Ulje drveta čajevca

Recepti, napici, tinkture...
Odgovori
Stone
rank3
Postovi: 51
Pridružen/a: 18.12.2010, 09:10
Ima zahvala: 18 puta
 pohvaljen: 3 puta

Ulje drveta čajevca

Post Postao/la Stone »

slikaEterično ulje čajevca (lat. Melaleuca alternifolia) dobiva se destilacijom vodenom parom listova drveta čajevca. Čajevac je malo drvo koje naraste do visine od oko 7 m, uskih je, mekanih nasuprotnih listova i žućkastih cvijetova u obliku četke za boce, a uspjeva u Australiji na relativno malom području Novog južnog Walesa u močvarnom nizinskom tlu koje okružuje sistem rijeka sklonih poplavama. Postojie tri kemotipa čajevca (terpineol-4, 1,8-cineol i terpinolen) od kojih je na tržištu dostupan samo terpineol-4, koji ima najbolje farmakološko djelovanje.

Eterično ulje čajevca snažno djeluje protiv patogenih gljivica, bakterija i virusa te djeluje imunostimulirajuće. Budući da jača Obrambeni Ki, a osim za uklanjanje štetnih patogena, može se koristiti i za sprečavanje recidiva infekcije.

Čajevac se može koristiti za infekcije koje uključuju prehlade, gripu, bronhitis, sinusitis; kandidijaze i virusne enteritise; cistits i vaginalni iscjedak, a može se upotrijebiti i za bakterijske i gljivične infekcije kože.


Eterično ulje čajevca učvršćuje živce i poboljšava cirkulaciju krvi u mozgu, a zbog toga je preporučljivo kod mentalnog umora i nervne slabosti pogotovo kod ljudi čiji je imunološki sustav slab.

Eterično ulje čajevca nije toksično, ne iritira te se smije nanijeti na kožu nerazrijeđeno, ali na manje površine.

Ovo ulje možete nabaviti u DMovim radnjama. Ne preporučuje se oralna upotreba, sem u veoma malim količinama od 1%, i bez nadzora aromaterapeuta.

Šta s uljem :psy
Ponekad perem zube njime.
Vaporiziram ga u prostoriji tokom spavanja ukoliko kašljem ili sam prehlađena.
Mažem njime (pomješavši ga sa nevenovom mašću) sve promjene na koži.
Imala sam jedan vlažan zid u staroj kući, pa sam ulje pomiješala sa malo vode, i četkicom nanijela na zaražene dijelove zida. Nakon što sam postupak ponovila nekoliko puta u mjesec-dva, zid je bio izlječen.
Čitam da žene mogu nanijeti par kapi na tampon u slučaju vaginalnih upala.
Odgovori