Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la HypnoToad »

Ljudi imaju bezrazložno negativno mišljenje o plijesnima. Samo šačica plijesni je toksično, i većinom su to karcinogeni spojevi, koje bi se moralo unositi redovno i u velikim količinama da bi imale negativne posljedice na organizam.
Ako nemaš namjeru ušmrkivati lajnu spora plijesni, onda se stvarno nemaš zašto brinuti.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la semperviva »

Ma dobro, naravno da nisam mislila da ću umrijet... Ali ne bi htjela da mi dođe jako loše, a svakako bi mi bilo žao baciti sve pa da se poslije pitam jel to bila pametna odluka.

Na ovim mojim gljivama su se nakupile bijele zelene i plave plijesni. Bilo kako bilo te zaražene djelove sam amputirala i te gljive stavila u odvojenu posudu na sušenje, a poslije ću ih iskoristit za tinkturu. Kontam, svakako i da jeste nešto nepoželjno ostalo alkohol će to srediti, ali nakon tvojih riječi sam puno opuštenija :)

Hvala :thumbsup:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la HypnoToad »

Ma ne brini, ne može ti bit loše, plijesni uglavnom ne uzrokuju gastričke probleme. Najćešće kod plijesnive hrane želučani problemi su uzrokovani bakterijama koje se isto nalaze na njoj.
Sasvim mi je razumljivo da tako razmišljaš o tinkturi, ali to je pogrešno. Alkohol će ubiti plijesni, da, ali svi mi svakodnevno unosimo milijune spora i hifa plijesni hranom, pićem i zrakom, i ako nemamo neku ozbiljnu bolest imunog sustava nećemo imati problema zbog toga. S druge strane, ukoliko plijesan sadrži neki toksični alkaloid, velike su šanse da će on biti topljiv u alkoholu.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la shroomko »

HypnoToad je napisao/la:Ljudi imaju bezrazložno negativno mišljenje o plijesnima. Samo šačica plijesni je toksično, i većinom su to karcinogeni spojevi, koje bi se moralo unositi redovno i u velikim količinama da bi imale negativne posljedice na organizam.
Ako nemaš namjeru ušmrkivati lajnu spora plijesni, onda se stvarno nemaš zašto brinuti.
Ja sam čuo da su mikotoksini jako zajebani. Ne odmah, već tijekom godina.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la HypnoToad »

Pa neki jesu. Pogotovo ti kancerogeni o kojima sam pričao, mogu strašne probleme izazvati prilikom dugotrajnog izlaganja. Ali to je vrlo mali postotak.
Inače veći problem za zdravlje stvaraju spore plijesni u vlažnim, pljesnivim prostorijama, mogu izazvati alergije, simptome astme ili dugotrajne plućne probleme.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la semperviva »

HypnoToad je napisao/la:Sasvim mi je razumljivo da tako razmišljaš o tinkturi, ali to je pogrešno. Alkohol će ubiti plijesni, da, ali svi mi svakodnevno unosimo milijune spora i hifa plijesni hranom, pićem i zrakom, i ako nemamo neku ozbiljnu bolest imunog sustava nećemo imati problema zbog toga. S druge strane, ukoliko plijesan sadrži neki toksični alkaloid, velike su šanse da će on biti topljiv u alkoholu.

Ček ček ček, nisam sigurna jesam li te dobro razumjela. Koliko je onda sigurno dugotrajno konzumirati tinkturu napravljenu od takvih gljiva? S obzirom da u kućnim uvjetima nemam nikakve šanse znati sadrže li te plijesni kakav toksični alkaloid.
Nemam multiplu sklerozu (kao osobe kojima je WEEDetix pomagao olakšati simptome) ali imam tegoba koje želim umanjiti i ne želim sebi nanijeti dodatnu štetu na ionako narušen imunitet.
Dal da radije iskoristim druge gljive za tinkturu ili će i ove biti ok? Svjesna sam da forum i nije idealno mjesto za ovakva pitanja i da mi nitko ne može ništa garantirati, ali ovo i nije baš stvar oko koje se mogu konzultirati s liječnikom nažalost... Rizik je isključivo moj ali prije nego započnem terapiju želim otkloniti sve moguće probleme u startu.

hvala i isprike na paranoičnom oprezu :))
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la HypnoToad »

Potpuno, 100% sigurno, što se tiče potencijalnih toksičnih efekata plijesni. Kao prvo, potpuno si ih odstranila. Kao drugo, da su sve gljive potpuno prekrivene s plijesni, vjerojatno ne bi bila dovoljna koncentracija za uzrokovati zdravstvene probleme.
Samo sam htio reći, alkohol ne uništava toksine, samo ubija plijesni i dio njihovih spora.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Chegi »

Hteo bih da napravim svoj print ali mi nije bas jasno kako da sve to bude sterilno. Svaki dan po nekoliko puta otvaram box zbog luftiranja, samim tim svaki put kada otvorim box ko zna kakve sve gluposti udju unutra, a onda mi je logicno da se iste te gluposti nadju i po klobuku i sporama pa mi nije bas najjasnije kako da obezbedim sterilne uslove za spore do faze branja gljive i pravljenja printa :-?
Avatar
Black
rank3
Postovi: 65
Pridružen/a: 01.02.2016, 07:55
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Black »

Uskoro će temperature počet rast pa mislim da ću s tim lako,kako sam u gradu izgleda da moram odabrat pšenicu,kukuruz tom slično za prvi pokušaj.Trebao bi mi savjet s kojim sporama je najbolje krenut ? E đa,expres lonac nemam ,za sad, znači da bi sterilizaciju trebao radit u običnom.Jel to propast u startu ?
Ima puno načina,jedan jednostavniji sam našao gdje ide 1/3,vode(destilirane ili flaširane),vermikulita i samljevene smeđe riže.Sve ide uobičajeno,s tim da se kad kolonizacija bude potpuna vadi vani (navodno najbòlje iz čaša od 2,5 dl) spremi u toplo,vlažno mjesto i uz održavanje kreće polako i prvi od moguća 3,4 branja gotovih gljiva.
Znači sterilizacija bez lonca ? Koliko bi trebalo kuhat dugo tegle ili čaše ?
Spore koje gljive su najbolje za počet se uhodavat,da eto eventualno bolje podnose nesavršene uvjete a opet služe svrsi ?
I šta to tako mnogo zagađuje u stanovima,kad u prirodi rastu unatoč svim uvjetima u kojima se nalaze ? Jedva čekam litooo..... :sunn:
Razlika između lijeka i otrova je u količini !
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la username7 »

Sterilizaciju možeš obaviti i u običnom loncu, meni se pokazalo 1.5- 2 sata dosta, vodi računa da trebaš dolijevat vodu svako 15ak minuta, a kad voda prvi put provrije možeš smanjiti plamen da voda tek lagano ključa.
Na rižinom brašnu p. cubensis raste jako dobro, čaše od 2,5 deca su se pokazale optimalne.
https://www.erowid.org/plants/mushrooms ... le10.shtml
Odgovori