Krasula-drvo novaca, japansko drvo

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Avatar
Truthopia
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 06.01.2013, 13:02
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 5 puta

Krasula-drvo novaca, japansko drvo

Post Postao/la Truthopia »

Riječ je o biljki čiji je latinski naziv krasula arborescens, a kod nas je poznata kao japansko drvo. Krasula se uzgaja po cijelom svijetu gdje je nazivaju "drvo novca" ili "dolar drvo" zbog njenih okruglih mesnatih listića koji podsećaju na nekadašnje kovanice od jednog dolara.
Ona se vrlo često prenosi u porodici sa koljena na koljeno baš zbog blagotvornog svojstva koje ima na sve u kući.

Znanstvenici tvrde da je biljka puna gasovitih i stimulativnih materija i eteričnih ulja koje povećavaju mentalnu i fizičku budnost čovjeka i aktiviraju njegove umne i fizičke sposobnosti. Ljudi u njenoj blizini postaju aktivni i optimistični, više rade i bolje su raspoloženi, počinju pozitivno da misle i na taj način lakše dolaze i do novca. Ova biljka utjece pozitivno na psihu čovjeka, poboljšava i njegovo fizičko zdravlje. Nauka je tako potvrdila narodno vjerovanje.

Po feng shuiju, krasula predstavlja energiju metala i pozitivno utiče na stabilnost i financije. Najbolje ju je držati kraj vrata sa desne strane u sjevernom ili sjeverozapadnom dijelu kuće.

Do nas je ovo vjerovanje stiglo tek nedavno, dok stanovnici gotovo čitavog svijeta za ovu biljku i njen moći znaju odavno.

slika
slika
slika

Evo ljudi da Vam kazem imam ja svoje drvce u kuci...presaduje se svake dve godine,moje je ogromno,i predivno...i imam mladica brdo... :)
Izmakao sam mu stolicu. Nije pao - ostao je da visi!
SantaClaus
rank3
Postovi: 56
Pridružen/a: 11.01.2013, 13:12
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: KRASULA-drvo novaca,japansko drvo

Post Postao/la SantaClaus »

Imam i ja jedno takvo tu :D ali mi izgleda nepomaze jel mi je đep uvijek prazan :confusedd:
slika
Avatar
Truthopia
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 06.01.2013, 13:02
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: KRASULA-drvo novaca,japansko drvo

Post Postao/la Truthopia »

Iskreno nisam nikad razmisljala o tome je li pomaze,kod mene se uvijek vrti neka kuna...neznam je li to do drva...ili do one moje zaokruzene nazicane 13.kn.(neka brija s broda,od jednog kolege,pa njegove babe)...nije mi bog zna kako malo grcam i ja...ali valjda ce sjest neka kombinacija pobogu...mora sjest,ja je strpljivo cekam...i vec imam ideju i oblik samo je moram doradit...i zapocet realizaciju... :) necu citav zivot bit rob neciji...a drvo sigurno ide smenom di ja zivim tu ce i to drvce... :D
Izmakao sam mu stolicu. Nije pao - ostao je da visi!
SantaClaus
rank3
Postovi: 56
Pridružen/a: 11.01.2013, 13:12
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: KRASULA-drvo novaca,japansko drvo

Post Postao/la SantaClaus »

hehe valjda ce uletit neka kinta :P
slika
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Krasula-drvo novaca, japansko drvo

Post Postao/la Bamakhepa »

Ma trebate prodavat taj grm, u Hrvatskoj zagarantiran biznis: posadis, sjednes pred TV i lova samo ide, hit na TopShop samo tako :p
Avatar
Truthopia
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 06.01.2013, 13:02
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Krasula-drvo novaca, japansko drvo

Post Postao/la Truthopia »

Vidis inace te mladice kad ides kupovat nisu bas jeftine... :)
Izmakao sam mu stolicu. Nije pao - ostao je da visi!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Krasula-drvo novaca, japansko drvo

Post Postao/la Red »

Kada je riječ o biljkama, povoljne su biljke okruglih, mesnatih listova, dok se biljkom novca u feng-shuiju smatra krasula. Međutim, možete držati i druge biljke, pod uslovom da ih redovno zalijevate, mijenjate zemlju, odstranjujete uvelo i trulo lišće, ili jednostavno dotrajalu biljku bacite i zamijenite novom. Nije preporučljivo držati kaktuse niti biljke špicastih listova koje odašilju otrovne strelice. Takođe, bonsai biljke (biljke patuljastog rasta) ne donose dobru energiju u vaš životni prostor.
Potrebno je napomenuti da nije povoljno u domu držati suhe biljke poput suhog cvijeća i suhe grane drveta jer emituju mrtvu energiju i privlače lošu sreću.

Crassula je biljka iz porodice sukulenata i postoje različite vrste:
slika
1. Crassula ovata 'Jade'
2. Crassula argentea 'monstrose', 'gollum' & 'hobbit'
3. Crassula argentea "Finger Jade"
4. Crassula arborescens "Silver Dollar Jade"
5. Crassula portulacea minima "Mini Jade"
6. Crassula ovata "Whirly Bird"
7. Crassula ovata "Lemon & Lime"

Ja imam ovu, navodno isto za novac. Imam i jednu ovu Krasulu, br. 3. A gledam i druge biljoze, puna mi ih je kuća i uvijek se snađemo nekako, hehehe bitno da cirkulira bar neka kuna :D

[thumbnail]media/images/1359824966.jpg
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Truthopia
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 06.01.2013, 13:02
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Krasula-drvo novaca, japansko drvo

Post Postao/la Truthopia »

Vidis kazes da katuse nije dobro imat,meni jbt. niti jedan kaktus nije uspio,neznam imam osjecaj da kaktusi za mene nisu,dobila sam tri kaktusa na poklon i niti jedan mi nije uspio,valjda ja to tripujem da treba zalit pa mi omeksaju i ajd bok...ali drvce i ostalo cvijece koje imam u kuci,a imam ga, zive...zadnje sto sam donijela kuci je yucca...je to dobro??ako nije leti van... :)) ma sad gledam ako ovako nastavim u kuci cu imat prasumu...i ima jedna stvar sto sam primjetila sto god posadim nikne...ozivi...tako moja stara dovlaci svasta kuci ja sadim i eto raste... :) kaze patuljak da imam sretnu ruku...
Izmakao sam mu stolicu. Nije pao - ostao je da visi!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Krasula-drvo novaca, japansko drvo

Post Postao/la Red »

hehe navodno nisu dobri, ali mene ta pravila ne zanimaju previše :) Neka rastu, neka se razvijau. Meni ti kaktusi u pravilu uspijevaju ali neki neslavno završe. Problem za biti kad ih se ne zalijeva ili prezalijeva, eee to je osuđeno na propast. Treba se sa njima "sprijateljiti". Nisam ni ja neki veliki obožavatelj kaktusa ali sam ih nekako zavolila kad sam ih iz sjemena krenula uzgajat, e to je super :D

Green tumb, to se traži. Samo ti njeguj, pazi i mazi i spasi što možeš. Neko vrijeme sam znala kupovati biljke na akciji, biljke koje umiru po super-marektima, pa kupiš biljozu za 5 kn doma je zaliješ i staviš na malo sunca i ona poludi, a i nekako se sprijateljite :ymparty:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
SantaClaus
rank3
Postovi: 56
Pridružen/a: 11.01.2013, 13:12
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Krasula-drvo novaca, japansko drvo

Post Postao/la SantaClaus »

Kako se ova biljka presađuje i kada? :)
slika
Odgovori