Biljni Sedativi

Recepti, napici, tinkture...
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Biljni Sedativi

Post Postao/la Red »

Biljni sedativi

slika

Slabi živci- protiv slabih živaca, nervoze i nesanice ne treba uvijek uzimati sintetička sretdstva za umirenje, jer postoje i biljni sedativi.

Evo par recepat koje mozete sami pripremiti.

Liker od lazarkinje

slika

25 g listova lazarkinje
5 dl 70%- tnog alkohola
300 g smeđeg šećera
5 dl vode

Usitnjene suhe listove lazarkinje staviti u staklenku, preliti alkoholom i staklenku dobro zatvoriti. Nakon što odstoji 2 tjedna na tamnom mjestu, uz svakodnevno protresanje, tinkturu procijediti.
Vodu zakuhati, umiješati šećer i lagano kuhati 5-10 min. Šećerni sirup ohladiti i pomiješati s tinkturom od lazarkinje. Liker čuvati na tamnom i hladnom mjestu. Uzimati 3-5 puta na dan po 1 žlicu likera.

Ulje od Gospine Trave
(kantarionovo ulje)

slika

30 g cvjetova gospine trave (pljuskavica)
5 dl maslinovog ulja
šećer u kockama ili žlićica meda

Suhe cvjetove pljuskavice preliti maslinovim uljem i nad parom vruće vode lagano zagrijavati 1,5- 2 sata. Ulje procijediti kroz gustu gazu, a cvjetove dobro protisnuti. Čuvati na tamnoj staklenki. Uzimati 3-4 puta na dan po 20 kapi ulja na kocki šećera ili žličici meda.

Tinktura od Ružmarina

slika

80 g listova ružmarina
5 dl 70%-tnog alkohola
šećer u kockama

Usitnjene suhe listove ružmarina staviti u staklenku, preliti alkoholom i staklenku dobro zatvoriti. Nakon što odstoji 10- 15 dana, uz svakodnevno protresanje, tinkturu procijediti. Uzimati 2-3 puta na dan po 30 kapi na kocki šećera.

Čaj od lavande

slika

1 žličica cvjetova lavande
2,5 dl kipuće vode
1 žlica meda ili sirupa od lavande

Suhe cvjetove lavande preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10- 15 min i procijediti. čaj zasladiti medom ili sirupom lavande. Mlaki čaj uzimati 2-3 puta na dan.

Sirup od lavande

slika

500g cvjetova lavande
500 g šećera
2 limuna
1 l vode

Limune dobor oprati i zajedno s korom sitno narezati. U posudu za kuhanje staviti limun u cvjetove lavande, preliti vodom i zakuhati. dodati šećer i lagano kuhati 30-40 min. sirup ohladiti i uliti u staklenku. uzimati 2-3 puta na dan po 1 žlicu sirupa, umiješanog u malo mlake vode ili čaj lavande.

Čaj od odoljena

slika

2 žlicekorijena odoljena
2,5 dl kipuće vode
1 žlica meda

Usitnjeni suhi korijen odoljena preliti kipućom vodom. Pokriveno ostaviti da odstoji 20-30 min. Čaj procijediti i zasladiti medom. Mlaki čaj uzimati 2-3 puta na dan.

Čaj od matičnjaka

slika

1 žlica listova matičnjaka
2,5 dl kipuće vode
1 žlica meda

Usitnjene suhe listove matičnjaka preliti kipućom vodom. Pokriveno ostaviti da odstoji 10-15 min. Čaj procijediti i zasladiti medom. Mlaki čaj uzimati 2-3 puta na dan.

Čaj od Hmelja

slika

1 žlica češerića hmelja
2,5 dl kipuće vode
1 žlica meda

Usitnjene suhe češeriće hmelja preliti kipućom vodom i pokriveno ostaviti da odstoji 15 min. Čaj procijediti i zasladiti medom. Mlaki čaj uzimati 2-3 puta na dan.

Ostanite mi smireni :x
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
(:LoveSexDrugs:)
rank3
Postovi: 79
Pridružen/a: 31.08.2010, 13:34
 pohvaljen: 3 puta

Re: Biljni Sedativi

Post Postao/la (:LoveSexDrugs:) »

E jel znas mozda gdje ima hmelja za kupit kod nas? Bas me zanima ta biljka...siguran sam da fino sjeda uz dim. Mislim da bi bilo fora napravit pivu sa velikim udjelom lupulina :D .

A za one koji se zbilja trebaju smiriti - kratom :D. I predlazem jedenje lisca a ne kuhanje caja, kome to ni previse fuj naravno. Kratom FTW!!! Inace cesto navode kako ima kvalitete i kao stimulans al to je ipak na osebujen nacin i vise kod niskih doza.

Takodjer ni los ni caj od Passiflore. Skroz lagano opustanje ali opet jace od majcine dusice, gospine trave i sl. a caj je takodjer vrlo fin, bar meni.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Biljni Sedativi

Post Postao/la Red »

Slazem se pasiflora je odlican sedativ, koga zanima ima temu pa nek si procita malo opsirnije.

Hmelj, malo sam trazila da vidim jel ima nekih informacija, pa sam nasla neke. Ako te zanima kupovina svjezeg hmelja onda se on otkupljuje od pivskih zadruga.

Hmelj, iako raste divlji, relativno je neupotrebljiv jer se ne zna postotak alfa kiselina i koliku će gorčinu dati. Hmelj za pivo se da kupiti od hmeljarske zadruge (googlati za podatke) prodavali su isključivo pakiranja od 8kg za nekih 700kn. Pošto u prosjeku za pivo ide oko 1g hmelja po litri piva. Hmelj, gorki 100g= 70kn.

Hmelj možete kupiti i u pakiranjima od 3 kg i 7 kg od Hmeljarska zadruga Gregurovec. Cijena po kilogramu je 60 kn

a hmelj koji bi vam posluzio u ljekovite svrhe se moze kupiti u Bio shopovima. Jastuk od hmelja, divan je za nesanicu i mirne snove ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
forumas81
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 12.07.2014, 10:14
Ima zahvala: 2 puta

Re: Biljni Sedativi

Post Postao/la forumas81 »

Lijep pozdrav, nov sam ovdje i imam pitanje.
Naime već duže godina uzimam od lijekova helex i sanval. Helex onaj najmanji 0.25 u popodnevnim satima poslije posla koji je dosta stresan i sanval 5 navećer koji mi pomogne pri uspavljivanju jer ak ga ne uzmem ne mogu zaspati do 1-2 a ujutro rano moram na posao,a večernji sam tip osobe i mozak mi najbolje radi u popodnevnim i večernjim satima.
E sad odlučio sam se ostaviti kemije i preći na nešto prirodno. Probao sam čaj od valerijane i tbl melatonina ali mi to baš nije pomoglo. E sad molim preporuku za nešto prirodno....može tu ili pm
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Biljni Sedativi

Post Postao/la HypnoToad »

Pokusat cu ti ja sastavit neki rezim navecer pa cu ti poslat PM.
Neznam da li si kada probao prestat uzimat helex, ali to ce ti bit pravi pakao, cak i na tako maloj dozi.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
forumas81
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 12.07.2014, 10:14
Ima zahvala: 2 puta

Re: Biljni Sedativi

Post Postao/la forumas81 »

HypnoToad je napisao/la:Pokusat cu ti ja sastavit neki rezim navecer pa cu ti poslat PM.
Neznam da li si kada probao prestat uzimat helex, ali to ce ti bit pravi pakao, cak i na tako maloj dozi.
Ok thnx.
Uzimao sam ga najviše 2mg i kombinacija sa onim SR, a poslijednjih 2-3 godine smanjujem svakih cca pola godine po 0,5. Isto tako sanval najviše 20mg.
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Biljni Sedativi

Post Postao/la Perun »

forumas81 je napisao/la:Lijep pozdrav, nov sam ovdje i imam pitanje.
Naime već duže godina uzimam od lijekova helex i sanval. Helex onaj najmanji 0.25 u popodnevnim satima poslije posla koji je dosta stresan i sanval 5 navećer koji mi pomogne pri uspavljivanju jer ak ga ne uzmem ne mogu zaspati do 1-2 a ujutro rano moram na posao,a večernji sam tip osobe i mozak mi najbolje radi u popodnevnim i večernjim satima.
E sad odlučio sam se ostaviti kemije i preći na nešto prirodno. Probao sam čaj od valerijane i tbl melatonina ali mi to baš nije pomoglo. E sad molim preporuku za nešto prirodno....može tu ili pm
Na helex se moš navuć, kloni se toga. A gore imaš cijelu listu od Red. Uzimao sam sva ta sranja (PTPS), plus Prazine, i prekinuo. Nema gore stvarri nego kad te DRUGA tableta promaši; zbogom noći... S tim da je Helex još najbolji. Moj savjet ti je jači čaj od 2/3 gospine trave i 1/3 odoljena, pasiflora druga na listi. Nesanica; ona prava, gadna - Ljulj ili poppies, samo oprezno s ovim drugim. Jako oprezno!
Ko prije umre duže je vječan
forumas81
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 12.07.2014, 10:14
Ima zahvala: 2 puta

Re: Biljni Sedativi

Post Postao/la forumas81 »

Perun je napisao/la:Moj savjet ti je jači čaj od 2/3 gospine trave i 1/3 odoljena, pasiflora druga na listi. Nesanica; ona prava, gadna - Ljulj ili poppies, samo oprezno s ovim drugim. Jako oprezno!
Hvala na preporuci. Nego da li to ima gdje za kupiti gotovo i što od toga?
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Biljni Sedativi

Post Postao/la Perun »

Oprosti, nije me bilo neko vrijeme...
Ne obilazim baš biljne ljekarne, ali siguram sam da ima. A ako i nema već složena kombinacija, sam kupio i miksaj; Gospina trava ti je još i kantarion, a Valerijana je odoljen ili macina trava. To znam da ima u dućanima.
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
Lest
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 27.10.2015, 17:08
 pohvaljen: 2 puta

Re: Biljni Sedativi

Post Postao/la Lest »

Evo jedan provjereno dobar recept za caj koji smiruje.

Sljedece sastojke stavite u pola litre vode kad prokuha te ostavite poklopljeno 15-ak min.Jedna velika jusna zlica svakog sastojka:

-Majcina Dusica/Timijan
-Melisa/Maticnjak
-Stolisnik
-Menta/Nana
-Neven

Ako imate secer od kokosove palme tim bolje,jer dodaje kremastu strukturu caju,kao gusti sok,sto pridodaje samom uzivanju u napitku;)
If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is, Infinite. 
- Blake -
Odgovori