Legalni status magičnih biljaka

Sve ono što ne spada u ostale kategorije
Odgovori
SijamUmraku

Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la SijamUmraku »

Pošto sam razmišljala o tome da otvorim online prodavnicu legalnih psihoaktivnih biljaka i pečuraka za Srbiju,Bosnu i Hrvatski, zanima me legalni status istih na ovim područijima. Ne znam gde mogu da dođem do ovih informacija pa eto ako neko može da mi pomogne bila bih mu večno zahvalna.

Naima zanimaju me sledeće vrste:

Hawaiian Baby Woodrose Seeds
Kratom
Salvia Divinorum
Psylocibe
Peyote (San Pedro cactus)
Blue Lotus

Bila bi zahvalna i za dodatne informacije o drugim supstancama.
Hvala unapred svima!
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la HypnoToad »

Ovako, ja ti mogu reć za Hrvatsku, psilocybe, salvia i kaktusi su sigurno ilegalni, koliko mi je poznato HBWR sjemenke, kratom, lotus, amanita muscaria, lactuca virosa, guarana, passiflora i damiana su legalni. U stvari za kaktuse nisam siguran, peyote je 100%, ali trichocereusi možda nisu. One "biljne mješavine" koje sadrže sintetičke kanabinonide JWH-018 i JWH-073 su isto ilegalne.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
N.I.C.E.
rank2
Postovi: 39
Pridružen/a: 09.05.2010, 20:44
 pohvaljen: 4 puta

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la N.I.C.E. »

Svaka ti cast!Potpuno te podrzavam u tome.
Bas je to ono sto nam treba. Ja sam prosle godine negde gledao taj spisak za Srbiju i ima ga na internetu samo ga treba naci. Pogledacu kasnije malo.Ono sto sada mogu da ti kazem je da se sastojci svih navedenih nalaze na spisku nedozvoljenih ali...
Ako neko ima vise od 18 godina i svojevoljno hoce umereno i odgovorno da koristi svete biljke za licnu upotrebu to je onda nesto drugo. Postoi mogucnost da se nagodis sa vlastima i da se taj zakon prosiri u nasu korist. Kod nas vec postoje kojekakve biljke koje imaju dejstvo, legalne su i uglavnom ih ima po pijacama npr. Kantarion, Valeriana, Pelen i njima slicne ali to nas nezanima tolko. Netreba potcenjivati nijednu biljku i treba izuciti mehanizam njihovog delovanja. Cujem da pojedini
planiraju zabranu slobodne prodaje cak i takvog bilja. Dakle, kao sto rekoh naj bolje da razmotris neki zakonski predlog koj bi ljudi podrzali jer trazeci rupe u zakonu rizikujemo da jos biljaka bude
zabranjeno.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la Red »

http://www.uredzadroge.hr/upload/File/D ... 09.doc.pdf

Ovdje ti je Najnovija Lista za Hrvatsku

Popis OPOJNIH DROGA, PSIHOTROPNIH TVARI I BILJAKA IZ KOJIH
SE MOŽE DOBITI OPOJNA DROGA TE TVARI KOJE SE MOGU
UPORABITI ZA IZRADU OPOJNIH DROGA

pa prouci :)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
SijamUmraku

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la SijamUmraku »

Hvala svima,izgleda da je to ipak kompleksna stvar. U suštini rupa u zakonu nije rešenje ali ustaljenje zakona o legalnom savesnom korišćenju etheogena zahteva stvarno veliku akciju i veoma je teško pitanje u ovim uslovima, uzimajući u obzir veliku popularnost narkotika kod mladih (koji ih koriste neodgovorno zbog nelegalnosti istih) što je dovelo do generalnih predrasuda i kriminalizacije same ideje o opojnim supstancama i naravno duboku utemeljenost trgovine nelegalne droge u ekonomiji tj. takav zakon bi stao na žulj organizovanom kriminalu i policiji. Generalno mislim da zakon ne može da bude na našoj strani što se ovoga tiče ne samo zbog korupcije koja se odvija u vladi nego zbog samog mentaliteta ljudi koji ne bi bili savesni pri upotrebi ovih biljaka.

Pristup koji bih ja izabrala je ipak taj koji koristi rupe u zakonu tj. smatram da,ukoliko informisanjem i višom cenom uslovim da budu nepristupačne mlađima od 18 godina (kao i traženjem skenirane lične karte),onemogućim bahaćenje tj. preterano korišćenje supstanci mogu smanjiti širenje njihove upotrebe u krugovima nesavesnih korisnika.

LSA,Psilocibin,meskalin i još neke kontrolisane hemijske supstance jesu sadržane u ovim biljkama ali za dobijanje sirovog oblika istih potrebna je procedura. Našla sam liste supstanci koje su zabranjene ali mi nije jasno da li to važi i za biljke u svom sirovom obliku,osim u spisku za Hrvatsku gde piše da jesu.

I dalje se dvoumim koliko je to sve dobra ideja ali iskreno bih volela da izvadim entheogene iz močvare mentalnih projekcija ljudi o drogama i njihovim korisnicima i da na njihovo korišćenje bude viđeno kao sveti ritual samospoznaje i svesti a ne dekadentni party kako je ovde običaj.
ckola
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 13.04.2010, 08:19
 pohvaljen: 1 put

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la ckola »

ma zaboravi...ključna riječ u zakonu je ZLOUPORABA koja zaustavlja sve, pa čak i primisli o nečemu takvom. sve to bi se tako tumačilo i nema tu nagodbe sa vlasti, pogotovo na takvom nivou gdje bi pojedinac pregovarao sa vlasti...stari moj,pa to je znanstvena fantastika!!!
SijamUmraku

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la SijamUmraku »

ckola je napisao/la:ma zaboravi...ključna riječ u zakonu je ZLOUPORABA koja zaustavlja sve, pa čak i primisli o nečemu takvom. sve to bi se tako tumačilo i nema tu nagodbe sa vlasti, pogotovo na takvom nivou gdje bi pojedinac pregovarao sa vlasti...stari moj,pa to je znanstvena fantastika!!!
Svi smo svesni toga da zakon nije baš toliko na strani naroda koliko bi vlasti volele da mi verujemo.
Zloupotreba bi značila da se ove stvari koriste u svrhu nekog nedorečenog zla.
Jedino zlo je kriminalizacija ovih supstanci koja ih je u prvu ruku i dovela u domen kriminala i uopšte omogućila njihovu zloupotrebu.

Istina je da je direktna konfrontacija sa vlastima gotovo nemoguća, kao i da je centralizovana trgovina pre ili kasnije osuđena na krivični postupak zbog onoga ili ovoga, što isključuje pravljenje shop-a kao takvog. No, postoji način da ljudi dođu do ovih biljaka na ovim prostorima i to vrlo lako bez previše rizika a to je putem interneta tj. davanjem ljudi informacija o rizicima,dejstvima i pravilnom korišćenju ovih biljaka,kao i web adresa i upustva za naručivanje i plaćanje putem interneta. Kao i do sada moguće je plaćanje karticama ali ove godine u Srbiji je omogućeno slanje novca u inostranstvo putem western union-a za koji npr. ne znaju mnogi, a svako može da ga koristi bez da ima račun u bilo kojoj banci, kao post net. Kamata je oko 10% što ih čini skupim ali nisu državna institucija tako da ne ugrožava anonimnost u toj meri. Postoji i moneybookers.com koji takođe posluje na našim prostorima kao mogućnost online plaćanja. Takođe, većina online prodavnica na stranici za ukucavanje adrese primalaca pošte nema na spisku zemalja Srbiju kada unosite adresu. I to se može zaobići jednostavnim pisanjem maila na kontaktnu adresu prodavnice gde kupac može da upita o mogućnostima slanja u svoju zemlju,troškovima poštarine,plaćanja putem western uniona ili bankovnog transfera novca.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la Red »

vjerujem da bi se moglo pokrenut nesto takvo pod uvijetom da zbilja poslujes i nudis samo biljke i pripravke legalnog statusa, sve ostalo sto je imalo upitno odmah prekriziti sa liste. jer ne treba ti sranja.

cinjenica je da ako otvoris takav web sajt koji prodaje i nudi takav asortiman da ces biti po POVECALOM samog Boga svevisnjeg, pa sada ne znam koliko je mudro petljat se sa time.

mislite li vi da ja nisam razmisljala o tome? jesam.. medutim rizik i zajebancija su prevelike i ja se zbilja ne zelim u to uplitat dok se zakon bar ovdje kod nas napokon malo ne smiri... nadam se uskoro. a kada dode taj dan... tko zna, mogucnosti su definitivno vece :ymparty:

strpljen spašen... :ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la Echoes »

trichocereusi prolaze jer izgledaju kao bilo kakav kaktus, ali ukoliko ih pošalju na analizu mogu u njima naći meskalin, i podliježete kaznenoj odgovornosti. tako sam bar čuo.
frendu je upala murija i uzeli mu sve peyote, a trichocereuse su ostavili jer nisu znali što su. sva sreća.

pa ako imate nešto magično doma, nemojte se hvaliti okolo i ulaziti u konflikte sa zakonom, i mislim da ste sigurni 99,99% :D
jer većina tih biljki izgleda kao bilo kakva druga, nimalo sumnjivo.
tišina je najbolji jezik
Odgovori