažljivo sa plamenom i sredstvima za dezinfekciju.
5. To je to.
Sretno! :)
Zadnja izmjena: username7, dana/u 14.03.2016, 23:53, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Black
rank3
Postovi: 65
Pridružen/a: 01.02.2016, 07:55
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Black »

Koliko sam pročitao sve mi se čini da s jednog printa možeš mnogo više od tri tegle da oplodiš, ne zaboravi da destiliranu vodu za spore i da ti odstoje bar 24 sata u hladnjaku,da se napiju vode prije inokulacije. Posudu gdje češ ih stavit prije punjenja šprica isto moraš sterilizirat......
U biti,idi na metode uzgoja,prvi post,sve ti je korak po korak napisano.Drži se toga koliko možeš i ne pretjeruj u sterilizaciji da ne ubiješ spore.
@SpaceLulu sretno :mushroom: :thumbsup: :thumbsup:
Razlika između lijeka i otrova je u količini !
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la shroomko »

SpaceLulu je napisao/la:5. Nisam našla "braon pirinčano brašno" kod nas, jedino integralno, da li neko zna da li je to isto?
Isto je.
SpaceLulu je napisao/la:3. Da li mogu još nešto da uradim po pitanju sterilizacije?
4. Kutija u kojoj ću obavljati te stvari je plastična u kojoj ću napraviti prostor za ruke, koja se zatvara odozgo. Kutiju pre toga planiram da očistim alkoholom i zatvorim. Da li bih smela u toj kutiji da zapalim upaljač kojim bih sterilisala iglu, ili da se ne igram time? Da li postoji sredstvo koje nije zapaljivo?
Ne moraš raditi u kupatilu, udobnije je u sobi na nekom stolu. Zaštiti stol nekakvom plastikom (npr vreća za kiseljenje zelja).
Kutiju ispereš od prašine, malo osušiš, staviš na stol i poprskaš asepsolom. Alkohol nije dovoljan jer ubija samo bakterije, a ne spore raznih plijesni.
Nakon 15 minuta sa kuhinjskim ručnicima pokupiš višak asepsola sa dna kutije i kreneš na posao.

Upaljač pali izvan kutije. Igla je tako vruća da i ako padne nešto na nju izvan kutije, neće preživjeti.
Možeš uzeti još dvije stvari za bolju sterilizaciju iako nije nužno:
1) Kirurška maska. Staviš ju na lice i izdisati ćeš sterilan zrak. Košta 1-2 kn u ljekarnama.
2) Možeš uzeti Tyvek Sleeves. Googlaj što je to. Ili kupiš gotove ili kupiš soboslikarskog odijela od tyveca i odrežeš škarama rukave. To sam vidio u let's grow mushrooms, preporučam da pogledaš taj video, ima ga na youtubu i torrentima.

Prvi post ovdje:
https://www.themajka.com/viewtopic.php?f=46&t=2444
Avatar
SpaceLulu
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 01.02.2016, 15:39
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la SpaceLulu »

Hvala svima na savetima.

Nisam znala ovo da spore trebaju da odstoje u špricu pre inokulacije, ali eto sada znam. :)

Imam i asepsol i alkohol. I ja se nadam da neću preterati sa stelizacijom, a opet da neću uraditi premalo :)
Sada još samo čekam ekspres lonac, ali eto dok to čekam mogu da prebacim spore u špric.
Posle toga špric/eve mogu da čuvam u frizideru?
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la pecurko »

Tako je...
Ne možeš preterati sa sterilizacijom, al sa druge strane je dovoljno da prebrišeš površinu na kojoj radiš, da izbegneš velike fluktuacije vazduha i koristiš rukavice...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
changadmt
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 16.03.2016, 14:48
Ima zahvala: 3 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la changadmt »

Pozdrav svima, zeleo bih da postavím par pitanja i da se uverim da radim sve kako treba...
Od opreme imam sve sto i koleginica spacelulu sa vutreorg ..:p
print sam dobio od prijatelja,najverovatnije sú u pitanju golden teachers, i cini mi se da je prilicno gust. Taj drugar mi je preporucio da print stavim u 2 sprica od 10ml,i da ih ispraznim u 4kolaca(tegle/case),jer ce mi návodno tako brze kolonizirati nego da stavljam po malo,u vise tegli...jel to listina?
I Kada budem u ekspres loncu kuvao teglu sa vermikulitom i brasnom,zar mi nece ulaziti voda kroz rupice na poklopcu kad krene da kljuca u loncu? I da li umesto tegle i poklopca moze da posluzi obicna casa obmotana alufolijom koja je pricvrscena zicom,i da li treba na njoj da se busne par rupa da ne pukne prilikom kuvanja?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la shroomko »

Ne znam da li ce ti brze ici sa 2 ili 5 sprica. Ja bi napravio bar 5 ako je print velik i gust.

Ulaziti ce ti voda da. Zato se stavi alu folija preko case (nakon sto si napravio rupice i zastitio ih mikropore trakom ili sintentickom vatom).
Obicna casa bi se vjerojatno kontaminirala u roku keks.

Pogledaj link koji sam dao u mom zadnjem postu u ovom threadu. To je vjerojatno najbolji video tutorial za uzgajanje gljiva. Ocito ti treba (kao i vecini nas). Nadam se da bar malo razumijes engleski.
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la username7 »

changadmt je napisao/la:Taj drugar mi je preporucio da print stavim u 2 sprica od 10ml,i da ih ispraznim u 4kolaca(tegle/case),jer ce mi návodno tako brze kolonizirati nego da stavljam po malo,u vise tegli...jel to listina?
To u principu nije točno. Stavljanjem previše otopine u čaše postoji opasnost da poremetiš odnos vlage u supstratu i tako usporiš/onemogućiš budući razvoj micelija.

PF tek je tehnika uzgoja do koje su ljudi došli tokom godina i godina ispitivanja raznih načina uzgoja a finalizirana od strane Ps. Fanaticusa po kojem se tek i zove. Početnicima je uvijek preporučljivo da prate originalni tek što je više moguće, a tek kada uspješno uzgojiš svoje prve gljive - slobodno eksperimentiraj i modificiraj na način na koji najviše odgovara tebi i tvojim uvjetima. Prateći PF tek u originalu stječeš referentnu točku za sve buduće (modificirane) uzgoje.
changadmt je napisao/la:I Kada budem u ekspres loncu kuvao teglu sa vermikulitom i brasnom,zar mi nece ulaziti voda kroz rupice na poklopcu kad krene da kljuca u loncu? I da li umesto tegle i poklopca moze da posluzi obicna casa obmotana alufolijom koja je pricvrscena zicom,i da li treba na njoj da se busne par rupa da ne pukne prilikom kuvanja?
Savjetujem da budeš precizan u terminologiji. Tegla/staklenka se uglavnom koristi pri uzgoju na zrnju, a čaše pri uzgoju PF tek. Izvorno se koriste čaše sa metalnim poklopcem na navidavanje koje su kod nas ili teško dobavljive ili preskupe. U tom slučaju se rupe buše prije sterilizacije, prekrivaju med. trakom a dodatno prekrivaju i jednim slojem alu folije da voda ne rukne unutra.

Popularna alternativa su čaše od 2,36 dl. U tom slučaju za poklopac koristimo poduplanu alu foliju a preko opet sloj jednostruke alu folije kao zaštita da voda prilikom prokuhavanja ne pljusne po čašama. Nakon sterilizacije oprezno skidaš samo prvi sloj folije, a rupe u improviziranom poklopcu od duple alu folije jednostavno bušiš iglom tek prilikom inokulacije. Po čaši računaj 1ml (4*0.25). Ne bi bilo loše da dok uštrcavaš vodiš računa da ti solucija sa sporama klizne uz stijenku čaše skroz do dna, jer se inače dno nekako najsporije kolonizira.

Dakle da, mogu čaše... i ne, ne trebaju rupice prilikom sterilizacije, nema straha od pucanja dok god su čaše odignute od dna i u loncu ima dovoljno vode. Sretno! :)
Odgovori