Legalni status magičnih biljaka

Sve ono što ne spada u ostale kategorije
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la danko fafanko »

sinnerman je napisao/la:Prva stvar koju bi trebalo učiniti je organizacija vjerske zajednice jer kroz " u medicinske, prehrambene, veterinarske, znanstvenoistraživačke i nastavne svrhe" teško da bi se išta postiglo.

Koja je svijetski priznata vjera a ne vjerska zajednica ta koja vjerskim obredima svojim vjernicima omogućuje konzumaciju traženih biljaka i gljiva? Najbolje bi bilo ako je kao takva priznata i u pojedinim zemljama EU jer je put tada jednostavniji?

Dalje pošto u RH vjerska zajednica mora kao takva funkcionirati 7 godina da bi se potom rješilo priznavanje takve vjerske zajednice vjerom jedini put je urgiranje kroz europske institucije-europarlament itd. da bi ubrzali taj postupak.

Ima li pravnika koji bi se uključili u to? :)
Mislim da je zakon takav da ako hoćeš osnovati vjersku zajednicu prvo pet godina mora postojati udruga... :confusedd:
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la sinnerman »

:ohnoo: :ohnoo:
Zadnja izmjena: sinnerman, dana/u 14.10.2015, 10:01, ukupno mijenjano 1 put.
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la danko fafanko »

Kod nas ti se u godinu i pol bar tri puta promjeni zakon... :bigsmilee:
Nisam ni ja siguran 100% ali mislim da mora biti udruga pet godina i 500 članova da bi mogla vjerska zajednica. Frend mi se nedugo raspitivao. Pitam pa javim. :delicious: :sunn:
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la Zgubidan »

Kak imati udrugu koja štuje gljivu ak ne smiješ imati gljivu? Jeli moguće legalno prijavit udrugu i pod aktivnosti napisati proučavanje psihodelika?
Mislim da bi lakše i brže bilo naći neku takvu crkvu vani i žicati ih da otvore župu kod nas :)
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
Alchemist
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 17.10.2014, 22:41
 pohvaljen: 4 puta

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la Alchemist »

Jel to zakon u Hrvatskoj ostriji nego zakon u Srbiji?

Evo sa ovoga linka: http://www.zdravlje.gov.rs/downloads/Za ... ancama.pdf

Biljke koje sadrze psihoaktivne supstance su ilegalne, ali samo one biljke koje su posebno naglasene u UN konvenciji o psihotropnim supstancama.

Gljive iz porodice Psilocybe je zabranjeno stavljati u promet (nista ne govori o gajenju za sopstvene potrebe).

Zasto ovako nije i u HR?

Ima li nekog ko se razume u zakon da detaljno protumaci link koji sam postavio? Mozda nisam u pravu.
Svaka rec napisana od strane osobe iza ovog profila je laz i imaginacija...
Avatar
dimitrije
rank3
Postovi: 95
Pridružen/a: 15.12.2013, 19:38
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 50 puta

GAJENJE BILJAKA IZ KOJIH SE MOGU DOBITI PSIHOAKTIVNE SUPSTAN

Post Postao/la dimitrije »

Evo, ipak piše u onom zakoniku da se zabranjuje i uzgoj halucinogenih pečuraka.


____________________________________________________________________________________
VI. GAJENJE BILJAKA IZ KOJIH SE MOGU DOBITI PSIHOAKTIVNE
KONTROLISANE SUPSTANCE

Gajenje biljaka

Član 58.
Zabranjeno je gajenje biljaka iz kojih se mogu dobiti psihoaktivne kontrolisane
supstance, kao i njihov promet i posedovanje, osim pod uslovima propisanim ovim
zakonom i propisima donetim za sprovođenje ovog zakona.

Zabranjeno je:
1) gajenje vrsta i varijeteta konoplje (rod Cannabis) koji mogu sadržati više
od 0,3 % supstanci iz grupe tetrahidrokanabinola;
2) gajenje grma koke iz porodice Erythroxylon;
3) gajenje maka (Papaver somniferum L, Papaveraceae);
4) gajenje biljke kat iz roda Catha (Catha edulis);
5) gajenje biljke pejota (Lophophora williamsii);
6) gajenje pečuraka iz roda Psilocybe koje sadrže halucinogeni alkaloid
psilocibin;

7) gajenje parazitskih gljivica Claviceps purpurea (Fries) Tulasne,
Clavicipitaceae (poznatih kao ergot gljivice) radi izolovanja, odnosno prerade
liserginske kiseline.

Na zabranu iz stava 2. ovog člana primenjuju se propisi kojima se uređuju
krivična dela.

____________________________________________________________________________________


Ali to nas ne sme sprečiti u plemenitim namerama istraživanja realnosti i traženja sebe, čak štaviše moralna je obaveza svakog odgovornog građanina da se ne pokorava nelegitimnim i lošim zakonima.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: GAJENJE BILJAKA IZ KOJIH SE MOGU DOBITI PSIHOAKTIVNE SUP

Post Postao/la HypnoToad »

dimitrije je napisao/la: 6) gajenje pečuraka iz roda Psilocybe koje sadrže halucinogeni alkaloid
psilocibin;
Znači tehnički, ako imaš dobrog pravnika, možeš se izvuć ako uzgajaš Panaeolus vrste koje sadrže psilocin. Vjerojatno bi i Gymnopilus vrste mogle proć, kada je naglasak samo na Psilocybe.


To mi je najgore kod zakona u HR, kad oni samo kažu sve iz čega se posredno ili neposredno može dobiti psihoaktivna supstanca, nigdje ne naglašavaju ni vrste ni rodove, količinu alkaloida koja je potrebna da se biljka smatra kontejnerom, niti ih je briga da li je osoba svjesna da određena biljka sadrži tu supstancu. To je najgore kod kaktusa, gdje barem 50% vrsta sadrži neki postotak meskalina, većina ih nije nikad testirana, a ni to puno ne znači jer može varirati od primjerka do primjerka, tako da svaki kolekcionar kaktusa mora biti u konstantnom stanju paranoje. Kod raznih hibrida iz roda Echinopsis pogotovo nikada ne možeš biti na miru jer ne znaš koji od njih bi mogao sadržavati određene količine meskalina koji bi se pokazao na testu. Kao da im je teško provesti par sati na internetu i istražiti koja biljka sadrži koju supstancu pa zabraniti određene vrste ili rodove, stvarno je retardirano do koje razine je zakon nedorečen.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la sinnerman »

:ohnoo:
Zadnja izmjena: sinnerman, dana/u 14.10.2015, 10:00, ukupno mijenjano 1 put.
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
dimitrije
rank3
Postovi: 95
Pridružen/a: 15.12.2013, 19:38
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 50 puta

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la dimitrije »

Evo ovaj forum postoji 4 godine i ima 2500 članova, možda bi se mogli registrovati za početak kao udruga građana i bazirati se na ritualnoj primeni Ayahuasce ili analognih preparata koji sadrže legalne biljke. Na taj način su uspeli Uniao do Vegetal i Santo Daime da dobiju dozvole u Americi, Holandiji i još nekim zemljama.
Verovatno bi nas društvo gledalo kao neke sektaše i drogirante, al dobro, šta je - tu je.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Legalni status magičnih biljaka

Post Postao/la Psychonaut »

Hypnotoad je napisao/la: ...tako da svaki kolekcionar kaktusa mora biti u konstantnom stanju paranoje.
Ja bih rekao da ne mora, paranoja je losa mentalna navika, koja ni za sta nije dobra :)
Ja mislim da ako se covjek ponasa pametno, odgovorno i kao da ni za sta nije kriv (a nismo krivi za to sto imamo djetinjaste zakone u ovome polju), onda su sanse da se nesto lose dogodi infinitezimalne. Nema razloga da se oko toga brinemo.

Upoznao sam samane koji avionom putuju sa flasama ayahuaske ili ih redovno ih salju postom iz juzne amerike do evrope, i sve prolazi bez problema. Ali da su paranoidni, vjerovatno bi imali problema jer bi njihov strah privukao zakonske organe koji se hrane strahom :)
Pozivam te da budes moj ucitelj
Odgovori