Gavez (Symphytum officinale L.)

Recepti, napici, tinkture...
Avatar
bokte
rank2
Postovi: 36
Pridružen/a: 27.04.2012, 23:21
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Gavez (Symphytum officinale L.)

Post Postao/la bokte »

prošle godine sam šepucko po jarunu dok sam se oporavljo od loma noge i naletio sam na jednog travara, pa me upozno s gavezom. bilo ga je na tone (žutog) uz onaj kanal kod šumarka kad se ide nasipom prema jezeru. i bilo ga je dosta u dvorištu studentskog doma, uz žicu preko puta mladosti, tamo ga je bilo lakše vadit jer je zemlja vlažnija pošto ima sjene. bio je šesti mjesec. vjerujem da raste svugdje uz savu. eto, tako da znate da i za pacijente iz metropole ima nade.

ako volite galebarit, možete počupat malo korijenja, nasjeckat ga i motat se oko onih pješčanih terena uz jezero gdje trebe igraju odbojku, i čekat da neka iskrene nogu. "joj, fala bogu, slučajno sam prolazio i vidio", onda skinete majicu, rastrgate ju i napravite oblog od gaveza. izgledat će kao sudbina. istu stvar mogu žene radit s nogometašima, odma tamo pokraj igraju.
Opširnom djelu (mnogo opširnijem, na pretpostavljiv užas nakladnika!, negoli se, tijekom rada na ovom skupnom projektu, moglo i zamisliti) ne priliči dugačak predgovor.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Gavez (Symphytum officinale L.)

Post Postao/la Red »

:ymdevil: odličan savjet hahahahaha
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Gavez (Symphytum officinale L.)

Post Postao/la Devil'sChase »

A jel trebe padaju i na žuti? I dal je isti postupak s žutim? =)) :-? =))
Avatar
vanai
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 10.05.2012, 22:34
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Gavez (Symphytum officinale L.)

Post Postao/la vanai »

Vidim da se mast od gaveza radi przenjem gaveza u svinjskoj masti. Da li postoji neka druga metoda, mozda za pravljenje kreme?
Da li se suseni korijen koristi za dobivanje tinkture?
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Gavez (Symphytum officinale L.)

Post Postao/la sinnerman »

Naravno da ima metoda izrade kreme.
Morao bih pogledati negdje doma imam recept za izradu kreme.
Dobio ga kad sam bio na danima samoniklog bilja u Vodnjanu.
Predavanje je držala profesorica sa faksa u Zg.
Pogledam/nađem skeniram i zakaćim ovdje.
;)
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Gavez (Symphytum officinale L.)

Post Postao/la Red »

Dok nam sinnerman ne okaći, našla sam kod sebe neke recepte, pa možda pomogne.

Kozmetika

Čaj od listova i korijena gaveza odlično je sredstvo za omekšavanje grube i suhe kože, a može se dodavati i losionima i kupkama. Gavez regenerira umornu, oštećenu i naboranu kožu, te se preporuča kao oblog protiv bora. Pripravci sa gavezom djeluju hranjivo i ljekovito za sve tipove kože, a ulje i krema od gaveza preporučuju se protiv bora te za njegu isušene i raspucane kože lica, ruku i nogu.

Ulje od gaveza
3-4 žlice usitnjenih suhih listova i korijena gaveza preliti sa 3 dl bademovog ulja, dobro zatvoriti te ostaviti da odstoji 2 tjedna na toplom i tamnom mjestu. Ulje procijediti, te pohraniti u tamnu staklenku.
Rok upotrebe: 3 mjeseca.

Krema od gaveza
Nad parom vruće vode umiješati 1 žlicu ulja od gaveza, 1 žlicu vrućeg čaja od gaveza i 2 žlice obične dječije kreme.
Rok upotrebe: 7 dana.

Kućna apoteka

slika

Čaj od listova gaveza
1 žličicu usitnjenih suhih listova preliti sa 2,5 dl kipuće vode i ostaviti pokriveno 10-15 minuta. Procijediti te uzimati 2-3 puta na dan ili upotrijebiti kao topli oblog ili za ispiranje.

Čaj od korijena gaveza
1 žličicu usitnjenog suhog korijena gaveza preliti sa 3 dl kipuće vode te lagano kuhati 10-15 minuta. nakon što pokriveno odstoji 15 min, procijediti te uzimati 2-3 puta na dan, ili upotrijebiti kao topli oblog ili za ispiranje.

Tinktura od gaveza
Pomiješati 3 dl 70%- tnog alkohola i 1 dl destilirane vode.
100 gr. usitnjenog svježeg lista i korijena gaveza preliti sa alkoholom i dobro zatvoriti. Nakon što dostoji 2-3 tjedna, uz povremeno protresanje, tinkturu procijediti u staklenu bočicu. Uzimati 2 puta na dan po 1 čajnu žličicu tinkture umiješane u malo hladne vode, te tinkturom mazati ili nježno masirati oboljele dijelove tijela.

Mast od gaveza
4-6 očišćena i usitnjena korijena gaveza kratko prokuhati u 250 g svinjske masti te ostaviti da odstoji preko noći. Sljedeći dan mast ponovo zagrijati i procijediti, a korijen dobro protisnuti. U mast umiješati malo meda, te čuvati na hladnom.

ima još nekih recepata o oblozima i kupkama, ali ovo su najbitniji recepti :)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
vanai
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 10.05.2012, 22:34
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Gavez (Symphytum officinale L.)

Post Postao/la vanai »

Veselim se receptu. Ja imam jedan za kremu, ali nije isproban, pa ga malo zaobilazim. Imam sve sastojke spremne, mislim!? :-?
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Gavez (Symphytum officinale L.)

Post Postao/la sinnerman »

Kreme ili masti.
Mast se radi bez da se mijenja struktura masti;
krema se dobiva tako da se mast pretvori u kremu =))

Gavezova mast sa nevenom:
50 g svježeg korjena gaveza (naribati) i preliti sa 2 dcl ulja (maslinovo, jojoba, badem, orah, suncokret......)
-držati na toplom mjestu 30 dana uz svakodnevno protresanje,
-procjediti kroz nekoliko slojeva gaze
-promješati sa 100 g nevenove nasti.

Gavezova mast:
-100 g svježeg korjena naribati i kuhati u 3 dcl maslinovog ulja u vodenoj kupelji (banja marija) ili kako se već to zove 3 sata
-vruće procjedititi te umješati (i rastopiti) sa 200 g pčelinjeg voska.

Kreme: :))

Kreme se dobiva mješanjem cetilnog alkohola sa uljima-mastima.
Cetilni alkohol se kupi u ljekarni (ne bi trebao biti štetan jer se koristi za pripremu prirodnih krema)-proguglajte ga malo
a recept:
- 5 g tinkture (gavez, veprina ili nešto drugo)
- 5 g cetilnog alkohola
- 5 g ulja (opet koje vam paše)
- 10 g vode
- zagrijati u lončiću dok se ne otopi cetanol
- preliti u zdjelu i mješati do pojave emulzije te polako umješati 10 g vode
- možete dodati kapi eteričnog ulja (nekog) radi mirisa kreme.
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
vanai
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 10.05.2012, 22:34
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Gavez (Symphytum officinale L.)

Post Postao/la vanai »

S obzirom da sada nemam tinkture od gaveza morati cu je prvo napraviti, ali nakon 30ak dana se bacam u isprobavanje recepta.
Sto bi bilo bolje za tinkturu; suhi ili svjezi korjen?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Gavez (Symphytum officinale L.)

Post Postao/la Red »

kao što piše: 100 gr. usitnjenog svježeg lista i korijena gaveza :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori