Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
CosmicReality
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 18.12.2017, 13:02

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la CosmicReality »

Interesuje me kad znamo da je flush gotov (teoretski kad jedna ,,tura" izgura svoje, al ne znam da ocenim koji je pravi trenutak) i koliki je vremenski razmak izmedju flusheva. Još jedno pitanje, treba li skidati sloj vermikulita sa kolača u koji je uvaljan posle prvog dunkanja posle svakog flusha odnosno pre sledećih dunkanja?
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la danko fafanko »

Ja berem kad je više od 50% gljiva otvorilo klobuk. Dunkam, ocijedim i ako je temperatura ok krenu nove za dan dva..
CosmicReality
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 18.12.2017, 13:02

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la CosmicReality »

Koliko je preporučljivo prelepiti otvore na poklopcu tegle trakom posle inokulacije, videh na jednom klipu da se radi to, pa ne znam kolko je poželjno to s obzirom da se tako sprečava dotok vazduha?
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la AFX »

CosmicReality je napisao/la:Koliko je preporučljivo prelepiti otvore na poklopcu tegle trakom posle inokulacije, videh na jednom klipu da se radi to, pa ne znam kolko je poželjno to s obzirom da se tako sprečava dotok vazduha?
Prelijepi ti se micropore trakom, to ti je ona bijela s kojom se lijepe zavoji, flasteri i sl..zrak prolazi kroz nju. Imaš ju po apotekama.

slika
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
CosmicReality
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 18.12.2017, 13:02

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la CosmicReality »

Baš takvu traku i imam, neka ,,svilena,, kao, al se plašim pošto znam da se ona na koži često otapa, tj počne da pušta ono lepljivo da ne dovede to do kontaminacije.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la antoniopavaroti »

lijepo da brineš o njima afx..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
CosmicReality
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 18.12.2017, 13:02

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la CosmicReality »

Na jednom turotialu pročitah da prilikom inokulacije, treba naciljati tako pod uglom da spore izađu na staklo tegle, a ne direktno u supstrat. Jel to neka pravilnost ili može i direktno u supstrat?
Avatar
dafodil
rank2
Postovi: 42
Pridružen/a: 25.11.2017, 05:37
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la dafodil »

CosmicReality je napisao/la:Na jednom turotialu pročitah da prilikom inokulacije, treba naciljati tako pod uglom da spore izađu na staklo tegle, a ne direktno u supstrat. Jel to neka pravilnost ili može i direktno u supstrat?
To se radi samo da bi video kako micelijum napreduje, ako ja inokuliras u sred srede slabo ces imati sta da vidis dok ne bude kolonizacija stigla do ivice stakla. Nije nepravilnost, ali je ovako bolje jer mozes kontrolisati i nadgledati situaciju i reagovati u slucaju eventualne kontaminacije.
Neka me neko ispravi ako gresim....
Freedom's just another word for nothin' left to lose...
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la klada »

Ja bih rekao da je to nebitno, jer micelj se moze pojaviti nebitno gdje su spore, a sto se tice kontaminacije ako se pojavi ovak ili onak nema tu vise reagovanja onda je gotovo
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Chegi »

Ej,

https://www.jbl.de/en/products/detail/2 ... coco-humus

ili

https://www.jbl.de/en/products/detail/2 ... co-compact

Ovaj humus mi deluje kao da bi bio laksi za micelij, ali ne bih da se pravim puno pametan i vidim da je dosta jeftiniji od ovog drugog pa mi pada na pamet da nije mozda mesan sa humusom(zemljom) i ako ne pise u informacijama?
Odgovori