Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la danko fafanko »

dafodil je napisao/la:
CosmicReality je napisao/la:Na jednom turotialu pročitah da prilikom inokulacije, treba naciljati tako pod uglom da spore izađu na staklo tegle, a ne direktno u supstrat. Jel to neka pravilnost ili može i direktno u supstrat?
To se radi samo da bi video kako micelijum napreduje, ako ja inokuliras u sred srede slabo ces imati sta da vidis dok ne bude kolonizacija stigla do ivice stakla. Nije nepravilnost, ali je ovako bolje jer mozes kontrolisati i nadgledati situaciju i reagovati u slucaju eventualne kontaminacije.
Neka me neko ispravi ako gresim....
To se radi da voda sa sporama ode do dna teglice i kad protreseš da se bolje rasporedi po teglici
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la danko fafanko »

Chegi je napisao/la:Ej,

https://www.jbl.de/en/products/detail/2 ... coco-humus

ili

https://www.jbl.de/en/products/detail/2 ... co-compact

Ovaj humus mi deluje kao da bi bio laksi za micelij, ali ne bih da se pravim puno pametan i vidim da je dosta jeftiniji od ovog drugog pa mi pada na pamet da nije mozda mesan sa humusom(zemljom) i ako ne pise u informacijama?
Uzmi ovaj jeftiniji. Ovaj drugi ima te krupnije strugotine u sebi a to mi se nije pokazalo dobrim...
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Chegi »

Ja sam ranije koristio neki koji je bio izmedju ove 2 varijante(kao ovaj sa komadima ali nije bilo bas ovoliko krupnih komada) i sve je bilo ok.
Ali me za ovaj Coconut humus plasi obzirom na cenu, da nije mozda mesan sa zemljom, ili da nije mozda cist pravi kokosov treset nego ko zna sta slicno...
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la AFX »

Compact obavezno, u ovom drugom ima raznih biljaka..nekog lišća i sl.
I nema potrebe iz vana naručivati, ima kod nas po pet centrima.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Chegi »

AFX je napisao/la:Compact obavezno, u ovom drugom ima raznih biljaka..nekog lišća i sl.
I nema potrebe iz vana naručivati, ima kod nas po pet centrima.
Toga sam se i bojao, ma ne narucujem iz vana nego sam bas ovo sto sam poslao nasao u lokalnoj prodavnici za ljubimce, pa rekoh da posaljem originalan link gde mozda iz deksripcije moze neko od vas da zakljuci jel valja ili nevalja, a i slika da se vidi :)

Hvala :)
vutraorg777
rank2
Postovi: 38
Pridružen/a: 01.12.2018, 11:27
 pohvaljen: 1 put

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la vutraorg777 »

E pa super onda A kazi mi jel moram sterilisati ovaj vermikulit sto sam dobio od njih ( kupio sam u Becu u prodavnici nekoj ceo grow kit)

media/images2/1543862422.jpg

I molim da mi neko odgovori jel sam dobro napravio inkubator , cime da ga sterilisem ( dezinfikujem) i jel moze da stoji turbina gore koju sam namestio da izvlaci ustajao vazduh i pravi podpritisak u inkubatoru ? Hvala puno

Evo i slike kako to izgleda

media/images2/1543805532.jpg
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Spunk »

Pozdrav
Imam boks za uzgoj kanabisa koji je termicki dobro izoliran tako da odrzavanje pozeljne temperature nije problem.
Mislio sam umjesto plasticne posude napraviti nesto od najlona. Konstrukcija drvena i sa 5 strana razapet najlon. Poklopac od komada pleksiglasa.
Ako moze to tako, imam neke nedoumice.
Dimenzije mogu kombinirati kako hocu. Mislio sam napraviti da unutra stanu tocno 6 posuda od sladoleda sa nesto prostora oko svake.
Koliku visinu da ostavim od vrha supstrata? Radi optimalne regulacije vlage.
Da li boja najlona na bocnim stranama igra ulogu?
Hvala
Jebivjetar
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la danko fafanko »

Vjerovatno bi moglo to tako sa najlonom al da ti drveni dijelovi budu izvana jer bi ti se drvo unutra upljesnivilo od vlage al ne znam zašto bi to tako radio kad imaš jeftine plastike koliko hoćeš... U bauhausu ti je kutija te veličine 200kn..

:mushroom:
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Spunk »

Imas pravo
Racunao sam da mozda i dva takva napravim i da sam miran dugo. A to je onda 400kn. A svaka kuna mi je unaprijed vec potrosena. Bilo bi idealno kad bi mogao odjednom godisnju zalihu napraviti.
Godinu dana mikrodozianja je oko 50g, + nesto jacih tripova. I tako dva puta. I bolja polovica je zainteresirana.
Znam da planovi i nemaju nekog smisla. Zato sam mislio ici na vise nego je potrebno jer sam siguran da ce dosta toga otici kako ne treba.
Nisam pametan. Najbolje to sto kazes i pomalo.
Jebivjetar
Avatar
Molder
rank3
Postovi: 53
Pridružen/a: 14.01.2019, 22:36
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Molder »

Zdravo
Interesuje me koliku plasticnu kutiju mi preporucujete za boks? (duzina, sirina, visina) Kao i kolike kutije gde ce biti vermikulit i raz? Prvi ce mi put biti, nemam problema sa mestom gde bih to stavio. Ja bih voleo da napravim malo vece ako ce tako biti veci i bolji prinos. Takodje zanima me koliko mi je vermikulita dovoljno za jedno takvo gajenje? Koliko razi? Da li ako je boks malo veci (npr 70x40x40) da li ce lakse doci do kontaminacije?
Nije mi jasno kako treba da budu postavljenje te dve kutije u boksu? Red je o onom prirucniku napisala da ona sa vodom ide ispod one sa razi, a u dnevnicima uzgoja ne vidim da su tako radili.
Hvala :)
Odgovori