Plakanje

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Odgovori
Ronin

Plakanje

Post Postao/la Ronin »

slikaPlakanje je zdravo

Sedam benefita plakanja.

Plakanje je izuzetno zdravo i pomaže pri uspostavljanju unutrašnje emocionalne ravnoteže u kriznim situacijama. Štoviše, ono je jedno od svakodnevnih čuda koje uzimamo zdravo za gotovo. Naime, prema nekim znanstvenim istraživanjima, češće plakanje je jedan od važnijih razloga zbog kojih žene žive duže od muškaraca, koji zbog uvriježenih društvenih predrasuda izbjegavaju tu naviku.

Donosimo sedam načina na koje nas fenomen koji nazivamo "plakanjem" liječi fiziološki, psihološki i duhovno.

1. Suze pomažu da vidimo

Najosnovnija funkcija suza je da nam omoguće gledanje. One ne samo da vlaže naše oči i kapke, nego i sprečavaju dehidraciju različitih očnih membrana. Bez tog navlaživanja ne bi bilo vida. Za ljude bi bez plakanja život bio drastično različit, oči bi počele boljeti, a vid bi polako počeo nestajati.

2. Suze ubijaju bakterije

Upravo zbog suza nam ne trebaju nikakva sredstva za dezinfekciju očiju. Sve te bakterije koje svakodnevno dolaze u doticaj s očima prilikom rada na kompjuteru, vožnje tramvajem ili pranja suđa, uspješno se odstranjuju suzama koje imaju takvu strukturu da djeluju antibakterijski. One u sebi sadrže lizozim, tekućinu koja u roku od 5-10 minuta ubija 95% bakterija.

3. Suze uklanjaju toksine

U najnovijim znanstvenim studijama otkriveno je da negativnim emocijama izazvane suze sadrže više toksina nego one izazvane različitim iritacijama (sjetite se guljenja luka). Takve suze djeluju vrlo pozitivno jer iz tijela uklanjaju nakupljene štetne tvari izazvane stresom.

4. Plakanje može popraviti raspoloženje

Plakanje je kod ljudi povezano sa smanjivanjem koncentracije kemijskih spojeva koji se inače vezuju uz nervozu, agresivnost, emocionalnu uznemirenost i zabrinutost. Emocionalne suze izbacuju posebne proteine koji inače služe za prijenos malih toksičnih molekula.
crying-babies-cute-paintings1.jpg
crying-babies-cute-paintings1.jpg (53.51 KiB) Pogledano 1998 puta.
5. Plakanje smanjuje stres

Prilikom svih znanstvenih testiranja ustanovljeno je kako se kod ljudi koji plaču smanjuju negativni učinci stresa. Dokazano je i suprotno, suzdržavanje suza povećava nivo stresa i potiče na pojavljivanje bolesti poput visokog tlaka, srčanih problema i pojavljivanja čira na želucu.

6. Suze grade zajedništvo

Suze ne samo što pomažu dobrom zdravlju, nego i pojačavaju veze među ljudima. Kroz zajedničko plakanje ljudi se zbližavaju i postaju puno tolerantniji jedni prema drugima. Suze pomažu pri bržem uspostavljanju komunikacije, a time i stvaranju zajedništva.

7. Suze oslobađaju osjećaje

Čak i ukoliko nismo u životu doživjeli ništa traumatično, svakodnevno akumuliramo mala nezadovoljstva i konflikte. Ona izazivaju kemijske promjene u područjima našeg mozga i srca. Plakanje ima pročišćavajući učinak. Ono iz nas tjera naše male unutrašnje demone prije nego što narastu i izazovu veće probleme.

Preuzeto sa : She.hr
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Plakanje

Post Postao/la Red »

meni osobno plakanje teško ne pada. Ne kažem da sam plačljiva i njonjava žena ali nije da imam problema kao neki ispustiti suzu.

mene plakanje filtrira, i kad sam tužna, nervozna, ljuta, sretna, uzbuđena... kako god okreneš, kad suze poteku, laše mi je i nikada ih ne pokušavam potisnuti pa makar bila usred grada, zabole me dupe.

Plakanje GO! slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Plakanje

Post Postao/la sinnerman »

Plakanje, nije na nama suditi. I stvarno, nije da jedni osjećaju jače i više od drugih i da stoga plaču, činjenica je da ponekad užasno jako doživimo neke osjećaje, a ponekad iste stvari i događaje osjećamo manje intenzivno. Valjda od stanja duha od otvorenosti. A ponekad jednostavno tu silinu osjećaja (energije) :x ne možemo podnjeti..... pa plačemo.... :((
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
Marijo
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 03.10.2012, 22:14
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Plakanje

Post Postao/la Marijo »

plakanje je neki specifičan osjećaj ne možeš to raditi kad hoćeš,ali zato kad ti dođe i kad se ispalčeš nekako se čovjek odmah osjeća puno lakše što je jako dobro
Osvrni se oko sebe jer priroda zove te,
Njemi glas iz daleka kao vapaj djeteta...
Avatar
Sunčica Maslačak
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 05.02.2013, 17:57
Ima zahvala: 21 put
 pohvaljen: 15 puta

Re: Plakanje

Post Postao/la Sunčica Maslačak »

Plakanje :)..

Dakle,plakanje je mehanizam oslobađanja svih negativnih ili prekomjerno pozitvnih emocija..
smatram da je najgore što osoba može učiniti za sebe,a i svoju okolinu je da u sebi drži emocije,strahove, razočarenja i ostale vrste doživljaja..držiš ti to neko vrijeme u sebi i vozi to neko vrijeme,ali kada pukneš,onda su problemi..:(..osobno sam se kretala i još uvijek se krećem u takvim društvima gdje kao da postoji neko nepisano pravilo da je sramotno izražavati emocije,a osobito tužne..znate ono,muškarci ne plaču,oni su jaki i tako to..
Treba plakati ako ti se plače,treba se smijati ako ti se smije, treba sve što treba..samo da TEBI bude dobro - to je najbitnije..TEBI je DOBRO svima oko TEBE je JOŠ BOLJE :*
Odgovori