Gljivarenje

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Milan VB
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 06.10.2016, 20:57
 pohvaljen: 1 put

Re: Gljivarenje

Post Postao/la Milan VB »

Tacno tako. Prosinjak ili jezevka
Sve gljive koje imaju spore u obliku iglica su jestive i ne postoji mogucnost zamene sa nekom otrovnom vrstom.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la Chegi »

Milan VB je napisao/la:Tacno tako. Prosinjak ili jezevka
Sve gljive koje imaju spore u obliku iglica su jestive i ne postoji mogucnost zamene sa nekom otrovnom vrstom.
To prvi put cujem i zvuci mi nerealno i veoma zanimljivo,tacnije uz tu informaciju bi mi bilo veoma lako da naberem jestivih gljiva u sumi i ako se uopste ne razumem u domace gljive :D

Zamolio bih
HypnoToad je napisao/la:
da potvrdi ovu informaciju da se slucajno ne otrujem :ymhug:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la HypnoToad »

Pa, daleko od toga da su sve gljive s himenijem u obliku iglica jestive, neke Hydnellum vrste su tvrde kao drvo, neke Sarcodon vrste su ekstremno gorke i žilave, ali koliko je meni poznato ne postoji niti jedna toksična vrsta s iglicama. Od njih 500+, vjerojatno ih je manje od 10 u našim krajevima pogodno za jelo. Ali kod Hydnum vrsta, ovako malih, žutih i s iglicama, nema opasnosti od zamjene.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la Vid Svante »

hej ekipa,ima koga da mi može potvrditi jednu gljivu? ili više njih :) u biti me zanima nisam siguran jeli kostanjevčica ili je neka druga jer kad gledam u knjizi boja nekako ne odgovara - tamo je gljiva smeđa?
ove ostale fotke, odnosno gljive nisam siguran koje su uopće ako itko ima pojma.
slika
slika
i druge:
slika
slika
slika
slika
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la HypnoToad »

Slike su ti daleko od idealnih za pravilnu identifikaciju, ali čini mi se da je prva gljiva Lyophyllum decastes, moguće da je i Lyophyllum fumosum kako si ti mislio. Druge su sasvim mlada Macrolepiota, treća je možda Entoloma abortivum, ali nisam siguran.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la Vid Svante »

fala ti :) sad bacanje na google :)
za loše slike, sorry, ruka mi drhtava :D
potrudim se drugi put
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la huana.meri »

mogu li očekivati uz redovan napad gljiva koji imam u bukovoj, grabovoj, lipinoj, šumi, da mi uleti ove jeseni neki ljekoviti psy klobučić???
lovim u podnožju bilogore, ako netko ima iskustva puno bi pomoglo....već par dana doslovno lutam, nakupio sam mnoštvo gljiva, svakojakih veličina i boja..no od ovih nama najpoznatijih ništa mi nije biilo niti sumnjivo...
sve mi se čini kako jesen kasni, ona vlažna, jer i gljiva nema baš kako bi trebalo.....
teren mi je šumski čips i lišće, pa do kupine divlje i mlade šume i granja, bagrem, lipa....poviše bukva grab lipa.....razlika u visini mi je 50 metara, primjetio sam da na istočnoj padini bilogore podno nje ima potok, nekoliko barica, i da u toom predjelu ima daleko više vrsta....
najgore mi je jer sam amater a gljiva ipak ima ko pljeve, treba mi direktan tip vrste da znam kad da uopće čučnem, ako uopće ima netko spoznaje...
hvala unaprijed
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la Vid Svante »

brijem samo amanite :/ barem ja kad sam svrljao na njih sam non stop nailazio
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la huana.meri »

eo danas malo prošeto, promjenio lokaciju i u predjelu livade gdje prva drveća kreću u šumu, u blizini neposrednoj konji, ispod lišća stopljeno sa kompletnim podom, skoro trknem 5-6 grmova....miriše fino, sat vremena od branja ne mjenjaju boju, gills bijele, klobuk smeđi...
ima netko kakavu info, sačuvo sam ih ako budu jestive jer stari obožava, ja se samo učim
slika
slika

hvala :sunn:
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la HypnoToad »

Lyophyllum decastes najvjerovatnije.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori