Zen

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Odgovori
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Zen

Post Postao/la oseloth »

Wisdom can often be very simple, but at the same time, putting it into practice isn’t always as easy. That’s OK! Have a laugh about it and keep going!

For some of us, we live in a fast paced world, for others we make time to relax and enjoy the sunset. In either case, it’s easy to lose sight of the simple wisdom in life and fall into some habits that keep us out of peace. Fear not! Here are 6 quick tips you can throw into action so you can make your way to a more Zen-like lifestyle.

Remember: Practicing the wisdom is everything!

1. Stop Comparing

Comparing yourself, your situation, your actions and your achievements to others is a sure fire way to play in ego and create suffering. When we compare, we open up the need to feel lack and begin feeling like whatever we might have or don’t have is not good enough or better than someone else. Either way, at that point we stop seeing everything for what it is and it’s easy to not respect the path of others and ourselves.

2. Stop Judging

How often are you walking down the street, hanging with friends or watching something on TV and you realize you are judging so much of what you are seeing? Whether its people’s actions, the way they dress, the words they use, their jobs etc. it’s very easy to get caught up in judging all of it. Do you notice that judging never FEELS good inside? Sure we might try to make ourselves feel better with it but in the end the energy of judgment is heavy. Cut down on judgment and notice how much better you feel. If you feel the need to judge, ask yourself why you are judging something in the first place.

3. Stop Worrying

Worry is an interesting thing as we so often associate it with meaning when we care about or love someone or something. Worry comes from fear and a need to feel in control. Worrying not only creates a heavy energy within ourselves but it also surrounds the situation. Do you ever notice that we can worry about something for days on end only to realize that in the end the result didn’t even matter? Most of what we spend so much time worrying about is never as bad as we think once the time comes. In fact, it is generally much better than we thought. What’s the purpose of worry? There is none, so kick the habit and let things be.


4. Stop Blaming

Sometimes it’s easier to feel like a victim vs. taking responsibility for where we are at. Blaming can be a key part of our ego’s defence in protecting itself from others judging us or even us judging ourselves. When we blame we tend not to look at the root cause of why we might be feeling the way we do. Instead of blaming, turn the pointing finger inward and look at why you might have created a situation for yourself. What lesson can be learned here?

5. Stop Competing

Competition can be fun when we are not attached to results; that’s the true spirit of coming together to play or compete in something. But when we begin to care about results and when our actions become infused with the need for the best result, we begin to bring in the ego’s sometimes vicious need to compete in everything. Jobs, conversations, being better than others etc. this is all setting us up for actions that create separation and judgment of others. Regardless of what the ruthless “success” world likes to teach at times, this type of competition sets us up for suffering as it stems directly from ego.

6. Have a Laugh!

One of the easiest ways to not have joy in your life is to take things too seriously. Whether it’s personal growth or how our life plays out, let things unfold and be! The more seriously we treat everything the easier it is to miss out on the fun that goes with the entire journey. Whether your trying to implement the wisdom from the list above or trying to do something you’ve always wanted to, have a laugh with the journey and the results. Don’t let life become too serious.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Zen

Post Postao/la antoniopavaroti »

Um ima samo jednu sposobnost, a to je da sanja. Sanjanje je vaš neprekidni proces, i dok se taj process ne prekine, vi ne možete spoznati istinu. Pitanje nije da li je istina daleko ili blizu, pitanje je da li um sanja ili ne.
***

Ujutro se prisjetite da je to novi dan, novi početak. Duboko u svom srcu odlučite da: „Danas neću propustiti ovu priliku. Što je mnogo, mnogo je! Danas ću biti svjestan, danas ću biti obazriv, danas ću posvetiti što je moguće više energije za jednu stvar, za meditaciju. Ja ću meditirati u svakom mom činu. Ja ću obavljati sve aktivnosti, sve svakodnevne aktivnosti, ali sa novim kvalitetom. Ja ću u sve to unostiti kvalitet svjesnosti.
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
M & R
rank6
Postovi: 209
Pridružen/a: 14.09.2013, 05:32
Ima zahvala: 157 puta
 pohvaljen: 56 puta

Re: Zen

Post Postao/la M & R »

antoniopavaroti je napisao/la:Um ima samo jednu sposobnost, a to je da sanja. Sanjanje je vaš neprekidni proces, i dok se taj process ne prekine, vi ne možete spoznati istinu. Pitanje nije da li je istina daleko ili blizu, pitanje je da li um sanja ili ne.
***
Osobno, ne bih se složila sa gore napisanim. Naš um može svašta, što je sa ljudima koji ne sanjaju .. oni nikada neće spoznati istinu ?!? :-?
Možda griješim, a i griješiti je ljudski ...
Sat - ćit - ananda - Vigrahi.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Zen

Post Postao/la antoniopavaroti »

M & M je napisao/la:
antoniopavaroti je napisao/la:Um ima samo jednu sposobnost, a to je da sanja. Sanjanje je vaš neprekidni proces, i dok se taj process ne prekine, vi ne možete spoznati istinu. Pitanje nije da li je istina daleko ili blizu, pitanje je da li um sanja ili ne.
***
Osobno, ne bih se složila sa gore napisanim. Naš um može svašta, što je sa ljudima koji ne sanjaju .. oni nikada neće spoznati istinu ?!? :-?
Možda griješim, a i griješiti je ljudski ...
Oni koji ne sanjaju su spoznali istinu...oni su se Probudili :bigsmilee:
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
M & R
rank6
Postovi: 209
Pridružen/a: 14.09.2013, 05:32
Ima zahvala: 157 puta
 pohvaljen: 56 puta

Re: Zen

Post Postao/la M & R »

antoniopavaroti je napisao/la:
Oni koji ne sanjaju su spoznali istinu...oni su se Probudili :bigsmilee:
Što bih značilo da sam u potpunosti spoznala istinu kao što sam u potpunosti i Probuđena ?! :x
Sat - ćit - ananda - Vigrahi.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Zen

Post Postao/la antoniopavaroti »

... meditacija znači svjesnost. Sve što radite svjesno je meditacija. Djelovanje nije u pitanju već kvalitet koju unosite u to djelovanje. Hodanje može biti meditacija, ako hodate budno. Sjedenje može biti meditacija, ako sjedite budno. Slušanje cvrkuta ptica može biti meditacija, ako slušate svjesno. Čak i slušanje unutarnje buke vašeg uma može biti meditacija, ako ostanete pribrani i posmatrate.
Čitava stvar je u tome: osoba se ne treba kretati uspavano. Tada sve što radite je meditacija.

OSHO
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Zen

Post Postao/la antoniopavaroti »

Neki čovjek pronašao je orlovo jaje i stavio ga pod kvočku na svom seoskom imanju. Zajedno s pilićima izlegao se i orlić, i odrastao je s njima.
Cijeli svoj život orao je radio isto što i pilići, misleći da je i on jedan od njih. Kljucao bi po zemlji tražeći gliste i kukce. Kvocao je i kukurikao, mahnuo bi koji put krilima i letio nekoliko metara po zraku.
Godine su prolazile i orao je ostario. Jednog dana vidio je iznad sebe, na vedrom nebu, veličanstvenu pticu. Ptica je gracioznom dostojanstvenošću jedrila po snažnim zračnim strujama i jedva da je koji put zamahnula svojim zlatnim krilima.
Orao je gledao u nebo zadivljen. "Tko je to?" upitao je.
"To je orao, kralj ptica", reče kokoš koja je stajala do njega. "On pripada nebu, a mi pripadamo zemlji - mi smo kokoši." I tako je orao živio i umro kao kokoš jer je mislio da je i on kokoš
De Mello
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Čiča
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 26.11.2014, 19:43
Ima zahvala: 285 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Zen

Post Postao/la Čiča »

antoniopavaroti je napisao/la:Neki čovjek pronašao je orlovo jaje i stavio ga pod kvočku na svom seoskom imanju. Zajedno s pilićima izlegao se i orlić, i odrastao je s njima.
Cijeli svoj život orao je radio isto što i pilići, misleći da je i on jedan od njih. Kljucao bi po zemlji tražeći gliste i kukce. Kvocao je i kukurikao, mahnuo bi koji put krilima i letio nekoliko metara po zraku.
Godine su prolazile i orao je ostario. Jednog dana vidio je iznad sebe, na vedrom nebu, veličanstvenu pticu. Ptica je gracioznom dostojanstvenošću jedrila po snažnim zračnim strujama i jedva da je koji put zamahnula svojim zlatnim krilima.
Orao je gledao u nebo zadivljen. "Tko je to?" upitao je.
"To je orao, kralj ptica", reče kokoš koja je stajala do njega. "On pripada nebu, a mi pripadamo zemlji - mi smo kokoši." I tako je orao živio i umro kao kokoš jer je mislio da je i on kokoš
De Mello
Zanimljivo, ali nije toliko kao ovaj primjer Osho-a o lavu-ovci :) (Što vjerujem da ti je poznato ;) )


"Ne postoji apsolutno pravilo. Podsetiću vas na poznatu priču o lavu koji upadne u stado ovaca i na svoje veliko iznenađenje pronalazi jednog lava među njima. Taj lav je od malena rastao u tom stadu. Blejao je kao ovca i kretao se kao ovca. Lav se uputio pravo ka njemu i, kada se lav-ovca našao pred pravim lavom, počeo je da drhti kao prut. Lav mu je rekao: „Šta radiš među tim ovcama?“ Lav-ovca mu je odgovorio: „Ja sam ovca.“ A lav mu ju rekao: „Nije baš da nisi. Ali pođi sa mnom.“ Odveo je lava-ovcu do jednog jezerceta i rekao mu: „Gledaj!“

Kada je lav-ovca video svoj odraz u vodi, oglasio se moćnom rikom. U tom trenutku se preobrazio i nikada više nije bio isti.

Ako imate sreće i bogovi su vam blagonakloni, možete najednom shvatiti šta je to „ja“, i onda nikada više nećete biti isti, nikada više. Ništa više neće moći da vas dodirne, i niko neće moći da vas ugrozi."

https://vesnamihajlovicblog.wordpress.c ... ici-srecu/
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Zen

Post Postao/la antoniopavaroti »

ova je još bolja priča...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Čiča
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 26.11.2014, 19:43
Ima zahvala: 285 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Zen

Post Postao/la Čiča »

antoniopavaroti je napisao/la:ova je još bolja priča...
Kul je priča i uvijek je se rado sjetim kad sam pomalo klonuo :)

Btw otkad si stavio svoj novi potpis o pobjedi, puno puta sam se sjetio te tvoje rečenice a i rado ju spomenem u razgovoru :ymhug:
Odgovori