Ayahuasca nabavka?

Sve ono što ne spada u ostale kategorije
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Ayahuasca nabavka?

Post Postao/la Perun »

silvangoran je napisao/la:
Beyond Le Fov je napisao/la:
igram se samana, pa sto, nikome se nemoze nista desiti
a to sto cu ljude isparit u pakao gaja ce mi sigurno oprostiti

lijek kuham i masne pare za to skupljam, cugni malo, evo ti ga
jesam li dovoljno cist i snazan za odrzat atmosferu nije me briga

kad podsvijesna govna izadju i preliju se na grupu cijelu
prijatelji crni imat ce cime da se goste na svakom tijelu

...
hm mozda ipak bolje da se klonim igranja s vatrom
i suocim se sama sa sobom svojom vlastitom snagom

slika
To je to, svaka šast Beyond Le Fov na poetskom pogađanju u srž. Uzimanje enteogena, Ayahuasce, San pedra, Peyotla i sl. niti je šala, nit je nešto s čime se može eksperimentirati iz zabave, radoznalosti i mode. Bez iskusnog šamana koji vodi ceremoniju vrlo se lako može dogoditi da osim pozitivnih uvida, uđe u nas još "ponešto". Portali koje enteogeni otvaraju dvosmjerni su i posljedice je teško ili nemoguće ispraviti.
Otvaranje? Portali? Dvosmjerni?
bio bih ti zahvalan da to malo objasniš, Silvane.
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
silvangoran
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 14.04.2017, 22:17
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 55 puta

Re: Ayahuasca nabavka?

Post Postao/la silvangoran »

Pa gle Perun, nije to jednostavno za objasniti nekome tko nije probao nešto od spomenutih enteogena, ali ne bilo kako, nego putem kompleksnog procesa kojeg predvodi šaman (uvjetno ime, takva se osoba zove različito ovisno o tradiciji u kojoj djeluje). O tome što se događa (opisno) možeš čitati npr. kod A.Huxleya (Vrata percepcije, Raj i pakao), ali i u knjigama Terencea McKenne, no ja bih svakome "nevjernom Tomi" preporučio znanstvenu knjigu Bennya Shanona "The Antipodes of the Mind: Charting the Phenomenology of the Ayahuasca Experience". Kao profesor kognitivne psihologije B. Shanon je proveo godinu dana u Amazoniji, uzeo ayahuascu više od 130 puta, razgovarao sa šamanima i sve to opisao u toj knjizi. Dakle, kako bismo o nekoj temi mogli razgovarati, trebali bismo obojica: a) probati to o čemu govorimo, odnosno imati isto iskustvo i b) pročitati istu temeljnu literaturu koja dokazuje nešto o čemu nakon toga nema potrebe raspravljati, jer je netko kompetentniji to argumentirano dokazao. Kako iz pitanja pretpostavljam da nemaš niti iskustvo šamanskog putovanja (mislim na ono bez korištenja psihoaktivnih supstanci) u i kroz donji, srednji i gornji svijet, tako ne znam odakle početi kako bih ti dao zadovoljavajući odgovor. Znaš onu uzrečicu: "Da bi ispravno postavio pitanje, moraš znati 80% odgovora". Tako je i s ovom temom. Nije moguće slijepom čovjeku objasniti razliku plave i crvene boje, gluhome razliku glazbe koju je skladao Mozart ili one Sex Pistolsa ili pak osjećaj orgazma nekome tko ga nikad nije doživio. Ono što ti svakako MOGU odgovoriti je - kako tim putem krenuti, kako tragati za tim odgovorima koje postavljaš i kako ćeš sigurno na kraju uvidjeti da je to upravo tako, jer su svi koji su prošli taj put to i shvatili, doživjeli i spoznali. Ali nema prečice, put je dug i težak, ali vrijedi svake sekunde uloženog napora, odricanja ili promjene načina života. Vidljiva stvarnost u kojoj živimo samo je jedan od svjetova, naš je um (ne svijest, nego um) receptor za frekvencije koje otvaraju "portale" prema drugim stvarnostima. Kad jednom otvoriš takav portal, shvatiš koliko je mali ovaj naš vidljivi, svakodnevni svijet. Ayahuasca otvara takve portale, ali dok su otvoreni, razne "energije" mogu i ući u nas, ako to ne odradimo kako treba. Svemu sam tome puno puta svjedočio. I tek da na kraju malo pojasnim: nisam nikakav isfrustrirani klinac koji traga za novim iskustvima jer mu je dosadno. Time se bavim čitav život, poznata mi je kvantna mehanika (iako nikome nije posve poznata) i njene "posljedice" (npr. kako promatranje utječe na rezultat eksperimenta s putanjom elektrona ili svjetlosne zrake), a imam i poprilično godina iza sebe, stotine pročitanih knjiga i doktorat prirodnih znanosti, pa relativno mogu reći da znam o čemu govorim. Ovo nije bitno za spoznajni proces stvarnosti, ali je možda bitno za tvoje prihvaćanje mojih odgovora.
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is - infinite.
William Blake
Avatar
Ouroboros
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 28.06.2015, 14:22
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Ayahuasca nabavka?

Post Postao/la Ouroboros »

@Silvan

Koje je tvoje mišljenje oko toga dali bi svi trebali probati Ayahuascu?

Mislim, na sve strane se priča kako je to jedno od najvažnijih, najljepših, najduhovnijih iskustava koje čovjek može imati. Još nisam nigdje pročitao (dobro, osim na jednom mjestu) da je netko doživio negativno iskustvo koje je ostavilo posljedice do kraja života. E sad, mislim si, nekako mi je nerealno da je sve tako lijepo i krasno, i da su sva iskustva bez opasnosti za nečiju psihu, kada se sa istom igraju. Dali postoje situacije da neki ljudi nisu sposobni podnjeti spoznaje i / ili nastaviti sa životom nakon tog iskustva. Nego jednostavno ostanu zatočeni u nekom postojanju ni ovdje u sadašnjem postojanju, ili u nekoj drugoj sferi.
Avatar
silvangoran
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 14.04.2017, 22:17
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 55 puta

Re: Ayahuasca nabavka?

Post Postao/la silvangoran »

Ouroboros je napisao/la:@Silvan

Koje je tvoje mišljenje oko toga dali bi svi trebali probati Ayahuascu?

Mislim, na sve strane se priča kako je to jedno od najvažnijih, najljepših, najduhovnijih iskustava koje čovjek može imati. Još nisam nigdje pročitao (dobro, osim na jednom mjestu) da je netko doživio negativno iskustvo koje je ostavilo posljedice do kraja života. E sad, mislim si, nekako mi je nerealno da je sve tako lijepo i krasno, i da su sva iskustva bez opasnosti za nečiju psihu, kada se sa istom igraju. Dali postoje situacije da neki ljudi nisu sposobni podnjeti spoznaje i / ili nastaviti sa životom nakon tog iskustva. Nego jednostavno ostanu zatočeni u nekom postojanju ni ovdje u sadašnjem postojanju, ili u nekoj drugoj sferi.
Izvrsno pitanje. Ima takvih slučajeva, iako su rijetki. To se dogodi ljudima koji se nisu pripremali kako treba, nisu bili na dijeti (vrlo vrlo zahtjevnoj i dugotrajnoj), i na kraju onaj tko im je ponudio popiti Ayahuascu nije tome dorastao niti znanjem niti duhovnom spremnošću. U Amazoniji mi je jedna suputnica na tim putovanjima pričala što se dogodilo njenoj sestri u San Francisku. U vrijeme Halloweena je lutala gradom i naišla na natpis "Liječenje duše" ili nekako slično i, kako Ameri ulaze na tulume nepozvani, a nije imala što raditi, odlučila je ući. Zatekla je dvadesetak ljudi koji su sjedili u krugu i "šamana" koji je nešto nerazumljivo pričao. Kako je već bila napušena, tako je nije niti zanimalo što priča, sjela je u krug i kad je došao red na nju, popila neku tekućinu "odvratnog" okusa. Rezultat? Šest mjeseci depresije, strahova i napada panike. Veli da još niti nakon godinu dana nije bila kako treba i obilazi psihijatre. Osim što je bila posve nepripremljena, i fizički i psihički, još je bila pod utjecajem marihuane, koja je u kontraindikaciji s ayahuascom. Zato svakome tko me pita kažem - to iskustvo nije nešto čime se može igrati, nije nešto za zabave na tulumima.

Moja je šamanica rekla, a danas to i ja svima govorim - Ayahuasca te treba pozvati, i tada si spreman za to iskustvo. Kako prepoznati da te pozvala? Počet ćeš se time ozbiljnije baviti, zanimati, čitati, a potom i pronaći kontakt s pravim šamanom, a ne nekim fejk-samo-za-lovu-new-age-guruom koji u napitak stavlja tko zna što (često kokain ili nešto slično, da "pojača" iskustvo).

A ovo drugo što pitaš - da, to jest jedno od najvažnijih i najduhovnijih iskustava koje čovjek može imati. Ali ne najljepših! Ne (samo) zbog povraćanja, nego zbog načina na koji te suočava s podsvješću, potisnutim iskustvima i životnim pogreškama koje si ne želiš priznati. Ona te zapravo mijenja i to trajno. Gotovo svi koje znam (možda pedesetak ljudi) koji su krenuli tim putem - svima se život posve promjenio nakon toga. Ayahuasca svakom daje ono što mu treba, a ne ono što on želi od nje dobiti.
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is - infinite.
William Blake
Avatar
Ouroboros
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 28.06.2015, 14:22
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Ayahuasca nabavka?

Post Postao/la Ouroboros »

Znači smatraš da se takvo nešto može izbječi uz dobre pripreme, fizičke i mentalne?
Te uz preduvijet da ritual ne izvodi netko tko je pročitao na internetu kako biti šaman, pa se sad s tim igra.
silvangoran je napisao/la: A ovo drugo što pitaš - da, to jest jedno od najvažnijih i najduhovnijih iskustava koje čovjek može imati. Ali ne najljepših! Ne (samo) zbog povraćanja, nego zbog načina na koji te suočava s podsvješću, potisnutim iskustvima i životnim pogreškama koje si ne želiš priznati.
Ovo sam zapravo mislio pod "najljepših". Ne u smislu na koji način to radi, nego može biti oslobađajuče rješiti se nekih stvari koje smo si sami utuvili u glavu. Što zbog povrijeđenog ega, što kroz traume u mladosti/adolescenciji, što zbog n razgloga. Nisam probao, samo razmišljam na glas.

silvangoran je napisao/la: ...svima se život posve promjenio nakon toga. Ayahuasca svakom daje ono što mu treba, a ne ono što on želi od nje dobiti.
E vidiš. Ovo je isto važan dio koji me zanima.
Naime, koliko je opasno da se nekome, ajmo reći prisilno, promjeni život. Zašto pitam - zato što mi se čini da takva promjena može utjecati na psihu čovjeka. Netko se možda ne želi drastično promjeniti, možda želi neke stvari o sebi spoznati, ali nije spreman na kompletnu promjenu svog bitka. I onda se događa da zapne u nekakvoj unutarnjoj borbi između onoga što mu je pokazano i onoga što želi.

Edit: Wording
Avatar
silvangoran
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 14.04.2017, 22:17
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 55 puta

Re: Ayahuasca nabavka?

Post Postao/la silvangoran »

Ouroboros je napisao/la:Znači smatraš da se takvo nešto može izbječi uz dobre pripreme, fizičke i mentalne? Te uz preduvijet da ritual ne izvodi netko tko je pročitao na internetu kako biti šaman, pa se sad s tim igra.

Da, točno tako. Ali ne može se izbjeći da te suoči s dijelom tebe na koji možda nisi spreman.
silvangoran je napisao/la: ...svima se život posve promjenio nakon toga. Ayahuasca svakom daje ono što mu treba, a ne ono što on želi od nje dobiti.
E vidiš. Ovo je isto važan dio koji me zanima.
Naime, koliko je opasno da se nekome, ajmo reći prisilno, promjeni život. Zašto pitam - zato što mi se čini da takva promjena može utjecati na psihu čovjeka. Netko se možda ne želi drastično promjeniti, možda želi neke stvari o sebi spoznati, ali nije spreman na kompletnu promjenu svog bitka. I onda se događa da je zapne u nekakvoj unutarnjoj borbi između onoga što mu je pokazano i onoga što želi.
Pa nije prisilno, ako si stvarno spreman i stvarno to želiš. Tada te ona samo "pogurne" u smijeru u kojem nisi imao hrabrosti ići, a trebao (ili morao) si krenuti. Većinom se promjene događaju u smijeru duhovnosti, u smijeru shvaćanja stvarnog smisla života, a onda i odbacivanja navika koje su te kočile u takvom razvoju. Dogodi se da ateisti to prestanu biti (ali pritom ne postanu pripadnici neke od, uglavnom licemjernih, organiziranih, manupulativnih religija). To sve svakako nužno utječe na psihu čovjeka, ali po svim mojim spoznajama i iskustvima svih koje znam, taj je utjecaj ljekovit i na kraju uvijek pozitivan. Ali ako si ovisnik (o bilo čemu), pa to prestaneš biti, ako si depresivan, pa to prestaneš biti, ako si mizantrop, pa to prestaneš biti, ako si nacionalist, pa to prestaneš biti, ako si sebični materijalist (iako o sebi možda ne misliš tako), pa to prestaneš biti, onda te sigurno promjenila nabolje. Ne zovu je amazonski šamani uzalud Majkom lječiteljicom i Biljnom učiteljicom. Naravno, u pravu si, možeš "zapeti" u unutarnjoj borbi ako nisi spreman na promjenu. Jedno se ponekad zaboravlja - velike i trajne promjene događaju se nakon što si je puno puta uzeo, najmanje desetak puta. Ovo prije toga ti samo, kao na TV, pokaže tko si i što bi trebao. A do tebe je hoćeš li stvarno i krenuti putem na koji ti je ukazala. Ako odustaneš nakon prvog puta, nećeš zapeti u unutarnjoj borbi, jer ćeš zauvijek znati kakav je to put i da mu se možeš vratiti. S druge strane, ako ona tako odluči, prvi puta, ili prvih nekoliko puta neće se dogoditi ništa. "Vidjet" ćeš samo crnilo i nećeš dobiti nikakav uvid - ni na koji način koji ona inače koristi. No, i to je s razlogom. Jedan čovjek kojeg dobro znam prvih 5-6 Ili čak 7 puta, ne sjećam se točno, ali nije niti bitno) nije dobio baš ništa. I pitao je sam sebe zašto se uopće dalje muči, kad očito nikad ništa neće vidjeti, niti naučiti. I nakon toga je krenulo! I to ne bilo kako. Slijedile su godine u kojima je bio pomoćnik šamanu, i ove će godine u Amazoni odraditi veliku dijetu koja prethodi inicijaciji u šamana koji dalje može sam liječiti i raditi s Ayahuascom. Tako je shvatio da je nekome kome je Aya namjenila da postane šaman, ono na početku bio samo test, da sam uvidi što zapravo želi i koliko jako to želi. I takvih bih ti primjera mogao puno nabrajati (ali s drugom vrstom životnih promjena koje su se ljudima dogodile).
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is - infinite.
William Blake
Avatar
Ouroboros
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 28.06.2015, 14:22
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Ayahuasca nabavka?

Post Postao/la Ouroboros »

Hvala ti na odgovorima.
Razmišljam i proučavam već dulje vrijeme. Tko zna, možda jednom i probam. Sad sigurno nisam spreman.

Vezno za ovo "ništa".
Sjećam se čitanja iskustva jedne osobe, gdje je opisala da se ništa nije dogodilo. I tako sjedi i čeka "nešto" i nikako ništa. Onda drugo uzimanje, opet ništa. Do trenutka dok nije vidjela samo nešto što se može opisati kao sjena. Iako pomalo razočarana, ali ne i nezadovoljna, osoba nastavila živjeti. I tek nakon nekog vremena počela osjećati neke stvari koje mora promjeniti i na kojima poraditi. Ne znam dali je vezano sa učiteljicom, ali bez obzira, dobra promjena iako samo iskustvo nije donjelo ništa u TOM trenutku.
Avatar
silvangoran
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 14.04.2017, 22:17
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 55 puta

Re: Ayahuasca nabavka?

Post Postao/la silvangoran »

Ouroboros je napisao/la:Hvala ti na odgovorima.
Razmišljam i proučavam već dulje vrijeme. Tko zna, možda jednom i probam. Sad sigurno nisam spreman.

Vezno za ovo "ništa".
Sjećam se čitanja iskustva jedne osobe, gdje je opisala da se ništa nije dogodilo. I tako sjedi i čeka "nešto" i nikako ništa. Onda drugo uzimanje, opet ništa. Do trenutka dok nije vidjela samo nešto što se može opisati kao sjena. Iako pomalo razočarana, ali ne i nezadovoljna, osoba nastavila živjeti. I tek nakon nekog vremena počela osjećati neke stvari koje mora promjeniti i na kojima poraditi. Ne znam dali je vezano sa učiteljicom, ali bez obzira, dobra promjena iako samo iskustvo nije donjelo ništa u TOM trenutku.
Dobro razmišljaš.
Da, tako ona radi dugoročno - počneš uočavati sinkronicitete koji su ti ranije promicali, ili si ih ignorirao kao slučajnosti bez značenja. Zatim uočavaš kako se nešto što je bilo posve blokirano ili u čvoru za koji si mislio da je nerazmrsiv, odjednom počne odmotavati i to utjecano s neke strane na koju nikad nebi pomislio, ili se otvaraju vrata za nove opcije ili izazove...Mogu ti reći iz mog iskustva, Aya mi je spasila život, i zdravstveno (doslovno) i promjenom načina života koji je posljednjih nekoliko godina posložio puno toga u mojoj obitelji što se vuklo desetljećima (uključivo i opraštanje pokojnom ocu i sl.), do toga da su mi se u kratko vrijeme ostvarili dječački snovi i nastavili se ostvarivati jedan za drugim snovi iz drugih razdoblja mog života za koje nisam vjerovao da će se ikada ostvariti. Jedini su preduvijeti: biti spreman za taj Put, skočiti, a zatim sljediti srce, a ne razum.Ovo zadnje je možda najteže, jer smo uvjetovani naučenim da intelekt upravlja i mora upravljati našim odlukama i postupcima, a ne intuicija. Kad naučiš kako to harmonizirati, sve se počinje poslagivati. Vjerujem da ćeš jednom probati, a do tada sretno i - gledaj, uči i slušaj suptilne poruke koje ti šalje Kozmos.
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is - infinite.
William Blake
Avatar
Ouroboros
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 28.06.2015, 14:22
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Ayahuasca nabavka?

Post Postao/la Ouroboros »

Ja isto vjerujem da hoču. Želja je tu, namjera je iskrena.
Radi se samo o tome da je jednako tako tu i oprez, možda čak i strah. Ništa ne silim, biti će kako treba biti.
Avatar
SleppyInHead
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 09.01.2013, 16:54
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Ayahuasca nabavka?

Post Postao/la SleppyInHead »

Ja bi se nadovezala na silvana, govoreći iz svog iskustva uspjela sam sve to bez Aye iako sam je godinama priželjkivali, a mogla sam, bilo je prilika. Čim se ti ovako raspitujes i pazljiv si govori dovoljno o tebi, a to je da ti mozda ne treba ona kako bi shvatio neke stvari. Sve je to već u tebi, samo trebaš pronaći put ili način kako da to otkrijes. Ali ono najbolje od svega, stvarno ti ne trebaju vanjski stimulansi za sve to.
Odgovori