Cordyceps – ubojica insekata, eliksir života

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Odgovori
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Cordyceps – ubojica insekata, eliksir života

Post Postao/la HypnoToad »

Cordyceps je rod ascomycetskih gljiva (mješinarki) koji sadrži oko 400 opisanih vrsta. Sve gljive iz roda Cordyceps su parazitske, i iako su neke od njih paraziti na drugim gljivama (uglavnom na pseudo-tartufima), najpoznatije su po tme što napadaju različite vrste beskralježnjaka.
Cordyceps se razmnožava sporama, koje germiniraju na tijelu kukca (najčešće mete su mravi i gusjenice). Micelij tada napada tkivo domaćina i nakon određenog vremena potpuno zamijenjuje, te tada nastupa smrt. Iz mumificiranog tijela kukca koloniziranog micelijem izrasta plodno tijelo koje ispušta spore, i krug se nastavlja.
Neke vrste Cordycepsa mogu čak i utjecati na ponašanje svoga domaćina, tako npr. Cordyceps unilateralis (koji napada samo određenu vrstu mrava) natjera zaraženog kukca da se popne na vrh biljke, kako bi si osigurala optimalne uvjete i maksimalnu disperziju spora.

Neke od značajnijih vrsta Cordycepsa:

Cordyceps sinensis - vrsta koja napada samo jednu vrstu gusjenica i raste na visoravnima Tibeta. Najčešće je korištena u tradicionalnoj meidcini, smatra se da ima najbolja svojstva i postiže najveće cijene.

slika

slika

slika


Cordyceps militaris - raste po cijeloj Europi, Sjevernoj Americi i Aziji. Napada pupe raznih kukaca

slika

slika

slika

Cordyceps unilateralis - napada amazonske mrave

slika



Cordyceps u akciji
http://www.youtube.com/watch?v=XuKjBIBBAL8



Cordyceps (osobito C. Sinensis) ima vrlo dugu primjenu u tradicionalnoj Kineskoj medicini. Polisaharid cordycepin extraktiran iz plodnog tijela i micelija ima jako anti-kancerogeno djelovanje. Osim toga, Cordyceps povoljno utječe na sve organe, štiti jetra i bubrege, djeluje anti-virusno i anti-bakterijski, štiti koštanu srž, djeluje anti-depresivno, pojačava snagu, izdržljivost i seksualnu moć. Zatim pojačava imunitet, poboljšava izmjenu tvari, izbacuje toksine, štiti krvne žile, učinkovito pomaže kod mnogih infekcija i upala.


Kilogram Cordyceps sinensis-a na Kineskim tržnicama može dostići cijene i do 10,000 dolara!!
Stoga se u zadnjih nekoliko godina razvila umjetna kultivacija Cordyceps militaris, koji ima gotvo jednaka ljekovita svojstva kao i divlja gljiva.

Kultivirani Cordyceps militaris

slika

slika

slika

slika

slika

Link na moj Cordyceps militars growlog
http://themajka.com/post8989.html#p8989
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Cordyceps – ubojica insekata, eliksir života

Post Postao/la dr.manijak »

ja ne mogu da verujem koliko su divne, fasciniraju me, prosto mi je neverovatno to sto kao svoje domacine koriste bezkicmenjake tj insekte, ja mislim da sam ih vidjao u prirodi, sledeci put ako je budem video ima da je malo raskopam da vidim koju je zivotinjicu iskoristila kao domacina.
Fascinantne su, prelepe, zadivljujuce.
Divno.
:thumbsup: :thumbsup:
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Cordyceps – ubojica insekata, eliksir života

Post Postao/la Malbasha »

stvarno, nisam vjerovao dok sam citao da i ovo postoji, skroz okrutna gljiva @-)
cudno mi da se moze uzgojit samo na supstratu, samo sam pomislio kad kliknem na grow da cu vidit kantu punu žohara
uf sve zanimljivije mi postaju gljive, sva sreća se uvijek nađe ekspert na forumu, nadam se da ce uspjet
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Cordyceps – ubojica insekata, eliksir života

Post Postao/la HypnoToad »

To su kinezi i japanci jako dugo razvijali strejn koji može uspjet na umjetnom supstratu, ja sam na sreću uspio nabavit jedan posebno dobar iz kojeg su ljudi dobivali plodove na istoj mješavini koju ja upotrebljavam.
Ali kada mi se koloniziraju tekuće kulture, krećem eksperimentirat na bubama! :D
To je bar ideja, vidjet ću ako uspijem nabaviti nešto prigodno u pet shopovima. Ali ako uspije na riži bez toga, još bolje.
Standardne mješavina za rižine kolače bi još bila i daleko najbolja, samo mi je problem nabavit vermikulit, a netreba mi za ništa osim ovoga, pa nemam volje.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Cordyceps – ubojica insekata, eliksir života

Post Postao/la extranoize »

Hypno pazi da ne udahneš spore pa da i sam ne postaneš Cordyceps :mushh:

tada bi na forumu imali čovjeka-gljivu i direktni uvid u carstvo gljiva!
žrtvuj se za Majku i uzvišenu spoznaju!
postani jedno sa voljenim bićima :psy
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Cordyceps – ubojica insekata, eliksir života

Post Postao/la HypnoToad »

Bah, pre kasno je za to, već mi je mozak potpuno pojeden i koloniziran, samo je pitanje vremena kad će mi iz nosa počet izbijat gljive. Kakve sam ja sreće, to će sigurno bit nešto iz roda Clathrus (koje smrde po crkotini na kilometar). =))
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Strike 2.0
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 12.05.2011, 19:05
 pohvaljen: 1 put

Re: Cordyceps – ubojica insekata, eliksir života

Post Postao/la Strike 2.0 »

Hmmm...malo genetskog inženjeringa i zombi apokalipsa bi mogla biti izgledan scenarij! :ymdevil:
Prefascinantne gljive,bilo bi zanimljivo napraviti strain koji napada kralježnjake.
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Cordyceps – ubojica insekata, eliksir života

Post Postao/la dr.manijak »

Hypno vidim da je ovo Yarsagumba (Cordyceps Sinesis) tj mocna prirodna vijagra?

Citah ovo pa se setih ovog posta.
http://www.kurir-info.rs/planeta/na-rob ... 149446.php

Jel su tebi uspele ?

Ako jeste, kako je moguce doci do spora?
Malo izguglah ali slabo.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Cordyceps – ubojica insekata, eliksir života

Post Postao/la HypnoToad »

Ovi što se uzgajaju su Cordyceps militaris koji ima jako slična svojstva C. sinensisu. Za sinensis još nije razvijena dovoljno dobra metoda umjetnog uzgoja, a postiže ogromne cijene jer se može naći samo u Tibetu.
Meni nije uspjelo, neopisivo su teški za uzgoj, i još kad sam uzgajao je bilo pre toplo i sve mi je napala zelena plijesan.
Raspizdi me kad pišu o ovome kao "afrodizijaku". Ali to je valjda ono što zapadnjake privlači, zaboli ih za sva nevjerovatna medicinska svojstva i utjecaj na zdravlje, bitno da im se diže.
"afrodizijak" definitivno nije primarni utjecaj Cordycepsa, to je zbog ukupnog poboljšanja zdravlja, pogotovo utjecaja na krvožilni sustav što utjeće na prokrvljenost organizma a time i erekciju.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori