Prosvjetljenje

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Avatar
vidra
rank4
Postovi: 126
Pridružen/a: 02.08.2010, 21:00
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la vidra »

pretražio sam tražilicom ključne riječi i naišo na ovaj link: priča iz videa je prenesena od riječi do riječi, čini mi se, na stranici iz adrese u spoileru, u dijelu naznačenom sa Uniting the four types of yoga. od prevodilaca koristim google translate, pa jedino taj mogu preporučiti, no sigurno postoje i drugi servisi za prijevod.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

zahvaljujem...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

..."Ujutro se prisjetite da je to novi dan, novi početak. Duboko u svom srcu odlučite da: „Danas neću propustiti ovu priliku. Što je mnogo, mnogo je! Danas ću biti svjestan, danas ću biti obazriv, danas ću posvetiti što je moguće više energije za jednu stvar, za meditaciju. Ja ću meditirati u svakom mom činu. Ja ću obavljati sve aktivnosti, sve svakodnevne aktivnosti, ali sa novim kvalitetom. Ja ću u sve to unostiti kvalitet svjesnosti“.Osho

Eto ..nenadmašni Majstor Osho ..neponovljiv i veliki Učitelj...i sad moja mala malenkost koja bi se nadovezala na majstorove riječi ( ah, koja uobraženost) i iskoristila gore napisano da skrene pozornost , pažnju , na nešto što je ..manje više , poznato svim probuđenima ili će uz puno sreće , biti poznato onima koji se uspiju otrgnuti od spavanja i snova na koje je svatko od nas rođenjem osuđen , da ne kažem ..proklet ...
Makar se veoma , veoma teško osvjestiti , probuditi i makar se mnogi zaljube u tu novu kvalitetu svjesti , a to je i potrebno želi li se opstati na "putu " prisutnosti , primjetio sam jednu ...da tako kažem , anomaliju , ili bolje rećeno da upotrijebim Don Huanovu kategorizaciju " prvi neprijatelj čovjeka od znanja " , preformulisano u "prvi neprijatelj čovjeka od samosvjesnosti" a to je ..zaborav . Da , zaborav .
Meni se , a pogotovo u početku mog "učenja" veoma često dešavalo da se jednostavno nisam čitave dane pa i tjedne mogao sjetiti , prisjetiti ..mada sam strašno volio i želio biti "budan" da se probudim , da postanem svjestan , prisutan ..da meditiram u svakom svom činu i djelovanju i u to djelovanje unesem svjesnost . Jednostavno se nisam mogao sjetiti . To je taj "prvi" neprijatelj ..Nemogučnost da se sjetiš da osvjestiš svoje postupke . Zašto je to tako ? Nije li to kontradiktorno ? Želim da se osvjestim a ne mogu se sjetiti da se osvjestim! Ni danas neznam pravi odgovor na to pitanje..samo nagađam. Možda se nema dovoljno energije da se prisjeti i probudi? Ili Um nezavisno od svjesti manipulira i ne želi da se desi probuđenje? Možda je probuđenje toliko izvan iskustva Uma ..možda..možda...
Neznam . A vjerojatno nije ni važno zašto se to dešava . Važno je da svaki onaj koji želi da se prisjeti , podsjeti da bude prisutan , zada sebi neke "budilnike" alarme . Budilnik može biti bilo šta , rječ , neka osoba , zvonik , sunce , bilo šta . Ja sam uglavnom koristio rječi , npr, uobičajene fraze tipa " Kako si? " ili " bok" ili "dobar dan" ...dakle imao sam zadatak i namjeru da svaki put kad čujem neku od tih rečenica ili rječ se prisjetim samosvjesnosti ..prisutnosti i pokušam da budem svjestan...Dakle , "budilnici" su gotovo nužnost u pristupu i lakšem savladavanju k probuđenju.
Znam da će ova moja pisancija izazvati u najmanju ruku podozrenje ili čak sumnju u moj zdrav razum , ali nema veze .Ne dodiruju me posebno puno ( kao nekad) tuđa mišljenja pa ni rječi a nije mi ni važno dal sam pametan ili lud ..jedino što mi je važno je :
" Danas ću biti svjestan, danas ću biti obazriv, danas ću posvetiti što je moguće više energije za jednu stvar, za meditaciju. Ja ću meditirati u svakom mom činu. Ja ću obavljati sve aktivnosti, sve svakodnevne aktivnosti, ali sa novim kvalitetom. Ja ću u sve to unostiti kvalitet svjesnosti“
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
NekiTamo
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 26.02.2015, 12:35
Ima zahvala: 47 puta
 pohvaljen: 13 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la NekiTamo »

meni ti je to kao kad održavaš ravnotežu kućne metle na vrhu svog prsta..nez, jednostavno treba svaki dan htjeti staviti tu metlu na vrh prsta i ne dati joj da padne, a kad padne ponovno pa ponovno..
znači držat metlu na vidljivom mjestu haha..da treba se zaljubiti najprije u svoj prst pa u metlu, a onda i u ravontežu..s vremenom nam možda dosadi sve to ili se uplašimo i prsta i metle hah (il nešto treće jel, nez, treba istraživat sebe.. :)
Question everything, assume nothing
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

Počnite da budete svjesni bilo čega što vam se obično nesvjesno događa, na primjer: gnjev, zavist, oholost – i vaša svijest će se produbiti.
Osho
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la Vid Svante »

Ja sam prije negdje par godina tako imao jedno iskustvo. Naime, radio sam jogu i taman sam zabio nogu iza glave. Nije to bila neka vrsta padamasane nego neka druga asana. Kralježnica mi se skroz istegnula a nadiji su mi se upalili a kundalini je šibala su na sve strane - doslovno mi je dizala sve na meni. Ak znate na šta mislim.
Na zidu mi je stajala obješena slika jedne indijske božice i majke božje Isusove. Njih dvije su me gledale dok je mirisni štapić lagano dopirao do njihovih nozdrva. Miris tamjana i nekih drugih biljaka.
Bio sam u ekstazi, i doslovno više nisam vidio kako me gledaju, a bogami gledale su me.
Počelo se pojavljivati neko svjetlo bistre boje, pa se miješalo u ostale dugine boje. Vidio sam kako ulazi u mene, gotovo me oplodilo. Ta moć, to bistro svjetlo penjalo se po meni, kroz moju nutrinu pa sve do mojeg trećeg oka i tu je zasjalo. Pizdumaterinu bio sam skroz u svjetlu! Kasnije se to svjetlo popelo skroz gore, na krunsku čakru i tu sam nekako nestao. Kao da sam plutao na oblacima. Rajska vrata otvorila su se širom. Čuo sam glas. Nije bio to Om, primordijalni zvuk. Činilo mi se kao da se netko podrignuo a onda se ukazao taj. Plavi Isus! Virio je iz nekog letećeg tanjura sa velikim očima pravog vanzemaljca - mislim onog sa Orionovog sustava, pleadijanca.
Ukazao mi se neki simbol. Poslije sam pronašao taj simbol, i to je bio simbol za Tao. Taj simbol me ubijao, snažno me rasturao. Imao sam osjećaj da ću se raspasti. Odmah sam shvatio da nisam trebao gurati nogu iza leđa. To je bilo pogubno i vjerojatno bi se raspao da se konačno plavi Đizus nije ukazao i rekao mi.
"Vide, jedi gljive! Njupaj ih ko da su čokolino! Tako ćeš osnažiti i kad On dođe, moći ćeš mu se oduprijeti, baš kao Izrael. Jedi i kaktuse! Dimi! Ali nemoj šmrkati! Zapamti, nemoj šmrkati!"
Konačno je sve nestalo i maknuo sam se iz te joga pozicije. Više nikad nisam ušao u tu asanu.
Dugo vremena me mučilo to što mi je Isusek rekao da jedem gljive i kaktuse. Gljive nisam volio a kaktus mi se nije činio da se ne može jesti. Prošlo je puno godina dok konačno nisam shvatio koje gljive trebam jesti.
Najgore od svega je bilo to da kad se to dogodilo, nakon te joga vježbe otišao sam do frenda i pošmrkali smo sve što je imao za prodati. Vjerojatno od stresa i svega što mi se dogodilo jer sam nakon tog iskustva odmah posjedio i brada mi je narasla. Kad sam napuštao frenda auto me udario i bio sam u bolnici tri mjeseca i tri noći. Više nikad nisam ništa šmrkao, čak ni Operil za prehladu.:))
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la pecurko »

Zanimljivo je što si se oglušio o viziju još istog dana, sa izgovorom stresa. Ako ne veruješ u sopstvene vizije i sopstvenu intuiciju, nema toga što te može probuditi. Sreća tvoja da te udario auto, ma kako ti to glupo i oholo zvučalo s moje strane. Moglo je biti mnogo gore.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
SleppyInHead
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 09.01.2013, 16:54
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la SleppyInHead »

Meni je ovo presmješno, sorry vid, ali tako je. Znači ljudim nije dovoljan ni plavi isus kad im kaže da ne šmrkaju :D a ovo za kaktus je prejako.
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la Vid Svante »

Njami njami...al nisam više nakon toga šmrkao :D
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

Zasljepljeni svakodnevnim poslovima , brigama , željama i svime onim što sačinjava život niti ne primječujemo da su nam dani gotovo potpuno identični , jučer je slično danas a danas če biti gotovo isto sa sutra . A vrjeme prolazi , nezaustavljivo se primičemo tamnom oceanu u koji svaka rjeka utiče...I ništa tu nebi bilo čudno doli da na tom putu bez povratka i to malo vremena što nam je Stvoritelj velikodušno poklonio ...spavamo...spavamo uljukani lažnim željama Uma i naporom da se iste te želje ispune a ako nam to i uspije onda dolaze nove želje , potrebe i nema kraja . A mi i dalje spavamo misleči da smo u svojim postupcima svjesni i lažemo se do besvjesti ne znajući ni šta je uopće ta svjesnost i nikad se ne upitamo da li zaista spavamo...barem za početak.

Postoji samo jedna istina koja nije dio uma, a to je svjedočenje, promatranje. Misli prolaze, želje se kreću, sjećanja dolaze i odlaze nalik oblacima na nebu, a vi sjedite u tišini i samo promatrate, ne činite ništa. Ako nešto uradite, um odmah počne da djeluje. To što radite nije bitno – djelovanje je dio uma. Ne-djelujuće svjedočenje, samo svjedočenje, isto kao kada ogledalo svjedoči što je prošlo ispred njega – to je svjesnost. Ta svjesnost vas vodi iza uma. To je istinska meditacija.Osho
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Odgovori