Lek protiv rozace-e

Recepti, napici, tinkture...
Odgovori
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Lek protiv rozace-e

Post Postao/la dr.manijak »

Kako prepoznati rozaceu?
Rana faza roazecee prepoznaje se po prolaznom crvenilu lica koje nastaje posle ulaska sa hladnog u toplu prostoriju, konzumiranja začinjene hrane, toplih napitaka ili posle izlaganja suncu. Osoba primeti da lako pocrveni i posle najmanjeg uzbuđenja i stresa, a vremenom ovo crvenilo traje sve duže, i postaje stalno. Kod žena upotreba kozmetičkih preparata postaje ograničena, jer koža reaguje crvenilom i osećajem peckanja na većinu preparata. Ova prva faza često ostaje neprimećena, jer se osoba vremenom navikne na stanje svoje kože i ne pridaje tome veći značaj. Posle nekoliko godina (ili meseci) stalnog crvenila, na koži lica se pojavljuju prošireni kapilari i povremeno gnojanice koje liče na akne. Retko se razvija granulomatozna rozacea sa stvaranjem sitnih braonkastih čvorića na koži lica i fimatozna rozacea sa uvećanjem tkiva nosa, obraza, ušnih školjki. Veoma često, nekada neprepoznato rozacea izaziva promene na oku, konjuktivitis, koji treba lečiti u saradnji sa oftalmologom.

Ko najčešće dobija rozaceu?
Osobe svetle puti češće imaju rozaceu, mada se može javiti kod svih tipova kože. Češće je primećuju žene, pojavljuje se u tridesetim i četrdesetim godinama života, kod žena izraženije u menopauzi.

Zašto nastaje rozacea?
Rozacea nastaje dejstvom brojnih faktora, a u osnovi je osetljivost kapilara lica na različite faktore okoline: UV zračenje, promena spoljašnje temperature, začinjena hrana, alkohol, vrući napici, stres i uzbuđenje. Preko autonomnih nervnih završetaka u koži ovi stimulusi dovode do naglog širenja kapilara i otoka tkiva uz crvenilo. Kada se to ponavlja kapilari postaju trajno prošireni, pa je crvenilo stalno, a krvni sudovi se vide na površini kože. Ovo stanje podstiče zapaljenje kože, a prisustvo nekih mikroorganizama koji su normalni stanovnici kože kao što su Demodex ili Propionibacterium acnes mogu da pogoršaju stanje. Zato je pristup lečenju kompleksan i zahteva niz mera koje osoba može da preduzme da spreči nadražaj kapilara.

Retko se napadi crvenila u licu javljaju naglo, nekada praćeni lupanjem srca, otežanim disanjem ili dijarejom. U ovim slučlajevima ne radi se o rozacei, već o sistemskom poremećaju lučenja vazoaktivnih supstanci kakvo se javlja kod nekih oboljenja (mastocitoza, feohromocitom i dr.)

__________________________________________________________________________________________________
Da li je neko mozda cuo za neki lek koji sluzi za lecenje ove kozne bolesti.
U porodici imam zensku osobu koja ima ovaj problem, zalila mi se kkao ne moze da izleci a da bi izlecila mora da ide na lasersko skidanje koje kosta 500e po tretmanu a najmanje treba 3 laserska tretmana.

U svakom slucaju ce otici na njih, ali ako je neko cuo neki narodni ili drugi lek, neka javi.
Ja koliko sam gledao na internetu, nigde nisam naleteo na nesto odgovarajuce.



slika



slika
Ovo je nravno tretman od 1500e
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Lek protiv rozace-e

Post Postao/la Red »

Evo što sam našla :ymparty:

Liječenje rosacee

Točan uzrok još uvijek nije poznat pa ne postoji lijek za to oboljenje. Liječiti se mogu samo simptomi bolesti, pa se tako bolest može držati pod kontorlom. Liječenjem simptoma poboljšava se izgled kože, premda je često potrebno nekoliko tjedana ili čak nekoliko mjeseci da bi se primjetilo poboljšanje.

Budući da je rosacea upalna bolest kože, liječi se prije svega lokalnom primjenom protuupalnih krema i masti, čime se istovremeno smanjuje crvenilo lica. U težim slučajevima, kada lokalna primjena protuupalnih lijekova nije dovoljna, provodi se terapija antibioticima.

Proširene kapilare i rinofima mogu se liječiti odnosno ukloniti primjenom lasera ili elektrokirurškim metodama. Laserskom operacijom može se znatno poboljšati izgled kože, dok se elektrokirurškim metodama može ukloniti višak tkiva kako bi se smanjila veličina nosa i poboljšao njihov izgled.

Kućna Apoteka

Mlijeko od Kamilice

nadražena koža lica
natećeni kapci
crvenilo bjeloočnica


1 žlica cvjetova kamilice
2,5 dl kipućeg mlijeka

suhe cvjetove kamilice preliti kipućim mlijekom i pokriveno ostaviti da odstoji 10- 15 min. mlijeko procijediti. 2-3 puta na dan, u ohlađenu tekućinu umočiti gazu, lagano ocijediti i staviti na lice, nos i oči kao oblog.

Oblog od Bijelog Sljeza

crvenilo lica i nosa
nadražena koža lica
proširene kapilare


1 žlica korijena bijelog sljeza
3 dl kipuće vode

usitnjeni suhi korijen preliti kipućom vodom, pokriveno sotaviti da stoji 15-20 min i procijediti. u mlaku tekućinu umočiti gazu, lagano ocijediti i staviti na lice, nos kao oblog.

Krema od Divlje Maćuhice

univerzalna krema za liječenje kože

3 žlice cvjetova i listova divlje maćuhice
2 dl biljnog ulja (najbolje maslinovog)
2 žlice pčelinjeg voska (po mogućnosti bijelog)

Usitnjene suhe cvjetove i listove divlje maćuhice preliti biljnim uljem i nad parom vruće vode lagano zagrijavati 20-30 min. pokriveno ostaviti na toplom mjestu da odstoji preko noći. Slijedeći dan ulje procijediti, a cvjetove i listove divlje maćuhice dobro iscijediti.
Vosak otopiti nad parom vruće vode. Ulje zagrijati i pomalo umiješati u vosak. Maknuti sa vatre i nastaviti miješati dok se krema ne ohladi i zgusne. Kremu staviti u posudicu i dobro zatvoriti. 3-4 puta na dan kremom namazati oboljela mjesta.

Uljni Losion od Aloje

univerzali losion za liječenje kože

50 g gela iz listova aloje
0,5 dl maslinovog uljaž
0,5 dl destilirane vode

Maslinovo ulje i destiliranu vodu zasebno staviti u staklene bočice, zatvoriti i zagrijati u vrućoj vodi. Maslinovo ulje miješati dok ne postane mliječno mutno, a potom pomalo umiješati destiliranu vodu. Dodati gel od aloje i miješati dok se ne dobije losion. 2-4 puta na dan losion nanjeti na oboljela mjesta, a navečer isprati mlakom vodom ili čajem od kamilice.

Oblog od Listova Oraha i Timijana

crvenilo lica i nosa
zadebljani nos


1 žlica listova oraha
1 žlica listova timijana
2,5 dl kipuće vode
1/2 žličice kukuruznog škroba
na vrh noža soda bikarbone

Usitnjene suhe listove oraha i timijana preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10-15 min i procijediti. U čaj umiješati kukuruzni škrob i soda bikarbonu. 2-3 puta na dan, u mlaku tekućinu umočiti gazu, lagano ocijediti i staviti na lice i nos kao oblog.

Kašasti oblog od Gaveza

crvenilo lica i nosa
upalne promjene na koži
gnojni prištići


3 žlice korijena gaveza
kipuća voda
2 dl maslinovog ulja

Usitnjeni suhi korijen hgaveza samljeti u prah i pomiješati s malo kipuće vode. dodati maslinovo ulje i kašasto pomiješati. 2 puta na dan kašu nanijeti na bolesna mjesta, a nakon 15- 20 min nježno isprati mlakom vodom.

Ulje od Čempresa

crvenilo lica i nosa
popucane kapilare


50 g iglica čempresa
2 dl maslinovog ulja

Igrlice čempresa narezati, staviti u staklenku i preliti maslinovim uljem. zatvoreno ostaviti da odstoji 2 tjedna na toplom i tamnom mjestu, uz povremeno protresanje. Ulje procijediti u tamnu staklenku i čuvati na hladnom mjestu. 3-4 puta na dan uljem namazati oboljela mjesta.

Losion od Dobričice i Trpuca

crvenilo lica i nosa
proširene kapilare
gnojni prištići


2 žlice listova dobričice
2 žlice listova trpuca
5 dl kipuće vode
2 žlice jabučnog octa

Usitnjene suhe listove dobričice i trpuca preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti 10-15 min i procijediti. U čaj umiješati jabučni ocat. Ohlađenim losionom nježno osvježiti kožu 2-3 puta na dan.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori