Ljekovite biljke u alkoholnim pićima

Recepti, napici, tinkture...
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Ljekovite biljke u alkoholnim pićima

Post Postao/la Red »

by doSnova

zanima me koje su to boljke koje imaju lekovita svojstva po organizam i mogu da se stavljaju u alkoholna pica (pre svega mislim na rakiju), ja znam za neke, zamolio bih ko zna neke biljke sa pozeljnim svojstvima da ih navede.
(zamolio bih takodje da istaknete ukoliko te biljke imaju neka psihoaktivna svojstva)


ja cu navesti neke koje znam da se upotrebljavaju bas u ove svrhe:

Kleka (rakija klekovacha)[
slika

Lekovitost kleke je odavno poznata, a njena svojstva se koriste protiv zastoja mokraće, za denzifekciju mokraćnih organa, poboljšanje varenja, iskašljavanje, protiv bolesti želuca, bubrega... Plodovi kleke beru se od druge polovine leta i početkom jeseni, što zavisi od nadmorske visine na kojoj se nalazi.

Lekovitost

Lekovitost kleke je odavno poznata, a njena svojstva se koriste protiv zastoja mokraće, za denzifekciju mokraćnih organa, poboljšanje varenja, iskašljavanje, regulisanje menstruacije, protiv bolesti želuca, bubrega, bešike, bronhijalnog katara, astme, gihta, išijasa, reumatizma, šećerne bolesti, tuberkuloze, glavobolje, zadaha iz usta, gorušice, za čišćenje krvi i dr.

Lincura (rakija lincura)

slika

Ova biljka je od davnina poznata kao odličan lek protiv oboljenja želuca, jetre i žuči, a rakija sa lincurom koristi se kao oblog. Lincura je višegodišnja zeljasta biljka, čija stabljika naraste i do jednog metra. Ima veliko lišće plavozelene boje, koje je u donjem delu stabljike široko, jajasto, dužine do 30 i širine 1,5 cm. Cveta u julu i avgustu mesecu, a cvetovi joj se sastoje od pet-šest zlatnožutih, veoma lepih kruničnih listova. Koren lincure veoma je razvijen, dugačak do jednog metra, debeo i sočan, i najlekovitiji je deo biljke. Sadrži glikozidne gorke materije, malo alkaloida gentianina, tanine, pektine, šećere, masno ulje i boju gentizin koja sprečava razvoj mikroorganizama.

Lincura kao lek
Lincura pripremljena kao čaj koristi se za poboljšanje varenja, podsticanje funkcije želuca, jetre i žuči, kao i u slučaju slabog apetita. U planinskim krajevima odavno je poznata kao lek protiv oboljenja stomaka i groznice. Koren lincure pomešan sa rakijom upotrebljava se kao oblog u slučaju upale vena.

Pelin (pelinkovac)

slika

Opis biljke:
pelin je trajna biljka s razgranjenom stabljikom, polugrmastog oblika, visine do 1 metra. Stabljika je okrugla s perasto razdeljenim listovima. Cvate u grozdu sitnim sunovratim glavicama. Cvetovi se sastoje od caške s uskim lapovima, bledožutog, levkastog, na krajevima petodelnog rascepljenog vencica, 5 prašnika i nadraslim pesticem.. Nema coveka koji ne zna za pelen. Mnogi biljku i ne poznaju
u prirodi, ali svi odreda znaju za pelen simbol gorcine i cemernosti.
Malo je biljaka koje su tako duboko vezane za naš narod,
vekovima mucen, gonjen, ponižavan, koji je znao samo za
gorcinu života. I dok je u nas pelen simbol jada, cemera, dotle su nekada Rimljani na Kapitolu, pre i iznad svih priznanja i pocasti, pobednika najbolje pobednike napijali napitkom od pelena, ubedeni da je to najveca nagrada za pobednika, jer im se po tadašnjem shvatanju, obezbeduje dobro i vecno zdravlje, najvece zemaljsko bogastvo. U ostalom i latinski naziv pelena ima simbolicno znacenje tj. ime biljke treba da deluje psihosugestivno na coveka, da veruje da ce biti zdrav i cio. Anticki naziv potice od grecke reci (Artemisia) lekovite.

Stanište:
kao divlja raste na osuncanim neobraslim zemljištima, a zbog svoje lekovitosti sadi se u vrtovima.
Lekoviti deo biljke: za lek sabiru se listovi pre cvatnje i cela biljka za vreme cvatnje.

Lekovito delovanje:
pelin je vrlo gorkog ukusa. Izvanredno je sredstvo za cišcenje krvi i jacanje želuca. Upotrebljava se u lecenju loše probave, nadimanja, slabog teka, podrigavanja, žgaravice, glista, bolesti jetre, slezene, bubrega, žutice, groznice, grušanja krvi, mokracnog mehura, vodene bolesti i osipa. Osim toga, mnogo-siruka lekovita svojstva pelina povoljno uticu na celokupni organizam . Tako nestaju teške smetnje , debljine, šecerne bolesti, u duševnim smetnjama koje, više ili manje, imaju dublji uzrok u neredovnom radu probavnih organa, smetnjama u
radu jetre, žuci, slezene i ženskih polnih organa.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Ljekovite biljke u alkoholnim pićima

Post Postao/la Red »

LJUDI, izvrsna knjiga stize samo za Vas!

za sve ljubitelje ljekovitog bilja i alkoholnih napitaka stize veoma zanimljiva i kvalitetna knjiga, koju ima i moja majka draga ali je do sada nisam zeljela kupiti i eto naletila na pdf i odlucila odmah sa vama podjeliti :ymparty:

Ljekovito bilje u vinu i rakiji
slika
DivShare File - Kersek_ Emil - Ljekovito bilje u vinu i r.pdf

Ovdje cete pronaci razne recepte i savjete kod pripreme rakija i vina, kao i informacije o ljekovitosti istih. Uzivajte! :ymcowboy:

Na forumu mozete naci srodne teme: Ljekovite biljne rakije, °Ljekovita Biljna Vina°
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori