Prosvjetljenje

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Odgovori
Avatar
Čiča
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 26.11.2014, 19:43
Ima zahvala: 285 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la Čiča »

:) Upisujem se...Nadam se da je školovanje besplatano jer novaca baš i nemam :ymhug:
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

..ja mislim da si ti odavno upisan i da znaš kakva je to škola... jer imaš podosta razumjevanja o tome....bar mi tako izgleda..Samo sa željom da se probudi obično se ništa ne postigne..mora postojati žudnja..da se spozna tko smo .. Zaljubljenost je poželjna da bi se opstalo na tom Putu ..da bi se uvjek iznova i iznova činio "napor" kako bi se što dulje ostalo prisutan . To ja samo moje mišljenje , koje naravno možda za nekog ili nekome ne treba značiti ama baš ništa...Ja sam došao do takvog zaključka kroz svoj rad...da nije dovoljna samo želja....Možda je to individualno...neznam.

Sve ono što čovjek dobije besplatno obično to i ne cijeni..tako barem kažu..Ipak mislim da ova škola nije besplatna jer se mora ulagati izuzetno puno napora a da to u stvari nesmije biti napor..moraš se stalno prisječati i cimati da se probudiš , ustvari ..to bi trebalo biti životno opredeljenje..samo uz izuzetno puno sijanja i žetva će biti velićanstvena..
Ako ti šta mogu pomoći..tu sam...jer dvije cjepanice daju veći plam a i žar...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la Ninti »

Nisam do sad nešto pratila ovu temu, ali danas sam doživjela jednu (emotivnu) spoznaju pa imam potrebu napisati par riječi..

Ogledalo podsvijesti su naše emocije. Moramo naučiti slušati ih bez poduzimanja ikakve akcije iako se to nekada čini neizvedivo.
Nemojmo potiskivati negativne emocije i poduzimati sve da se utopimo u pozitivne. Ključ je pustiti podsvijest da razgovara sa nama "neometano", bez emotivnih interferencija.

Programirani smo i uvjetovani da iz situacije u situaciju reagiramo reaktivno i kopiramo tuđe obrasce ponašanja - roditelja, autoriteta.. te iste prenosimo idućim generacijama (as above so below)- začarani krug.

Kad krenemo slušati počet ćemo dobivati uvid u sve ono što na nas djeluje kao okidač i zašto je to tako. Postat će nam jasno programiranje i odakle potječu naučeni obrasci ponašanja koje smo do sada smatrali svojom individuom, dijelom sebe.

Potrebno je predati se i prihvatiti sadašnji trenutak onakav kakav jest.. u svoj njegovoj odvratnoj ljepoti.
Nema smisla pokušavati "podizati svoju vibraciju" ili čekati nekakav "ascending" jer takve ideje su dizajnirane da bi nam pokazale da nismo dovoljno dobri i da nas zatvore u zamku i beskrajan krug konstantnog pokušavanja popravljanja nečega što nije slomljeno

Naše emocije čuvaju našu moć.. ali su izmanipulirane i koriste se kao generatori hrane za druge.

Prije nego li počnemo koristiti našu emotivnu moć, prvo moramo emocije "osloboditi". Polako raspetljati branu i slušati flow, dozvoliti svakoj emociji da bude osvještena, poslušana i shvaćena, bez predrasuda i osuda.
To može biti bolno u početku, ali kao i sve ostalo, s vremenom se ta vještina usavršava.
Jako je teško ne reagirati prema naučenim obrascima koje koristimo kao utočište i obranu.

Još jedna riječ za bezuvjetnu ljubav je predaja. Predajmo se sadašnjem trenutku bez pokušaja da ga promijenimo, to se odnosi i na pokušaje zaustavljanja ili mijenjanja toka vlastitih misli.. samo ih poslušajmo.
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la shroomko »

Ninti je napisao/la:Prije nego li počnemo koristiti našu emotivnu moć, prvo moramo emocije "osloboditi". Polako raspetljati branu i slušati flow, dozvoliti svakoj emociji da bude osvještena, poslušana i shvaćena, bez predrasuda i osuda.
To može biti bolno u početku, ali kao i sve ostalo, s vremenom se ta vještina usavršava.
Jako je teško ne reagirati prema naučenim obrascima koje koristimo kao utočište i obranu.
Postoji mnogo tehnika gdje je upravo to bit tehnike. Zovu se mindfulness meditacije, gdje si svjestan senzacija u svom tijelu. Zato sto emocije percipiras kao senzacije u tijelu. Npr grc, bol, probadanje, napetost itd.

Vipassana je jedna jako ucinkovita tehnika ali ju je tesko nauciti. Najbolji nacin su 10-dnevni tecajevi na http://www.dhamma.org. Gotovo svatko si ih moze priustiti jer su besplatni. Dobijes besplatno krevet i hranu 10 dana, kuhaju za tebe i ciste wc itd. Financiraju se preko donacija koje ostavis nakon tecaja. Ostavis koliko mozes.

Jedina je mana sto su izuzetno zahtjevni. Ali to je i prednost, sto te natjeraju da se toliko potrudis da ostvaris veliku promjenu u tih 10 dana.
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la Ninti »

Nisam imala čast sudjelovati i iskusiti taj tip meditacije, ali mi se nameće prirodno.. Odem na link koji si stavio i shvatim da je jedini Vipassana centar kod nas baš u mom gradu
.. What are the odds.. :)
Vipassana Croatia
Contact: Mr. Davor Jardas
I. Veroneka 26
HR-10430 Samobor
Croatia
Tel: [385](0) 91 551 9752
Email: info@hr.dhamma.org
Website: http://www.hr.dhamma.org
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la shroomko »

Mislim da taj centar ne radi tj ne odrzava tecajeve. Najblizi koji konstantno drzi tecajeve je u Italiji, a u Srbiji su tecajevi 2x godisnje.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

Vipassana..? Za svaku pohvalu..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la Psychonaut »

Vipassana je tehnika kojom je Buddha (navodno ;) ) postigao prosvjetljenje, i koju je sirio u sljedecih 45 godina svoga zivota. Barem tako kazu na kursu ;)

Sto se mene tice, imam veliki respekt za tu tehniku. Siguran sam da je ucinkovita, ali je u isto vrijeme i dosta zahtjevna. Nekada imam disciplinu da je radim, a nekada nemam. Ali znanje ostaje...
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la Ninti »

Psychonaut je napisao/la:Vipassana je tehnika kojom je Buddha (navodno ;) ) postigao prosvjetljenje, i koju je sirio u sljedecih 45 godina svoga zivota. Barem tako kazu na kursu ;)

Sto se mene tice, imam veliki respekt za tu tehniku. Siguran sam da je učinkovita, ali je u isto vrijeme i dosta zahtjevna. Nekada imam disciplinu da je radim, a nekada nemam. Ali znanje ostaje...
Djeluje zahtjevna da.. Nije lako biti samo promatrač.
To je kao da sjediš na ulici i snimaš ljude kako prolaze i svjesno odlučuješ da im se ne želiš priključiti niti se na koji način uplitati među njih i to s vremenom postaje tvoje prirodno stanje.
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

nije lako biti promatrač svjestan sebe ..ne samo onog što se promatra...Još je teže promatraća , svjedoka , povesti u svakodnevni život...Svako promatranje kroz samosvjest je u stvari meditacija...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Odgovori