Sunce izvor zdravlja za dušu i tijelo - Sungazing

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
melkior

Sunce izvor zdravlja za dušu i tijelo - Sungazing

Post Postao/la melkior »

Vjerujem da ste upoznati s praksom gledanja u sunce. O tome je napravio emisiju Krešimir Mišak i o tome piše na svom blogu. Meni je cijela stvar odmah postala privlačna, jer sam se sjetio kako sam kao mali gledao u sunce, a onda su mi govorili da ću oslijepiti. Nisam oslijepio, ali sam 'progledao' tek kada sam se bolje upoznao s učincima takve prakse. Fascinacija suncem ne iznenađuje, jer je svakom tupanu jasno da je ono primarni izvor života, ali neki specifični učinci nisu mi do tada bili poznati.
Manje mi se u svemu tome sviđa kada se to 'sunčarenje' pokušava prezentirati kao neka religijska praksa ili još gore sekta. Priče o sunčevoj jogi, matrama suncu....
Nakon takvih pojava ozbiljan razgovor o tome, po meni, kreče u krivom smijeru.
Ima li netko od vas kakva iskustva? Osobno sam iznenađen učincima sunčarenja. Oni, istina, nisu spektakularni, posebno ne prvih mjeseci, ali polako i gotovo neprimjetno čovjek se mijenja. Dakako, na bolje. Nebih se za početak razmahivao postignutim, ali rado ću podijeliti svoja iskustva s onima koje to zanima.
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Sunce izvor zdravlja za dušu i tijelo

Post Postao/la pecurko »

Siguran sam da se jedan od clanova ozbiljno bavi time, cini mi se iz N.Sada!!!

Nadam se da ce se javiti na ovu temu. Inace i meni je ovo dosta blisko i zanimljivo...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sunce izvor zdravlja za dušu i tijelo

Post Postao/la Red »

Da, nas dragi clan anacorn pise o tome u temi Mogu li ljudi „razgovarati“ s biljkama? a i koliko znam takoder pise o tome i aktivno se bavi istim.

Nemam iskustva, priznajem, ali sam jako puno citala i gledala na tu temu. interesantno, no nikada osobno testirano :ymblushing: pa cu ostat suzdrzana i prepustiti nekom upucenijem da djeli iskustva.
svakako intrigantno...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
melkior

Re: Sunce izvor zdravlja za dušu i tijelo

Post Postao/la melkior »

Pročitao sam što anacorn piše i kako ragovara s biljkama i drvećem. Još nisam došao tako 'daleko' ;) , ali i samo zurenje u sunce za nekoga može biti povod za slatki smijeh. Obično potražim malo skrovitije mjesto, ali dogodi se da je u nekim mjestima teško pronači prikladno mjesto odakle se vidi izlazak sunca, pa sam tako na jednom našem otoku morao stajati točno ispred mrtvačnice na groblju i to još bos. Čovjek koji je ujutro rano tuda išao na posao stao je kao ukopan kad me je vidio. Srećom nije zvao policiju. Ali tu smo negdije...čudaci koji idu svojim putovima...
Nebih sada o samom procesu sunčarenja, jer se može nači na netu i tu su sve upute, možda malo i prerigorozne, ali dobro je da ih početnici poštuju.
Odluči li se netko u tu avanturu onda neka ga ne zaplaši pomisao da će to trajati najmanje jednu godinu. Dakako, najprije nekoliko sekundi, pa onda svaki dan sve dulje, ali bez žurbe, jer nema prečaca. Oni se dosta skupo plačaju. Sve treba dobro proučiti, isplanirati i krenuti.
Da ne duljim, nego kako to odprilike izgleda i koji su rezultati. Recimo, to je i mene normalno najviše zanimalo, a ne priče oko toga. Kako ulazim u završnu fazu, a to je 45 min. mogu nešto konkretno reči.
Iz osobnog iskustva i iz iskustva drugih, pozitivne promjene nisu kod svih iste. One su subjektivne naravi s nekim univerzalnim iskustvima. prva stvar koju sam na samom početku primjetio je osjećaj privlačnosti sunca. Jedva sam čekao da se opet sretnemo u dozvoljenom vremenu, a to je prvi sat nakon izlaska sunca. Onaj trenutak kada sunce izroni iza neke planine ili šume, to je božanski osjećaj. Prvo sjajni bljesak, a onda se ukaže ta veličanstvena divna kugla koja život znači. Ljubav koja traje koliko i život. Ulazak svjetla kroz oči i podražaj hipofize ili pinalne žlijezde, koja onda luči nevjerojatnu supstancu, koja je uglavnom zaslužna za sve što će se tijekom sunčarenja događati. Dakle, prvo samo privlačnost, nešto kao randevu s njegovim veličanstvom. Tamo negdije nakon pe do deset minuta, a to su oko dva mjeseca, dolazi do promjena na emotivnoj razini. Osjećaj sigurnosti. Lakše prevladavanje stresnih situacija. radost, zadovoljstvo. Kasnije se pojavljuje uživanje u trenutcima samoće. Kod mene je to počelo nakon što samo došao do 30 min.
Negdije na 20 min. nestale su apstinencijske krize, recimo nepijenja kave. Nije više bilo onih karakterističnih stezanja u glavi ako par dana ne bi pio kavu. Bio sam doduše malo mat i to je sve.
puno se govri o smanjenoj potrebi za hranom. Kod mene se to pojavilo dosta kasno, tek u fazi od 40 min. Manje sam gladan, manje jedem i ne razmišljam o hrani. To je nešto što treba, doduše, obaviti, ali nije zadovoljstvo i potreba kao prije.
Tu bih stao. Kad uhvatim vremena možda nešto o 'djeci svjetla' među koje sam izgleda polako ali sigurno i sam ušao. :-*
Avatar
pacov
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 28.03.2010, 16:11
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Sunce izvor zdravlja za dušu i tijelo

Post Postao/la pacov »

vidim došo si do 45 min :ymapplause:
šta planiraš dalje?

ja sam došo do 4:10 min i tu sam stao pred mjesec dana, prvo zbog kiše a onda i zbog faksa ne stignem...
gledao sam uglavnom zalazak(ujuto mi se nije dalo budit). U početku, prvih 30 sekundi mi je bilo jako teško gledat i nisam mogao odgledat u komadu, kasnije se oči naviknu.
Nekih velikih promjena nije bilo, samo se osječam smirenije nego prije, neznam dal sam to zabrijao il je stvarno tako :))
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sunce izvor zdravlja za dušu i tijelo

Post Postao/la Red »

melkior, hvala na ovome. kada citas o tome nikada to ne dozivis na takav nacin, kavim si ga ti sada prenio, divno. :x
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Sunce izvor zdravlja za dušu i tijelo

Post Postao/la mr. gljiva »

Poseban je osjećaj pogotovo nakon tjedan dana sivila,kiše i bljuzge dočekati sunce,zatvoriti kapke i usmjeriti glavu u pravom smjeru. Uvijek se može osjetiti suptilan proboj energije,ponekad imam osjećaj kao da bi mogao taj sjaj raščlaniti na milijardu zasebnih linija svjetlosti koje pozitivno djeluju na duhovno stanje i prvenstveno raspoloženje :ymparty:
skuliran do jajc :thumbsup:
melkior

Re: Sunce izvor zdravlja za dušu i tijelo

Post Postao/la melkior »

pacov je napisao/la:vidim došo si do 45 min :ymapplause:
šta planiraš dalje?

ja sam došo do 4:10 min i tu sam stao pred mjesec dana, prvo zbog kiše a onda i zbog faksa ne stignem...
gledao sam uglavnom zalazak(ujuto mi se nije dalo budit). U početku, prvih 30 sekundi mi je bilo jako teško gledat i nisam mogao odgledat u komadu, kasnije se oči naviknu.
Nekih velikih promjena nije bilo, samo se osječam smirenije nego prije, neznam dal sam to zabrijao il je stvarno tako :))
Doživljaji, pa i postignuti rezultati izgleda jako variraju. Osobno sam primjetio da je daleko učinkovitije sunce na istoku, dok izlazi. Njegovo je svjetlo pomalo plavkasto, dok je zalazak sunca naranđasto mutan. Zalaz sunca smiruje, usporava aktivnosti, priprema te za dobar i zdrav san, ako si to dopustiš. Jutarnje sunce budi kreativne sile u tebi. Uglavnom budi ono što ti je inače prioritet. Meni, recimo, nikada nije bio san da jednog dana prestanem jesti. Da jedem manje i da nemam neizdržan osjećaj gladi kad ne jedem; to da! I tako nekako se dogodilo. Ima ljudi koji vole da budu posebni i da imaju neku aureolu 'nadčovjeka', maga, vrag si ga znaj što ne. To je na Istoku gotovo pa kategorički imperativ ako želiš polučiti neki uspjeh u javnosti. Vauuu on ne jede! Mene takve stvari ne privlače.
U tvojem slučaju je vjerojatno presudno što si student. kako god svi viču da je to najljepše životno doba, to je uglavnom stresno vrijeme zbog ispita i svega oko toga. Koliko, recimo, jedan student, pred kojim su ispiti ili neki nepoložen, može uopće biti opušten? Kod sunčarenja je to jedan od uvjeta, a vidiš, ti se osjećaš smirenije. U tvojem slučaju to je velika stvar i očito životni prioritet koji bi možda trebalo više cijeniti. Ima ljudi koji su diplomirali, započeli uspješno karijeru, ali oni su sa svoga školovanja ponijeli jedno prokletstvo koja se zove 'permanentna zabrinutost' i to u svakom momentu - kada treba i kada ne treba.
Ovo što si napravio da si došao blizu 45 min. je velika stvar. Ono što je možda s tvoje strane izostalo je iskrena želja da se mijenjaš u svemu na bolje. Da mi je netko u studentsko vrijeme rekao kako bi za mene itekako bilo dobro ranije leči i ujutro rano ustati, zajedno sa suncem, rekao bih mu da je lud. Danas to znam i tako živim. To je jedna od zakonitosti. Drugim riječima, promjene mogu nastati ako stvorim za to uvjete. Nisi zato ništa propustio - ljubakaj sa suncem - izvorom života i polako, neprimjetno događati će se pozitivne promjene, samo Ikare čuvaj krila, jer ono što je močno to je i opasno. Mudrost je ostati u granicama dozvoljenog.
melkior

Re: Sunce izvor zdravlja za dušu i tijelo

Post Postao/la melkior »

pacov je napisao/la:vidim došo si do 45 min :ymapplause:
šta planiraš dalje?
I da ti odgovrim na pitanje; planiram ostati u kontaktu sa suncem. Ostati dijete sunca.
Tko su to djeca sunca? To su oni koji su imali seću roditi se i živjeti okruženi sunčevim zrakama cijeli dan, a da toga zapravo nisu niti svijesni. To je Afrika, to je Bliski istok. Bio sam među beduinima. Visoki, mršavi u svojim dugim haljinama prolaze među kamenim stijenama kao sjene. Njihove su oči tamno maslinaste. Pomalo su otsutni kada te gledaju, ali te vrlo pomno promatraju, pa ipak to je jedno pristojno, nenametljivo gledanje. Zapadnjak kad te gleda, onda je to doslovno buljenje u čovjeka i kao takvo nepristojno. Dok su ti prijatelji, nevjerojatno su pažljivi prema tebi, kao da su zaljubljeni u tebe, ali kada nekoga mrze, onda mu bog pomozi. 'Djeca sunca' odlučno nastupaju, već prema tome kakve misli gaje u sebi. Nema boljih prijatelja, ali ako nekoga mrze, onda je to fanatično da nam se čini da se uopće ne koriste razumom. To je njihova tamna strana.
Hrana im nije nikada prioritet. Jede se jako umjereno i rijetko. Kada je afrikanac došao u Europu bio je zadivljen što mi sve imamo, ali kada je vidio koju cijenu plaćamo za to, rekao je da se to ne isplati. On će radije i dalje tražiti crve u trulom korijenju, ali nije spreman prihvatiti doslovce ropstvo da bi sve to imao što mi imamo. Sloboda mu je najveća vrijednost. Sunce nam ne daje direktne upute kako živjeti, ali počinjemo se vremenom mijenjati. Sreća i zadovoljstvo su nam tu, bez da smo išta za to platili ili odradili, samo malo gledanja u sunce.... Hm. Ovo je prvi puta u životu da sam nešto jasno osjetio što pozitivno djeluje na mene i što me preobražava u osobu dovoljno zrelu da mogu sam u sebi naći sreću i mir, bez nekih posebnih pripomoći bilo od drugih osoba ili nekih praksi poput recimo joge, meditacije, tai chia i ostalih sličnih stvari. Ne želim reči da to nema učinka, samo to očito nije bio moj put ili tako nešto.
Avatar
pacov
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 28.03.2010, 16:11
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Sunce izvor zdravlja za dušu i tijelo

Post Postao/la pacov »

interesantno je ovo šta kažeš za beduine :) i da, sloboda je definitivno najveća vrijednost.
čekam da se pokaže malo sunca pa da nastavit sa sunčarenjem a prognoza je za cjeli tjedan kiša :(
Odgovori