Kombucha- ljekovita gljiva

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Mislim da je razlika samo u čaju, tj. u različitim okusima i razini antioksidansa, vjerujem da se to djelomično prenese i na kombuchu. Ali nemogu govorit iz iskustva jer nikad nisam probao.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la dr.manijak »

Ako sam dobro shvatio.

Kad skuvam caj i odstoji do jutra, uzimam kombuchu koju imam (ovu iz prodavnice), stavljam je u teglu u kojoj je predhodno vec sipan caj od sinoc, stavljam kombuchu na istu stranu na kojoj je stajala i u flasi. Samo je pre ubacivanja u caj malo isperem i cekam da sve to zajedno fermentira.

I koliko sam procitao, vidim da se ne pominje vadjenje caja iz vode, da li ostaje celu noc caj u vodi ili se vadi nakon 2-3 minuta kao sto je regularno kod kvalitetnih zelenih cajeva?

Jel sam lepo razumeo?
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Da, da, čaj napraviš normalno, držiš ga najviše 10 min u vodi, izvadiš, ubaciš šečer i pustiš da stoji. Kažem, nikad nisam radio kombuchu pa ti nemogu ništa detaljno reć, ali to je princip, probaj pa javi da li ti je uspjelo!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la dr.manijak »

Evo da javim, kombuha je treci dan u fazi rasta u caju inace najkvalitetnijem iz baste Mao Feng u pitanju je zeleni caj camellia sinensis.
Sad sam u nekoj guzvici idem malo na pecanje, ali postavicu jedan dnevnik o uzgoju kombuhe kad se vrnem. ;)
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
jseve88
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 19.09.2012, 10:41

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la jseve88 »

Pozz..
Imam viska kombuche pa je mogu dati dalje...
Ja je koristim vise od god dana i odlicna mi je..
Ako imate kakvih pitanja..slobodno..
Avatar
pjegava hijena
rank3
Postovi: 65
Pridružen/a: 08.03.2013, 01:02
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la pjegava hijena »

Imam i ja jednu ogromnu, debelu kombuču pa tko želi nek se javi rado ću mu je proslijediti (tj. jedan njezin dio koji onda sam dalje raste) ili razmjeniti za neki spore print? :)
Što se tiče svojstava, ja je pijem 2 puta dnevno, što je kiseliji napitak to je zdravija... prije se nisam ujutro nikako mogao probudit, faks je patio :)) , ali otkad pijem kombuču bolje spavam i budim se sretan, ne bole me leđa i lakše se koncentriram, pijem 2 dcL dnevno, ali može se i više pit! Priprema je vrlo jednostavna, trebaš samo gljivu, zeleni/crni/šipkov čaj i šećer kojim se hrani... Budem napisao detaljno kad nađem malo vremena. :mushh:
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la Homunculus »

Kombuha je jedan divan napitak :). Pravio sam je jedno dve godine i stvarno sam osetio njeno blagotvorno dejstvo. Pio sam oko pola litre čaja dnevno. Super kod Kombuhe je to sto se lako razmnozava, samo zadeblja i onda se razdvoji jedan sloj koji postaje Kombuha ćerkica :). Od toga koliko se drži u čaju zavisi kiselost, kad se stekne malo iskustva moguće je napraviti kombuhu baš po svom ukusu. Inače ukoliko želite da bude onako gazirana kao kupovna samo se drži par dana u zatvorenoj flaši na sobnoj temperaturi. Najbolje je držati je u zelenom čaju zbog toga što u odnosu na crni sadrži manje kofeina...Kad sam je pio bio sam nekako odmorniji, manje sam spavao i lakše sam se budio. Za svaku preporuku ;)
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
dreamer
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 04.06.2015, 20:32
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la dreamer »

Ako netko treba gljivicu i starter tekućinu neka mi se slobodno javi. Nova sam tu pa ne mogu pisati pp, ali mi ostavite u pp mail pa odgovorim. Šteta bi mi bilo baciti ih, a već sam svima podijelila i ne treba mi ih toliko puno. Imam sigurno 10 velikih zdravih gljiva viška, napišem vam i upute. Pijem ju sad već mjesecima, tjedno napravim 15-ak litara koje uglavnom podijelim, ali bi smanjila proizvodnju na 2-3 litre, samo za sebe.
Avatar
SleppyInHead
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 09.01.2013, 16:54
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la SleppyInHead »

Kakvog je okusa?
dreamer
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 04.06.2015, 20:32
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la dreamer »

Okus je uvijek malo različit, ovisi o tome želiš li prekinuti fermentaciju ranije pa će biti sladak, ili kasnije pa će biti kiseliji. Mene podsjeća na mlado bijelo vino. Može se odraditi druga fermentacija bez zraka još dva dana pa se dobiju mjehurići. Ako okus ne odgovara samo se nasjecka bilo koje voće i poprimi tu aromu.
Odgovori