Vrganj?

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
KokiCar
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 22.10.2011, 12:13

Vrganj?

Post Postao/la KokiCar »

Bilo mi je dosadno i gledao sa neke mushroom timelapse-ove na Youtubu(znate sta je to valjda),i došlo mi je da uzgojim vrganja,onako čist iz dosade.Uzeo sam suhe komadiće i stavio ih u steriliziranu zemlju.I sada nakon tjedan dana imam spore(bar mislim da jesu),ocu znati da li imam kakvu kontaminaciju ili nešto i da li sam dobro napravio.Dodao sam i mljevene kave jer sam čuo da ubrzava rast.Uglavnom stavit ću sliku:

http://imageshack.us/photo/my-images/3/p7280129.jpg/

znate možda sto su ove žute kuglice?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Vrganj?

Post Postao/la HypnoToad »

Nažalost, vrganji ne funkcioniraju tako. Oni zahtijevaju simbiotsku vezu s drvećem (mikorizu), najčešće s crnogoricom. Takva veza se ostvaruje s tek proklijalom biljkom i sporama, i treba barem 5-7 godina da se 'učvrsti' i da se pojave prva plodna tijela.
Ja bi rekao da je ovo plijesan napala kavu, ili je to neka sluznjača kojoj su te žute kuglice plodna tijela. Nisam siguran što je, ali sam siguran da nije vrganj.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
KokiCar
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 22.10.2011, 12:13

Re: Vrganj?

Post Postao/la KokiCar »

Ok,hvala,ali imam drugu plastičnu kutijicu s zemljom i piljevinom i bez kave,nema tih žutih kuglica niti ništa,nego se ova kao ''pljesan'' počela širiti od vrganja.Sad ne znam možda i jesu spore?Ako je ovo već propali slučaj,s kojom da gljivom počnem?Jedino što mi se neda raditi je kupovati raž,vermikulit i te gluposti nego jednostavno ocu gljivu koja se natakne u zemlju i njezin se micelij širi.Imam vrstu šampinjona s stijenkom u jednoj posudi(iskopan je skupa sa zemljom i suuper raste).Pa možda mogu s njim probat kad naraste?
Avatar
Alkaloid
rank3
Postovi: 66
Pridružen/a: 16.09.2010, 14:47
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: Vrganj?

Post Postao/la Alkaloid »

Da otkriješ jednostavnu tehniku uzgoja vrganja obogatio bi se brzo. Ovo što ti tražiš ne postoji. Nema takve gljive (staviš u zemlju i ona raste). Najbliže tome je slamnatica - Stropharia rugosoannulata, koju možeš uzgojiti na vlažnoj slami bez sterilizacije, ako kupiš gotov micelij. No ako se želiš baviti uzgojem bilo koje vrste gljiva, pa i onih najlakših, dobar početak je da naučiš značenje osnovnih mikoloških termina, kao spore, himenij, micelij, hife... jer očito njima ne vladaš.
Btw. kad pišeš o "plijesni", ne moraš stavljati navodnike jer to što si uzgojio doista jest plijesan.

pozdrav

:mushroom: m :mushroom: i :mushroom: r :mushroom:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Vrganj?

Post Postao/la HypnoToad »

Upravo tako.
Ako želiš na jednostavan način uzgajat gljive, onda su definitivno bukovače pravi izbor. Rast će na svemu i u svim uvjetima. Najlakše je kupiti gotovi micelij, pomiješati s vlažnom slamom ili piljevinom u nekoj kanti ili vreći i staviti na terasu.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Wolfshade
rank4
Postovi: 130
Pridružen/a: 20.04.2010, 00:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: Vrganj?

Post Postao/la Wolfshade »

Padalo je i meni na pamet uzgajati vrganje ali raspitao sam se malo i to je teško izvedivo, da ne kažem nemoguće.
Avatar
sunčanica
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 19.10.2011, 20:49
Ima zahvala: 6 puta

Re: Vrganj?

Post Postao/la sunčanica »

miris pokošene trave :D
Avatar
Wolfshade
rank4
Postovi: 130
Pridružen/a: 20.04.2010, 00:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: Vrganj?

Post Postao/la Wolfshade »

Neznam odakle si, ja sam tražio jučer u lici i ništa. Samo panterovke rastu, puna ih šuma.
Avatar
sunčanica
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 19.10.2011, 20:49
Ima zahvala: 6 puta

Re: Vrganj?

Post Postao/la sunčanica »

idem do gorskog kotra,imam dojavu da ima vrganja.da ima ih i u lici koliko sam upucena ali ima i mina dosta :/ ove sezone nesto kasne.kako je kod vas sa kovarama,u g.k. ih ima na tone.
miris pokošene trave :D
Avatar
Wolfshade
rank4
Postovi: 130
Pridružen/a: 20.04.2010, 00:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: Vrganj?

Post Postao/la Wolfshade »

Idem sad vidit u jednu hrastovu šumu u zadarskom zaleđu, tu je znatno toplije pa je moguće da krenu par dana ranije nego u lici. Inače tamo sam prošlu jesen nalazio vrganje, blagve, puhare i pokojeg šampinjona.
Odgovori