Propolis

Recepti, napici, tinkture...
Odgovori
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Propolis

Post Postao/la Echoes »

Brojne studije pokazale su da djeluje protiv bakterija, gljivica, virusa i upala te da ima anestetički, antioksidacijski i antitumorski učinak, spriječava rast biljaka i klijanje sjemena, potiče regeneraciju tkiva i jača imunološki sustav. To je smolasta supstanca koju pojedine pčele radilice kada postanu izletnice (od 21 dana života) sakupljaju sa pupoljaka i kore drveća, kao i drugih biljaka. Time se bavi samo mali broj pčela koje imaju u košnici tu odgovornu zadaću. Unosom u košnicu upotrebljavaju ga za izgradnju ulaza, zatvaranje pukotina i rupa i skladištenje odnosno "sterilizaciju" ćelija sača...

slika

Propolis je kao lijek poznat još od antičkih vremena, Aristotel ga spominje u svojoj "Priči (govoru) životinja" i zaključuje da se može koristiti u liječenju kožnih povreda, rana i infekcija. Velika upotreba propolisa zabilježena je za vrijeme Burskih ratova u Južnoj Africi (1899.-1902.), jer je pokazao odlične rezultate kod zacjeljivanja rana.


Primjena

Preventivnom upotrebom propolis čuva zdravlje, ublažava tegobe u slučajevima gripe, različitih oblika viroza, upalnih procesa ždrijela i usne šupljine.
Korisiti se i preventivno, te u akutnim stanjima promuklosti, parodontoze, pojave afti te neugodnog zadaha usne šupljine. Kao prirodni antibiotik djeluje protuupalno, potiče cirkulaciju krvi i epitelizaciju lakših opekotina, površinskih ranica, ogrebotina i herpesa.



Sastav

Sastav propolisa sadrži preko 60 prirodnih, kemijskih supstanci, a ni dan danas nije u potpunosti istražen, a sadrži: 55% smola, 30% voska, 10% eteričnih ulja i 5% peludi te vitamine E i B, željezo, cink, enzime, organske kiseline...


Djelovanje

Posebnost propolisa je što bakterije na njega ne stvaraju otpornost i što nema štetnih popratnih pojava, što je mana sintetskih antibiotika. Uspješno suzbija viruse gripe i herpesa, a preventivno djeluje kod upale grla i paradentoze. Izuzetne rezultate postiže u liječenju infekcija, opeklina, otvorenih rana, te čireva probavnog sustava. Uklanja otekline kod zubobolje. Redovnom upotrebom jača obrambenu sposobnost imunološkog sustava.


nije biljka, ali je biljnog podrijetla. ja ga koristim kod prehlada i rana, djeluje bolje od bilo kakvih kemijskih preparata. :-BD
preporučujem ESI-jeve Propolaid proizvode.
tišina je najbolji jezik
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Propolis

Post Postao/la kontaminacija »

neposotji bolest koju propolis neliječi. ja imam doma pčelinjak pa samim time i puno propolisa,,, koristimo ga svakodnevno i u velikim količinama, pogotovo stari. šta god treba, gdje propolis može i nemože pomoći on ga koristi,,,

baš nekidan ga nešto zub bolio.. i kap propolisa, i tako sve dok nije otišao zubaru.
ja osobno ga svaki put u čaj stavim i viola.
Avatar
gErMAligni
rank3
Postovi: 65
Pridružen/a: 25.05.2010, 11:08
 pohvaljen: 3 puta

Re: Propolis

Post Postao/la gErMAligni »

propolis bi navodo trebao biti car, ja ga vec oko godinu dana koristim i ne vidim neke drasticne promjene u imunitetu... ali opet ja sam dosta sjeban po tom pitanju pa nec pricat:)


ugl. koja je prica s maticnom mljijeci? skuplja je od propolisa a apotekarka kaze da je bolja..? kak sad pa to? jel to extract propolisa ili...?
shit is custom
Avatar
Mudrac
rank3
Postovi: 57
Pridružen/a: 10.04.2010, 19:00
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Propolis

Post Postao/la Mudrac »

Matični mleč jedan je od najsavršenijih proizvoda prirode. Kao najsnažniji prirodni biostimulator i bioregenerator, dragoceno je sredstvo za očuvanje zdravlja i ubrzanje procesa izlečenja.

Biološka i nutriciona vrednost mleča pominju se i u najstarijim pisanim dokumentima nastalim pre 3000 do 5000 godina. Milenijumsko iskustvo o upotrebi mleča ukazuje da je reč o supstanci na granici između hrane i leka.

Uprkos odvajkada poznatog dejstva mleča na ljudski organizam on je dugo predstavljao privilegiju malobrojnih. Razloge za ovo treba tražiti kako u visokoj ceni i retkosti matičnog mleča, tako i u činjenici da nativni matični mleč svoja bioaktivna svojstva zadržava samo 48 sati od momenta sakupljanja iz košnica.

Tek u drugoj polovini 20. veka, primenom postupka liofilizacije, naučnicima je pošlo za rukom da biološku aktivnost matičnog mleča izvađenog iz košnice sačuvaju do dve godine. Time je stvorena mogućnost za šire korišćenje matičnog mleča.

Klinička ispitivanja u svetu pokazala su da se mleč sa uspehom koristi:
kod hipotrofije i poremećaja u ishrani dece
za obnavljanje opštih belančevina i povećavanje nivoa albumina i alfaglobulina
za tretiranje anemija
za tretiranje bronhijalne astme
za kombinovano lečenje nervnog sistema
za ublažavanje posledica stenokardije
u dermatologiji i kozmetici
ja mislim da je on dobar za sve...ali prevashodno za umirenje nerava i za sprzeni mozak od kojechega :D
melkior

Re: Propolis

Post Postao/la melkior »

propolis je smola koju pčele skupljaju na drveču i to sada u proljeće smolastih pupova johe i drugih stabala, dok ljeti više idu na crnogoricu, pa stoga i svjetliji odnosno tamniji propolis. Pčele prirodnoj smoli dodaju enzime i ine sastojke iz svojih žlijezda.
Propplis se struže s okvira, ali takav propolis nije uvijek najzdraviji, jer pčelari koriste otrovna sredstva protiv varoe (pčelinja uš), zato je daleko zdraviji propolis koji se skuplja sa za to postavljenih mrežica koje se maknu kada se ujesen pčele tretiraju protiv varoe.
Ničim ne treba pretjerivati pa ni propolisom, jer ne zaboravimo; ipak je on smola i može u večim količinama štetiti.
matična mliječ je nepostojanog kemijskog sastava,(kao što je već spomenuto) pa je najbolje nabavljati duboko zamrznutu mliječ.
Kod prehlada, kašlja i gripoznih stanja najbolja je čajna mješavina koja se obično koristi kod prehlade uz obilno meda, 10 do 20 kapi propolisa i cvijetnog praha. Ako bi se našao i koji gram matične mlijeći onda bi pripravak bio kompletan.
Temperatura čaja ne bi smjela prelaziti 36 stupnjeva. To je idealna temperatura koja je u košnici, a svi sastojci su snabdjeveni jakim ljekovitim svojstvima jer u košnici pčele čuvaju najprimamvljivije sastojke poput matične mliječi koja je u prirodi nešto najsavršenije za jačanje organizma.
Odgovori