Gdje provjeriti legalnost biljaka i preparata

Sve ono što ne spada u ostale kategorije
Odgovori
zanzibar22

Gdje provjeriti legalnost biljaka i preparata

Post Postao/la zanzibar22 »

Bok ekipa, gdje se moze provjeriti legalnost biljaka i preparata, el ima neki site gdje mogu upisati ime?

Narucio bih neke stvari iz inozemstva, no ne zelim se uvalit u nevolje ako je to sto narucujem slucajno ilegalno.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gdje provjeriti legalnost biljaka i preparata

Post Postao/la HypnoToad »

Možeš pogledat u kaznenom zakonu.
Ali više-manje, ako misliš da bi moglo bit ilegalno, onda i je.
Pitaj ovdje o čemu se točno radi, vjerojatno ćemo ti znat reć.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Kzfn
rank3
Postovi: 76
Pridružen/a: 11.03.2011, 21:11
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Gdje provjeriti legalnost biljaka i preparata

Post Postao/la Kzfn »

SWIM je možda naručio sjeme maka (papaver somniferum) iz Hrvatske. Je li sjeme legalno?
Našao sam samo za uzgoj.
“Off Topic”
PRAVILNIK
O UVJETIMA ZA UZGOJ KONOPLJE, NAČINU PRIJAVE UZGOJA MAKA TE UVJETIMA ZA POSJEDOVANJE I PROMET OPOJNIH DROGA U VETERINARSTVU

III. PRIJAVA PROIZVODNJE MAKA

Članak 7.

Uzgoj maka (Papaver somniferum L.), koji nije namijenjen za proizvodnju opojne droge, proizvođač je dužan najkasnije u roku od 30 dana od dana sjetve prijaviti nadležnom uredu državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave, odnosno upravnom tijelu grada Zagreba nadležnom za poslove poljoprivredne inspekcije (u daljnjem tekstu: županijskoj poljoprivrednoj inspekciji).

Članak 8.

Prijavu uzgoja maka iz članka 7. ovog Pravilnika, najkasnije do 1. svibnja tekuće godine proizvođač dostavlja županijskoj poljoprivrednoj inspekciji, na Obrascu 2 koji je sastavni dio ovog Pravilnika.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Gdje provjeriti legalnost biljaka i preparata

Post Postao/la Red »

Takav mak je inace cest i kao ukrasna biljka u vrtovima, mozda ne kod nas, ali znam da ga ljudi znaju saditi zbog divnog cvijeta oko kuce. Vjerujem da ce proci neprimjetno pogotovo kada se radi o maloj kolicini koja izgleda kao kolicina koja ce se koristiti za "vlastite potrebe sadnje". ali ako pogledas malo dublje u zakon vidjet ces dio gdje pise da svako sjeme iz kojeg se moze dobiti ilegalna biljka/gljiva/kaktus automacki postaje ilegalno. kod nas je zakon malo grub. vani dozvoljavaju posjedovanje sjemena dok je kod nas i to ilegala...

ne brini, sumnjam da ces imat problema, do sada nije nitko.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Gdje provjeriti legalnost biljaka i preparata

Post Postao/la dr.manijak »

Ma za semenke maka ti niko nista ne bi rekao, a oni to tako lepo spakuju da nikada niko i ne bi proverio ni posumnjao.
A sad me zanima zasto bi ti kupio seme opijumskog maka?
Seme opijumskog maka imas da kupis u svakom supermarketu malom ili velikom, u svakoj zdravoj hrani.
Samo im trazis NE MLEVENI mak za makovnjacu NE PECENI, i za oko 100 dinara imas preko 10.000 semena. :D
Samo trazis plavi mak.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Kzfn
rank3
Postovi: 76
Pridružen/a: 11.03.2011, 21:11
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Gdje provjeriti legalnost biljaka i preparata

Post Postao/la Kzfn »

Naručio sam već.
Tražio sam već po vrtnim centrima i poljoprivrednim apotekama, ili sam ja debil ili prodavači ili stvarno nema.
Nisam ni ovako loše prošao, 17 kn (2 eura) za 1000 sjemenki.
Ako si mislio na razloge nabavke sjemena, šta ja znam, lijep je cvijet, jednostavno ga je uzgojiti, romantika opijata i tako.
Nadam se da ću se oduprijeti zovu ludog Morpheusa. :)
Malo ste me umirili, uvijek me peru neke paranoje kada trgujem drogom.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Gdje provjeriti legalnost biljaka i preparata

Post Postao/la Red »

ma opusteno, ne trgujes drogom, baratas sa sjemenjem, daleko si od droge :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori