Prosvjetljenje

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

Osječati i smatrati da si prosvetljen naravno ne znači da si prosvetljen ..ali može biti i da si prosvetljen pa to osječaš i znaš ..kao što ovladati svojim postupcima ..odnosno centrima ne znači skromnost .Šta je u stvari skromnost ? Šta je neskromnost ? Nije li to individualno? Kao forma ... skromnost ne postoji ..samo kao kategorija ..to je samo lažna kategorija Uma..jer ono što je za nekog skromno drugom može biti neviđeno bogastvo..rasipnost.
Da li je prosvetljena osoba skromna ..ili nije.. i kakva bi ona trebala biti ? Jer osoba koja je prosvetljena nije skromna a ni neskromna ..ona je jednostavno u stanju budnosti..svjesnosti .Samo takva ona jeste .
Zato , skromnost nema nikakve veze sa prosvetljenjem ..jer je prosvetljenje posebno stanje bića.Onaj ko je prosvetljen može živjeti veoma bogato a da nema nikakve želje i da nije nizašto vezan ..to je bitno , ne okruženje u kojem netko živi . U povjesti je bili podosta redovnika , pustinjaka , mistika koji su ne mogući suspregnutu želju i nevezivanje pobjegli u osamu ..izolaciju a ipak poniješe sa sobom u srcu neispunjene težnje i želje..Bili su veoma posesivni i neskromni jer računali su ako se odreknu svjeta zaslužit će milost božju i raj..Koja sebičnost.. Kroz prosvetljenje Um postane očit i ogoljen ,udaljen , njegovi obrasci nam potvrđuju da smo iluzija , da smo u stvari lažne osobnosti .... prava suština izroni kad svjedoči. Zato je entheogenic potpuno u pravu kad kaže da očekuje slobodu kroz budnost .
Dapaće ..to je i jedina prava istinska sloboda . Moguće je da se bude kraj prosvetljene osobe a da se to ne primjeti...to se meni desilo..Jednostavno nisam bio usuglašen sa tom frekvencijom koju je moj Učitelj godinama pulsirao oko sebe a niko to nije mogao ili htio da razumje..Odjednom ..nakon puno godina su mi se uši „odčepile“, sazrelio sam ...neznam šta drugo reći.
O prosvetljenju je teško pokušati govoriti..ali da li ga je moguće razumjeti onima koji ga nisu okusili? Nije. Nemoguće je razumjeti ako se nema iskustvo istog.
Zašto o svemu ovome pišem? Baš zato što smatram da treba svakome pomoći da se spozna i da je taj moj napor vredan tog pokušaja..Potpuno mi je jasna moguća uzaludnost , nitko se od čitanja nije i neće prosvjetliti , ja i ne govorim takvima nego onima koji u svom biću osjećaju žeđ..potrebu , žar , želju ka ispunjenju, onima koji već pomalo tinjaju..onima koji shvačaju da nešto fali i koji to uzaludno traže , traže a ne znaju šta je to ..neznaju okus toga što traže pa tako i ne mogu naći Mnogi su mi na saitu zamjerili i rekli da se ponavljam i da sam dosadan.. a opet nitko me od njih ne može uvrediti iz prostog razloga jer nemaju šta povrediti..
Naravno , ima tu na saitu ljudi koji bi mogli puno više reči o toj temi od mene ..no oni (vjerojatno) misle da je to jalov pokušaj i možda su u pravu ..ne troše energiju uništa ..ipak ..ako nitko ne bude sadio šta će niknuti ...?
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la cof »

Stvarno si me natjerao na razmisljanje. Naravno nisam mislio na skromnost u materijalnom, fizickom smislu vec vise kao neku filozofiju da se uvjek trudis dati vise nego sto uzimas.
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
entheogenic
rank4
Postovi: 136
Pridružen/a: 16.01.2014, 11:03
Ima zahvala: 144 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la entheogenic »

antoniopavaroti je napisao/la: Moguće je da se bude kraj prosvetljene osobe a da se to ne primjeti...to se meni desilo..Jednostavno nisam bio usuglašen sa tom frekvencijom koju je moj Učitelj godinama pulsirao oko sebe a niko to nije mogao ili htio da razumje..Odjednom ..nakon puno godina su mi se uši „odčepile“, sazrelio sam ...neznam šta drugo reći.
O prosvetljenju je teško pokušati govoriti..ali da li ga je moguće razumjeti onima koji ga nisu okusili? Nije. Nemoguće je razumjeti ako se nema iskustvo istog.
Zašto o svemu ovome pišem? Baš zato što smatram da treba svakome pomoći da se spozna i da je taj moj napor vredan tog pokušaja..Potpuno mi je jasna moguća uzaludnost , nitko se od čitanja nije i neće prosvjetliti , ja i ne govorim takvima nego onima koji u svom biću osjećaju žeđ..potrebu , žar , želju ka ispunjenju, onima koji već pomalo tinjaju..onima koji shvačaju da nešto fali i koji to uzaludno traže , traže a ne znaju šta je to ..neznaju okus toga što traže pa tako i ne mogu naći Mnogi su mi na saitu zamjerili i rekli da se ponavljam i da sam dosadan.. a opet nitko me od njih ne može uvrediti iz prostog razloga jer nemaju šta povrediti..
Naravno , ima tu na saitu ljudi koji bi mogli puno više reči o toj temi od mene ..no oni (vjerojatno) misle da je to jalov pokušaj i možda su u pravu ..ne troše energiju uništa ..ipak ..ako nitko ne bude sadio šta će niknuti ...?
Nakon ovoga sto kazes da si bio godinama pored takve osobe a da toga nisi ni bio svjestan cu pokusati hodati s "odcepljenim usima" hehe jer tko zna dali se negdje u mojoj blizini krije takva osoba? :psy
Kazes nemoguce je onima koji nisu iskusili prosvjetljenje objasniti isto, po meni je to potpuno drugacija razina znanja, razlicita od svake druge koju poznajem te ju je zato tesko osjetiti, jer kako kaze Osho to ne mozemo shvatiti umom, znanjem..vec osjetiti svojim bicem - um se kod razmisljanja o tome moze zapetljati jer pokusava shvatiti nesto izvan njegova dosega :)
I sada kad razmisljam o jednom iskustvu cak mi i dode pomisao da sam mozda na tren osjetio slobodu, no opet ako sam ja na mozda - mislim da to ipak nije to hh
Rekao si da ti je potpuno jasna moguca uzaludnost, to je po meni sasvim dobar nacin razmisljanja jer ne isplati se uciti ljude ne spremne na znanje, no ovi drugi o kojima govoris - ljudi koji osjecaju zed, potrebu - tu nema uzalodnosti jer na kraju, ucenjem drugih naucit ces i sebe :thumbsup:
To je barem moje "skromno" misljenje hh
Om Shanti
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

...da ,istina

.
Zadnja izmjena: antoniopavaroti, dana/u 17.10.2015, 18:34, ukupno mijenjano 1 put.
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

cof je napisao/la:Stvarno si me natjerao na razmisljanje. Naravno nisam mislio na skromnost u materijalnom, fizickom smislu vec vise kao neku filozofiju da se uvjek trudis dati vise nego sto uzimas.
Eh..svrha mog pisanja nije da bilo koga tjeram na razmišljanje..Ne, upravo suprotno ..moje pisanje treba da uputi na tišinu ..na nerazmišljanje..Kažem , treba, ali ja ne pišem ni zbog tišine ni zbog nekog razumjevanja ili nerazumjevanja ...Možda će nekog to pisanje razveseliti , nekom biti glupo i dosadno ali bit će i onih kojima će možda na neki način pomoći..kako i koliko zavisi samo od njih samih ..od njihove vlastite energije i sklonosti .
Davanje o kojem pišeš postoji u dva oblika ..jedno je materijalno davanje i drugo je nematerijalno davanje..Ako netko daje materijalno a ne prima jednak ekvivalent za dato sigurno će sa vremenom osiromašiti i propasti ..dakle nužno se ide u minus .Materijalno davanje ne mora biti osobno a da se zove davanje . Primjer su recimo razne crkvene dobrotvorne organizacije koje „daju“ tuđe , ne svoje . Naravno prije nego što to davanje proslijede sebi ostave najbolji lavovski dio .
Sa nematerijalnim davanjem ..recimo duhovnim ..stvar je posve drugačija . Davati duhovno znači uvjek i davati osobno ..ako nije osobno onda nije davanje . Što god da nematerijalno djeliš ...recimo ljubav , milosrđe ,samilost ,ljubaznost , ona mora biti tvoja ..inače nije autentična . nije istinita ..ne postoji i nikad se ne vraća darovaocu .Ono što nemaš ne možeš ni dati...Svjet je, na primjer ,prepun davanja ljubavi , ne osobne nego posuđene ..nema religije koja ne propovjeda ljubav a istovremeno mrze jedna drugu i ratuju stoljećima ..i narodima su puna usta ljubavi a mrze svoje susjede ..svi govore o ljubavi ..svi je "djele" nijedna ta ljubav nije osobna ..nije autentična ..a lažna ljubav sa vremenom postaje mržnja ..Zato je na svjetu daleko više mržnje nego ljubavi... Zato kad dajemo nematerijalno ..a ako je osobno..sve što damo vraća nam se .Vraća nam se još više nego što smo dali ..primamo još više ..Davati uvjek treba ..bez obzira kome i zašto jer se kroz davanje potvrđujemo ...

Možda je ovo odgovor na tvoje pitanje da li je prosvetljena osoba skromna..možda bi bolje bilo pitati daje li ili prima više...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

....Nemojmo da svjetom hodamo poput slepca, da nas postojanje ... uspavane , kovitla kao lišće nošeno vjetrom kroz grane života .Zato , krečući se , posmatrajmo naša stopala kako se kreću ..osjetimo kad dodirnemo put ..kad stanemo na njega . Ako slušamo , posmatrajmo . posmatrajmo i kad govorimo . Sve što se dešava mora biti popračeno našom svjesnom pažnjom..Budimo svjesni da smo svjesni .Ta će se svjesnost ustoličiti u naš život , postat će naš imperativ i svjetlo spoznaje zasjast će ...a to svjetlo smo mi sami ..
Zato nemojmo da svjetom hodamo poput slepca ..uspavani
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
entheogenic
rank4
Postovi: 136
Pridružen/a: 16.01.2014, 11:03
Ima zahvala: 144 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la entheogenic »

antoniopavaroti je napisao/la:....krečući se , posmatrajmo naša stopala kako se kreću ..osjetimo kad dodirnemo put ..kad stanemo na njega . Ako slušamo , posmatrajmo . posmatrajmo i kad govorimo . Sve što se dešava mora biti popračeno našom svjesnom pažnjom..Budimo svjesni da smo svjesni .Ta će se svjesnost ustoličiti u naš život , postat će naš imperativ i svjetlo spoznaje zasjast će ...a to svjetlo smo mi sami ..
Hmm..vec dugo pokusavam shvatit razliku izmedu svjesnosti i razmisljanja..kao sto Osho kaze - kada trcis, nestani, neka ostane samo radnja trcanja, kada razgovaras s nekim, neka subjekt koji razgovara nestane, potpuno se izgubi u razgovoru tako da samo razgovor ostane a ti nestanes..a opet s druge strane treba biti potpuno svjestan svega sto se dogada..tu i nalazim problem jer mi to zvuci kontradiktorno, ali prvo sto cu pretpostavit jest da je problem u meni. Jer moguce je da je to sto ja dozivljavam kao svijest ustvari iluzija uma, jer mozda ju poistovjecujem sa razmisljanjem..Kada se potpuno izgubim u razgovoru tada uopce ne razmisljam nego jednostavno djelujem po osjecaju, no kada bih postao svjestan tog razgovora to bi teklo po principu: aha to sam ja, pricam s drugom osobom, stojim negdje itd..a to opet ne ostavlja prostora za slusanje druge osobe i sudjelovanje u razgovoru :-?
Om Shanti
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

entheogenic je napisao/la: no kada bih postao svjestan tog razgovora to bi teklo po principu: aha to sam ja, pricam s drugom osobom, stojim negdje itd..a to opet ne ostavlja prostora za slusanje druge osobe i sudjelovanje u razgovoru :-?
..dobro si primjetio ..ali ostavlja prostor za slušanje druge osobe i pričanje sa njom samo je potrebno jako jako puno treninga ( svjesnosti ) . U početku ne možeš niti govoriti ali vremenom se to savlada. dobra strana svjesnosti je ta što se ona akumulira pa što si više svjestan to je lakše biti svjestan..tako nekako , bar kod mene..
Nema kontradiktornosti kod Oša ..zato jer on ne govori za i o umu , ne , on govori vertikalno a to je iskustveno znanje ..um je horizontalno znanje..zato nema razumjevanja Oša ako nema dovoljno iskustva vlastite samosvjesnosti.. I da , razmišljanje nije svjesnost ..upravo suprotno , svjesnost je odsustvo razmišljanja " smrt uma"....tišina mora da nastane da bi svjesnost ušla ...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
entheogenic
rank4
Postovi: 136
Pridružen/a: 16.01.2014, 11:03
Ima zahvala: 144 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la entheogenic »

antoniopavaroti je napisao/la:dobra strana svjesnosti je ta što se ona akumulira pa što si više svjestan to je lakše biti svjestan..tako nekako , bar kod mene.....
S ovim se potpuno slazem..mislim da jako puno stvari u zivotu radi na taj princip, ako ne i sve - kako za dobro tako i za lose
svijest je cudan pojam za shvatit, a pogotovo ako cijeli zivot zivis bez nje..
Om Shanti
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la pecurko »

U svim sistemima postoji sličan metod, kod Kastanede podeljena pažnja, kod Gurđijeva sećanje sebe...i sl. I ono što je sigurno da se može dostići, možeš biti svestan i posmatranog i onog koji posmatra, ali je razgovor sa drugom osobom jako teška stvar za početak...jer ljudi užasno veruju u magiju reči, svaka reč u nama izaziva asocijaciju, određene slike i sećanja tad isplivaju, tad je teško pratiti i razgovor, a kamoli probati dostići podeljenu pažnju.

Treba početi sa laganim stvarima.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Odgovori