Čili: Ljekoviti začin

Recepti, napici, tinkture...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Čili: Ljekoviti začin

Post Postao/la Red »

Žabo stize jos recepata koje sam izvukla a izgledaju slasnooooo :x I za sve vas koji su skepticni, mislim da bi ovo svakog oduseviloooo


Kruh sa Čilijem

Tijesto za 2 kruha

slika

600 gr pšeničnog brašna
300 gr kukuruznog brasna
100 gr raženog brašna
1 kockica kvasca
1 žlica šećera
2 žličice soli
3,5 dl tople vode
3,5 dl mlakog mlijeka
1 dl maslinovog ulja
300 gr cheddar sira
1 crveni luk
2 jaja
6-8 čili papričica
1 žličica timijana
maslac za kalup

Kvasac smrviti u zdjelicu. Dodati šećer, 3-4 žlice pšeničnog brašna i 2 dl tople vode i miješati dok ne postane gusta i glatka smjesa. Pokriveno ostaviti na toplom mjestu dok se kvasac udvostruči.

Cheddar sir sitno naribati. Crveni luk štapnim mikserom usitniti u kašu. Čili papričice uzduzno prerezati, očistiti od sjemenki i sitno narezati

Mlijeko i maslinovo ulje pomiješati i zagrijati.

U veliku zdjelu staviti pšenično, kukuruznoi raženo brašno. Dodati nabujali kvasac, sol, toplo mlijeko s maslinovim uljem i preostalu toplu vodu. Dobro izmiješati.

Dodati naribani sir, mljeveni crveni luk, jaja, čili i timijan i zamijesiti tijesto. Po potrebi dodati brašna. Tijesto dobro promijesiti i pokriveno ostaviti na toplom mijestu oko 2 sata dok se udvostruči.

Lim za pečenje premazati maslacem i posuti brašnom. Tijesto premijesoto, oblikovati dva kruha i kruhove staviti na lim. Ostaviti na toplome mjestu 1,5 do 2 sata dok se udvostruce

Pećnicu zagrijati na 220°C. U pećnicu svaiti posudu s vrućom vodom. Kruhove peći oko 20 min, a potom temperaturu smanjiti na 180°C i peći još 60 min. Kad su kruhovi pečeni, zamotati ih u suhe krpe i ostaviti da se hlade.

Breskve s čilijem

slika

Sastojci

* 3 breskve (120 g)
* 20 g maslaca
* 1 žlica smeđeg šećera
*
Za čili umak:
* 20 g smeđeg šećera
* 200 ml soka od naranče
* 100 ml bijelog prošeka
* 1 mahuna vanilije
* 1 žlica Gussnela Dolcela Saznaj više na namirnici podravka.hr
* 1 žličica čilija u prahu
* 2-3 žlice soka od limete
*
Za posluživanje:
* sladoled od jogurta (ili neki po želji)

Priprema

Za čili umak šećer lagano otopite i na laganoj ga vatri popecite do svjetlosmeđe boje.

Zalijte narančinim sokom i prošekom, dodajte mahunu vanilije koju ste uzdužno prerezali i kuhajte još par minuta.

Nakon toga dodajte Gussnel pomiješan s čilijem te razmućeno u malo hladne vode i soka limete. Nastavite kuhati pola minute.

Breskve prepolovite, blanširajte 30 sekundi, ogulite im kožicu i osušite ih.

Na otopljenom maslacu kratko popecite smeđi šećer. Dodajte pripremljene breskve pa ih pecite na karameliziranom šećeru 2-3 minute.

Posluživanje

Pripremljene breskve složite u zdjelice za posluživanje. Na svaku polovicu stavite kuglicu sladoleda, prelijte čili umakom i poslužite.
Savjet

U nedostatku svježih breskvi možete koristiti Kompot od breskve

Chili con carne (Čili s mesom) Specijalitet meksičke kuhinje

slika

Sastojci:
600 g junetine (od plećke)
1 limenka crvenog indijskog graha
1 velika žlica koncentrata od rajčice
1 glavica luka
2 velike žlice ulja
sol
1 vrećica mixa za chili con carne
kuhani kukuruz u zrnu
1 svježa paprika

Na ulju se poprži luk, doda se junetina sjeckana na kockice, 1 vrećica Kotanyi mixa za chili con carne, te sve dobro promiješate. Dolijete malo vode, te lagano pirjajte oko sat vremena. Dodajte ostale sastojke: sol, grah, papriku, rajčicu, kukuruz i pirjajte do željene gustoće.
Kuharski savjet: mjesto junetine možete upotrijebiti svinjsko ili teleće meso.

a ako zelite tortilje onda ih napravite sami

Kukuruzne mini-tortillas uz Chili con carne

slika

2 šalice brašna (miješano kukuruzno i obično=1:1)
1 velika žlica margarina
pola vrećice praška za pecivo
pola žličice soli
mlaka voda

Od sastojaka zamijesiti tijesto i podijeliti u 10 manjih loptica i ostaviti pokriveno suhom kuhinjskom krpom da počiva 15ak minuta. Zatim razvaljati loptice u male tortilje promjera 10ak centimatara da bi bile malo krušnije . Peći na dobro zagrijanoj tavi (BEZ ULJA) kratko s obje strane da dobiju smeđe mrljice. Tortilje odlagati jednu na drugu zamotane u suhu kuhinjsku krpu.

Ogladnila sam odmah :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Čili: Ljekoviti začin

Post Postao/la HypnoToad »

Odlično!
Ja si baš sakupljam recepte za neke dobre salse i sve s čilijem, za kad mi počnu davat plodove. Malo sam ih pre kasno presadio, ali idu ljepo. Sjemenke su mi imale dosta slabu kliavost, očito ih treba pustit da baš potpuno sazriju na biljci, skoro da se potpuno osuše.
Radim nešto slično ovom chili con carne barem jednom na tjedan, samo što je moje bolje! :ymdevil: Al ove tortilje mi izgledaju kao odličan prilog uz to, morat ću ih probat napravit.
A ova topla čokolada s čilijem mi je nešto fenomenalno, još sa malo brandya nema boljeg napitka za grijanje preko zime!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Čili: Ljekoviti začin

Post Postao/la Red »

media/images/1359874570.jpg[b]Slatko-ljuti umak[/b] (čili + jabuke)

Sastojci:
1 žličica biljnog ulja
18 svježih Scotch Bonnet paprika (vrlo ljuti čili), narezane i očišćene
6 svježih crvenih Tajlandskih čili papričica, narezane
6 češnja češnjaka, narezani
1/2 šalica luka, izrezane na kockice
3/4 žličice soli
2 šalice vode
1/4 šalice bijelog octa
2 žlice bijelog šećera
1 jabuka, oguljena, očišćena i narezana
1 limeta, ocijeđena




1. U velikoj tavi, nad srednjim plamenom, izmiješajte ulje, čili paprike, češnjak, luk i sol; kuhajte 5 min, miješajući.
2. Dodajte vodu i jabuke, kuhajte još 20 minuta, ili dok svi sastojci ne omekšaju. Miješajte povremeno. Smjesa bi se sada trebala malo reducirati. Pazite da vam se smjesa ne osuši ili ne zagori. Kad izgleda kao da se počela sušiti, dodajte još 1-2 žlice vode.
3. maknite sa vatre, ubacite ocat, šećer i limetu. Nek se ohladi.
4. U međuvremenu uzmite skalenke/ teglice i sterilizirajte ih kuhanjem ili u pećnici na 5 minuta.
5. Smjesu prebacite u blender i miksajte dok ne dobijete glatki pire od sastojaka. Ubacite umak u sterilizirane teglice, zatvorite i pustite nek se potpuno ohladi.

Napomena: Ako želite još ljući umak onda ostavite i nekoliko sjemenki unutra. Ako želite malo blaži umak onda jake čili papričice zamijenite malo blažim čilijem, kao npr. Jalapeno. Neka sve paprike budu iste boje kako bi umak imao konzistentnu boju. Kad jednom otvorite teglice čuvajte umak u hladnjaku.
Ostavite vaše teglice da stoje nekoliko mjeseci prije upotrebe, nakon otvaranja mogu biti u hladnjaku oko 12 tjedana.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Čili: Ljekoviti začin

Post Postao/la Red »

OOOo-boooo-žavam sweet chilli umak. Mnogi ga koriste uz meso, tortilja čips itd. ali ja volim zmiksati sos + majonezu i u to umakati pomes frites :P MMMMmmmMmmMmmm...

Ove godine smo zasadili neke čilike, pa reko moram probati napraviti ovaj umak :) Navodno se koriste Thai čili, no može i Jalapeño, Serrano, Birds eye čili

media/images/1383935904.jpg[b]Slatki- ljuti chili umak[/b]- za 230ml umaka

2 svježe crvene ljute papričice
1 mala suha ljuta papričica
3 velika režnja češnjaka
100g bijelog šećera
180ml vode
60ml alkoholnog octa
1/2 žlice soli
1 žlica soja umaka (nije obavezno)
1 žličica ribljeg umaka (nije obavezno)
1 žlica škrobnog brašna (nije obavezno, samo duže kuhanje dok se ne stisne na željenu gustoću)
2 žlice vode

Ljutu papričicu prerežite po dužini i očistite od sjemenki. Ako volite ekstra ljuto, ostavite sjemenke. Češnjak ogulite i zajedno sa papričicama stavite u blender. Dodajte ocat, šećer i sol te ispasirajte. Smjesu ulijte u manju posudu, dodajte vodu, soja umak i riblji umak te kuhajte na srednje jakoj vatri dok komadići papričice i češnjaka ne omekšaju (4-5 minuta).

Škrobno brašno pomiješajte sa svije žlice vode pa dobivenu smjesu dodajte chili umaku. Kuhajte uz stalno miješanje nekoliko minuta, dok se umak lagano ne zgusne. Maknite s vatre i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi. Potom ulijte u čistu staklenku, zatvorite i stavite u hladnjak. Dobro zatvoren, umak može stajati tjednima.

Slatki chili umak upotrijebite kao dodatak raznim azijskim ili egzotičnim jelima ili kao umak za meso i povrće.

media/images/1383955893.jpgili varijacija na temu

2 chili papričice
1/2 crvene paprike (rog)
3 režnja češnjaka
1/2 šalice šećera
3/4 šalice vode
1/4 šalice jabučnog octa
1/2 žličice soli
2 žlice škroba

Nasjeckati pola crvene paprike (stavljamo je da bi dala 'mesa' ako chili papričice nemaju dovoljno). Izvaditi sjemenke iz papričica, eventualno ostaviti iz jedne polovice ako želite dosta ljut umak. Dodati češnjak, šećer, vodu, ocat i sol (ili jednaku količinu Vegete). Blenderom napraviti pire. Kuhati cca 5 minuta na jačoj vatri, da se malo reducira. Pomiješati škrobno brašno i dvije žlice vode, pa sve pomiješati. Kuhati još minutu-dvije, uliti u čistu staklenku i čuvati u hladnjaku (i do dva mjeseca).
Poslužuje se uz pečenu ili pohanu piletinu, kao preljev u tortiljama i sl.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Čili: Ljekoviti začin

Post Postao/la HypnoToad »

:cheesy:

Trinidad scorpion
IMG_1723.jpg
Fatalii
IMG_1713.jpg
IMG_1715.jpg
Chocolatte habanero
IMG_1738.jpg
Jamaican red
IMG_1729.jpg
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
cj80
rank4
Postovi: 111
Pridružen/a: 04.01.2014, 11:24
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Čili: Ljekoviti začin

Post Postao/la cj80 »

Evo jedan recept tinkture chilija obavezno imati chili koji je jacine 350 000+
znaci
4-5 chili papricica(habanero red savina ili jace)
-2-3 reznja cesnjaka
-votka

postupak znaci smiksas chili (ne feferon dve razlčicte stvari feferon jedes ljuto seres ljuto chili jedes ljuto seres normalno) sa cesnjakom kad dobijes ujednaceno zblendanu smjesu stavi je u teglu i zali votkom tako da votka pre3krije svu smjesu.
pusti da ostoji dva do tri tjedna ta cjela smjesa zaklopljena u tegli zatim dobro procjedi makni ostatak smeca dobili ste odlican antiseptk za smanjivanje temperature, upale , i bolova
doza 3-4 kapi tinkture

NAPOMENA:
Ljekovitost chilija ovisi iskljucivo o njegovoj ljutoci znanstvenici su dokazali da samo jako ljute i ultra ljute chili papricice se mogu koristiti u zdravstvene svrhe a one slabije mogu samo skinuti temperaturu ja vec godinama skidam temp i sve prehlade sa chiliem red habanere savina ili bohl joookla i moram vam rec da djeluje izvanredno a ova navedna tinktura je dobra za osobe koje imaju problema sa reumom samo sto se onda utrljava u kozu a ne pije se

zao mi je kaj mi je umro moj trinidad sckorpion nakon godinu i pol usi su ga pobile :(
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Čili: Ljekoviti začin

Post Postao/la HypnoToad »

Pečenje 'na izlazu' ima više veze sa sjemenkama nego sortama, nikako ne bih preporučio jest sjemenke scorpiona ili bhut jolokie. ;) Plod se razgradi i apsorbira, ali capsaicin ostaje u sjemenim opnama i nakon probave, one su prilagođene da neoštećene prođu kroz probavu ptica koja je puno agresivnija od naše.

Ove godine imam uglavnom C. chinense varijetete, sve ultra ljute, tako da definitivno imam namjeru napraviti tinkturu i nekakvu mast za reumu i bolove u mišićima.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
cj80
rank4
Postovi: 111
Pridružen/a: 04.01.2014, 11:24
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Čili: Ljekoviti začin

Post Postao/la cj80 »

HypnoToad je napisao/la:Pečenje 'na izlazu' ima više veze sa sjemenkama nego sortama, nikako ne bih preporučio jest sjemenke scorpiona ili bhut jolokie. ;) Plod se razgradi i apsorbira, ali capsaicin ostaje u sjemenim opnama i nakon probave, one su prilagođene da neoštećene prođu kroz probavu ptica koja je puno agresivnija od naše.

Ove godine imam uglavnom C. chinense varijetete, sve ultra ljute, tako da definitivno imam namjeru napraviti tinkturu i nekakvu mast za reumu i bolove u mišićima.
moj savjet je da radis onda tinkture na rakiji/votci i sa maslinovim uljem (maslino ulje je blaze i mozes ga dodavati hrani ja u tom slucaju samo stavljam chili/cesnjak/ulje) i to nasjeckano jer koristim ga kao dresing za klopu)
a tinktura sa vodkom puno je agresivnija a konzumira se u kapima interno ili na kozu ovisi kaj te boli)
capsaicin se topi u alkoholu tako da dobijes cistu tinkturu jebi ga jos mi papricice nisu gotove kad budu napraviti cu guide, kad tinktura ostoji onda se dobro procjedi kroz pelenu (jer je gusca) da ostane cista tinktura u protivnom tinktura ti se moze pokvariti, posto capsaicin se nebude sav bas otopio nego vecina zato velim b. jookla doduse ja sam se naviknu na ljuto pa tak jedem habanero chock i savinu kao japalneo prij par godina :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Čili: Ljekoviti začin

Post Postao/la Red »

Sad sam nedavno probala raditi ovaj čili umak, slatko ljuti.

Pff, pa više nikada neću kupiti jedan kad je ovaj poprilično isti ako ne i bolji, a možeš sam kontrolirati jačinu, ljutinu, slatkoću.
Samo treba kuhati dosta dugo dok se umak ne zgusne onako jako, inače ostane tekuć, iako ne manje loš.
Jel netko pravio?

Jako finooooo, savršeno uz spring rolle. I to sam nedavno radila. I znate ono da se koriste kore od savijača, da se rolaju- je sranje! Upuju previše ulja, nekako gadno uvijek ispadne. Treba raditi svoje tanko tijesto, samo što jbg treba imati mašinu da se to uspije razvaljati tako na prozirno. jer tako treba biti.

slika
Umakanje springrole u čili umak je nešto najbolje ikada :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori