Prestanak pušenja - već mjesec dana bez cigareta

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Avatar
Svilaja
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 28.05.2011, 14:03
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 49 puta

Prestanak pušenja - već mjesec dana bez cigareta

Post Postao/la Svilaja »

Nisam dugo napravio temu na ovom forumu, a ne vjerujem da sam ikad napravio ili napisao nesto sto je ikom pomoglo (a ja sam pročitao puno stvari na ovom forumu koje su mi puno puno pomogle, a ponekad bi i zaboravio stisnuti palac za zahvalu), pa cu ovdje napisati kako sam ja prestao pusiti, u nadi da nekog drugom potaknem na isto.
Ja smatram da ne postoji fizička ovisnost o ničemu, odnosno postoji, ali je lako nadvladana ako se uspije nadvladati psihička ovisnost. A odakle dolazi psihička ovisnost? Od navike. Navika vam je ujutro, nakon sto se otusirate i pojedete zapaliti cigaretu. Iz gušta. A gušt je daleko manji od posljedica. Mislim da su svi upoznati sa posljedicama pusenja, ali da vam opisem svoje iskustvo.
Prekrasna pušačka jutra
Dok sam pusio, svako jutro bi se digao i bila je rutina kašalj koji nebi prestajao dok mi iz grla, ili pluća nebi doslovno izletila crna gvalja katrana. Iza toga bi zapalio cigaretu. Da li to ima ikakvog smisla? Nema. Pa sam si jedan dan rekao, to mi ne treba. I stvarno, nisam više nikad zapalio.
note: Svaki pušač će kad-tad doći do ovog stadija, ako još niste prestanite prije nego vam se to dogodi, stvarno nije ugodno. Ako vam se već to događa, zašto pušite?
Prvih par dana prestanka
Idućih par dana bi se dizao u bunilu, sve je bilo isto kašalj i sve, ali iza tog nije sljedila cigara. To bi mi uzrokovalo u mozgu želju, koja je lako bila nadvladana kad bi se sjetio te crne gvalje. Prvih par dana je čudno. Sve je drugačije bez cigareta. Na poslu ste, u školi, u kafiću, doma za kompom ili bilo gdje drugdje, ali kao da nešto cijelo vrijeme fali. Čak bi nekad i uzrokovalo iritaciju.. Tih par dana su najbitniji! Ako to prodjete, na konju ste. Onda vam cigare počnu smrdit, odmičete se od svakog ko puši.

Još jedan tip za prvih par dana, a to je da svaki put kad pomislite zapaliti cigaretu kažete sami sebi eh sada neću zapaliti, i to će me ojačati. Time hranite vlastiti ego ali ga koristite u dobru svrhu. Da se riješite besmislene ovisnosti.

Kada razvijete odbojnost, teško da će te opet počet pušit.. Jer onda tek vidite koliko je besmisleno igrat se sa svojim hramom. Neiskreni ste prema sebi, prirodi i prema Bogu (ako vjerujete u njega) time šta radite.

Mržnja, iskorištena za dobre svrhe


Ono što me najviše odbilo od pušenja, osim lošeg zdravlja uzrokovanog pušenjem je mržnja prema ovom kapitalističkom sistemu, odnosno činjenica da dok sam pušio mi je sreću određivalo to da li imam 20 kn za plavog luckyja, ili ponekad george kareliasa. I pritom bi tih 20 kn dao nekom debelom prdonji koji zgrče para i para, a ja jedva imam za jest. Ima li to smisla? Nema.
Čemu onda pušiti? Pušenje je nešto kao kamata, bogat postaje bogatiji a siromašan siromašniji. Još pritom siromašan ne dobije ništa, to šta je kupio ode u zrak, točnije, još gore, u njegova pluća. Znači bogat postaje bogatiji a siromašan bolesniji i siromašniji, a i manje svjestan.
Iznenadit ćete se količinama svjesti koje će te dobiti kada prestanete pušiti. Sve navike će vam se poboljšati. Umjesto jutarnje cigarete doći će na red jutarnja tijelovježba. Umjesto 20 kn potrošenih na cigarete otići će te na tržnicu i kupiti voća za tih 20 kn, i dio podijeliti, a dio pojesti onda kada ste trebali zapaliti cigaretu. Ili možete šta god hoćete napravit s tih 20 kn, još ako skupite više, 20 po 20.. mogućnosti su neograničene. Putovanje u Indiju? Ulaganje u solarnu opremu? Ulaganje u knjige o prirodi? ... Ma ne želim ni nabrajati mislim da shvaćate i sami.
Beskrajne dobrobiti
Tjedan dana nakon prestanka pušenja dobijete jedan dar. A to je osjetilo mirisa. U ovom svjetu ima toliko mirisa za koje ste zaboravili da postoje. Neću ovdje ništa opisivati, ostavit ću kao iznenađenje onom tko se odluči na prestanak. I osjetilo okusa se poboljša.
Kašalj koji ste imali nakon nekih 2-3 tjedna je već skoro gotov. No naslage katrana znaju ostat na plućima i preko godinu dana. Evo danas mi se desilo, da dok sam isprobavao vježbu joge koju mi je preporučila chacruna (hvala puno :D ) sam opet iskašljao tu gvalju katrana, i to je mjesec dana nakon prestanka.
Svijet postaje lakši za disati i doživljavati. Tu smo zbog percepcije goddamnit, odnosno svijest je tu zbog percepcije. Zar ćete se odreći bar 20 posto percepcije (najljepših 20 posto - pritom mislim na miris i okus) samo zbog cigareta??? Od kojih se čak niti nemožete napušit! Eh, sada dolazimo do nečeg drugog.

Dupla, ili trodupla ovisnost


Puno ljudi puši cigarete samo zato da bi imali neku zamijenu za travu. Ovo je totalno glupo! Mijenjati najsavršeniju biljku na svijetu za prerađeni otrov?! Kad nemate za zapalit, ne očajavajte, možete i bez toga. Bez glupog dima, kakav god da je.

Međusobno povezano sa travom i cigaretama je kava. Dignete se, popijete kavu, a da bi popili kavu treba vam cigareta, pa popijete još jednu na poslu, i opet, cigareta! Onda dođete doma, živčani ste od stresa i od kofeina u krvi pomiješanog, pa zapalite džoint da vas smiri. Pa vas džoks pusti i onda ste svi nikakvi pa popijete kavu da bar nesto mozete napravit. Za kavu vam opet treba cigareta. Mislim da vidite kako su ove tri stvari medjusobno povezane.

Još jedna dupla ovisnost je alkohol i cigareta. Svi znaju kako je cigareta slatka dok ste pijani, i možete ih pušit 500 zaredom ne promišljajući šta radite svome tijelu.

Solucija svemu ovome je, prestati piti kavu, pa kad vas prestane pucat kriza od kofeina prestat i sa cigaretama, istovremeno izbacit alkohol na 2 tjedna, dok vam cigarete ne postanu odvratne. Onda možete počet opet pit, iako to nema pretjeranog smisla. Također, prestat pušit travu svaki dan, nego samo vikendom.. dok vam cigarete ne postanu odvratne. Onda možete počet opet pušit, iako ni to nema pretjeranog smisla.
Sada, ne sutra.. ne sljedeći tjedan.. ne prekosutra!


I ključ prestanka pušenja je ne da si kažete ovo mi je zadnja kutija, ili zadnja kesa duhana. Nego prestajete pušit sada i odmah. Nećete zapalit cigaretu više nikad. Možete si ostavit kesu duhana sa strane za zasolit frx, i gledajte ju svaki dan, i razmisljajte o tom kako postajete jači umno svakim trenutkom gledajući tu kesu i ne pušeći. I ne posustajte. Čak i ako zapalite, nemojte iza toga jer napravili ste grijeh! Sami prema sebi!

I hranit ego samo u dobre svrhe!

Nadam se da sam nekom pomogao, ili da sam nekog potakao, upravo sam vam objasnio kako sam ja prestao pušit i šta mi je sve pomoglo, ako je meni pomoglo pomoć će i vama.

Peace ya'll! :ymhug:
Tko na jastuku ima vrt služi tome vrtu danju i noću, zelen i bez ičega svoga.
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Prestanak pušenja - već mjesec dana bez cigareta

Post Postao/la Perun »

To stari, drž se! Ja sam već 2 mjeseca sa 2,5 prešao na kutiju, a nekih sretnih dana i manje! Kondicija se vidno popravila, a ni financije nisu loše prošle. Do ljeta planiram prestat skroz, ovisno idem li na Himalaju ili ne...
I štaje najgore, vjerovao sam da ne mogu smanjit, nego ili se ostavit skroz ili nastavit.
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
Truthopia
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 06.01.2013, 13:02
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Prestanak pušenja - već mjesec dana bez cigareta

Post Postao/la Truthopia »

Evo da se i ja ubacim...duhan pusikam vec mjesec dana..a vec dobrih 6.godina pusim dvije kutije malbora dnevno...ponekad tri ovisno o danu....a prije toga sam pusila ronhil...sve dok se jedno jutro nisam isto probudila i pocela kasljat...i pljuvat cudesa..i malo pomalo ,pricaj s bivsim ovisnicima o cigaretama...i frendica mi kaze da probam s duhanom...i napredujem...nije dobro naglo prestat jer radis sok organizmu,a duhan zamotam kad mi dode...iako mi se vani neda motat,a kuci isto tako....i mogu Vam rec dobar je osjecaj...i nadam se da cu prestat i s duhanom uskoro...ali kad se sjetim koliko novaca sam potrosila na cigarete,mogla sam obic svijet 3.puta do sad... svima koji prestajete pusit zelim da uspijete u namjeri. :)
Izmakao sam mu stolicu. Nije pao - ostao je da visi!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Prestanak pušenja - već mjesec dana bez cigareta

Post Postao/la Red »

Samo hrabro! :ymapplause:

I ja se moram pohvaliti da zadnjih nekoliko mjeseci, pola godine, motam onako do 5 cigaretica dnevno. ma ne pita me više od toga. No ako je neko društvo i pivica onda me pokrene, no znamo zapaliti pa i ta želja nestane :ymparty:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Milan Fredom soldier
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 16.03.2013, 22:13
Ima zahvala: 25 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Prestanak pušenja - već mjesec dana bez cigareta

Post Postao/la Milan Fredom soldier »

Najveci problem nisu cigare ja mislim vec ta navika u podsvesti da neke radnje svakodnevnice ne mozemo smisliti bez cigare kao npr kafa ili neki chill , dok setas po dvoristu slusas muziku i tako ... ta slika nam se bas neuklapa u umu :-ss
Hide your face forever ,dream and search forever ...
Avatar
vidra
rank4
Postovi: 126
Pridružen/a: 02.08.2010, 21:00
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Prestanak pušenja - već mjesec dana bez cigareta

Post Postao/la vidra »

prijavljujem se na listu.. od sutra zdrav život :sunn: :kgcs3:
Avatar
Svilaja
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 28.05.2011, 14:03
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Prestanak pušenja - već mjesec dana bez cigareta

Post Postao/la Svilaja »

Ljudi sebe nemogu zamisliti bez cigare, to je problem (ili bez djointa, ili čašice, ili hamburgera, nije bitno). Ljudima zapravo ne treba ništa od toga. Za preživiti čovjeku treba zdrava hrana i voda. I to je sve.

Naučite biti 'high' na životu. Gledajte malo oko sebe, stabla, ptice, oblake, kišu, sunce, snijeg.. Osjetite vjetar.

Ne treba vam džoint da vam bude lijepo. Ne treba vam cigareta da vas smiri. Život sam po sebi ima smirujuć efekt ako mu dopustite. Ne treba vam čašica da vas raspriča, ili da učini da vam bude zabavno. Sve oko vas je zabavno.

Priroda je tu oko nas, i ta spoznaja vas može učiniti više sretnim od bilo čeg materijalnog (iako i priroda je materijalna, ali je i više nego to).

Meni oko 3, 3 i pol mjeseca bez cigareta, ako dobro pratim, iako nije ni bitno jer znam da sam se zauvijek riješio te ovisnosti. 2-3 bez alkohola i više od tjedan bez djointa. I super mi je, jedino kad nema sunca osjećam pad serotonina (čitaj sreće), ali to je normalno, potpuno prirodno.
Tko na jastuku ima vrt služi tome vrtu danju i noću, zelen i bez ičega svoga.
Avatar
Sunčica Maslačak
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 05.02.2013, 17:57
Ima zahvala: 21 put
 pohvaljen: 15 puta

Re: Prestanak pušenja - već mjesec dana bez cigareta

Post Postao/la Sunčica Maslačak »

evo..prestala i ja pušiti prije mjesec dana..ide mi jako dobro zasad..tu i tamo si zapalim kad sam vani, ali to je ništa kako je bilo..uglavnom, prestala sam pušiti tako da sam sama sebi rekla da ne ŽELIM VIŠE PUŠITI i to je sve što je bilo potrebno da se prestane..teško je, i to samo zato što nemaš što držati u rukama više,a prije si mogao..no, sve se to da riješiti...osjećam se odlično sada, baš mi je super :)...svima toplo preporučam....sve je u tebi..ti si promjena koja pokreće sve što želi :) :ymapplause: ...... :ymhug:
Avatar
M & R
rank6
Postovi: 209
Pridružen/a: 14.09.2013, 05:32
Ima zahvala: 157 puta
 pohvaljen: 56 puta

Re: Prestanak pušenja - već mjesec dana bez cigareta

Post Postao/la M & R »

Bravisimo svima !! :YMAPPLAUSE: :thumbsup:

primjetila sam da ljudi oko mene opcenito, sve manje i manje puse ili su prestali pa jedino sto zapale to je frulica pa utoliko puse. Nisam ni ja nista bolja, od skoro 3 kutije .. pocela sam motat ..u vrijeme motanja smetalo me sto mi zuti prsti .. sad pusim duhan koji i mama, umotane u filter cigarete .. dnevno ih ne popustim niti 10 ... kad frulam .. mozda 5 .. :thumbsup: Dobri smo !! Al ja za sebe znam da necu tako lako moc u potpunosti prestati pusiti odnosom na staz i koliko mi tijelo .. da zaista tijelo trazi nikotina .. pogotovo u određenim trenucima! Kad se samo sjetim koje smo pare znali davat za cigarete .. kako ponestaje, ili se prestaje ili se prelazi na duhane .. sve vise i vise ekipe tako ►► nema se !
Sat - ćit - ananda - Vigrahi.
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Prestanak pušenja - već mjesec dana bez cigareta

Post Postao/la luther7hrol »

Jako dobra tema :)

Ja sam prestao prije nekih dvije godine. Već mjesecima nisam zapalio niti jednu, uopće me ne vuče. No, ponekad, kad čujem Azru, prostorija je zadimljena i mnogo je glasova, kada je neka cuga u pozadini, poželim da nisam prestao. Ili, u momentima kad sam sam vani, pa me uhvati nekakva nervoza, ili čekam bus ili bilo što takvo, a sve je prazno, tada mi zafali onaj feel da s cigaretom nikad nisi sam (i to je istina). Ali, generalno gledano, naravno da mi je drago što sam prestao, osim što sam iz svoga života izbacio i mnoge druge, višestruko destruktivnije navike, osjećam se snažnijim, zdravijim, ljepšim. Kada se penjem na Marjan, ne izdušim, a pluća su mi se raširila i nemam više asthmu, tako da sam ponosan na sebe zbog toga jer znam koliko je teško i koliki se muče s tim. Smatram da je najgora ona oralno-manualna fiksacija, svojevrsna yoga pri kojoj se spajaju usne i cigareta, ruke i cigareta, magija u pokretu ali najviše taj feeling, kad razmišljaš i cigareta ti je partner kroz te misli...
Odgovori