Borovica

Recepti, napici, tinkture...
Odgovori
Avatar
Sophia
rank8
Postovi: 306
Pridružen/a: 23.03.2010, 23:13
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 106 puta

Borovica

Post Postao/la Sophia »

BOROVICA

slika
Familiae Cupressaceae
Porodica Čempresa

Antibakterik,antidijabetik,antireumatik,antiseptik,aromatik,depurativ,detoksikant,digestiv,diuretik,emenagog,kardiotonik,karminativ,konzervans ,kozmetik ,neurotonik ,rubifacijens ,urinarni antiseptik
Druga imena. Brinje, borovica obična, fenja, kleka, smreka, šmrika, venja.

Iz povijesti. Ako želite izbjeći ozljede, za šešir ili rever zataknite grančicu borovice! Ukradene stvari nekad su se tražile pomoću šibe od borovice. U Bavarskoj su rastjerivali vještice pomoću kuhače napravljene od drveta borovice. Ako je netko bezobzirno posjekao grm borovice očekivala ga je velika nesreća. U Njemačkoj su vjerovanja u tajanstvenu moć borovice prakticirali u svojim obredima kod spaljivanja mrtvaca. Mistična i mitska vjerovanja naroda zadržala su se i do današnjeg dana u pojedinim dijelovima Njemačke.

Opis. To je zimzeleni, dvodomni igličasti grm, visine od 70 cm do 7 m, iz porodice čempresa. Sitni jednospolni cvjetovi razvijaju se u pazušcima listova. Plod je kuglasta bobica, promjera do 6 mm, tamnoplave do crnosmeđe boje. Plod sazrijeva druge godine.

Vrijeme cvatnje: Travanj - svibanj.
Miris i okus: Miris aromatično-balzamičan, a okus zagrijavajuće pikantan, gorkasto smolast.

Stanište: Raste u borovim i brezovim šumama, planinskim krčevinama, šikarama, na neobrađenim i zapuštenim zemljištima. Voli suha i ogoljela mjesta, a prilagođava se svim vrstama tla, na gotovo svim nadmorskim visinama, od razine mora do 3750 metara.

Branje i prerada : Iglice, korijen i drvo grančica beremo u proljeće, a plod od jeseni do zime
Ljekoviti sadržaj: Borovica sadrži oko 2,5% eteričnog ulja, 10% smole, 33% invertnog šećera, tanina, juniperozoida, gumu, vosak, jabučnu, mravlju i octenu kiselinu, soli organskih kiselina, flavonske heterozide; kalcij, kalij, mangan. Glavni sastojci eteričnog ulja su borneol, izoborneol, kadinen, pinen, kamfen, teripineol, terpentinski alkohol, kamfor borovice, tanin, glikozid juniperin.

Ljekovito djelovanje. "Pospješuje tvarnu izmjenu, povećava aktivnost i sposobnost reakcije organizma
ukratko, borovica u prvom redu djeluje na urinarni, respiratorni, digestivni i živčani sustav.
• Na mjesta do kojih ne mogu prodrljeti ni antibiotici, prodire borovica: lako primjerice na neprokrvIJena mjesta kao što su urinarni putovi u kojima postoje razna upalna žarišta uzrokovana bakterijama E.cloli, borovica kao urinarni antisleptik predstavlja pravi lijek. Kod upornih bakterija u mokraći (danas česta pojava u žena) liječenje borovicom postižu se brzi i sigurni rezultati. Valja napomenuli da se liječenje borovicom ne provodi kod upale bubrega jer može izazvati krvarenje i pojavu bjelančevina u mokraći.
Ljekovito djelovanje borovice dolazi do izražaja kod svih oboljenja u kojima su uzročnici bakterije, kao što su nefritis, cistitis, pielitis, itd.
U crijevnoj flori uništava bakterije truljenja, a razvija bakterije vrenja što dovodi do detoksikacije crijeva, ali i čitavog organizma što pridonosi njegovu jačanju i osvježenju, a raste i sposobnost reakcije organizma na možebitne bolesti.
Antiseptičko i antibaktericidno svojstvo borovice pomaže u liječenju svih upalnih procesa, bez obzira na to treba li ljekovito djelovati iznutra ili izvana

O učinkovitosti borovice u liječenju dišnih organa, kroničnog bronhitisa ili katara pluća, svjedoče mnogi, opisujući brzo djelovanje koje dovodi do iskašljavanja i eliminacije sekreta.
Od grančica borovice priprema se čaj koji izaziva pojačano mokrenje.
Plod borovice koristi se uvijek kad treba pojačati izlučivanje tekućine mokrenjem.
Žvakanje plodova borovice korisno je kod svih zaraznih oboljenja, za pročišćavanje krvi, eliminaciju mokraćne kiseline i lošeg zadaha iz usta, kod gihta, reume kao i kod upale zglobova i upale mjehura.
Eterično ulje borovice, rabi se kod ekcema, psorijaze, kod bolesti zglobova, gihta, dišnih putova i organa, te kod svih oboljenja želuca i crijeva.
Tinkturu od plodova borovice, rabimo za liječenje pokvarenog ili otrovanog želuca, bronhijalnog katara, astme, bolesti bubrega i mjehura, išijasa, reumatizma.

Dodavanjem bobica borovice rakiji, što je i najčešći način uporabe u narodu, dobivamo ljekovito piće za razne slabosti organizma, grčeve crijeva, kod početnih simptoma prehlade i gripe te kod vodenih bolesti.
Zdrobljene bobice borovice rabimo za mazanje čela kod glavobolje, a zdrobljenim zelenim bobicama mažemo kožne lišajeve, razna ispupčenja na koži, kraste, čireve, otekline, svrab.
Možda je Hieronymus Bock, biolog koji je u svojoj knjizi o ljekovitom bilju iz 1577. godine, najbolje rekao: "Zbroj djelovanja, te dobre osobine borovce nije moguće opisati." U pučkoj medicini bezbroj je recepata za Ijekovite pravke od borovice kao i u kulinarstvu
U gdje se borovica rabi kao začin i konzervans kod kiseljenja povrća i pripreme sirupa. Od borovice se spravljaju ljekovite rakije kao što je Brinjevača sloveniji, Klekovača u Srbiji, Genevre u Francuskoj, Gin u Engleoskoj, itd.

Kontraindikacije. Uporaba borovice zabranjena je kod upalnih stanja bubrega i u trudnoći.Kod terapije borovicom treba strogo poštivati upute, jer svako predoziranje može izazvati štetne reakcije organizma, u prvom redu bubrega.

Napomena. Kod dužeg uzimanja borovice i njenih pripravaka, mokraća poprima miris po ljubicama.

ostlale srodne vrste - smrika, smrič, crvena ve¬nja, venja, itd. Iz drveta se dobiva ulje (Oleum Juniperi empyreumaticum Oleum Cadinum), koje se rabi za lije¬čenje bronhitisa, kašlja, katara, za uništavanje raznih parazita i nametnika u crijevima, te za liječenje kožnih bolesti. Plodovi se rabe za pripremu rakije smrekovače.

čaj
za sva navedena oboljenja

1čajna žličica zgnječenih plodova borvice
2dl vode

Priprema: borovice preliti kipućom vodom,poklopiti pustiti da odstoji 15min, procijediti
Uporaba: 3puta dnevno prije jela,jednu šalicu

Sirup
za liječenje dišnih organa

500 g borovica,
3 I vode, med

Priprema. Borovice kratko prokuhati u vodi. Nakon toga plodove zgnječiti, još jednom prokuhati, dodati vode po potrebi. Prokuhanu masu protisnuti kroz sito i kad se ohladi dodati meda toliko da nastane sirup. Sirup punimo u staklenke sa širokim grlom. Uporaba. Djeca uzimaju tri puta po jednu čajnu žličicu, sat prije obroka, a stariji dvije čajne žličice, sat prije obroka, tri puta dnevno. Liječi tuberkulozu pluća i jača želudac.

Tinktura
za sva navedena oboljenja
2-3 šake zdrobljenih plodova borovice,
7,5 dl konjaka ili rakije

Priprema. Bobice borovice močiti tri tjedna, a bocu svakodnevno protresti. Procijediti.
Uporaba. Uzimati jedan do dva puta tjedno po 15-20 kapi na kocki šećera ili s vodom, čajem ili sokom. Tinktura je dobra i za masažu.

Uporaba. Bobice dobro sažvakati, gutati slinu, a ostatak koštica ispljunuti. Sto je bolje i dulje
žvakanje, povećava se učinak. Kura s borovicom namijenjena je za pročišćavanje krvi, pogotovo kod povećanih vrijednosti mokraćne kiseline, masnoće u krvi ali i kod svih navedenih oboljenja. Zdrave osobe radi preventive mogu uzimati do osam bobica, za jačanje imuniteta i za što bolje zdravlje općenito

Iglice
Iglice je korisno zapaliti u prostoriji u kojoj boravi bolesnik i, općenito, za dezinfekciju prostorije. Iglice borovice, suhe ili svježe, mogu se dodavati raznim biljnim čajnim mješavinama.
vjeruj i dalje u čvrste zakone materijalne stvarnosti.ti su zakoni potrebni da bi mogao živjeti.ali nemoj ograničiti svoje vjerovanje samo na njih.prihvati činjenicu da postoje i druge stvarnosti u koima vrijede drugačija pravila i zakoni...pan
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Borovica

Post Postao/la Fig »

chacruna je sve to fino podrobno pojasnila i dočarala :) ali evo, da se samo nadovežem na ovu temu uz jedan pripravak koji se prvenstveno radi od šmrike (Juniperus oxycedrus). Ne znam zašto, vjerojatno se može i od ostalih borovica ali po riječima moga djeda - najbolje je od šmrike koje obilno ima u primorju.

Naime, bio sam kod djeda i prisjetio se tog zimskog pića koje on redovito spravlja skoro pa svake zime. Činilo mi se kao pravi dodatak ovom forumu jer nije uopšte neki bauk za napraviti, a fino okrepljuje, grije i 'reže' kako bi se reklo, u hladnim zimskim danima. Inače, ime samog napitka iliti reskog pića ima naziv vin de zenevere, odnosno po domaću smrička. Pod domaću mislim u Istri, a sada za dalmatinske krajeve ne znam.

Naime, sve se vrti oko vode i plodova borovice iz porodice čempresa (Cupressaceae), i to od šmrike/primorske kleke (Juniperus oxycedrus). To je prvenstveno mediteransko piće zbog toga što je sama šmrika rasprostranjena samo u primorskim dijelovima Hrvatske, dok je vani ima u Iranu, Siriji, Iraku, Maloj Aziji, te na Kavkazu.
Kod nas je karakteristična u primorskim šumama, ali i malo u unutrašnjosti, u toplijim područjima submediterana. Tamo je posebice nalazimo na nekakvim degradiranim staništima a ne u samim oblikovanim šumama. Također je često veoma dobar prijatelj sa bijelim grabom (Carpinus orientalis), koji često tvori sekundarnu vrstu u submediteranskim klimaksnim šumama hrasta medunca (Quercus pubescens).

U primorju je veoma lako možemo naći zbog toga što predstavlja jednu od dominantnijih vrsta borovica uz primorsku sominu (Juniperus phoenicea). Nije ih teško razlikovat zbog toga što šmrika ima igličasto lišće, veoma ušiljeno, te odispod iglice ima dvije bijele pruge puči, dok primorska somina ima ljuskasto lišće koje je jajasto do rombično, čvrsto priklonjeno. Najlakše ih je prepoznat po iglicama jer imaju veoma slične plodove - crvenkastosmeđe do crvenastožute bobuljaste češere koji su kod primorske somine nešto veći i sjajniji.
Od borovica još možemo nać običnu borovicu, odnosno kleku (Juniperus communis) koja je najrasprostranjenija od svih borovica. Teško se možemo zabuniti u raspoznavanju zbog izrazito plavih plodova i jedne debele pruge puči odispod ušiljenih iglica.
Habitus šmrike veoma varira te može tvoriti veoma raznolike visoke i niske forme.

Iglice i plodovi
slika

Habitus
slika

Napitak se radi pred početak zime, negdje u desetom mjesecu ili prije, a može i kasnije ako već imate ubrane plodove. Plodonošenje se zbiva u jesen svake godine.
Tražio sam po netu o tom napitku ali nisam našao skoro pa ništa osim nekih osnovnih informacija, te ništa o spravljanju, tako da ću se morat poslužit usmenom predajom o spravljanju od mog djeda :)
Po njegovim riječima i kako on radi svake godine, dobro je stavit 10kg bobica šmrike u 30l obične vode. Bobice se nalaze iznad, na samom vrhu dok polako ne počinju upijati vodu, smekšavati se i otpuštati vlastite sokove. Vodu ravnomjerno nadolijevamo narednih dva-dva i pol mjeseca kako bobice upijaju vodu i polako je ispuštaju. Nakon određenog perioda od tih nekakvih dva i pol mjeseca ili više, probajte i vidite kako 'reže' i kako vam odgovara :)

Od šmrike možemo peći i domaću rakiju smirkovaču, ali sa time se još nisam susreo niti čuo od ikoga da radi. Plodovi šmrike su bogati eteričnim uljima, terpenom, gorkim tvarima juniperina, te imaju diuretsko djelovanje tako da potiču lucenje otrova i mokraćne kiseline. Smrička se koristi kod provedbe dijeta za mršavljenje jer otklanja višak vode iz organizma, potiče krvotok na rad i čisti krv, a doda li se manja količina njezinog mirisnog ulja u plamenik, dezinficira i cisti zagušljive i neprozračne prostore.

Eto, malo ponavljanja gradiva od chacrune... ali nije naodmet :)
Uglavnom, za prohladne zimske noći - pravo okrijepljenje :-BD
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Borovica

Post Postao/la mr. gljiva »

Ima frend doma 2 komada već došli žbunjevi ozbiljni pa sam probao žvakat i mogu reći opak okus,ali nema skoro ništa mesa :D samo kožica i bobe i jebeno za branje! :D
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Borovica

Post Postao/la Fig »

mr. gljiva je napisao/la:i jebeno za branje! :D
da, totalno... probao sam sa rukavicama ali su presitne bobe, pa polako sa rukama ali uzaludno, sve se izbodeš i na kraju češe :) ... ali moja baka ima brutalnu tehniku, da uhvati granu, ispod grane stavi karjolu (tačke ili kako se već kaže književni :) ) i onda udri štapom po grani.. i lupaj dok sve ne popada :-\ ..old school zna najbolje :)
melkior

Re: Borovica

Post Postao/la melkior »

Borovicu je najlakše obrati ako bobe brstimo debelim kožnim rukavicama, onim šljakerskim. Važno je da grančice tako brstimo da previše ne kidamo iglice. Kod kuće odvojimo iglice od plodova.
Onaj tko želi imati borovicu u svojem vrtu ili voćnjaku, treba imati muško i žensko stabalce. Neznam kako ih razlikovati dok su mala, ali kasnije se dečko vine u vis kao pravo stablo dok je ženka više grmolika i, naravno, ona ima plodove. Žensko stablo šesto strada od snijega jer ju, onako razgranatu rado povaljuje, pa ju je dobro na jesen povezati.
Kod nas je, nažalost, borovica dosta iskorijenjena, jer ju u nekim krajevima zimi sijeku i njome dome meso. Ono ugodno miriži. U davnini su u kobasice umjesto bibera stavljali zrnca borovice.
kao što je već spomenuto, borove grančice su odličan prirodni dezodorans, napose zimi kada su prozori stalno zatvoreni.
Muške stabljike daleko su ljepše od kojekakvih čempresa, a i posađene kao ograda uz cestu štite od otrovnih ispušnih plinova i pročišćuju zrak.
Uza svu njezinu dokazanu ljekovitost, treba posebno naglasiti, kao što je to učinjeno i u predhodnim prilozima; i štetnost borovice, ako pretjerujemo. Sažvakati koju bobu preko dana čudesan je eliksir za cijeli organizam, ali ne pretjerivati. Borovica ima sličan učinak na bubrege kao i ruta!
Odgovori