Kana- drevna prirodna boja za kosu

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Odgovori
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Kana- drevna prirodna boja za kosu

Post Postao/la Ninti »

slikaKana(Henna (Arabic); Lawsonia inermis/Lawsonia alba(botanical name):
Mehendi (Hindi); Marudhaani (Tamil); Gorianta (Telugu); Henna tree (Engl)) je biljka čija je domovina Afrika i Azija a danas raste i u Australiji. Postoje dokazi koji govore da se rabila u Egiptu prije pet tisuća godina te u jerihonu prije osam tisućljeća.
Kana se od davnina na Dalekom istoku koristi za nijansiranje kose.

Krajem 19. Stoljeća, žene u Istambulu i Smirni su godišnje za bojanje kose trošile oko 8000 kg kane. Najveći proizvođači su bili Bojadgia, Sohadgia i Karagheosia, koji su imali dućane na glavnom bazaru. Većina njihove kane je bila rastik, što znači miješana s drugim bojama kako bi se dobio veći raspon nijansi. Formule rastika su bile dobro čuvana tajna a sastojale su se od hrastovih češera, kane, stipse, šećera, željeznog sulfata, bakrenog sulfata, antimona, broća, krkavine i mirisa. Te formule su prilagođene iz industrije svile i mogu kosu, baš kao i svilu, učiniti krhkom i lomljivom. To su bile prve složene kane koje su, zajedno s čistom kanom i indigom, došle na tržište. Na njima nije bilo popisa satojaka budući da to tada nije bilo obavezno, tako da nitko nije znao što kupuje. Svaka boja za kosu se nazivala “kana”, bez obzira na sastav.
Kada su europski diplomati i putnici putovali u inozemstvo, živjeli su i kupali se sa svojim domaćinima u Turskoj, Egiptu, Iranu, Maroku, Alžiru, Indiji i drugim zemljama. Kada je bilo vrijeme za kupanje, išli su u javna kupališta. Ta kupališta, ili hamami, su bili divna, relaksirajuća mjesta na kojima se provodio veći dio dana u kupanju, druženju s prijateljima, razmjeni tračeva, masaži i pranju kose. Njegovani muškarci su uređivali kosu i brkove i za posebne prilike ih bojali kanom i indigom.
Neki putnici sa zapada su bili užasnuti kada su im na kosu, bradu i brkove stavili zelenu smjesu.Kada se smjesa isprala, vidjeli su da se sjedine više ne vide a da je kosa zdrava i sjajna i to su zabilježili u svojim dnevnicima, znali su samo da se ta smjesa zove kana.

slika slika

Grmovi ove biljke mogu narasti od dva do šest metara. Kana je poznata po svom blagotvornom djelovanju, jer jača korijen kose i daruje kosi visoki sjaj, uz istodobno nijansiranje kose lijepom bakreno-crvenom bojom.
U mnogim drugim kulturama kana se koristi i za bojanje kože, noktiju te predmeta od kože i vune. Boja se dobiva od listova biljke koji se beru i suše na suncu, a potom se zdrobe u zeleni prah.

Postoje različite nijanse kane. Tako ako se listovi poberu dok još nisu sazreli, dobit će se tzv. zelena kana koja daje blažu nijansu crvene boje. Ponekad se kana miješa s indigom da se dobije tzv. 'perzijska kana' koja kosu boji u crnu s tamnoplavim odsjajem. Nadalje, kana se miješa i s kaduljom te kamilicom te se tako dobivaju različite varijante boje.

Naravno, o tome kako će kana izgledati na vašoj kosi ovisi i o tome kakva vam je prirodna boja kose. Crnkama ili brinetama kana daje topao, crvenkast sjaj, a svjetlija kosa dobiva prekrasan crvenkasto-zlatni ton. Kana ne čini kosu svjetlijom i nije prikladna za plavuše ili kosu koja je više od dvadeset posto sijeda, bijela, obojena, izbijeljena ili s pramenovima, jer će joj dati neprirodnu narančastu boju.

slikaKako je nanijeti?
Kana se obično miješa s vrućom vodom u glatku smjesu. Mogu se dodati crno vino, čaj ih kava, koji pojačavaju ton. Smjesa se mora nanositi četkom, od korijena prema krajevima, na opranu i ručnikom osušenu kosu. Nakon što se oboji jedan pramen, treba ga odmaknuti na stranu i tako redom.

Na kosi je treba ostaviti da djeluje barem sat vremena, a najbolje i do dva, a negdje se spominje i čak 12 sati! Trebate znati da što dulje držite kanu na kosi, to će njezin intenzitet biti jači. Također, ako imate dugu kosu i vrhovi su vam svjetliji od korijena, kana će samo produbiti ovu razliku, odnosno djelovat će slično kao i sunce.

Nakon nanošenja kane, kosu treba skupiti i zamotati je i to najbolje u plastičnu vrećicu, kapu ili foliju te oko nje još i ručnik. Ovako se zadržava toplina koja povoljno djeluje na kanu koja tada pojačano djeluje.

Nakon isteka vremena, kosu je potrebno dobro isprati vodom, a potom i oprati šamponom.

Trebate znati i to da kana ostavlja tragove po koži i odjeći, slično kao i sintetske boje pa je potrebno imati rukavice te obući nešto staro u slučaju ako vam kana kapne na odjeću. Također, dobro je nanijeti kremu na rub kože uz kosu da kasnije ne ostanu mrlje koje se teže skidaju.

Dobro je znati
Kana je izvrstan regenerator za kosu, jer je jača zahvaljujući njegujućim sastojcima. Također, sadrži i antifungicidalna svojstva koja pomažu u borbi protiv peruti.

Kana stvara debelu ovojnicu oko vlasi pa time ne dozvoljava ničem drugom da uđe u kosu. Ponekad se na kaniranu kosu ne može raditi ni minival. Čak ni proizvodi za njegu kose ne mogu obaviti svoj posao.

slikaKana dostupna na tržištu koja se pojavljuje u nekoliko boja: crna, smeđa, kesten, plava itd. Proizvođači dodaju toksične metalne soli, kemijske boje, druge sastojke pa čak i para-fenilendiamin kani lošije kakvoće da dobiju veći izbor boja! Ti aditivi često nisu navedeni u popisu sastojaka budući da to nije nužno u zemljama Trećeg svijeta iz kojih se uvoze. Takve kane se često nazivaju 'potpuno prirodnima'. To može zavarati, jer su zapravo pune kemikalija. Metalne soli mijenjaju i fiksiraju boju te se tako rabe umjesto kvalitetnije kane. Te metalne soli mogu katastrofalno reagirati sa sintetičkim bojama za kosu i tako ozbiljno oštetiti kosu.

DivShare File - Kana za kosu.pdf
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Stone
rank3
Postovi: 51
Pridružen/a: 18.12.2010, 09:10
Ima zahvala: 18 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Kana- drevna prirodna boja za kosu

Post Postao/la Stone »

Prestala sam koristiti farbe za kosu prije više od godinu dana radi boli koju sam osjećala u svakoj dlaki tokom tretiranja farbom... Imala sam osjećaj boli i stezanja, te sam primjetila da se sedmicama nakon osjećam iscrpljeno.
Prepoznala sam u tome negativno djelovanje na krunsku čakru.
Nedavno sam počela koristiti kanu. Imam sijede pramenčiće, i oni su svjetliji od ostatka kose, i baš mi se sviđa efekat! :x

Postupak farbanja kanom je zahtjevniji od običnih fabi, ali šta predstavlja malo više truda, ako nas to vodi boljem zdravlju.
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Kana- drevna prirodna boja za kosu

Post Postao/la Ninti »

Je poprilično je zahtjevnija od kemijskih boja, cijeli stan sam usrala zadnji put s kanom jer se nisam dobro pripremila, a da ne pričam kako mi se mjesec dana kasnije još ispirala boja :)) no isplati se, sve je bolje od one kemije koja ti sprži mozak svojim smradom.. :cheesy:
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Stone
rank3
Postovi: 51
Pridružen/a: 18.12.2010, 09:10
Ima zahvala: 18 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Kana- drevna prirodna boja za kosu

Post Postao/la Stone »

Ma, rado se pomučim i ja :psy
Valjda si više vode stavila?
Ja sam prvi put pokapala sve što se pokapati dalo :D Koliko često je stavljaš i koliko je dugo držiš na kosi? Pokrivenoj ili otkrivenoj... Zbunjuje me dio koji sam negdje pročitala da se kana treba osušiti na kosi...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kana- drevna prirodna boja za kosu

Post Postao/la Red »

kad smo već kod kane, meni je jako sexy mehndi, tradicionalno ukašavanje tijela.

slika

i sajt sa svim informacijama!
ne moš nigdje kod nas (bar ja nisam našla) nabavit ovu vrstu kane, baš za ukrašavanje tijela. imam mirnu ruku, mogla bi pokušat kad se domognem ove kane :P morat ću sa neta naručiti, nema druge hehe
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Stone
rank3
Postovi: 51
Pridružen/a: 18.12.2010, 09:10
Ima zahvala: 18 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Kana- drevna prirodna boja za kosu

Post Postao/la Stone »

Uf, da! Ne bih one trajne tetovaže radila, ali ovo s kanom bih!
Ovdje neko radi ljeti tetovaže... Baš ću imati na umu da pitam za kanu :ymparty: pa javim.
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Kana- drevna prirodna boja za kosu

Post Postao/la Ninti »

Jep stavila sam dosta vode i ne znam što je gore kad je presuho da nemoš nanjet ili kad kapa na sve strane :) . Ne koristim je često baš zato što mi je tlaka. Zadnji put sam držala 2 sata i primila je jako, zamotala sam u neku vrećicu i ručnik jer treba grijat radi boljeg efekta.
A kažu da je dobro prespavati s tim na glavi, sad za ovo sušenje ne znam..
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Odgovori