Gljivarenje

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la Devil'sChase »

Hahahahahhaha :D, naravno....Ne brini, ne planiram jesti to. Ubrao sam ih, donio doma, i upravo gledam po internetu za usporedbu jer nisam ni sam siguran dal su suncanice, jer nisam ih nikad brao, i sad gledam po netu i vidim da nema isusa da ja to prepoznam i da necu to jest, i onda dodes ti i jos me uvjeris do kraja :),zato i ja stavim, a ti ispravis ak sam u krivu, hvala :), inace nemrem jos slika stavit jer ih nemam, ali mogu ti rec sam da te gljive, su imale onaj prsten neposredno ispod klobuka, kao sunčanice baš, i bil je onak mekan, raspadljiv, pomičan, zato sam ih i brao, jer sam čuo da sunčanice su tak neš. I da nekaj me zanima, kažeš neka vrsta muhare tak izgleda, danas sam vidio neke gljive iste muhara, ali su bile zlatne(ko ona druga vrsta muhare) i sad me zanima jel moguce da ima te gljive tu kod nas, jer sam negdje čitao da je ta samo u sj, americi.
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la sakymus »

Hvala Hypno, ne mogu se načuditi otkud to izvlačiš :)

Sad kad vidim što si rekao Devilu, zbrecao si me, jer meni izgledaju kao sunčanice.
Ove što sam našao imale su kao neke smeđe pokidane niti, kao potrgana koža, ne znam kako to opisat pri dnu stručka i na kapi. Prsten pomičan - nije srastao sa stručkom, opis sunčanice. Stručak dosta čvrst i dugačak. Čak sam i spore hvatao i bile su bijele.
Sad se dvoumim dal da ih spremam ili ne :-s
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Gljivarenje

Post Postao/la sinnerman »

:ohnoo:
Zadnja izmjena: sinnerman, dana/u 14.10.2015, 10:31, ukupno mijenjano 1 put.
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la Devil'sChase »

A kaj ćeš @sakymus kad imamo moderatora koji je doslovno enciklopedija gljiva, zbuni on često, al meni bolje njega slušat. I ako bile ovo sunčanice moje, ili tvoje, mislim da ću ja preživjet
ako ih ne jedem ovaj puta. A ova dvojica istrijana (ako su oba) nek se mole rađe da Hypno uvijek bude tu kad treba pomoć, u ovakvim situacijama. ;)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la HypnoToad »

Sakymus baci slike pa ću ti reć dal su sunčanice.
Ove Devilove gljive imaju gladak klobuk s komadićima ovoja, a sunčanice su u biti cijele 'čupave'.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la sakymus »

Nemam slike, cura mi ih je već pripremila, ali nismo pojeli. Mislim da nisu bile toliko čupave, nego iste kao i kod Devila, pa mislim da ću ih bolje baciti. Čudi me da su upozorenja za ovu gljivu tako mala, na jednom forumu sam našao da je jedina sličnost s pupavkom i na tom forumu stvarno nisu nimalno slične. Međutim, sad sam malo pregledao Rogers Mushrooms i našao da Amanita Franchetii je dosta slična sunčanici. Mislim da ću odustati od te gljive kad je tako zeznuta za prepoznati.

BTW Hypno, jesi možda razmišljao da napraviš aplikaciju za mobitele, lupiš neku pretplatu ili daš neku sitnu cijenu za identifikaciju, čovjek uslika gljivu i spoji se na chat s tobom i ti mu identificiraš gljivu. Nešto kao Deckard Cain iz igrice Diablo :)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la HypnoToad »

Pa neznam, meni baš sunčanica ne liči na ništa, tako je očita, pogotovo kad svaki detalj pogledaš. Ima nekoliko sličnih otrovnih Macrolepiota i Lepiota koje joj sliče puno više nego Amanite.
Hahaha, zavrtilo mi se u glavi samo od svih ovih pojmova, ma nisam ja toliko dobar u identifikaciji, ovo su sve pre jednostavne i česte vrste, a uz to ne bih imao pojma kako to izvest, niti bi imao previše volje za tako nešto. I nikako se nebi osjećao ugodno s misli da je nečiji život praktički u mojim rukama...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la Devil'sChase »

Sad kad si rekao nešto ovo da ima još i nekoliko sličnih Macrolepiota i Lepiota sunčanici nego amanita, onda mislim da više netrebamo se mučit odgonetavat, jer nebumo dugo otkrili kaj je to. Inače, vidio sam jednu gljivu te vrste koje neznamo koja je bila jako mala, ko beba, ali klobuk joj je bio ravan, otvoren, a ne onak ko mala kugla što je često kod amanita koliko ja znam, premda se ne razumijem u gljive
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la HypnoToad »

Njega u čaj! Neznam točno koja je doza, ali treba kuhat oko 2 sata. Taj čaj možeš isparit i zaledit u kalupu za led. Tako će trajat mjesecima, i jednostavno ubaciš kocku u čaj ili što drugo piješ.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la Fig »

koja bi ovo gljiva mogla biti, isprva mi bilo kao neka Fistulina sp. ali ne naliči mi na hepaticu koja bude kod nas. nema mi baš karakteristike makar dolaze u svakakvim bojama, možda ostarijeli primjerci? isto vidim da hepatica preferira parazitirat na živom hrastu i panjevima dr. listača, dok je ovdje na odumirajućim i stabilnim brezama u šumi hrasta gdje dominira bukva. nisam upoznat sa drugim vrstama tog roda, ako uopće i je taj rod.

slika
slika
slika
slika

također mi je u istoj šumi nejasna ova busenasta u podnožju hrastova

slika
slika
Odgovori