Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Duka »

Trebao si uvući vazduh u špric iznad otvorenog plamena, tako si mogao uvući unutra spore neke buđi. Možda je taj koji je pravio print mislio da je dobra ideja da ga čuva u zamrzivaču... Ne znam, javi šta se dešava.
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la danko fafanko »

long_pipe_magician je napisao/la:Ostavio sam spore 1 dan da se rehidriraju. Prumućkao sam ih prije inokulacije. Prvu nisam, jer nije bilo zraka. Onda sam potegnuo malo zraka poslije prvog ubrizgavanja i protreso. Primjetio sam par crnih točkica unutar šprice priljepljene na rub one plastike u šprici kojom vršimo pritisak. Pa jel moguće da radi toga što ih nisam prvo protresao dobro da su se nataložile uz taj rub i tamo ostale. Jer nakon mučkanja i dalje je tamo bilo tih par crnih točkica, a kao što sma i prije rekao nije bila baš neka velika koncentracija.

Pričekat ću još nekoliko dana i ako se ništa ne promjeni napravit ću jači koncentrat i po pola ml ubrizgat u svaku teglu. Ovo s 2 ml ubrizgavanjem sam pročitao negdje na guideu i sad mi ti veliš da je to previše? Btw 370ml su tegle. prije nego što sam ih iskuhavao supstrat je bio rahlo raspoređen do vrha. Nakon kuhanja na pari (ne znam jel se taj proces zove pasterizacija ili sterilizacija ) supstrat je dosta legao. Ima teglica koje imaju čak i 1cm prazno od vrha. I tu se vidi rosica na unutrašnjim rubovima. To tako treba biti ili?
Sa špricama si sve dobro napravio, spore ii ako se ne vide u šprici ima ih puno unutra :)
U te manje tegle ti je dovoljno i pola do jednog ml vode iz šprice al nebi se trebalo ništa desit ni od 2 ml...
Inače tegle ni ne trebaš punit do vrha, obično se puni 2/3 tegle da ih kasnije lakše protreseš...
Sretno :mushroom:
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 128
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 72 puta
 pohvaljen: 29 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la long_pipe_magician »

Ništa se ne dogadja tako da cu sutra ponovo staviti spore da se rehidriraju i ubrizgati ih u nedjelju u teglice... Zanimljivo da nema niti nikakvih kontaminacija. Možda i to nešto govori?
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 128
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 72 puta
 pohvaljen: 29 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la long_pipe_magician »

Oke ! Ubrizgao sam jaku koncentraciju ovog puta prije tjedan danaa. Uvjeti su milina-temperatura učestalo 26 C, unutra rosica. Ništa se ne događa. Sad već mislim da su mi poslali loš spore print. Ponovit ću opet ovo: zanimljivo da nema nikakvih kontaminacija. One bi se mogle dogoditi neovisno o sporama. Jesam li ja zajebo nešto sa supstratom?
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la klada »

Nemoj previše razmišljat o kontaminacijama, ja sve radim u skroz sobnim uvjetima i uvijek bude nešt, možeš iz španije za 10e naručit špricu i ako si dobro steriliziro zrnje nema da nebude, moraš par puta proći sve i onda uzgajaš gljive ko baba jagode, samo od sebe
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la danko fafanko »

Print, mora bit star par godina da bi spore bile mrtve, vjerovatno ti je supstrat premokar.. Pročitaj ovo https://www.themajka.com/viewtopic.php?f=46&t=51
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la klada »

Nekad se jednostavno zna desit da ništ nebude i nema micelja, sad do čega je dragi bogo zna, zato treba samo što više pokušaja i nešto se mora uvat
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Spunk »

Naišao na jednu kutiju koja na užim stranama već ima rupe.. na papiru se vide dimenzije kutije. Nisam ju još kupio
Koliko rupa potpuno zatvoriti, a koliko micropore trakom?

slika
Jebivjetar
Astralis
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 05.06.2019, 08:12
Ima zahvala: 4 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Astralis »

Pokusavam uploadat sliku ali nikako ne ide. Dakle pitanje bi bilo o razi. Nakon cakeova rekoh da probam i taj nacin... Obe tegle su ubrizgane prije 2 tj... Micelij se prvo jedva pojavio, a sada je neravnomjerno tockasto rasporedjen..cini se kao da je zrnje malo presuho. Nakon par muckanja ide bolje... Ali kontam sad svako koliko promuckat i koliko jos cekat? Koliko vidim nema kontaminacija za sad, bar ovako na oko...
Hvala na odgovoru
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la klada »

Nemoj ni previše mučkat, čak mi se bolje pokazuje kad se opće nemučka,

Preostaje ti čekat dok micelj okupira svo zrnje i da vidiš da je snažno
Odgovori