Pomoc oko prvog uzgoja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Trip Mashrum
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 01.06.2013, 20:35
Ima zahvala: 4 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Trip Mashrum »

Gorda je napisao/la:Malo sam se našalio, nemoj shvaćati osobno... Liquid culture je tekućina u koju se stavljaju spore (baš kao i u vodu) gdje germiniraju i nakon toga ih inokulacijom ubacuješ u supstrat za kolonizaciju micelija. Navodno da ta kultura daje podosta dobre rezultate, ali smatram da nije toliko bitno raditi na taj način, jer se i konvencionalnim metodama dobijaju fantastični rezultati, a siguran sam da ćeš s vremenom naučiti dosta o tome svemu. Experimentiraj, kopaj po forumu, po netu, po knjigama...nema tu nekih ograničenih pravila. :smokee:


Ma ne ljutim se...imam jedan spric a ako ga potrosim a opet mi ne uspe sjebo sam se.sta mislis jel pametno napraviti u tegli sa medom da bi imao jos a i tu postoji mogucnost da mi ne uspe :(
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Gorda »

Ne znam kako si točno zamislio tu teglu s medom, jer za liquid culture postoji shema kako se radi, tj. priprema...ali ponavljam, po mom mišljenju je nepotrebno. Koliko ml je šprica?

Ja bih na tvom mjestu jednostavno dobro sterilizirao supstrat, bio pedantan i čist dok inokuliram i to je to...nema tu neke filozofije, a tutorijala je zbilja masa na forumu i netu općenito.

Primjer:
Radio sam više metoda, ali uzmimo za primjer teglice s raži (bile su po 3dl) i u njih sam inokulirao oko 1.5ml spora...jer sam imao male šprice, a to bi bilo sasvim dovoljno. Čak štoviše, nije preporučeno inokulirati iznad 2.5ml.

Isto je i sa brf kejkovima bilo...čaše od dva-tri deci supstrata (rižino brašno i vermikulit) po 1.5ml spora.

Ako inokuliraš više ml, to ne znači da će se sve to skupa brže kolonizirati, jer ionako ima hrpetina spora, a može ti se lako dogoditi kontaminacija zbog viška vode.

(Mala napomena - ako radiš sa zrnjem (kukuruz, pšenica, raž, itd.), dobro ga natopi u vodi preko noći i obavezno posuši ručnikom prije sterilizacije, da se izgubi višak vode. Btw, raž bi ti bila možda najbolja metoda, što se zrnja tiče, iako su kejkovi najlakša opcija...iako tu nema pravila.
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Trip Mashrum
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 01.06.2013, 20:35
Ima zahvala: 4 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Trip Mashrum »

Gorda je napisao/la:Ne znam kako si točno zamislio tu teglu s medom, jer za liquid culture postoji shema kako se radi, tj. priprema...ali ponavljam, po mom mišljenju je nepotrebno. Koliko ml je šprica?

Ja bih na tvom mjestu jednostavno dobro sterilizirao supstrat, bio pedantan i čist dok inokuliram i to je to...nema tu neke filozofije, a tutorijala je zbilja masa na forumu i netu općenito.

Primjer:
Radio sam više metoda, ali uzmimo za primjer teglice s raži (bile su po 3dl) i u njih sam inokulirao oko 1.5ml spora...jer sam imao male šprice, a to bi bilo sasvim dovoljno. Čak štoviše, nije preporučeno inokulirati iznad 2.5ml.

Isto je i sa brf kejkovima bilo...čaše od dva-tri deci supstrata (rižino brašno i vermikulit) po 1.5ml spora.

Ako inokuliraš više ml, to ne znači da će se sve to skupa brže kolonizirati, jer ionako ima hrpetina spora, a može ti se lako dogoditi kontaminacija zbog viška vode.

(Mala napomena - ako radiš sa zrnjem (kukuruz, pšenica, raž, itd.), dobro ga natopi u vodi preko noći i obavezno posuši ručnikom prije sterilizacije, da se izgubi višak vode. Btw, raž bi ti bila možda najbolja metoda, što se zrnja tiče, iako su kejkovi najlakša opcija...iako tu nema pravila.

10ml mi je ostalo.Napravio sam na razi i lepo sam sterilizovao u eks. loncu i sve sam prskao alkoholom i palio iglu pazio sam...ali imao sam problem sa temperaturom jer nemam termostat pa mi je u jednom momentu doslo i do 38,39 stepeni na nekoliko sati a sad pazim ali mi varira od 25 do 35 sutra moram da idem da kupim termostat i da namestim jer mi ovaj sto sam kupio ne radi za malo kucu nisam zapalio :( a proslo je oko 13,14 dana i nista se ne pojavljuje a tedle su mi od 720ml standardne i sipao sam oko 2ml spora.
Trip Mashrum
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 01.06.2013, 20:35
Ima zahvala: 4 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Trip Mashrum »

da zaboravio sam da kazem da mi je supstrat u tegli suv jel to dobro? :ohnoo:
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la shroomko »

Trip Mashrum je napisao/la:da zaboravio sam da kazem da mi je supstrat u tegli suv jel to dobro? :ohnoo:
Koji ti je supstrat?
Što znači suv?

Npr sa raži je jednostavno. Ja sam radio samo sa raži pa mogu samo to komentirati.
1) Namočiš 24 sata
2) Prokuhaš 10 minuta
3) Pustiš da voda ispari 1-2 sata.
4) Trpaš u tegle i pravac sterilizacija u ekspres loncu.

Postoji test da li je raž prevlažna ili ne - staviš par zrna na wc papir i makneš nakon 15 sekundi. Ako je wc papir imalo mokar znači da je prevlažno - pusti još neko vrijeme da ishlapi voda ili ćeš dobiti wet-spot kontaminaciju.

Kad staviš raž da se kuha bar sat i pol u ekspres loncu - staklenke će izgledati malo vlažno. Nakon par dana taj se višak vode upije i trebale bi izgledati potpuno suho.

Tako da ako ti je substrat raž i nisi ju uopće namočio - onda je stvarno potpuno suha - to nije dobro.
Ako si ju namočio 24 sata ali ne vidiš ni kapi vode u tegli 2-3 dana nakon sterilizacije - to znači da je vlaga idealna - to je odlično.
Ako si ju namočio 24 sata i vidiš samo 2-3 kapi vode u tegli 2-3 dana nakon sterilizacije - to je previše vlažno i vjerojatnost da ćeš dobiti wet-spot kontaminaciju je velika.
Trip Mashrum
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 01.06.2013, 20:35
Ima zahvala: 4 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Trip Mashrum »

shroomko je napisao/la:
Trip Mashrum je napisao/la:da zaboravio sam da kazem da mi je supstrat u tegli suv jel to dobro? :ohnoo:
Koji ti je supstrat?
Što znači suv?

Npr sa raži je jednostavno. Ja sam radio samo sa raži pa mogu samo to komentirati.
1) Namočiš 24 sata
2) Prokuhaš 10 minuta
3) Pustiš da voda ispari 1-2 sata.
4) Trpaš u tegle i pravac sterilizacija u ekspres loncu.

Postoji test da li je raž prevlažna ili ne - staviš par zrna na wc papir i makneš nakon 15 sekundi. Ako je wc papir imalo mokar znači da je prevlažno - pusti još neko vrijeme da ishlapi voda ili ćeš dobiti wet-spot kontaminaciju.

Kad staviš raž da se kuha bar sat i pol u ekspres loncu - staklenke će izgledati malo vlažno. Nakon par dana taj se višak vode upije i trebale bi izgledati potpuno suho.

Tako da ako ti je substrat raž i nisi ju uopće namočio - onda je stvarno potpuno suha - to nije dobro.
Ako si ju namočio 24 sata ali ne vidiš ni kapi vode u tegli 2-3 dana nakon sterilizacije - to znači da je vlaga idealna - to je odlično.
Ako si ju namočio 24 sata i vidiš samo 2-3 kapi vode u tegli 2-3 dana nakon sterilizacije - to je previše vlažno i vjerojatnost da ćeš dobiti wet-spot kontaminaciju je velika.

sve sam tako uradio...raz je u pitanju i osusio je se posle par dana jer mi je na kratko u inkupatoru bila temperadura oko 38,39...i posle par dana je vec bilo totalno suvo kao barut kao i sad...
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la shroomko »

Grijanje u praksi nije potrebno, to jest može se i bez njega.

Ne znam jesu li gljive preživile. Vrijeme će pokazati.
Trip Mashrum
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 01.06.2013, 20:35
Ima zahvala: 4 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Trip Mashrum »

shroomko je napisao/la:Grijanje u praksi nije potrebno, to jest može se i bez njega.

Ne znam jesu li gljive preživile. Vrijeme će pokazati.

temperatura bi onda bila negde oko 20 da nema grejanja
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Gorda »

i to je sasvim uredu...

mogu cubensisi podnositi razne temperature, nije tako stroga stvar. Ja sam kolonizaciju znao vršiti na promjenjivoj temp od 16.5 do 30 stupnjeva...prosjek je bio nekih 22 C. Varijacije u temperaturi bi trebale samo rezultirati nesto sporijom kolonizacijom, ali ništa znatno...s tim da ne preporučam temp iznad 29-30 C (samo u nuždi)... :mushh:
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Trip Mashrum
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 01.06.2013, 20:35
Ima zahvala: 4 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Trip Mashrum »

Gorda je napisao/la:i to je sasvim uredu...

mogu cubensisi podnositi razne temperature, nije tako stroga stvar. Ja sam kolonizaciju znao vršiti na promjenjivoj temp od 16.5 do 30 stupnjeva...prosjek je bio nekih 22 C. Varijacije u temperaturi bi trebale samo rezultirati nesto sporijom kolonizacijom, ali ništa znatno...s tim da ne preporučam temp iznad 29-30 C (samo u nuždi)... :mushh:

koliko ti je tada vremena trebalo da izbije micelija?
Odgovori