Nesanica

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Nesanica

Post Postao/la Red »

slikaNesanica

San je nesvjesna duševna aktivnost tijekom koje se naš organizam “puni energijom”. Spavamo trećinu našeg života i zato je važno da nam san bude kvalitetan. Gotovo svatko od nas ima povremene besane noći, možda zbog stresa, žagaravice, punog Mjeseca, previše kofeina ili aklkohola. Ako vam nesanica često zadaje glavobolje, ako ste umorni, pospani, razdražljivi i teško izvršavate svakodnevne obveze možda je vrijeme da razmislite o biljnoj medicini i obrocima koji će vas dovesti do slatkih snova.

Možemo imati prolazne nesanice, kratkotrajne ili dugotrajne, također možemo osijetiti teškoće u uspavljivanju (nesanica na početku spavanja), učestalo i stalno buđenje tokom noći ili pak trajnu pospanost unatoč odgovarajućoj duljini spavanja (neodmarajuće spavanje).


Budući da nesanicu mogu uzrokovat razni čimbenici i/ili duševna stanja nesanica se može spriječiti i liječiti s pomoću bilja.

Par trikova za bolji san

- na spavanje otiđite svaki dan u isto vrijeme
- svaki dan ustanite u isto vrijeme, čak iako ste loše spavali
- popodne se redovito bavite nekom aktivnosti i ako je moguće na svježem zraku, vježbanje izbjegnite prije spavanja ili ići spavati 3 sata nakon sporta
- temperatura u sobi treba biti umjerena; bolje da je hladnije nego toplije, zato prozračite sobu prije spavanja a neka idealna temp bi bila oko 16 °C
- soba gdje spavate ne bi trebala biti prebučna
-krevet upotrebljavajte samo za spavanje i intimu a ne za gledanje televizije, hranjenje i čitanje
- kada legnete u krevet opustite se i mislite na nesto lijepo i pozitivno
- izbjegavajte drijemati preko dana
- zamračite prostoriju gdje spavate jer već i mala količina svjetla može spriječiti izlučivanje hormona spavanja
- voće i povrće bogato vitaminom C ne treba uzimati nakon 18 sati jer vitamin C razbuđuje
- alkohol potiče spavanje, ali štetne tvari u njemu ometaju duboku fazu sna, zbog toga ne treba uzimati alkohol nekoliko sati prije spavanja
- nikotin u cigaretama otežava opuštanje organizma, a time i spavanje
- biljke u spavaonici lijep su ukras i proizvode kisik ali noću je obnut njihov proces pa one uzimaju kisik

slika

Biljni sedativi

Čaj od pasiflore
1 čajna žličica pasiflore
2,5 dl vruće vode
1 žlica meda

Usitnjene suhe cvjetove pasiflore preliti vrućom vodom i ostaviti da stoji 10-15 min i procijediti. Popiti jedan sat prije spavanja.

Tinktura od hmelja
30 gr hmelja
1 dl 70% alkohola
0,8 dl destilirane vode

Hmelj preliti vodom i alkoholom, dobro proteresti i zatvoreno ostaviti da stoji 8-10 dana. Procijediti i uzimati 1 čajnu žličicu tinkture navečer, 1 sat prije odlaska na spavanje

Čaj od hmelja, odoljena i lipe
40 g hmelja
40 g odoljena
40 g lipe
2,5 dl kipuće vode
1 žlica meda

Usitnjeno suho bilje pomiješati i preliti vrućom vodom i ostaviti da stoji 10-15 min i procijediti. Popiti jedan sat prije spavanja.

Čaj protiv nesanice I
50g odoljena
30g hmelja
30g kamilice
20g lavande
40g lazarkinje
30g matičnjaka
20g anđelike
20g gloga
40g pljuskavice
20g timijana
3 dl kipuće vode
1 žlica meda

Usitnjeno suho bilje pomiješati i preliti vrućom vodom i ostaviti da stoji 10-15 min i procijediti. Popiti jedan sat prije spavanja.

Čaj protiv nesanice II
10g hmelja
10g odoljena
10g matičnjaka
10g gorke naranče
2,5 dl kipuće vode
1 žlica šećera ili meda

Usitnjeno suho bilje pomiješati i preliti vrućom vodom i ostaviti da stoji 10-15 min i procijediti. Popiti jedan sat prije spavanja.

Čaj protiv nesanice III
10g listova celera
10g listova bosiljka
10g listova majčine dušice
10g listova matičnjaka
2,5 dl kipuće vode

Usitnjeno suho bilje pomiješati. 1 čajnu žličicu mješavine preliti kipućom vodom i pokriveno ostaviti 2 sata da stoji. Tekućinu procijediti, zasladiti i uzimati 7 dana 4 puta na dan, prije jela.

Čaj od imele i odoljena
50g odoljena
20g imele
2,5 dl hladne vode

Usitnjeno suho bilje pomiješati. 1 čajnu žličicu mješavine preliti hladnom vodom i pokriveno ostaviti 2 sata da stoji. Zakuhati i pokriveno ostaviti da odstoji 10 min. Procijediti i uzeti jedan sat prije spavanja.

Vino od lavande
1 žličica cvjetova lavande
2 dl vina

Cvjetove lavande preliti vinom, zakuhati, kratko prokuhati i pokriveno ostaviti da stoji 15- 20 min. Vino procijediti i uzeti pola prije ručka a pola poslije ručka

slikaLijek iz kuhinje

- nakon 16 sati ne uzimati kavu, crni čaj i napitke koji sadrže kofein jer on potiče budnost i aktivnost organizma
- 1 žlicu ribanih badema preliti šalicom vrućeg mlijeka i zasladiti žličicom meda. Uzimati 1 sat prije spavanja
- 2 žličice jabučnog octa i 2 žličice meda otopiti u čaši tople vode i popiti prije spavanja
protiv nesanice uzrokovane pretjeranim fizičkim radom, noge omotati tkaninom natopljenom crnim vinskim octom
- protiv nesanice uzrokovane pretjeranim umnim radom, uz svaki obrok pojesti pola glavice crvenog luka, a prije spavanja se okupati i pojesti dvije jabuke
- redovito uzimanje zelene salate pospješuje zdravi san. Od listova se može pripremiti čaj koji treba uzimati 1 sat prije odlaska na spavanje
- buđenje usred noći može biti znak sniženog šećera u krvi. Pomoći će grožđani šećer ili komadić mliječne čokolade

za više informacija o Biljnim sedativima progledajte ovdje
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Nesanica

Post Postao/la Shanti »

Još bi dodao na popis metvicu, jer nisam vidio da piše gore, a odlična je, ili solo ili u nekim kombinacijama, za nesanicu i smirenje. :thumbsup:
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Nesanica

Post Postao/la extranoize »

pomaže i dobra stara Ganja :D
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
vidra
rank4
Postovi: 126
Pridružen/a: 02.08.2010, 21:00
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 32 puta

Nesanica i pun mesec

Post Postao/la vidra »

da ne otvaram novu temu pisaću tu... dakle, šta mi možete reć o nesanici i punom mesecu? eo drugu noć za redom ja zujim do ko zna kolko sati, lud sam i ne znam šta bi sa sobom. do sad sam shvatio da je povezano sa punim mesecom, al ne znam skoro ništa o tome pa vas molim da podelite vaša iskustva i ako imate kaki savet, bilo bi super :)
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Nesanica

Post Postao/la pecurko »

Takodje patim od dugoročne nesanice, kad me uhvati ne spavam po 3-4 noći, i desi mi se svaka dva, dva i po meseca, nisam primetio da je povezana sa bilo čim, a sumnjao sam na dosta stvari. Meni uopšte ne pomazu ni biljni ni farmaceutski sedativi...čak ni seks.
Skoro sam probao sa lekovima iz grupe hipnotika i opet ništa.
Da sam bar odmoran pa da radim nešto celu noć, ali ne, ja sam kao prebijen, spava mi se, zevam, suze mi idu na oči, ali san na njih ne dolazi...
Takodje molim za savete ako ima sličnih...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Nesanica

Post Postao/la Red »

Banana i kava za bolji san

Uzrok nesanice ili pak čestog buđenja noću nisu samo stres i napetost tijekom dana. Poremećaj sna često je uzrokovan pojačanom aktivonostšću mozga zbog nedostatka moždanih kemikalija koje potiču san ili zbog pomanjkanja kisika u mozgu. I dok mnogi koji pate od poremećaja sna odmah posežu za sredstvima za smirenje i spavanje, bolje je prije odlaska na spavanje pojesti jednu bananu ili popiti šalicu kave.

slikaBanana uspavljuje
Nedovoljna količina šećera u krvi uzrokuje nesanicu, jer šećer daje energiju potrebnu za normalnu aktivnost mozga. Ne dobiva li mozak dovoljno šećera, smanjuje se razina triptofana, amino-kiseline iz koje nastaje serotonin, moždana kemikalija koja umiruje i potiće san noću. Namirnice bogate triptofanom su mlijeko i banane, a banane osim toga obiluju i voćnim šećerom.
Prije odlaska na spavanje pojesti jednu zrelu bananu, najbolje skupa sa mlijekom.

slikaKava za miran san
Buđenje noću uzrokuje niski krvi tlak. Snizi li se tlak za vrijeme spavanja u mozak dolazi manje kisika. Posljedica su pojačana aktivnost mozga i prekid sna. Budući da kofein blago povisuje i regulira krvi tlak, prije odlaska na spavanje treba popiti 1 šalicu kave. Kofein koji se nalazi u kavi spriječit će snižavanje krvnog tlaka tijekom sna, a pritom neće uzrokovati nesanicu. On počinje djelovati tek nakon 30 min, dakle kad već spavamo.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Nesanica

Post Postao/la shroomko »

pecurko je napisao/la:Takodje patim od dugoročne nesanice, kad me uhvati ne spavam po 3-4 noći, i desi mi se svaka dva, dva i po meseca, nisam primetio da je povezana sa bilo čim, a sumnjao sam na dosta stvari. Meni uopšte ne pomazu ni biljni ni farmaceutski sedativi...čak ni seks.
Skoro sam probao sa lekovima iz grupe hipnotika i opet ništa.
Da sam bar odmoran pa da radim nešto celu noć, ali ne, ja sam kao prebijen, spava mi se, zevam, suze mi idu na oči, ali san na njih ne dolazi...
Takodje molim za savete ako ima sličnih...
Probaj neku meditaciju.
Ronin

Re: Nesanica

Post Postao/la Ronin »

Dosta je čimbenika što utječe na san @pecurko....što dalje od farmaceutskih sedativa,ako misliš rješit problem nesanice onda nikako s sedativima,to ne rješava problem u korjenu,te na duže staze!.Znam da je stara tema al eto malo da i ja uskočim tj.da pomognem.Prvo bitno je ritam pogodit,malo poradit na tome da se legne oko 22 sata navečer i ustaje ranije,ako vrsta posla dopušta...,ja bih izbacio gledanje tv-a,kompjutera...itd ,pa malo pomalo da se psiha počne upotpunosti oslanjat na sebe,pa onda lagano čitanje knjige da što više koristiš mozak,da je zaokupljen...onda gledati da čovjek ne brka višak energije s nesanicom,to je najvažnije da se čovjek svaki dan kreče i troši,ako ne radi barem malo trči ili vozi bicikl,znojenje je važno zbog toksina....kava nikako zbog razine kortizola i adrenalina što uzrokuje a znamo kortizol je hormon stresa,melatonin kao suplement je glupost jer opet s druge strane podigne kortizol,tako da ljudski mozak luči negdje oko 5 to 25 micrograma što je 80 putamanje nego 2 mg melatonina kao suplementa što je netočna terapija...još da ne govorimo o uzroku farmaceutskih sedativa i melatonina na ginekomastiju,razinu prolaktina(koji je ubojica libida),smanjenu proizvodnju sjemna...itd(osim ako ne želiš da imaš sise poput pamele anderson)! Kava s druge strane krade sve vitamine B skupine,te najvažniji mineral Magnezij kojji je najvažniji za rad živčanog sustava... Kad sam naglasio da ima dosta čimbenika koji uzrokuje nesanicu nitko ne govori o razini Testosterona ,zatim Dhea razinu koji itekako utječu na san!Nikako nemoj uzimati oralne hormone.!! Od suplemenata bih preporučio što je meni pomoglo najviše je uzimanje Magnezija +B 50mg svih skupina vitamina 3 puta tjedno...Ima puno vrsta magnezija najbolja iskoristivost magnezija je putem kože ima za naručiti Magnezijevo ulje nije skupo,apsorbciju vršiš preko nogu, zbog velike iritacije kože na grnji dio tjela.Transdermalni magnezij je jedini način koji može dokazano povečati razinu Dhea hormona na prirodan način. Alkohol pretjerano konzumiranje,pušenje i dosta toga remeti san.Ne kažem da je ovo sve teško izvest što sam napisao,ali za san i opčenito kvalitetan život treba čovjek sebe malo disciplinirat...pozdrav
http://www.ancient-minerals.com/ -evo stranica o magnezijevom ulju.....
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Nesanica

Post Postao/la pecurko »

Hvala Ronin...ovo sa Mg-om nisam znao, budem probao.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Ronin

Re: Nesanica

Post Postao/la Ronin »

Nema na čemu @pecurko :D
Odgovori