Kombucha- ljekovita gljiva

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la Ninti »

Zanima me može li se kombucha sama stvorit u određenim uvjetima? Jer mom starom se napravila na domaćem vinskom octu, izgleda identično ko kombucha pa me zanima jel to to, jel pametno koristit i razmnožavat dalje tu kulturu?
Čak sam vidjela da se neka slična opna znala stvorit na domaćoj pasiranoj rajcici.. hm.. :-?
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Pa u octu je octena kultura, pogotovo u jabučnom se to brzo napravi. Nije kombucha, nema veze s njom, mada te kolonije u tekućini sve slično izgledaju. Tu iz octa možeš iskoristit samo da napraviš još octa.
A na pomidoru su plijesni ili bakterije, još vjerojatnije sve zajedno, na stotine različitih vrsta.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la Ninti »

Sori ako gnjavim al kak mogu bit sigurna da to nije ista kultura? Jer osim što izgleda identično, našla sam na nekom drugom forumu sljedeće:
Kombuchu (kvasnu gljivicu) možete i sami napraviti. Nakon vinskog vrenja i cedenja vina u kominu treba dodati odredenu kolicinu vode i malo šecera, a posudu zatim ostaviti izloženu vazduhu. Već nakon 7 dana vinski kvasci iz komine će se udružiti sa sirčetnim bakterijama iz vazduha i dobicete smedi, sluzavi pokrivac koji se ponaša kao cep i prekriva vinsko sirce.
Znači ak sam naziv kaže da je kombucha 'kvasna gljiva' dakle octena, očito fermentira i stvara neku vrtu kvasine / octa i u čaju.. jer pila sam originalni pripravak od kombuche i čaja i moram priznat bio je octeno kiselkastog okusa :-?

Ovo na rajčici nije plijesanj sigurno, plijesanj ipak znam prepoznat i po mirisu i po izgledu.. definitivno je neka slična kultura ovoj kvasnoj gljivi, ak se opet stvori, uslikam ;)
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Šta stvarno to u octu izgleda isto kao ovo??
slika

Nikada nisam vidio da octena kultura napravi takav sloj, inače napravi pri dnu neku sluzavu nakupinu, ili tanki sloj na vrhu.

Ovo s ovog foruma su potpuno krive i užasno opasne informacije! Ajde ostavi jednu pločicu hranjivog agara pola sata na zraku, pa pogledaj nakon 2 dana rasta koliko stotina različitih vrsta i sojeva bakterija i plijesni se pojavilo, od kojih su neki vrlo toksični! Nemožeš ostavljati šečernu otopinu na zraku!
I pogrešno je da je to ista stvar, sličan je princip djelovanja, i slična je simbiotička veza kvasaca i bakterija. Ali ako staviš octenu kulturu u čaj, dobit ćeš ocat! Neće se magično pretvoriti u neku drugu vrstu mikroorganizma. Laktičke bakterije uzrokuju fermentaciju mlijeka i pretvaraju ga u jogurt, vinski kvasci sok od grožđa pretvaraju u vino, octene bakterije pretvaraju fermentirani sok (grožđe, jabuke...) u ocat, a simbioza određenih kvasaca i bakterija pretvara čaj u kombuchu. Sve imaju svoje specifične medije u kojima djeluju, nije to sad jedan multifunkcionalan organizam koji će bilo koju tekućinu pretvoriti u ono što ti želiš.

Znam ja taj sloj koji se stvori na rajčici, plijesan nije samo zeleni Penicillium, ima ih na tisuće vrsta. Ipak vjerojatnije je da se radi o kvascu, on i na agaru stvori bijeli sluzavi smrdljivi sloj.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la Ninti »

Ok hvala na odgovoru, valjda si u pravu, svašta ljudi pišu po forumima :)
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Nebih ti lagao. ;)
Vidiš da i na tom forumu oni ustvari rade ocat, koriste ostatke grožđa nakon filtriranja vina, i dobiju vinski ocat. A valjda pod 'kombucha' smatraju bilo kakvu simbiotsku kulturu. Ova kombucha o kojoj se ovdje piše fermentira isključivo čaj, čak i bez dodatnih šečera. Druge kulture to nebi mogle.
I ponavljam, pre opasno je to samo tako ostavljat na zraku, puno je bolji način dodati već postojeću kulturu iz octa.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
kuzma12
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 16.08.2012, 19:35

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la kuzma12 »

Zanima me pije li itko Martefarin sa Kombuchom?
I ima li NUSPOJAVA?
NPR. Krvarenje?
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la dr.manijak »

Ima u prodavnicama zdrave hrane da se kupi kombuha napitak i u njemu ima gljivica velicine 2 sa 3 cm, sta mislite moze li ona da se razmnozava, tj da je ubacim u ovo kad pripremim?
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Trebala bi moć ako nije pasterizirana. A pošto kažeš da ima nešto u tekućini, onda je vrlo vjerojatno da nije. Napravi čaj prema receptu i dodaj šećera i probaj. Sretno!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Kombucha- ljekovita gljiva

Post Postao/la dr.manijak »

Najzad pravi covek.
U ponedeljak cu napraviti tj pokusati, pa cu da da otvorim jedan dnevnik.
Cuo sam sad od drage meni devojke da moze da se pravi od crnog i od zelenog caja, ima li mozda kakve razlike, ja cu prvo sa zelenim cajem da pokusam.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Odgovori