°°Kreirajte svoj sapun°°

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

°°Kreirajte svoj sapun°°

Post Postao/la Red »

Puno vas me pitalo dal mogu objaviti neke recepte za sapune, ali recepte koji bi opisali cijelu proceduru izrade sapuna, od samog pocetka i mixsanja pa do gotovog proizvoda.

slika

Priznajem da se osobno nisam nikada upustala u izradu takvog sapuna pa vam ne mogu dati neki osobni recept ili metodu. imam toga i na engleskom ali se ne usudujem prevoditi posto neke stvari ni ne razumijem. provela sam sate i sate u pronalazenju nekih zanimljivih i konkretnih recepata pa vam ih ovdje predstavljam :D

Uzivajte! :ymparty:

Sto trebate znati:

Prije nego pocnete, cijeli radni prostor prekrijte plasticnom folijom. Posebno pripazite da se ne opecete i nikad ne rukujte vrucom smjesom bez zastitnih naocala i rukavica. Bilo bi pozeljno obuci neku deblju majicu ili upotrijebiti pregacu. Bilje koje budete koristili trebate samljeti u prasak. Zatim pomijesajte sve sastojke i neka vam budu blizu pri ruci.

1. LUZINA I VODA
Kada stavljate luzinu cinite to negdje vani, zastitite lice i nemojte udisati luzinu u sebe. Luzinu ulijte u kisnicu. To polako mijesajte sve dok bijele granule ne nestanu. Upotrijebite samo hladnu vodu. Kada se luzina i hladna voda pomijesaju, one ce postati vruce i kipuce. Stoga nikada ne koristite vrucu vodu, nego samo hladnu. Kada ste sve obavili, ostavite smjesu negdje na sigurno da se hladi.

2. MASTI I ULJA
Ulijte biljnu mast i kokosovo ulje u veci lonac. Stavite to na pec, na laganu vatru. Mijesajte lagano sve dok se ulja ne istope i izmjesaju. Kada su potpuno istopljena, skinite lonac s vatre i pomijesajte s maslinovim, jojoba i avokado uljima. Ostavite lonac na sigurnom da se smjesa ohladi.

Lužina se može kupiti u poljoprivrednim apotekama (bar se prije mogla). Osnovni sastojci za svaki sapun su vam lužina i mast. Ako mislite praviti kruti sapun onda vam treba natrijeva lužina (hidroksid) ili kako se još zove po domaći kaustična soda.
Za tekući sapun, nešto više kao detergent za suđe upotrijebite kalijevu lužinu ako igdje uspijete naći. Da bi imao neki miris dodaju se eterična ulja.
Baka su znale kuhati domaći sapun i u njega bi stavljale staru mast, slaninu koja nije bila prošarana mesom, skroz bijela, naravno bez kožure i stare komadiće sapuna i to bi sve fino kuhale i na kraju bi dobila pravi sapun koji bi se nakon hlađenja stvrdnuo i bio je to najbolji sapun za sve. Oprao bi svaku mrlju bolje od bilo kojeg praška.

Naravno moram naglasiti da prilikom baratanja s lužinom obavezno nosite zaštitnu odjeću i rukavice. U blizini obavezno držite limunovog soka ili razrijeđenog octa. Jer ako dođe do nekakvog prolijevanja po koži time se lužina može neutralizirati da ne bi uzrokovala veća oštećenja. Nakon toga dobro isprati hladnom vodom i posjetiti liječnika. Još moram naglasiti da je natrijev hidroksid jako higroskopan što znači da jako navlači vodu, upija vlagu iz zraka (što se može lako vidjeti kao vlažna mrlja na papiru koji stavite na vagu na kojoj važete pa an njega stavljate lužinu), tako da ako negdje kupite lužinu i ostane vam viška konzultirajte se s prodavačem kako najbolje čuvati taj ostatak.

°Osnovni recept°

Želite li postići proces sapunifikacije, zakuhajte smjesu životinjskih ili biljnih masti i lužine poput natrij hidroksida, a zatim se poigrajte s vama dragim bojama i oblicima. I ne zaboravite dodati miris.
Očekujete li na kraju miomirisni proizvod, imajte na umu da prirodni miris sapuna nije posebno ugodan, pa se i u najobičniji industrijski ubacuje parfem koji će ovu neugodnu činjenicu bar malo kamuflirati. Tijekom pripreme ovaj problemčić riješite u fazi dodavanja sastojaka u tragovima.

Izvažite

1,3 kg svinjske masti (ili neke druge životinjskog porijekla)
450 g kokosovog ulja (ili nekog drugog biljnog ulja)
7 dl vode (kišnice ili destilirane vode)
260 g lužine (NaOH natrijum hidroksid)

Oprezno! Pomiješajte lužinu i vodu

Uvijek sipajte lužinu u vodu, nikada obrnuto. Što je voda hladnija to bolje. Izmiješajte nemetalnom kuhačom i za minutu ili dvije mješavina je spremna za sljedeći korak.

Grijanje

Ugrijte pomiješane masti sve dok se ne otope.
Ne pregrijavajte! Masti se trebaju otopiti, no ne smiju biti vruće, a i lužina bi trebala biti slične temperature.

Lužnata voda u mast

Dok lagano ulijevate lužnatu vodu u sapun, miješajte lagano i to samo u jednom smjeru.

Mikser

Miksajte dok ne dobijete ujednačenu smjesu.

A sad sastojci u tragovima

Dodajte boje, mirise ili neke druge sastojke koji će dati posebnost vašem sapunu. Što god radite, radite to brzo, sapun se sad vrlo brzo stvrdnjava. Naime, od trenutka kad ste smjesu otopili imate oko 15 do 30 minuta kada će sapun biti toliko tvrd da će daljnji rad biti nemoguć.

Što je smjesa bila toplija, to je proces skrućivanja brži. Primjerice, sapun koji je dosegao 80 Celzijevih stupnjeva, skrutit će se već za 2 do 3 minute. Zato oprezno s fazom zagrijavanja.

Uspite smjesu u kalupe

Želite li olakšati vađenje, kalup obložite slojem celofana. Izlijte smjesu i poravnajte gornji sloj. Prekrijte celofanom. Velikom knjigom ili površinom drugog kalupa za pečenje lagano pritisnite tako da dobijete ravnu površinu.

slika

Rezanje

Režite 1 do 24 sata nakon što ste sapun stavili u kalup. Koristeći tanki nož režite na kvadratne oblike. Nakon rezanja smjesu ne treba ponovno prekriti celofanom.

Van iz kalupa

slika

Koristeći zdrav razum, izaberite trenutak za vađenje. Vrijeme kojeg se trebate držati može se kretati od tri dana do cijelog tjedna nakon rezanja. Poslažite na suhom toplom mjestu, pustite da dozore pa oko 2 tjedna zaboravite na njih. Nakon što su dobro odležali, možete ih koristi tijekom sljedećih 12 mjeseci.

Priloženi recept tek je od mnogih za izradu sapuna. A budući da postoji niz različitih pristupa koji rezultiraju jednako zanimljivim proizvodom, nikako ne bježite od eksperimentiranja. Ako ste vješti, gotov sapun možete i modelirati nožem za guljenje krumpira.

°°Biljni sapun°°

slika

1. 180 g luzine
2. 480 g kisnice
3. 360 g kokosovog ulja
4. 570 g biljne masnoce
5. 300 g maslinovog ulja
6. 30 g jojoba ulja (tropsko voce)
7. 30 g avokado ulja
8. ½ salice svjezeg bilja (kamilica, ehinacea, bazga, lavanda, menta, limun, zob, ruzmarin, timijan)
9. 30 g esencijalnog ulja

slika

kombinacije ulja;
-limun: 15 g mandarininog ulja, 15 g narancinog ulja i ½ salice limunovih listova samljevenih u prasak.
-lavanda: 30 g lavandinog ulja i ½ salice samljevene lavande
-cimet/zob: 15 g ulja cimeta, ¼ salice praha zobi i ¼ salice cijelog zrna zobi

osvjezavajuca ulja: avokado, jojoba, maslinovo i bademovo ulje.

°°Jutarnji sapun za umivanje°°

slika

potrebno je:

500gr Palminog ulja
300gr kokosovog ulja
200gr ulje kikirikija
145gr NaOH natrijum hidroksida,luzine
380gr svjeze ocjedenog soka narance, limuna, grejpa-crvenog (sve skupa da je 380gr)

Za miris- etericna ulja:
narance, limuna, grejpa, mandarine, bergamota, geranium, mandarine od svakog po 5ml sve skupa 30ml

50ml glicerina

Zastitna oprema:
gumene rukavice duge do laktova, zastitna maska za usta, zastitne naocare

Nacin izrade:

U duboku staklenu ili plasticnu posudu uliti svjeze ocijeden sok navedenog voca u koje polako malo po malo dodajemo NaOH zive sode! Jako oprezno mjesajte- NAPOMENA lice nikako ne priblizavati iznad otvora posude zbog jakog toksicnog isparavanja! Ostaviti da se ohladi na temperaturu od 50 °C

U metalnu posudu staviti navedene masnoce i na srednjoj temperaturi ih zagrijavati da se lijepo sjedine do 38°C

Kada masnoca postigne 38°C a ocijeden sok 50°C mase su spremne za sjedinjavanje. U masnocu polako dodavati sok ocijedenog voca uz stalno mjesanje suproto od kazaljka na satu, plasticnom kuhacom, jedno 5 minuta a onda nastavite to raditi mixerom.
Takodje suprotno smjeru kazaljke na satu masu mutiti dok se ne pocne zgusnjavati, odprilike kao puding, onda dodate 50ml glicerina mesati i mjesajte 5min, pa 30ml etericnog ulja mjesati jos 5min i uliti u odgovarajuci kalup ili u plasticnu vodovodnu cijev- koju cete zatvoriti sa jedne strane.

slika

Kada napunite kalupe otavite ih i pokrijte starim rucnikom ili nekim platnom da odstoji 48h.

Nakon toga izvaditi iz kalupa i sjecite po zelji i ostaviti gotov sapun da se susi 2 do 3 tjedna da bi se izvrsio proces sapunifikacije

°°Jednostavniji postupak izrade sapuna°°

slika

1.Bazu za izradu sapuna
slika
http://minishop.t-com.hr/bbnaturavera/P ... d=7&cid=24

narežite na listiće ili naribajte, i otopite na pari u poklopljenoj posudi ili u mikrovalnoj pećnici s tim da u nju dodajte mlijeka (obavezno mlijeko u prahu) i to 15 do 20 posto od težine sapuna koju ste odlučili napraviti. (Npr. ako koristite 100g baze, u nju dodajte 1,5-2 dl mlijeka).

2. Kad je baza potpuno otopljena, dodajte eterična ulja za miris. Dovoljno je samo nekoliko kapi. S mirisima možete eksperimentirati.

3. U otopljenu bazu možete dodati boju po želji, čokolada u prahu će vašim sapunima dati smeđu boju ali i hidratizirajuća svojstva, za intenzivnu crvenu boju možete dodati malo crvene paprika u prahu, od latica nevena sapun će biti žućkast, kadulja će mu dati zelenu, a kamilica bež-zelenkastu boju.

4. U otopljenu bazu možete dodati i malo tekućeg glicerina (1 žlica na 100 g baze) koji će sapunu dati dodatna hidratizirajuća svojstva, možete dodati i zobenih pahuljica (1 žlica na 100 g baze) koje će dati sapunu piling efekt. Od ljekovitog bilja možete dodati malo kamilice, lavande, metvice ili nevena koji će sapunu dati i ljekovita svojstva. Navedene dodatke u svojim sapunima koristite pojedinačno.

5. Otopljenu bazu obojenu s umiješanim dodacima i mirisom prelijte u kalupe koje ste prethodno obukli u plastičnu foliju, tako će se sapuni lakše izvaditi iz kalupa.

6. Sapune možete izvaditi iz kalupa i koristiti čim se stvrdnu, za što im je obično potrebno od 3 do 7 dana.

°°Jednostavniji Biljni Sapun°°

slika

Odlučite koje biste suho bilje željeli koristiti. Dobar odabir je lavanda radi finog mirisa, gavez (konjski rep, kilnjak...) radi sposobnosti umirivanja iritacije kože i metvica radi njenih osvježavajućih mogućnosti.

Prikupite i ostale sastojke koje ćete trebati: sapun (najbolje od glicerina), kalup za sapun i kuhalo za vodu (može improvizacija posude na posudu).

Premažite kalup za sapun biljnim uljem.

Zagrijte 1/3 šalice vode u kuhalu do laganog vrenja.

Smrvite 3 – 4 žlice bilja u vodu.

Maknite kuhalo sa biljem sa vatre i ostavite da se bilje topi u vodi 15 minuta.

Vratite kuhalo na vatru i dodajte sapuna narezanog na male kockice.

Kad se sapun otopi, mješavinu ulijte u kalup za sapun.

Ostavite na sobnoj temperaturi da se sapun stvrdne (biti će malo mekaniji od kupljenog sapuna)

Izvadite sapun iz kalupa i operite ruke.


°°IZRADA EKO-SAPUNA OD EKSTRA DJEVIČANSKOG MASLINOVOG ULJA°° sa slikama
slika
http://www.os-slatine.skole.hr/izrada_sapuna.htm

°°BB natura vera - Izrada sapuna°°

slika
http://www.bbnaturavera.hr/

BB natura vera baza za izradu sapuna i gotovi sapuni izrađeni su od jestivih ulja (maslinovog, kokosovog i palminog) u kombinaciji s karite maslacem koji im daje posebna hidratizirajuća svojstva. Baza i gotovi sapuni nisu testirani na životinjama, nego na prijateljima, ne sadržavaju umjetne boje i mirise i u potpunosti su biorazgradivi.

slika

1. Za početak vam treba naša baza za izradu sapuna, dvije čiste metalne posude ili staklena posuda (ovisno da li ćete koristiti mikrovalnu pećnicu ili ćete bazu topiti na pari), drvena kuhača za miješanje, mlijeko u prahu, destilirana voda, kalupi za oblik kakav želite (možete koristiti npr. kalupe za kolače), eterična ulja za miris po želji i malo dobre volje i vremena.

2. Pripremite količinu baze koju želite otopiti tako da ju narežete na listiće ili naribate. Posebno napravite potrebnu količinu mlijeka od mlijeka u prahu (npr. ukoliko koristite 100 g baze u nju ćete dodati 1,5-2,0 dl mlijeka). Bazu za izradu sapuna zatim u mlijeku otopite na pari ili u mikrovalnoj pećnici. Ukoliko koristite mikrovalnu pećnicu bazu topite 30-ak sekundi, ako nije otopljena postupak možete ponoviti i par puta. Sitne neotopljene komadiće baze za pravljenje sapuna možete promiješati da se otope do kraja u zagrijanoj bazi. Nemojte bazu previše miješati kako u nju ne bi ušli mjehurići zraka. Ukoliko bazu topite na pari, prvo pustite vodu da zavrije, a zatim posudu s bazom stavite na paru i poklopite. Vatru stavite na lagano i pustite bazu da se otopi. Ovaj postupak je značajno duži od onog s mikrovalnom.

3. Eterična ulja za miris dodaju se kada je baza potpuno otopljena. Dovoljno je samo nekoliko kapi. Kada ste dodali željeni miris dobro ga promiješajte s bazom. S mirisima možete eksperimentirati, ovdje do izražaja može doći vaša kreativnost i individualnost! Prilikom kreiranja vlastitog mirisa vaš sapun evo nekoliko savjeta:
Ukoliko želite napraviti sapun čiji će vas miris opustiti nakon napornih obaveza i vašu kupaonicu pretvoriti u smireno utočište, preporučamo da koristite eterična ulja poput: kamilice, ruže, ylang ylang, pačulija, nerolija ili jasmina.
ukoliko želite sapun svježih mirisa koji će vam podići raspoloženje te vas razbuditi i razbistriti koristite eterična ulja eukaliptusa, grejpa, naranče, limuna, ružmarina ili metvice.

Evo nekoliko kombinacija koje preporučamo za početak:

"Carpe Diem" - 1 dio eterično ulje grejpa, 1 dio eterično ulje metvice i 1 dio eterično ulje ružmarina
"Slatki snovi" - 1,5 dio eterično lavande, 1,5 dio eterično ulje naranče i 1 dio eterično ulje ylang ylang
"Morski vjetrić" - 1 dio eterično ulje lavanda, 1 dio eterično ulje metvice i 2 dijela eterično ulje naranče
"Nesanica" - 1 dio eterično ulje lavanda, 1,5 dio eterično ulje mandarina i 2,5 dijela eterično ulje kamilice

4. Kako bi obojali svoje sapune boju dodajte prilikom topljenja. Možete koristiti bilo koje boje za hranu, ali mi preporučamo da koristite prirodne sastojke poput: čokolade u prahu koja će vašim sapunima dati smeđu boju ali i hidratizirajuća svojstva, za intenzivnu crvenu boju možete dodati malo crvene paprika u prahu, od latica nevena sapun će biti žućkast, kadulja će mu dati zelenu boju, a umiješate li kamilicu dobiti će lijepu bež-zelenkastu boju.

5. U otopljenu bazu možete dodati i malo tekućeg glicerina (1 žlica na 100 g baze) koji će sapunu dati dodatna hidratizirajuća svojstva, možete dodati i zobenih pahuljica (1 žlica na 100 g baze) koje će dati vašem sapunu piling efekt. Od ljekovitog bilja možete dodati malokamilice, lavande, metvice ili nevena koji će sapunu dati i ljekovita svojstva. Navedene dodatke u svojim sapunima koristite pojedinačno.

6. Otopljenu bazu obojenu s umiješanim dodacima i mirisom prelijte u kalupe koje ste prethodno obukli u plastičnu foliju, tako se će se vaši sapuni lakše izvaditi iz kalupa.

7. Sapune možete izvaditi iz kalupa i koristiti čim se stvrdnu, za što im je obično potrebno od 3 do 7 dana. Ukoliko niste zadovoljni izrađenim sapunima postupak izrade možete ponoviti s već korištenom bazom.

°°Domaći sapun za rublje°°

slika

Sastojci:

1. 400 g loja
2. 300 g masti (može biti i užegla)
3. 30 g kolofonija
4. 150 g sode za sapun ("živa soda", "lageštajn" ili "laušajn")
5. 600 g vode
6. 25 g čistog alkohola (špirita)
7. 120 g kuhinjske soli otopljene u 400 g vode
8. 20 g terpentina

Loj, mast i kolofonij treba otopiti na blagoj vatri i uz miješanje zagrijavati pola sata. Nakon toga dodaje se soda za sapun i 600 g vode i ponovno se miješa desetak minuta te makne s vatre. U tu smjesu nalije se čisti alkohol (špirit), izmiješa i ostavi oko 6 sati. Kada je smjesa odstajala i ohladila se, treba ju staviti opet na vatru da se otopi, a potom doda u vodi otopljena i kuhinjska sol. Sve zajedno zagrijava se otprilike jedan sat, skine s vatre i doda terpentin. Sve se dobro promiješa i izlijeva u odgovarajući drveni kalup obložen navlaženom krpom da se stvrdne. Kada je sapun dovoljno tvrd, reže se u komade željene veličine, slaže jedan do drugoga uz manje razmake i ostavi da se suši nekoliko dana. Takav sapun je dobre kakvoće i obilno se pjeni.

Pripomena:

1. Pod drvenim kalupom podrazumijeva se sljedeće: na stolu se postave daščice od 10-ak cm u liku pravokutnika. Ako je količina sapuna veća, daščice se mogu stavljati na rubove stola. Kad se sapun stvrdne, daščice se odstranjuju.
2. S vremenom su žene počele u smjesu sapuna stavljati neke mirise ili čak malo praška za pranje rublja da bi sapun dobio ugodan miris.
3. U izvornom receptu sve se mjeri gramima, mada postoji mogućnost da se pri prepisivanju recepta napisalo za neke sastojke (npr. voda, alkohol) u gramima mjesto u litrama.


Mašti na volju ljudi, okacite koju sliku ako se upustite u stvaranje vlastitih sapuna! :ymparty:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori