Lavanda kao lijek

Recepti, napici, tinkture...
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Lavanda kao lijek

Post Postao/la Red »

Lavanda kao lijek

Povijest

Već više od 2000 tisuća godina lavanda ukrašava mnoge vrtove svijeta. Od rimskih vremena do danas lavanda je donijela razna bogatstva; od cvijeta i parfema do poznatih ljekovitih svojstava i aromaterapije. Pretpostavlja se da je riječ lavanda izvedenica od latinske riječi lavare koja znači: prati, budući da su Rimljani imali naviku svoje kupke obogaćivati lavandom. Trošili su mnogo novca na ritualne obrede sa lavandom, te losione od lavande u javnim kupeljima. Također su koristili sušenu lavandu kod religijskih obreda, te kod poroda djece.

I stari Grci su mnogo poštivali lavandu, no više su je koristili u medicinske svrhe. Grčki liječnik i botaničar Dioscorides uvidio je i njezine prednosti kao laksativa i stimulansa kod problema s disanjem.U srednjem vijeku su redovnici bili ti koji su imali i čuvali znanje o biljnoj medicini. Mnogi samostani tog doba su uzgajali razne ljekovite biljke, među kojima i lavandu. Lavanda je tako oduvijek bila važna za biljnu medicinu. Služila je u ublažavanju mnogih bolesti, tako da su mnoge njene prednosti dokazane i u modernim znanstvenim testiranjima.

Lavanda je tijekom londonske kuge u 18. stoljeću korištena kao zaštita od infekcije tako da su je ljudi stavljali na nos i na taj način disali. Lavandino ulje je široko bilo u upotrebi tijekom oba svjetska rata u 20. st. U nedostatku ostalih lijekova i opreme ona je korištena u previjanju rana da spriječi infekcije, i za ublažavanje boli.

slika

Ljeovitost lavande

Lavandin cvijet

Zbog ugodnog mirisa i ljekovitosti ima čaj od cvjetova lavande široku primjenu. Tradicionalan je lijek za umirenje i ublažavanje nesanice te protiv glavobolje. Lavandin cvijet djelotvoran je i kod prehlade i infekcije dišnih putova. Potiče probavu i uklanjanje štetnih tvari iz organizma, a nezaslađen čaj pomaže kod želučanih tegoba i nadutosti. Osušeni cvjetovi omiljeni su za punjenje jastuka za opuštanje i bolji san. Koriste se kao i dodatak pri izradi domaćih kozmetičkih pripravka, losiona, kupki i sl.

Priprema čaja:

2 čajne žličice preliti sa 2-3 dl kipuće vode te ocijediti nakon 5 minuta

Provjeren recept kod slabosti, glavobolje i sl.:

2 šake cvijeta lavande preliti jabučnim octom ili kvasinom i stavi se na sunce. Procijediti nakon dva tjedna. Upotrebljava se dubokim udisanjem.

Kupka sa oparkom lavande:

50 grama suhog cvijeta lavande prelije se litrom kipuće vode. Nakon 30 minuta se ocijedi te se doda vodi za kupanje.

Eterično ulje lavande

Za bočicu eteričnog ulja lavande s pravom se kaže da je „prva pomoć“ u kući, a neizostavna je u aromaterapiji. Eterično ulje, dobiveno parnom destilacijom, opušta, okrepljuje i balansira duh. Izvrstan je antiseptik. Ulje se upotrebljava za njegu svih vrsta koža, može se nanositi izravno na kožu ili pomiješano s baznim uljem. Kod opekotina i rana značajno ubrzava zacjeljivanje, a pomaže i kod akni, gljivičnih oboljenja, uboda insekata, upala i alergija na koži.

Upotreba ulja u aroma lampi ili lagano inhaliranje koristi kod bronhitisa i gripe a „grgljanje“ razrijeđena lavandina ulja ( jedna kap u čaši mlake vode) pomaže kod upale grla i promuklosti.

Kupka s uljem lavande smiruje napetost, visoki krvni pritisak, opušta grčeve i menstrualne tegobe, a kod reumatskih problema koristi se masažno ulje sa lavandom.

Priprema kupke:

10 kapi, pomiješanih sa žlicom soli ili meda, doda se u vodu za kupanje. Za kupke nogu dovoljne su 3-5 kapi

Priprema ulja za masažu:

15 kapi eteričnog ulja pomiješati s 50 ml baznog ulja npr. maslinovo, bademovo ili sezamovo.

Za porast kose koristi se 15 grama lavandina (despikova) cvijeta potopljenog u 100 grama alkohola i pošto odstoji 14 dana, nakon cijeđenja dobije se tinktura kojom se premazuje koža na glavi i služi za porast kose, a nestaje perut.
Vrlo je korisna inhalacija lavandom (despikom) kod bolesti grla i respiratornog trakta.

Kod iščašenja i uganuća lavanda može biti od velike pomoći: svježe listove staviti na bolna mjesta i oviti zavojem da ne sklizne. Smanjit će bolove, a ubrzo nestati i otekline. Vruća kupka s ekstraktom lavande pospješuje cirkulaciju krvi i blagotvorno djeluje na živce.
Dvadeset minuta kupanja u kupki na temperaturi 35-37° C oko 25 puta povećat će izlučivanje soli iz bubrega i na taj način ih osloboditi štetnih tvari i alkohola. Proširene pore na licu rješavaju se kad se u staklenku stavi 5 grama esencije lavande i pola litre 70% alkohola; dobivenom tekućinom masirati dva puta dnevno samo mjesta koja su kritična. (prilikom ulijevanja esencije tekućina se ne smije zamutiti!)

Protiv tremora – drhtanja ruku i nogu priprema se čaj od jednakih dijelova (po 50 grama) lavande i kadulje (Salvia officinalis). Od ove mješavine uzme se 1 velika jušna žlica i stavlja u 2 dl ključalog bijelog vina, ostavi da stoji oko 20 minuta i pije se 2 puta po 1 decilitar.

Lavanda se koristi i kod liječenja psorijaze, izostanka menstruacije, vaginalitisa …
Naravno da ovo nije sve o lavandi !
Nuspojave nisu poznate.
Interakcije nisu poznate.
*officinalis = ljekovit
**vera – od verus = pravi
*Labiatae = familija usnatica (labium = usna); pošto krunica ima dvije usne

Ulje lavande je idealna prva pomoć. Ono ima isto djelovanje kao alkohol, ali ne peče! Lavanda potiče regeneraciju tkiva, a povrh svega divno miriše...

Akne, masna koža, dermatitis, cistitis, psorijaza, ekcemi, atletsko stopalo, alergije, astma, bronhitis, upala grla, infekcije usne šupljine, kašalj, upala sinusa, konjuktivitis, migrena, glavobolja, modrice, opekotine, posjekotine, uznemirenost, depresija, stres, hipertenzija, bol u uhu, neugodan zadah, teškoce sa probavom. Lavanda u vidu obloga odlicno ublazava opekotine i rane, jer ima snažno antiseptičko djelovanje.

Brojna ispitivanja potvrđuju da lavanda ima umirujuće djelovanje na nervni sustav. Stoga je vrlo korisno, blago sredstvo protiv nemira i anksioznosti. Čak je, prema nekim tvrdnjama, eterično ulje lavande gotovo jednako učinkovito kao i blaži lijekovi protiv nesanice. Zbog toga su se, u narodu, u jastuke za spavanje dodavali i cvjetovi lavande, kako bi svojim aromatičnim mirisom uvodili u san. Eterično ulje lavande se u aromaterapiji koristi protiv glavobolje i depresije. Par kapi ulja se stavi u posudu vruće vode i ljekovite pare se udišu. Inhaliranje ovog eteričnog ulja djeluje kao tonik za cijeli organizam, osvježava i umanjuje iscrpljenost.

Konzumiranje čaja od lavande ili kapi koje sadrže ekstrakt biljke, može pomoći kod tegoba u probavnom sustavu, kao što su prekomjerno lučenje želučane kiseline, bolovi u trbuhu i nadutost. Lavanda opušta mišiće, te na taj način ublažava grčeve, zahvaljujući djelovanju glavnog sastojka eteričnog ulja – linalolu.

Eterično ulje lavande je jedno od rijetkih eteričnih ulja koje se može nerazrijeđeno nanositi na kožu. Ipak ga je, već i zbog lakše aplikacije, bolje razrijediti sa malom količinom nekog biljnog ulja, kao što je npr. bademovo, maslinovo ili jojobino ulje. Čest je sastojak pripravaka kojima se tretiraju određene kožne bolesti, kao što su ekcemi, akne, manje rane i opekotine, jer dezinficira kožu, djeluje protuupalno, ubrzava zacjeljivanje rana, te regeneraciju kože. Za mnoga eterična ulja je karakteristično djelovanje protiv bakterija i gljivica, pa je tako i eterično ulje lavande korisno sredstvo za prevenciju, ali i kao pomoć u terapiji bakterijskih i gljivičnih infekcija kože. Može se također koristiti i za masažu, kod bolnih mišića i reumatskih bolova, jer poboljšava cirkulaciju krvi u području tijela na koje je naneseno, opušta mišiće i ublažava osjećaj boli.

slika

Eterično ulje lavande je i vrlo poželjan dodatak kupkama. Čak je i samo ime biljke izvedeno iz latinske riječi «lavare» koja znači «prati». Ekstrakt lavande su još stari Rimljani dodavali kupkama kojima su poticali zacjeljivanje rana i stimulirali obnovu kože.
Ne smijemo zaboraviti niti na djelovanje ovog eteričnog ulja kao sredstva koje svojim mirisom odbija insekte. Pa će tako, vrećica sa osušenim cvjetovima lavande, osigurati ugodan miris u ormarima, ali i štititi odjeću od moljaca.

slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
aries75
rank3
Postovi: 63
Pridružen/a: 15.07.2014, 08:43
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 20 puta

Re: Lavanda kao lijek

Post Postao/la aries75 »

Pijem čaj od lavande većgodinu dana i jako je ukusan. Međutim ponekad me pati nesanica i tu mi čaj ne pomaže.

Pošto imam mogućnosti nabavke veće količine lavande, ima li netko prijedlog što se od lavande može koristiti i napraviti, a da liječi nesanicu? Tinktura, ekstrakt i sl.?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Lavanda kao lijek

Post Postao/la Red »

Nažalost lavanda neće izliječiti nesanicu, samo je ublažiti, ublažiti njezine simptome. Udisanje para i kupke umiruju...međutim po meni je bolji izbor Valerijana, Matičnjak i Pasiflora, dobitna kombinacija.

S time, napomena, treba nekoliko dana za redom konzutmirati čaj prije spavanja jer tek onda krene djelovati

često se upotrebljavaju i ostale biljke: kalifornijski mak, sporiš i divlja loćika.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Lavanda kao lijek

Post Postao/la Ninti »

Još bi uz ove biljke koje je Red navela, spomenula i Gospinu travu ili kantarion :thumbsup:
Isto je potrebno par dana konzumirati radi boljeg djelovanja, ali definitivno ima neko sedativno djelovanje..
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Ronin

Re: Lavanda kao lijek

Post Postao/la Ronin »

Meni je najbolja kamilica nevjerojatno ... Tako me sedatira prije spavanja da je to nevjerojatno.... kad sam stvarno iscrpljen jednom u dva tjedna uzmem 4 kesice kamilice zakuham vodu i pričekam da se ohladi onda tek stavim kesice jedno uru vremena da se posupa dobro.te da ne izgubi svojstva na vručini..stavim žlicu šečera i imaš lucidne snove ...a sutra si ko novi ...
Avatar
aries75
rank3
Postovi: 63
Pridružen/a: 15.07.2014, 08:43
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 20 puta

Re: Lavanda kao lijek

Post Postao/la aries75 »

Ronin je napisao/la:Meni je najbolja kamilica nevjerojatno ... Tako me sedatira prije spavanja da je to nevjerojatno.... kad sam stvarno iscrpljen jednom u dva tjedna uzmem 4 kesice kamilice zakuham vodu i pričekam da se ohladi onda tek stavim kesice jedno uru vremena da se posupa dobro.te da ne izgubi svojstva na vručini..stavim žlicu šečera i imaš lucidne snove ...a sutra si ko novi ...
Stavis vrecice u hladnu vodu? Moze li se tako i lavanda u hladnu vodu staviti? Malo mi je to cudno ali tko zna mozda bolje djeluje.....
Ronin

Re: Lavanda kao lijek

Post Postao/la Ronin »

..skuhaš vodu dok ne zakipi,onda čekaš dok se malo ne ohladi da se svojstva kamilice ne izgube u vručini..onda je ostaviš po ure ,45 min... Ja tako stavljam 4 kesice odjednom i lijepo mi djeluje...


Nesanica može bit uzrok manjka B vitamina ,Magnezija i naznaka visokog Kortizola.
Ako hočeš baš ono da zaspeš ko top , onda uzmi Ashwagandu u prahu,nemoj extrakt jer po meni jače djeluje ona u prahu jer vjerujem da se kroz extrakciju gube oni važni sastojci....Ashwaganda je predivna biljka. Stalno je koristim u dane kad sam psiho-fizički iscrpljen.Tako me opusti da me ništa ne zamara,a zaspem ko Top.

Magnezij(Magnezijevo Ulje) mi još najbolje djeluje jednom do dvaput tjedno možeš noge namakat u otopinu u lavoru ..Nemoj nigari uzimat ...Naruči Magnesium Oil ili kupi Magnezij Hexahidrat koji još bolje djeluje transdermalno ...Igraj se
Odgovori