Yerba mate (Ilex paraguariensis)

Recepti, napici, tinkture...
Odgovori
Avatar
vrtniPatuljak
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 30.04.2011, 12:39
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 9 puta

Yerba mate (Ilex paraguariensis)

Post Postao/la vrtniPatuljak »

Mate (latinski Ilex paraguariensis), (španjolski Yerba mate ili portugalski erva-mate je biljka koja raste kao grm ili malo drvo koje naraste najviše do 15 metara visine, zimzelenog je lista, dužine 7-11 cm i širine 3-5,5 cm.
Podrijetlom je iz subtropskih dijelova Južne Amerike. Uspjeva u Argentini, južnom Čileu, istočnom Paragvaju, zapadnom Urugvaju i južnom Brazilu.
Cvijetovi su maleni, zelenkasto-bijeli, sa četiri latice. Plodovi su u formi crvenih bobica.
slika
Najveći proizvođači i potrošači čaja od Mate nalaze se ujedno u zemljama podrijetla. Mate tu jedino i uspijeva. Uzgoj u drugim dijelovima svijeta u kojima vladaju slični klimatski uvjeti do sada nije uspio.
Mate znači izvorno u Kečua jeziku posuda za piće. Mate čaj je i prije kolonizacije domorodačkih naroda Južne Amerike bio tradicionalno piće. U brazilskom Rio Grande do Sul, u Paragvaju, Argentini, i u Urugvaju većina ljudi redovito pije mate čaj. U Argentini, oko 80% populacije barem jednom tjednom pije mate čaj, a godišnja potrošnja je 6,4 kilograma po stanovniku.
Napitak se tradicionalno priprema u posebnim drvenim posudicama (volumena cca 2 dcl) te pije direktno iz njih pomoću metalne slamčice (bombille) koja je u pravilu u svom donjem dijelu plosnata i sadrži fine pore za filtriranje.
slika
Ono što Mate čaj čini posebnim je to da sadrži velike količine vitamina i minerala neophodnih za ljudski život :
• vitamine : B, A, C, E,
• tanin,
• karoten,
• biotin
• nikotinsku kiselinu, pantotensku kiselinu i kloridnu kiselinu,
• magnezij, kalcij, željezo, natrij, kalij, mangan, silicij, fosfate i sumpor.
1. Bogat je antioksidansima
Yerba Mate čaj je vrlo bogat antioksidansima i sadrži skoro 90% više antioksidansa nego zeleni čaj. Yerba Mate ima vrlo značajni utjecaj na imunološki sustav, a može i smanjiti znakove starenja, spriječiti više tipova raka i smanjiti stres te nesanicu.
2. Poboljšava koncentraciju
Stručnjaci kažu da vitamini, minerali, antioksidansi te aminokiseline koje se mogu pronaći u napitku balansiraju kofein koji on sadrži te tako pomažu ljudima. Korisnici kažu da su primijetili povećanu mentalnu snagu, koncentraciju i jasnoću, ali također kažu da Yerba Mate čaj ne uzrokuje nikakve nuspojave povezane s napitcima koje daju slične rezultate, poput glavobolje i bolova u trbuhu.
3. Povećava fizičku izdržljivost
Kemijski sastojci i hranjive tvari Yerba Mate čaja utječu na vaš metabolizam i potiču vaše tijelo da ugljikohidrate koriste na što efektivniji način. To znači da ćete dobivati više energije od hrane koju jedete. Također možete potrošiti više kalorija koje vaše tijelo sprema u masnim tkivima kada redovito pijete ovaj čaj. Redovito konzumiranje Yerba Mate čaja također pomažu u izgradnji mišića.
Dali ga ko pije meni je :thumbsup:
"love the life you live, live the life you love.” - Bob Marley
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Yerba mate (Ilex paraguariensis)

Post Postao/la extranoize »

mate je odličan.
popijem ga u popodnevnim satima kad mi je potrebno razbuđivanje i mogu reć da djeluje.
nisam ni znao sve detalje oko vitamina i minerala..pit ću ga i češće kad je tako koristan :)
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
wolf
rank2
Postovi: 32
Pridružen/a: 14.05.2010, 09:55
 pohvaljen: 3 puta

Re: Yerba mate (Ilex paraguariensis)

Post Postao/la wolf »

Pijem mate u zadnje vreme skoro svaki dan, ujutru, kupio sam posudu koja mozhe da ide samnom.
Mesham ga sa raznim travama i aromama, i svidja mi se. Neka istrazhivanja su pokazala da je kancerogen, pored toga shto ima i mnogo lekovitih i antikancerogenih svojstava. Problem je mislim u dimu, jer se listovi dime. Postoje neki brendovi koji prodaju nedimljene listove. Mozhda cu probati to ako uspem da nabavim. Sinergija dima iz cigareta i matea kazhu da pravi problem, tako da bi pushachi trebalo to da imaju na umu.
Avatar
vrtniPatuljak
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 30.04.2011, 12:39
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Yerba mate (Ilex paraguariensis)

Post Postao/la vrtniPatuljak »

negdje sam procitao da moze bit kancerogen ako se pravi sa pre vrucom vodom
ovo ti je dobra stranica za narucivanje
http://urushop.co.uk/en/
"love the life you live, live the life you love.” - Bob Marley
Avatar
wolf
rank2
Postovi: 32
Pridružen/a: 14.05.2010, 09:55
 pohvaljen: 3 puta

Re: Yerba mate (Ilex paraguariensis)

Post Postao/la wolf »

Ja ga pravim sa mlakom, ili ledenom vodom. inache sajt koji je po recenzijama odlichan je http://www.goyerbamate.com/ ali tamo nema Srbije u furmularu za naruchivanje. Ostale banana drzhave su tu.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Yerba mate (Ilex paraguariensis)

Post Postao/la HypnoToad »

vrtniPatuljak je napisao/la:negdje sam procitao da moze bit kancerogen ako se pravi sa pre vrucom vodom
Mrzim te moderne studije, uvijek 'najnovija studija je dokazala...'. Ma šta je dokazala, tko ju je proveo, na koliko učesnika, po kojim parametrima?? Ponekad imam osjećaj da se većina tih 'studija' nikad nije provela, nego samo da mediji izvlače informacije iz guzice, hrane se strahom i panikom ljudi.
U ovom slučaju, ta kancerogena svojstva se odnose na konzumiranje mate čaja blizu 100*C. Ali to se odnosi na konzumiranje bilo koje goruće tekućine, i juhe i crnog čaja i kave. Ali i kava, i zeleni čaj se obično konzumiraju na umjerenim temperaturama, tako da se za njih ne vežu ta negativna svojstva. Kod mate je problem što se priprema s kipućom vodom i odmah pije kroz bombillu. Priprema nije važna, mate nema kancerogene spojeve koji se ekstraktiraju baš na 100 stupnjeva, nego kipuća voda oštećuje grlo i jednjak i može izazvati rak.
Ja osobno ne volim pre vruće čajeve, mate pripremam kao i zeleni ili biljni čaj, u onoj mrežastoj kuglici, naravno s kipućom vodom jer daleko najbolje izvuće okus i kofein, i pustim da se dobro ohladi.
Uostalom, šta danas ne izaziva rak? Mate je vrlo ljekovita biljka, kao i sve ostalo u umjerenim količinama, i ako se pije na umjerenim temperaturama, nema značajna negativna svojstva.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
vrtniPatuljak
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 30.04.2011, 12:39
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Yerba mate (Ilex paraguariensis)

Post Postao/la vrtniPatuljak »

totalno se slazem nije mate kancerogen nego metoda konzumacije, ako se pravilno priprema djeluje vrlo dobro na organizam bez negativnih efekata
ja ga pijem na tradicionalan nacin samo sto ga zaljevam vrucom vodom koja je ugodna za pice a ne kipucom
"love the life you live, live the life you love.” - Bob Marley
Odgovori