Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Post Postao/la HypnoToad »

Da, to sa trimerom savjetuju, imaš u onom 'Lets grow mushrooms' videu. Ja nisam nikad to izvodio pa neznam kako bi bilo najbolje izvest, koliko se sjećam oni tamo stave slamu u kantu, probuše poklopac, gurnu trimer kroz rupu i nasjeckaju slamu u kanti. Pogledaj si malo.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Post Postao/la dr.manijak »

Video sam na nekim video snimcima da koriste i duzu slamu, recimo 5-10cmm a kolonizovano zrnje stavljaju samo po ivicama, navodno sporije raste ali su isti rezultati. Ja sam narucio 6l micelija, 10 perforirani džakovi 100x48 cm. Samo me zanima sledece, kad kazu da je 5 l micelija dosta za 100kg supstrata, da li se to odnosi na namokrenu ili suvu slamu?
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
ribolovav
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 27.05.2012, 19:38
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Post Postao/la ribolovav »

"hello ljubitelji gljiva :) moje bukovace uspjevaju ,pogotovo sa padom temperature , zelena napast je takodje prisutna kao i mušice koje je ocigledno prenose ali nema predaje :( ono sto je novo jeste da se na jednom buketicu koji je tek 2-3 dana prisutan boja promjenila na pola klobuka u žutu a primjetim i kapljice na njima pa ako je nekome poznato o cemu se radibas bi volio znati jer na netu ne vidim nista korisno :) pozz"

U pitanju je nedostatak kiseonika, tj. svezeg vazduha. Ali neka te ne brine, i dalje su jestive . Poz!
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Post Postao/la shroomko »

dr.manijak je napisao/la:Trazim neku metodu za seckanje 100 kilograma slame na stapice od po 3-4cm za bukovacu, vidim da si ti hypno napisao sa ovim trimerom valjda, kako si to zamislio, jel ima neki primer na netu gde mogu da vidim kako se to radi.
Ako nije tajna, di si kupio 100kg slame i koliko si platio?
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Post Postao/la dr.manijak »

U Surcinskoj ergeli, kilogram je 5 dinara na rinfuz, moze i na bale da se uzima.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
statista83
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 31.07.2013, 23:19
Ima zahvala: 2 puta

Re: Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Post Postao/la statista83 »

to sam vec ustanovio,mislim na jestivost :) u poslednje vrijeme vrata prostorije,na koja sam stavio mrezicu, su uvijek otvorena pa izgledaju bolje!
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Post Postao/la dr.manijak »

Zna li neko koliko dugo mogu da cuvam 6l micelija bukovace u frizideru na oko 5c*?
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Post Postao/la HypnoToad »

Otprilike do godinu dana, ja nebi duže jer bukovača raste u svakakvim uvjetima i nakon toliko vremena bi micelij postao pre tvrd za razdvajanje zrna.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
statista83
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 31.07.2013, 23:19
Ima zahvala: 2 puta

Re: Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Post Postao/la statista83 »

statista83 je napisao/la:to sam vec ustanovio,mislim na jestivost :) u poslednje vrijeme vrata prostorije,na koja sam stavio mrezicu, su uvijek otvorena pa izgledaju bolje!
Da naspomenem ako je neko zainteresovan pogledati bukovače iz mog mini gljivarnika moze to na facebok stranici "čudesni svijet gljive bukovače " pozz svims
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Post Postao/la dr.manijak »

Covek koji mi je prodao micelij bukovac je rekao kad sam ga pitao koliko dugo moze da stoji u frizideru odgovorio, ne vise od dve ili dve i po nedelje/tjedna.. E sada da mi je znati zasto je tako rekao..
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Odgovori