✾ Mirisne Biljne Mješavine- Putpourri ✾

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

✾ Mirisne Biljne Mješavine- Putpourri ✾

Post Postao/la Red »

slikaMirisne Biljne Mješavine- Putpourri

Potpuri je izraz za razne aromatične mješavine, a potječe od francuske riječi potpourri, što izvorno znači truli lonac ili vlažna mješavina cvijeća i lišća.

Po tradicionalnom receptu, vlažni potpuri se priprema od djelomično osušenih i jako mirisnih latica ruža koje se u slojevima naizmjenično slažu s morskom soli. Tako složena mješavina latica i soli ostavlja se na tamnom mjestu 10 dana dok se latice ne slijepe. Slijepljene latice ruža pokidaju se u manje hrpice i pomiješaju s aromatićnim lišćem, začinima i koricama. Nakon što mješavina fermentira 6 mjeseci u hermetički zatvorenoj posudi, dodaju se sušeno cvijeće i eterična ulja. Nakon 2 tjedna, kada se mirisi posve izmiješaju, vlažni potpuri se može aranžirati.
Aranžira se u neprozirnoj posudi sa poklopcem i drži poklopljen dok nije u upotrebi. Pripremljen na tradicionalan način, vlažni potpouri zadržava miris nekoliko godina.

Suhi potpuri

Vlažni potpuri daje dugotrajniju aromu, ali teže ga je pripremiti i vizualno je neprivlačniji. Zbog toga je popularniji suhi potpuri ili mirisna mješavina suhog bilja. Suhi potpuri je jednostavnije pripremiti, vrijeme pripreme je kraće, a što je najvažnije- izgleda mnogo privlačnije.
Suhi potpuri se može izlagati u raznim posudama i na razne načine. Može se aranžirati u posudu koja bojom pristaje uz boje potpurija ili u staklenu posudu kako bi boje došle do izražaja. Ako se aranžira u posudi sa poklopcem, posuda se može držati zatvorena povremeno ili dok potpuri nije u upotrebi, i suhi će dugo trajati.

slikaOsnovni sastojci

Osnovni sastojci za pripremu mirisnih biljnih mješavina su: cvjetovi za miris ili boju, mirisni listovi, aromatični začini i korice te sredstva za učvršćavanje mirisa.

Cvjetovi za miris

U potpuriju tradicionalno dominiraju cvjetovi, osobito ružine latice i lavanda, jer najduže zadržavaju miris. Za potpuri treba izabrati najljepše cvjetove, ubrati ih dok još nisu potpuno otvoreni i sušiti u vodoravnom položaju na pamučnoj tkanini. Latice velikih cvjetova, primjerice ruža, ljiljana i zumbula, treba odvojiti prije sušenja. Mali ružini pupoljci mogu se sušiti cijeli i izgledat će lijepo, no neće biti jako mirisni.
Cvjetovi za miris: bazga, lavanda, karanfil, frezija, ljubičica, jorgovan, zumbul, đurđica, jasmin, ljiljan, narcis, šeboj itd.

Cvjetovi za boju

Osim mirisa, cvjetovi potpuriju daju i boju tj. vizualnu privlačnost. Za potpuri treba odabrati cvjetove jakih boja, jer sušenjem će se jakost boje smanjiti.
Cvjetovi za boju: ruža, boražina, mak, tratinčica, potočnica, mirta, neven, vodopija, ivančica, različak, kadulja, vratić, jaglac, tulipan, cica-maca itd.

Mirisni listovi

Odmah nakon cvjetova, u potpuriju tradicionalno dominira mirisno lišće. Miris lišća je jači od mirisa cvijeća, stoga je važno odabrati one listove koji se aromom uklapaju. Listove treba sušiti cijele, a potom usitniti ili samljeti kako bi ispuštali miris.
Mirisni listovi: matičnjak, metvica, kadulja, mažuran, timijan, lovor, ružmarin, mirisna pelargonija, lazarkinja itd.

slikaZačini i Korice

Aromatični začini i korice, koji se upotrebljavaju u kuhinji zbog okusa i mirisa, također spadaju u osnovne sastojke za pripremu potpurija. Budući da većina ima jaku aromu, treba ih koristiti štedljivo. Na jednu litru osušenih cvjetova i listova dodaju se 2-3 žlice odabranih začina i korica, obično u jednakim količinama. Najbolji se miris dobiva ako su sastojci usitnjeni ili svježe mljeveni, a samljeti se mogu i u mlincu za papar.
Začini i Korice: kardamom, anis, klinčić, đumbir, muškatni oraščić, cimet, vanilija, korijandar, kora limuna, kora naranče itd.

Učvršćivači mirisa

Neki mirisi se ponašaju kao učvršćivači mirisa. Upotrebljavaju se da upiju i što duže sačuvaju mirise, a većina ih ima svoj vlastiti miris koji ulazi u mirisnu ravnotežu. Upotrebljavaju se u obliku praha, a na 1 litru potpouri mješavine obično se dodaju 2-3 žlice praha.
Najpopularniji biljni učvršćivač je korijen perunike, jer njegov slatkasti miris na ljubičice u većoj mjeri ne utječe na mješavinu i može se prirediti kod kuće. Opran i oguljen korijen perunike treba narezati, dobro osušiti i samljeti ili zdrobiti u prah. Na 1 litru potpuri mješavine dodaje se 4-5 žlica praha korijena perunike.
Kao učvršćivač mirisa ponaša se i eterično ulje sandalovine. Na 1 litru potpouri mješavine dodaje se 10-15 kapi eteričnog ulja sandalovine.
Učvršćivači mirisa: hrastova mahovina, korijen iđirota, korijen ljubičice, listovi čehulje, korijen perunike, eterično ulje sandalovine.

Osvježivači mirisa

Eterična ulja se često koriste za pojačavanje mirisa novih potpurija koji su izgubili miris, jer im vračaju svježinu i jačinu. Treba ih upotrebljavati oprezno kako miris eteričnog ulja ne bi prevladao i ugušio mirise ostalog bilja. Na 1 litru potpuri mješavine obično se dodaje 10-15 kapi odabranog eteričnog ulja.
Osvježivači mirisa: eterično ulje lavande, ruže, metvulje, bora i začina.

Pripremanje suhog Potpurija

Po želji odabrano sušeno bilje staviti u dovoljno veliku posudu i pažljivo promiješati. Dodati sredstvo za učvršćivanje mirisa i sve dobro izmiješati. Ako se dodaje eterično ulje za osvježavanje mirisa, treba ga dodavati kap po kap i mješavinu promiješati nakon svake dodane kapi. U hermetički zatvorenoj posudi mješavinu ostaviti 6 tjedana na toplom, suhom i tamnom mjestu, uz povremeno protresanje, da se mirisi izmješaju.
Po želji se može napraviti cvjetni potpuri, potpuri od lišća ili potpuri od začina i korica. Najčešće se priprema potpuri mješavina, zasnovana na željenom mirisu ili odabranoj mirisnoj temi, npr. miris šume, miris lavande, agruma, umirujući potpuri, kulinarski, protiv kukaca itd.

Putpuri ideje

Potpuri loptica- Kugla od stiropora premazana bijelim ljepilom (drvofix), a potom uvaljana u potpuri tako da cijela površina bude prekrivena.

Loptica od ružinih pupoljaka- mali ružini pupoljci jednake boje i podjednake veličine nabodeni na žicu i ubodeni u kuglu od stiropora.

Tradicionalni engleski ladanjski potpuri pripremao se od lavande, kadulje, ruže, karanfila, jorgovana, lazarkinje i metvice.

Kuhinjski potpuri- mješavina kuhinjskih začina i korica, kao što su cimet, klinčić, anis, lovor, kardamom, kora limuna i naranče, uz dodatak korijena iđirota za pojačavanje i učvršćivanje mirisa, prevladat će sve kuhinjske mirise. Ako se dio sastojaka samelje u prah, miris će biti jači

slikaPotpuri sa kamenčićima i svijećom- suhi putpuri se može izložiti i bez posude, ukrašen npr. kamenčićima i svijećom čija toplina pojačava njegov miris.

Egzotični potpuri- mješavina egzotičnih začina, poput vanilije, klinčića, cimeta, pimenta, zvjezdastog anisa i muškatnog oraščića, najbolje se doći do izražaja u ljusci kokosovog oraha.








Ljekoviti Potpuri

Kako većina aromatičnih biljaka ima ljekovito djelovaje pri određenim zdravstvenim tegobama, svaki je potpuri manje-više ljekovit. Međutim, ako se za pripremu potpurija upotrijebe određene aromatične ljekovite biljke, dobiva se ljekoviti putpuri. To je praktičan način liječenja nekih lakših zdravstvenih tegoba, jer potpuri možemo držati na poslu, na radnom stolu, noćnom ormariću, u atomobilu i drugdje. Potpuri se drži zatvoren dok nije u upotrebi, a odmah nakon otvaranja njegov miris će djelovati ljekovito.


slikaUdisanje mirisa odabranog ljekovitog bilja djelotvorna je metoda liječenja za sve osim za one koji pate od astme. Posebno je djelotvorna kod glavobolje i migrene, prehlade i hunjavice, upale sinusa, bronhitisa, gripe te nemira, nervoze, depresije i nesanice. Disanjem i preko kože miris bilja dolazi u krvotok, a svaki organ uzima onaj sastojak koji mu je potreban.

Biljke za ljekoviti potpuri

Glavobolja i migrena- lavanda, timijan, metvica, ružmarin, bosiljak, mažuran, kardamom, kim, lazarkinja, ljubičica, jaglac, bazga, ruža, kora limuna, hren.

Prehlada i hunjavica- kadulja, mažuran, lavanda, metvica, timijan, gorušica, crni papar, komorač, kora limuna, bazga, cimet, čempres, bor, dragoljub.

Upala sinusa- kadulja, metvica, timijan, lavanda, ružmarin, kličić, bosiljak, bazga, hren, jaglac, ljubičica, sljez, dragoljub, mirta, bor.

Bronhitis- timijan, kadulja, bosiljak, ružmarin, lavanda, komorač, kličić, anis, gorušica, ljubičica, jaglac, potočnica, sljez, kamilica, bazga, divlja ruža, čempres, borovica, bor.

Gripa- metvica, kadulja, crni papar, pelin, timijan, ružmarin, kamilica, bazga, čempres, bor.

Nemir, nervoza, depresija, nesanica- bosiljak, kadulja, metvica, ružmarin, lavanda, kim, timijan, mažuran, kopar, origano, jaglac, neven, ruža, ljubičica, kamilica, karanfil, mirisna peralgonija, čempres, lipa.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Necromancer
rank2
Postovi: 37
Pridružen/a: 03.09.2011, 14:59
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: ✾ Mirisne Biljne Mješavine- Putpourri ✾

Post Postao/la Necromancer »

Nekako imam osjecaj, sto se tice ovog zadnjeg, da dobrobit traje samo privremeno. Kad razvijes toleranciju na miris bit ces opet nervozan, depresivan ili sto vec :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ✾ Mirisne Biljne Mješavine- Putpourri ✾

Post Postao/la Red »

sumnjam da mozes stvoriti toleranciju ako koristis ljekovitu varijantu po potrebi, a ne da stalno visiš nad time :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori