Gljivarenje

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Avatar
Badi
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 29.05.2019, 13:56
Ima zahvala: 7 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la Badi »

Pozdrav svima...novi sam na forumu, nadam se da je ovo pravo mjesto za moje pitanje...
Naime, učim i čitam literature o gljivama već neko vrijeme, praktičnog iskustva nemam niti imam nekoga iskusnijeg tko bi mi pokazao a zanimaju me itekako. Svugdje po internetu pišu da početnik ne bi trebao ići u berbu gljiva sam bez nekoga sa iskustvom...a kako nemam s kim ići, već sam nekoliko puta išao sam. Nailazio sam na svakakve, ali se nisam usudio brati nijedne iako neke i prepoznajem jer su me unaprijed preplašili sa pravilima. Samo sam ih slikao i proučavao...
S obzirom da prepoznajem ove najotrovnije poput Zelene pupavke i sl., da li mogu ako ništa drugo barem brati mlade Puhare (dok im je meso još bijelo) kojih ima puno...specifičnog su izgleda i ne može ih se tako lako zamijeniti sa otrovnima, osim sa onom otrovnom krumpiračom koja joj je slična ali je zato iznutra crna?
Hvala unaprijed!
:mushroom: 113 :mushroom:
Avatar
malva sylvestirs
rank5
Postovi: 154
Pridružen/a: 01.01.2018, 13:36
Ima zahvala: 116 puta
 pohvaljen: 125 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la malva sylvestirs »

Nema boljih od puhare! Ako si siguran da si dobro proučio morfologiju gljive iz više izvora, dobro usporedio slike i pogledao detalje, beri... a i to što kažeš, puhara se teško zamjeni sa nekom otrovnom gljivom. kao i npr. dobri stari vrganji, sunčanice, blagva, crne trube, lističarske....
what you resist persist
Avatar
Badi
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 29.05.2019, 13:56
Ima zahvala: 7 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la Badi »

Hvala ti, za vikend se bacam u lov :)
:mushroom: 113 :mushroom:
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la storm.raver »

Za danasnji rucak pobrinula se priroda i moje planinarenje
=)) :thumbsup: :mushroom:
Bukovaca i jedna debela puhara
slika
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la storm.raver »

slika

Ziveli !
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la storm.raver »

Amanita sp.
slika

Coprinopsis picacea
slika
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la AFX »

Uuu..baš je lijepa Coprinopsis picacea
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
nasumicnoime
rank2
Postovi: 24
Pridružen/a: 21.10.2020, 19:02
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 4 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la nasumicnoime »

Da pitam iskusnije gljivare, koje gljive krecu da se pojavljuju u ovo vreme godine? Da li kod nas sad ima smrcaka ili nekih drugih jestivih gljiva? Ovih dana je vreme toplo i ima dosta kise u mom predelu, pa me zanima da l bih mogao nesto da nadjem za vikend. Svakako cu ici da trazim al da naucim nesto ovde.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 310 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la Firmus »

nasumicnoime je napisao/la: 27.04.2021, 23:36 Da pitam iskusnije gljivare, koje gljive krecu da se pojavljuju u ovo vreme godine? Da li kod nas sad ima smrcaka ili nekih drugih jestivih gljiva? Ovih dana je vreme toplo i ima dosta kise u mom predelu, pa me zanima da l bih mogao nesto da nadjem za vikend. Svakako cu ici da trazim al da naucim nesto ovde.
HypnoToad je napisao/la: 19.10.2016, 09:40 .....
xD
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gljivarenje

Post Postao/la HypnoToad »

Krenuti ce sada razne gljive, ali sve ovisi o terenu. Moglo bi biti smrcaka, najvise na mjestima gdje ima puno drvnih ostataka, kore, grana i slicno. Na visinama mozda jos uvijek ima Calocybe gambosa. Ja cekam jos jednu kisu da krenu lisicarke, u mom kraju ih vec bude u ovo doba, ali drugdje rastu samo u ranu jesen. I Pleurotus pulmonarius se vec moze naci. Odi u sumu i pogledaj sta ima, jedino tako ces znati.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori