Prosvjetljenje

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

pecurko je napisao/la:U svim sistemima postoji sličan metod, kod Kastanede podeljena pažnja, kod Gurđijeva sećanje sebe...i sl.

Treba početi sa laganim stvarima.

Upravo tako , no ono što želim (opet) reći je da to što si ti napisao nije moguće izvući iz čitanja Kastenede a bez vlastitog iskustva svjesnosti . Za mene svjesnost daje magijske ključeve razumevanja ili „istinsko razumevanje“..jer Kastenedu sam čitao 10-15 godina uzastopce i pojmovi „podeljena pažnja“ „tonal i nagal“ ili „ zaustaviti postojeću stvarnost“ nisu imali neki značaj , mislio sam da je to valjda neki magijski način , pristup vračeva ili...ili...Tak kad sam stekao iskustvo sećanja sebe , budnosti , ti su mi se pojmovi sami po sebi uklopili u mozaik onog što su oduvek i bili i gde su pripadali a da ja nisam to mogao onda shvatiti. To je ta jasnost . Zato ..možda grešim ali smatram da „duhovne“ knjige nije moguće istinski razumeti a bez iskustva svesnosti . Možda se varam..no to je moj utisak ..Pa čak i sv. Augustinove reči ( mada ja nisam vernik) „probudite se vi koji spavate..ustanite od mrtvih „ dobijaju ispravno značenje kroz iskustvo probuđenja...

No , ko što ti kažeš ..treba početi sa laganim stvarima ..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la pecurko »

Naravno, bez sopstvenog iskustva znanje nikad nece biti razumevanje.
Kastaneda je i meni delovao tako, ali su vremenom sva učenja postala jasna i razumljiva sama po sebi.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
entheogenic
rank4
Postovi: 136
Pridružen/a: 16.01.2014, 11:03
Ima zahvala: 144 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la entheogenic »

antoniopavaroti je napisao/la: možda grešim ali smatram da „duhovne“ knjige nije moguće istinski razumeti a bez iskustva svesnosti .
Ee bas to! Takve knjige citam dosta sporo jer se odlucim citati ih samo u odredenim trenutcima, pogotovo nakon meditacije i to npr. oshoa ponekad samo par stranica jer ako istinski ne shvacam ono izreceno u tim knjigama, onda su to samo rijeci bez znacenja..
Najdrazi mi je onaj osjecaj kad rezoniram sam procitanom recenicom, tekstom, to je po meni pravo shvacanje izrecenoga :D

Shvatio sam da mi ustvari nije ni pretjerano vazno dali je Don Juan stvarno postojao ili nije jer je vazno ono sto je napisano u knjigama castanede..bila to don juanova ili castanedina mudrost nije ni vazno, jer je uistinu mudrost + ima neke svoje unikatne izraze i principe koja se pod istim imenima ne mogu naci nigdje drugdje :D
Om Shanti
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

entheogenic je napisao/la: ... jer ako istinski ne shvacam ono izreceno u tim knjigama, onda su to samo rijeci bez znacenja..
Najdrazi mi je onaj osjecaj kad rezoniram sam procitanom recenicom, tekstom, to je po meni pravo shvacanje izrecenoga :D
...eto , to je ovo ..to je taj osječaj o kojem prićaš..nenadmašni Majstor Osho zna znanje

"Ljepota istine je u tome da kada čujete neku istinu, nešto unutar vas odgovori, kaže da. To nije saglasnost uma, zapamtite, to dolazi iz cjeline vašeg bića. Svaki damar vašeg bića, svaka ćelija vašeg bića vam sa velikom radošću odgovara: “Da!” Osho
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

"Samo pokušajte da svjesno hodate nekoliko koraka, i vi ćete uočiti razliku – ljepotu, radost i opuštenost u svjesnom hodanju. Vaše čitavo tijelo je u skladu sa egzistencijom. Svjesnost vas povezuje sa egzistencijom. Nesvjesnost vas zatvara u vaš suženi prostor. U nesvjesnosti nemate nikakvu povezanost sa egzistencijom.

U svjesnosti ste u odnosu sa cjelinom – od najmanje travke do najveće zvijezde udaljene od vas milionima svjetlosnih godina."
Osho
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

Svrha meditacije nije opuštanje , nije zaborav i nije lotosov položaj , padmasana . Svrha meditacije nije nikakva usredotočenost na dah ili na bilo što drugo. Svrha meditacije je nešto suptilnije , daleko čarobnije i svetije . To je put , put ka vlastitom otkrivenju , put ka samospoznaji koji počinje posmatranjem vlastitog Uma , njegovih rječi , misliju i razmišljanja . To je početak ..biti svjestan Uma , biti njegov svjedok , to je tek početak . Prava istina nazire se kasnije , kad shvatimo da mi nismo taj Um , kad shvatimo da smo mi u stvari posmatrač . Tad se počinje sve mijenjati , to shvačanje put je ka slobodi , onom za kojom je čovjek oduvjek težio..i koju nije moguče postići nikakvim ratovima ni zakonima izvan nas. Što više svjedočimo postajemo svjesni sami sebe , svjedoka, ...udaljavamo se od Uma . Naše biće doseže visine svjetlosti , čistoće,ljubavi , a Um ostaje u tami svojih obrazaca, pokušavajući da nas ponovno zarobi u samouništenje i mrak .
Zato kažem , svrha meditacije nije opuštanje , nije zaborav ,... meditacija je put ka svjesnosti , put otkrovljenja samog sebe i novog rođenja.
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
vidra
rank4
Postovi: 126
Pridružen/a: 02.08.2010, 21:00
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la vidra »

Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

..... možda da objasniš o čemu on govori..neki lagani prevod...ima onih koji nisu baš na ti sa engleskim pogotovo u temama koje su same po sebi suptilne i traže dobro poznavanje engleskog...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
vidra
rank4
Postovi: 126
Pridružen/a: 02.08.2010, 21:00
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la vidra »

koliko dobro razumješ engleski?
jesi poslušao video više puta.. tri, četiri, pet puta, pa ima nešto što nisi razumio?
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

...skroman sam sa engleskim..nažalost..ali njemački , talijanski i ruski mi je ok.. Naravno , nitko od tebe ne traži doslovan prjevod , nego onako , više kao neko kratko objašnjenje u stilu " šta je pisac htio reći"...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Odgovori