Med kao Hrana i Lijek

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Odgovori

Koristite li Med?

Da, kao hranu i lijek
7
50%
Da ali samo uz napitke
1
7%
Povremeno neobavezno
6
43%
Ne, ne volim ga
0
Nema glasova.
 
Ukupno glasova: 14
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Med kao Hrana i Lijek

Post Postao/la Red »

Med je slatka, mirisna i gusta, zlatnožuta tekućina dobivena iz cvjetnog nektara. Kao proizvod iz prirode koji su cijenile sve kulture, med se jos od pradavnih vremena upotrebljava kao hrana i lijek.

slika

Med kroz povijest

Neki antropološko nalazi ukazuju na mogućnost da se med u prehrani počeo koristiti već pred oko 30.000 godina i to u plemenskim zajednicama na području današnje Ukrajine. Ipak "čvrsti" dokazi su nešto novijeg datuma oko 20.000 godina prije naše ere. Tadašnji paleolitski ljudi sigurno su koristili med u prehrani. Do njega su dolazili otimajući ga pčelama u prirodi. Tu aktivnost zabilježili su u svom "stanu", spilji Cueva de la Arna pokraj Španjolskog grada Valencije.

slika

U starom su Egiptu smatrali da su pčele nastale iz suza boga Sunca Ra koje su pale na zemlju. Grčka legenda kaže da su oko ulaza u špilju u kojoj se rodio Zeus stražarile pčele i polagale med na usne tek rođenog boga.

slika

Slijepi pjesnik Homer spominje pčelarenje u "Ilijadi". U svom djelu "Naturalis historia" Plinije Stariji hvali med s otoka Šolte izvještavajući nas da je kod Rimljana traženiji od Atenskoga.
Na vrhuncu moći, tijekom 1. i 2. stoljeća, Rimsko se Carstvo prostiralo od Britanije na sjeverozapadu do Egipta na jugoistoku, stvorivši tako kulturne granice moderne Europe. Što je Carstvo više raslo, razvijala se i kuhinja. No Rimljani su se po prehrani dijelili na siromašne i bogate.

slika

Prvi su jeli uglavnom žitarice i kaše a rijetko meso. Drugi su znali na raskošnim gozbama jesti i egzotične ptice. Jelovnik se, sudeći prema receptima iz kuharice Marcusa Gaviusa Apiciusa, sastojao od triju vrsta jela: predjela, glavnog jela i deserta. Za predjelo su se posluživale masline i vino zaslađeno medom ili razne salate te jaja. Glavno jelo sadržavalo je i do sedam vrsta jela od mesa, ribe te peradi. Desert se sastojao od voća, orašastih plodova i kolača od meda.
Naši preci Slaveni koriste med za zaslađivanje, i kod pripreme kolača. Od njih su način spremanja medovine, preuzeli Germani koji su med stavljali i u pivo. U vrijeme feudalizma, med je bio na visokoj cijeni i vrlo tražena roba, hvaljen u kuhinjama dvoraca, samostana, vlastelinskih kurija i u puku Koristio se za zaslađivanje (do izuma šećera), kod pripreme kruha od đumbira, glaziranja povrća, te za premazivanje mesa (osobito šunke) kod pečenja.
Čest specijalitet su paprenjaci za koje se zna da se pripremaju još od sedmog stoljeća.

slika

Ondašnji su vladajući krugovi od naroda tražili da se što više bavi uzgojem pčela kako bi zadovoljili rastuću potražnju meda. U tom je najdalje otišla austrijska carica Marija Terezija. Ona je donijela poznati "Patent o pčelarstvu". 1774. godine. Prema tom patentu svatko je smio držati neograničen broj košnica. Pčelarenje je bilo oprošteno svakog poreza, nameta i cestarine. Svaki je pčelar smio doseliti i postaviti pčele na pašu gdje hoće jedino je bio dužan vlasniku zemljišta platiti učinjenu štetu. U novijoj povijesti med spominje, kao važnu namirnicu gotovo svaka nacionalna kuhinja.

Kroz sve to vrijeme med se od zadovoljstva "lizanja prstiju" paleolitskog čovjeka, nakon pohoda u duplju drveta, popeo do cijenjene gastronomske delicije. Jela koja se pripravljaju sa medom mogu biti: juhe, glavna jela, prilozi, deserti, kreme, kruh pa i sladoledi. Med se može kombinirati s mesom, povrćem, voćem i pićima.

Kako nastaje med

Pčela privučena mirisom cvijeta ili izgledom cvjetnih latica usiše cvjetni nektar. Nakon usisavanja, nektar pomiješa s izlučevinama svojih usnih i podždrijelnih žlijezda. Nektar se prilikom predaje iz usta u usta pčelama sestrama sve više obogaćuje enzimima.

slika

Nakon toga pčele med,u točno određenoj količini, odlažu u saće.Već pri samom ulazu u košnicu pčele započinju mahati krilima. Time pospješuju dovod suhog zraka, te tako nastavljaju sve dok med ne postigne idealnu vlažnost od 17%. Neposredno prije zatvaranja saća voštanim poklopcem u svako saće pčela ubrizga mravlju kiselinu iz žlijezdi ekstremiteta.Naime, mravlja kiselina služi kao dezinficijens medu.
Iz tako pospremljenog meda u saću pčelar nakon otvaranja poklopaca stavlja saće u centrifuge i dobiva tekući med. Takvom, tek izvrcanom medu potrebno je nekoliko mjeseci da dozrije. Tako nastaje med, prirodni proizvod pčela.

Sastav meda

U svom prirodnom obliku, med se sastoji od šecera (monosaharida), glukoze i fruktoze, kiselina i različitih elemenata koje čovjek lako prima, fermenata i vitamina koji ubrzavaju biološko-hemijske procese u organima čovjeka. Značajna kvalitativna karakteristika meda je u tome što sadrži željezo koje je u takvom obliku da ga želudac lako prima i prenosi u krv. Zbog toga je med na prvom mjestu, kada su u pitanju malokrvne osobe.

slika

Najvrijedniji sastojak meda su šećeri. Ima ih i do 80%, od čega su oko 38% voćni šećeri (fruktoza), 30% su grožđani šećeri (glukoza), svega 8% čini saharoza a ostatak čine maltoza i ostali disaharidi. Inače, u medu ima 26 vrsta raznih šećera.
Zbog svog raznovrsnog i bogatog sastava, kilogram meda vrijedi kao 3kg goveđeg mesa, 50 komada jaja, 5,5 litara mlijeka, 3 kg svježe riječne ribe, 5 kg narandži, kilogram šunke ili kao 12 kg povrća. u kilogramu prosječno kvalitetnog mesa ima 1.000-1.300, u kilogramu jaja 1630 kalorija, u litri kravljeg mlijeka 665, u kilogramu pšenicnog brašna 2.170, dok u istoj težini meda ima 3.075-3.150 kalorija.
Za upoređenje zdravoj odrasloj osobi dnevno treba 2.400 kalorija. Sadržaj desetak vitamina daje medu posebnu vrijednost. To su: vitamin B1, B2, B3, B5, B6, BC, K, C, E i karotin.

Vrste meda

Zavisno od pčelinje paše i sastava medonosnog bilja, postoji više vrsta meda. Svaki med je dobar za odredene tegobe. Ako se ne može osigurati željeni med, dobar je i obični, miješani, ali pod uslovom da je prirodni-pčelinji.

slika

Bagremov med dobar je protiv nesanice, lošeg sna, vrtoglavice, umiruje živčani sistem. Najčešće i najdjelotvornije koristi se u čajevima od kamilice, matičnjaka i kantariona.

Kestenov med stišava bolesti probavnih organa, žuči i jetre. Najdjelotvornije i najbolje koristi se u čajevima od kunice, kamilice, šipurka i majčine dušice. Ovaj med nije dobar za ishranu pčela.

Lipov med dobar je protiv znojenja, prehlada sa kijavicom, olakšava kašalj i izbacivanje sluzi iz grla i nosa. Preporučuje se u ishrani dojenčadi, djece, starijih osoba, osobama sa niskim pritiskom i srčanim tegobama.

Medljikovac (tamni šumski med, medun) kristalizira se već u saću. Popravlja malokrvnost, pogotovo nedostatak željeza. Uzima se u voćnim napicima ili sokovima od višnje, breskve ili kupine. U svom sastavu nema cvjetnog meda. Koristi se i poslije iscrpljenosti, nakon teških operacija. Trudnice treba da ga uzimaju tokom cijele trudnoće.

Kaduljin med izvanredno koristi kod suhog kašlja i prehlada, a olakšava i izbacivanje sluzi iz dušnika i bronhija.

Vrijeskov med pomaže protiv reume, bolesti mokraćnih kanala i bubrega. Najčešće se koristi u čajevima od breze, kamilice, kunice i šipurka.

Lavandin med je blag med, dobar u ishrani dojenčadi (i male djece), kao i starijih koji boluju od neke akutne ili hronične bolesti. Naročito dobro pomaže srčanim bolesnicima, kao i osobama sa niskim krvnim pritiskom.

Ekspresni med nastaje kada se pčele hrane sokovima voća i povrća, mlijekom i jajima. Tada se dobija med sa većim učešćem onoga što čovjeku treba u ishrani. To se posebno odnosi na hormone i vitamine.Na ovaj način potrebne materije organizam lakše prima i prerađuje

Kristalizacija meda

Kristalizacija (granulacija) je osobina svakog prirodnog meda. Brzina kristalizacije u skladištima (ambalaži) zavisi od odnosa grožđanog i voćnog šećera, kao i temperature pri kojoj se med čuva. Ukoliko je u medu sadržaj glukoze viši, te se približava sadržaju fruktoze, takav med brže kristalizira. Temperatura ispod 20°C ubrzava kristajizaciju meda, dok je vlažnost zraka u prostoriji usporava.

slika

Najbrže kristalizira med medljikovac, suncokretov, goručicin, esparzetin i maslačkov med (koji često kristalizira još u saću, vrlo krupnim kristalima, tako da se teško centrifugira). U posljednje vrijeme ukus potrošača naginje ka kristaliziranom medu, i to naročito onih vrsta koje kristaliziraju sitnim kristalima, podsjećaju na najfiniji sladoled (med od bjele djeteline, bagrema, lipe,facelije, livadski med i dr).
Kristalizirani med može se iz čvrstog stanja vratiti u tekuće, ako se posuda sa kristaliziranim medom stavi u veći posudu sa vodom zagrijanom na konstantnu temperaturu od oko 40°C pri čemu ne gubi na ljekovitosti.

slika

Ocjenjivanje pravog prirodnog meda

U staklenoj čaši pomiješati 2 žlice meda i 6 žlica alkohola, te lagano zagrijavati 10 min nad parom vruće vode. Ako se na dnu čaše napravi bijeli talog, onda se radi o umjetnom medu. Ako nema taloga, onda je to pravi prirodni med.

Med - prirodna energija

Fizikalna i kemijska svojstva

Različitost medova ukazuje da, osim zajedničkih fizikalnih i kemijskih karakteristika, imaju i specifična svojstva biljaka od kojih potječu.

slika

Med je gusta higroskopna viskozna tekućina. Boja, okus i miris najvažnija su organoleptička svojstva meda i ovise o biljnom porijeklu te uvjetima prerade i čuvanja. Kristalizacija je prirodno svojstvo meda i zato svaki med kristalizira prije ili kasnije, neovisno o uvjetima čuvanja.
On je mješavina uglavnom ugljikohidrata (šećera) i vode. U manjim količinama sadrži organske kiseline, enzime, minerale, antioksidanse i druge tvari. Velika količina šećera u medu ne dozvoljava razmnožavanje mikroorganizama. Jedino se osmofilni kvasci mogu razmnožavati u medu. Oni izazivaju njegovu fermentaciju koja uglavnom ovisi o količini vode i broju kvasaca.

Biološka svojstva

Upotreba meda kao ljekovitog sredstva spominje se u najstarijim zapisima. Tradicionalno se medu pridaju razna ljekovita svojstva, najčešće prema ljekovitom djelovanju biljaka od kojih med potječe. Nažalost, znanost vrlo malo zna o biološkim učincima meda.
Energetska svojstva. Med je odlican energetski izvor, jer predstavlja visokokaloricnu hranu (4 cal/g) koju organizam lako probavlja. Zato je od velikog znacaja za sportaše i one koji naporno rade, starije osobe i djecu, teške i kronicne bolesnike te kod malaksalosti i oporavka nakon bolesti.
Prebioticka svojstva. Zahvaljujuci sadržaju fruktooligosaharida, med se ubraja u prebioticke tvari. To su neprobavljiva vlakna topiva u vodi, a biljnog su porijekla. Pridonosi boljoj resorpciji minerala, posebno kalcija i magnezija, ublažavanju virusnih i bakterijskih infekcija, smanjenju kolicini štetnih tvari koji mogu uzrokovati rak debelog crijeva, boljoj sinteza vitamina K te snižavanju razine masnoce u krvi.
Konzervirajuca svojstva. Kao konzervans med se obicno dodaje u mesne marinade da za vrijeme prženja sprijeci stvaranje štetnih karcinogenih tvari.
Antibakterijska svojstva. Cisti nepreradeni med zaustavlja rast mnogih mikroorganizama. Antimikrobno djelovanje meda izraženije je na gram-pozitivne bakterije.
Antioksidacijska svojstva. Zahvaljujuci antioksidacijskom ucinku med smanjuje slobodnie radikale u krvi i srcu.
Utjecaj na probavni sustav. U apiterapijskim preporukama mnogi autori ukazuju da hladni med potice, a topli sprijecava lucenje želucane kiseline. Kod povecane kiselosti u želucu preporuca se uzimati 30-40 g meda otopljenog u toploj vodi 1,5-2 sata prije ili 3 sata poslije jela. Kod smanjene kiselosti stimulacija želucanog soka postiže se uzimanjem meda u hladnoj vodi neposredno prije jela. Štiti želudac od oštecenja koja mogu izazvati neke toksicne tvari i znacajno smanjuje pojavu cira na želucu te sprijecava promjene na debelom crijevu koje mogu dovesti do razvoja tumora.
Utjecaj na usnu šupljinu. Med ne samo da ne oštecuje zube, vec sprijecava procese koji dovode do karijesa. Najveci ucinak u zaustavljanju rasta bakterija u usnoj šupljini ima med od kadulje.
Utjecaj na parametre u krvi. Analizom krvi utvrdeno je da svakodnevno uzimanje meda poboljšava antioksidacijsku obranu, povecava razinu željeza i minerala u tragovima, a smanjuje kolicinu masnoce u krvi.
Antitumorska svojstva. Novija istraživanja na životinjama ukazuju na umjerenu antitumorsku i naglašenu antimetastatsku aktivnost meda. Kada se daje zajedno s nekim citostaticima poboljšava njihovo djelovanje.
Alergijske reakcije. Prema nekim podacima samo je 0,8% ljudi osjetljivo na med.
Botulizam. Brojne studije pokazale su da med ponekad može biti zagaden bakterijskim sporama klostridija (Clostridium botulinum) što kod male djece može izazvati bolest botulizam s fatalnim ishodom. Zato se djeci mladoj od 12 mjeseci ne preporuca med niti proizvodi koji ga sadrže.

Terapijska svojstva

Narodna medicina i mnogi lijecnici koriste med kao pomocno sredstvo za ublažavanje kašlja, kod prehlade, nadražaja grla i dušnika. Med poboljšava tjelesne i mentalne funkcije te smanjuje zamor. Preporuca se za normalizaciju probave, kod akutnih i kronicnih probavnih problema kao što su zatvor, cir na želucu i dvanaesniku te poteškoca kod jetre.
Zacjeljivanje rana. Tradicionalna iskustva od preko 2.000 godina ukazuju da med ubrzava zarastanje rana i opeklina. Danas kada bakterije otporne na antibiotike (npr. Staphylococcus aureus) postaju raširen klinicki problem, med se sve više prepoznaje kao terapijski potencijal u lijecenju rana koje teško zacjeljuju. Klinicki opiti s medom pokazali su antibakterijsku efikasnost širokog spektra i brzo zarastanje rana bez ikakvih štetnih ucinaka.

slika

Med može biti koristan u terapiji kirurških rana koje su inficirane i ne reagiraju na uobicajeni sistemski i lokalni antibioticki tretman. Time bi se mogla brže smanjiti bakterijska upala, period antibiotske primjene i bolnickog ležanja, ubrzati ozdravljenje rane i sprijeciti potrebu za njenim ponovnim šivanjem, a rezultiralo bi u minimalnom stvaranju ožiljka.
Opekline. Antibakterijsko djelovanje meda predstavlja efikasan potencijalni izbor kod inficiranih opeklina ili rizika od infekcije, posebno s bakterijama Pseudomonas aeruginosa i Staphylococcus aureus.
Moguce nuspojave. Upotreba meda u terapiji rana i opeklina nosi opasnost od botulizma izazvanog sporama klostridija koje se mogu naci u medu. Zato je važna sterilizacija meda gama zracenjem, a ne grijanjem, jer visoka temperatura poništava antibakterijski ucinak.

Hrana ili Lijek

Pojedinim vrstama meda se pridaju ljekovita svojstva slicna biljkama od kojih potjecu. Medutim, vrlo je malo znanstvenih cinjenica koje bi potvrdile opravdanost takovih vjerovanja. Najviše istraživackih podataka ima o antibakterijskom ucinku meda dobivenog od biljke manuke (Leptospermum scoparium) iz Novog Zelanda kao terapijskom potencijalu za rane, opekline, cir na želucu i bolesti usne šupljine.

slika

Kako znanost cesto dokaže opravdanu i pravilnu primjenu tradicionalnih prirodnih lijekova, ne treba olako odbaciti stavove narodne medicine koji su prošli najduži "klinicki" test kroz ljudsku povijest. Zato ljekoviti ucinak pojedinih vrsta medova na zdravstvene poteškoce prema narodnom vjerovanju, tek treba suvremenim metodama istražiti. Uostalom, terapijski potencijal meda kod teškozacjeljujucih rana, najcešce zbog infekcije bakterijama otpornim na antibiotike, vec se može naslutiti. U klinickoj praksi se pokazalo da tradicionalno lijecenje oblaganjem rana s gazom natopljenom medom, predstavlja uspješno, brzo, sigurno i prakticno rješenje bez štetnih pojava.

Kako pravilno koristiti med

Prvi je svakako klasično uzimanje meda žličicom, za koju se preporučuje da ne bude od metala. Med treba uzimati tako da se nekoliko minuta drži u ustima, rastapi u ustima, i tek onda proguta. Ovo je najčešći način kod svakodnevnog konzumiranja meda.

Drugi način podrazumjeva prethodno rastapanje žlice meda u čaši toplog čaja ili mlijeka, ali tek kad se ohlade do temperature konzumiranja. Med se ne smije rastapati u vrelim napicima (do 60 C°), jer visoka temperatura razgrađuje mnoge njegove ljekovite materije. Ovaj način se preporučuje uglavnom u terapijske svrhe, jer se rastvaranjem meda aktivira enzim koji su pčele dodale u med, a koji proizvodi lokalni antiseptički efekat, što u kombinaciji sa drugim ljekovitim materijama iz meda značajno doprinosi liječenju upalnih procesa u usnoj šupljini. Svakodnevnom upotrebom suzbija se i pojava virusnih infekcija. Uzimanje meda preporučuje se dva puta dnevno, ujutru i navečer, prije jela.

slika

Postoje osobe koje imaju nelagodan osećaj u želucu nakon konzumiranja meda. Te osobe najčešće boluju od gastritisa ili čira na želucu. Poznato je da med značajno pomaže u liječenju ovih bolesti, ali se mora konzumirati pravilno. Osobe koje imaju povećano lučenje kiseline u želucu, ili im med provocira njeno lučenje, moraju ga uzimati na sljedeći način, kako bi izbjegle nelagodan osjećaj i dopustile medu da terapijski djeluje. Preporučuje se uzimanje toplog meda (50 grama meda u pola čaše čaja), temperature 35-40 C°. Uzima 1-1,5 sati posle jela, ali i na jedan sat prije spavanja (med posjeduje i efekat učvršćivanja sna).

Međutim, postoje i osobe sa nedostatkom kiseline u želucu. Da bi izazvale njeno lučenje, moraju konzumirati hladni meda. Preporučuje se uzimanje hladnog meda (50 grama meda u pola čaše vode ili prirodnog soka), temperature 13-15 C°. Uzima se tri puta dnevno, neposredno prije uzimanja hrane. Ovakav način izuzetno pomaže probavljanju hrane kod takvih osoba i otklanja višegodišnje tegobe. Med ovaj efekat daje jer povećava prisustvo kiseline neophodne za probavu, ali i zato što stimulira razmnožavanje korisnih bBifidus i laktobacilus bakterija, neophodnih u probavnom traktu čovjeka radi normalnog probavljanja hrane.

Primjena meda

slika

Nervoza, nesanica
2 žlicice bagremovog meda
1 šalica toplog mlijeka
Utoplom mlijeku rastopiti med te popiti za smirenje i prije sna.

Oslabljen imunitet
2-3 žličice livadnog meda
1 žličica cvjetnog praha
2-3 žličice jabučnog octa
20 kapi propolisa
Cvjetni prah rastopiti u šalici vode,dodati med,jabučni ocat i propolis pa sve dobro
izmješati.Popiti u jutro i navečer.

Slabokrvnost
2 žlice šumskog meda
0,5dcl crnog vina
1,5dcl čaja od kamilice
U ohlađeni čaj od kamilice dodati crno vino i otopiti med.Prije svakog obroka popiti šalicu
toplog napitka.

Visoki tlak,visoki kolesterol

100g suncokretovog ili repičing meda
10g usitnjenog cvjetnog praha
1 dcl jabučnog octa
Rastopiti cvjetni prah u 1 dcl tople vode i jabučnom octu,anakon toga dodati med.Tri puta na dan uzimati po 1 žlicu.

Prehlada,gripa,upala grla,bronhitis
20 kapi propolisa nakapati na žlicu meda,polako rastapati u ustima a zatim progutati.

Očni zamor
100g livadnog meda
150g mrkve
250g limuna
Od mrkve napraviti sok u sokovniku,med otopiti u 1l vode i dodatisok od mrkve,te iscjediti limun.piti kao osvježavajući napitak

Kronični bronhitis i bolesti pluća
1kg lipovog ili suncokretovog meda
50g borovih iglica
Borove iglice ubaciti u 5l vrele vode i kuhati na laganoj vatri 15 min. nakon 24 sata procjediti i dodati med.Uzimati 4 žlice poslije obroka.

Antikancerogeno djelovanje
1 kg suncokretovog ili repičinog meda
50 g cvjetnog praha
50 g pšeničnih klica

Cvjetni prah i pšenične klice umješeti u med.Između obroka popiti 1-2 žlice medne smjese otopljene u kozjem mlijeku.

Otvorene rane,čirevi,akne,paradentoza
propolisnu tinkturu nanositi na ozljedu,koja liječena slojem propolisa ostaje zaštičena i od vanjskih infekcija.

Preporuča se svakodnevna uporaba
1 žlicu cvjetnog praha,
2 žlice meda
4 žlice mliječnog namaza ili maslaca
Sve dobro izmješati te mazati na kruh ili dvopek.

Šalicu cvjetnog praha i 2 šalice meda dobro izmješati,u ustima rastopiti pola sata prije jela 1 žlicu.
Žlicu cvjetnog praha umješati u jogurt,po želji dodati voće.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
prije nisam voljela med, kao malena, no sada ga zbilja volim stavljati gdje mogu, cak i u mariniranje i mazanje mesa ili kao dodatak hrani. u svakom slucaju MmmMMmmmMmm...uskoro cu napisati i temu Med u Kuhinji i Med od Glave do pete- kao kozmetika.

Uzivajte u Medu :x
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
xarabas
rank4
Postovi: 123
Pridružen/a: 16.09.2010, 16:36
Ima zahvala: 31 put
 pohvaljen: 25 puta

Re: Med kao Hrana i Lijek

Post Postao/la xarabas »

Takodje je dobar i med od maslacka....
slika
....mama to nekad napravi i odlican je samo sto treba nabrati milion tih cvjetova za par tegli :)
I'm not in denial, i'm just selective about the reality i choose to accept
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Med kao Hrana i Lijek

Post Postao/la Red »

Med od Maslačka

* 200g cvjetova maslačka (ubrani po suncu)
* 1 l vode
* 2 limuna ( 4 žlice limunova soka)
* 1 kg šećera

Cvjetove maslačka ostaviti preko noćo potoplene u vodi. Durgi dan sve zajedno kuhati pola sata, zatim ocijediti i opet kuhati pola sata do 45 minuta uz postepeno dodavanje šećera, pri kraju smanjiti vatru i dodati sok od limuna i još malo kuhati ( oko 5 minuta ) na laganoj vatri. Preliti u teglice i čuvati na hladnom i tamnom mjestu.

Po ukusu pored soka od limuna može se dodati i sok od naranče.

Maslačke brati na mjestima gdje je čista priroda daleko od prometnica i industrijskih postrojenja, najboje ujutro dok je još rosa.

slika

Sirup od maslačka

Napravite od maslačkovih cvjetova sirup izvrsna okusa, a istovremeno je dobar za zdravlje.

Oko 200 grama maslačkovih cvjetova stavimo u jednu litru hladne vode i polako zagrijavamo do ključanja.
Pustimo da zakipi, uklonimo lonac sa štednjaka i sve ostavimo da stoji preko noći.
Sljedeći dan sve istresemo u cjediljku, pustimo da se okapa i s obje ruke dobro iscijedimo cvjetove.
U sok pomiješamo 1 kg nerafiniranog šećera i dodamo polovicu limuna narezana na kriške (ako je prskan, bez kore).

Otvoren lonac stavimo na ploču štednjaka. Kako bi sačuvali sve vitamine ukljućimo štednjak na najniže (na 1). Tako se tekućina isparava bez kuhanja. Masu jednom do dva puta ohladimo da postignemo odgovarajuću gustoću sirupa. On ne smije biti pregust, jer se nakon dužeg stajanja kristalizira, ali ni prerijedak jer nakon nekog vremena prokisne. To mora biti pravi, gust sirup koji namazan na jutarnje pecivo ili kruh s maslacem izvrsno prija.

Možete još...dodati naranču narezanu na kriške i vanilin šećer. Količine odredite po ukusu.

Oni koji imaju smetnje radi proljetnih alergena preporuča se korištenje ovog sirupa !

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Inace ovaj med od maslačka upravo imam doma. cimerica i ja dobile jednu teglicu, a nije nam prva. meni je taj med od maslacka fenomenalan, pogotovo u caju. ako dodate vise narance ili limuna daje caju lud okus.

svakako probajte, nije tesko :-B
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Jos
rank4
Postovi: 116
Pridružen/a: 21.03.2010, 18:53
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta

Re: Med kao Hrana i Lijek

Post Postao/la Jos »

Haha great thread honey! :D :x
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Med kao Hrana i Lijek

Post Postao/la Red »

:ymhug:

Silver Plated Honey Bee this is what we need for our full pleasure of Honey at all times

slika

This Silver Plated Honey Jar lets you have honey on hand in a way that complements your kitchen's decor and makes your table a little prettier. It has a cute little silver honey scoop, and comes complete with a jar of Black Sage Honey by Savannah Bee Company. $45

da se otkacis sta sve nema na ovom svijetu :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Jos
rank4
Postovi: 116
Pridružen/a: 21.03.2010, 18:53
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta

Re: Med kao Hrana i Lijek

Post Postao/la Jos »

:D Thats nice :)
look:
slika

"Laura Mercier Body Care 300g12oz French Vanilla Honey Bath for Women"

Best of both worlds? :p

http://mywoodenspoon.com/vanilla-honey-butter/
http://www.ehow.co.uk/how_5819836_make- ... -bath.html
http://foodwhirl.com/techniques/how-to- ... ade-yogurt
:D
Odgovori