Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 310 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Firmus »

Imam pitanje vezano za uzgoj: ako uzmem ovu kutiju od 52 L koliko će mi otprilike perlita trebati da pokrijem dno i da održavam vlagu? Hoće li biti dosta 10L? Planiram uzgajati psilocybe cubensis. Je li perlit jedini način za održavanje vlage, i kolika bi otprilike trebala biti vlaga? Za temperaturu znam da će biti ok jer tu ljeti bude u kući bar 26 stupnjeva.
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Duka »

Dosta ti je to. Inače, vlažnost vazduha nije toliko bitna koliko je bitna vlažnost samog supstrata, temperatura i protok svežeg vazduha. Rašće one, ne boj se. Ja sam ih bukvalno gajio u saksiji koju sam ubacio u celofanski džak od 50L na kom sam izbušio rupe. Prskalicom vlažio džak par puta dnevno i luftirao redovno, izrasle su sasvim lepo, ima slika tu negde u mojim objavama. Doduše supstrat mi se kontaminirao posle prve berbe, AL JEBIGA, dobio sam pečurke.
kastanjer11
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 08.05.2014, 10:41
Ima zahvala: 4 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la kastanjer11 »

Pozdrav, ne mogu pronaci rijesenje, temperatura u boxu mi ne ide ispod 30 a vlaga preko 65 % kaj da napravim?
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Spunk »

A s cim grijes boks? Vanjske temp su dosta niske
Jebivjetar
kastanjer11
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 08.05.2014, 10:41
Ima zahvala: 4 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la kastanjer11 »

Ne grijem sa nicim, u sobi mi je preko 24 ° ne znam kako moze unutra biti 6 ° vise. Nadam se da ne radi higrometar kako treba, makar je novi.
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Spunk »

Ne znam, ako znas temperaturu u sobi ili vani, izvadi ga iz boksa i provjeri da li je ispravan
Jebivjetar
kastanjer11
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 08.05.2014, 10:41
Ima zahvala: 4 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la kastanjer11 »

Drzao sam jedno 20 min u vlaznoj krpi i 63 % je cijelo vrijeme :) tajo da je to toga. Hvala opet.
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Duka »

Pa koji će ti đavo box onda, ako ti je temperatura 24 u sobi to ti je savršeno, ne verujem ni da ti pada ispod 20.
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Spunk »

Ubacio sam spore u pšenicu i napreduje kako treba. Nista lošije nego raž.
I zanima me ovo. Raž je sa namakanjem povećala volumen 3x, a pšenica 2x. Sad, psenica mi je i u startu bila dosta sitnija od raži. U konacnici po tegli ima znacajno više pojedinih zrna psenice.
Cisto onako za znati, jel to znaci da moze kvalitetnije i brze kolonizirati supstrat?
I jel se moze staviti u manjem omjeru u supstrat nego raž? Mislim vanka napraviti jednu gredicu. Par tegli sa suhim konjskim govnom. Prvo sam mislio omjer 1:4, a kako sam ovo primjetio mislim si i 1:7 probati. Ili nema smisla radi nutritivne vrijednosti koju zitarice daju?
Ili mozda ima neka jednostavna procedura kako bi sa danom kolicinom tegli kolonizirao vise supstrata. Neki korak između?
Jebivjetar
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Spunk »

Valjda ce neko odgovoriti ovaj put...
Zanima me sto mislite o protresanju psenice, razi... dok jos nije potpuno kolonizirana. Ima li smisla to ciniti i cinite li to, ili pustite da ide svojim tokom?
Jebivjetar
Odgovori