Reishi (Ganoderma lucidum)

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Reishi (Ganoderma Lucidum)

Post Postao/la dr.manijak »

Evo upravo komsije seku neka drva pa cu se ogrebem, inace vec je mica krenula da se polako siri jedva se negde vidi ali ja je vidim da je ima!
Samo mi ide na k.. sto sam ubacio onaj karton od jaja, a on toliko smrdiii kad se natopi uzas! Kao kanta...

A ovo sto sam izbacio outdoor ce da vidimo.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Reishi (Ganoderma Lucidum)

Post Postao/la dr.manijak »

Evo ga kako sada to izgleda.

slika
slika
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Reishi (Ganoderma Lucidum)

Post Postao/la dr.manijak »

Majku mu Boz'ju, pocela neka zelena plesan da se vata na ovo cudo, cu d' uslikam pa postavim, nemam pojma da li mogu nekako da spasem, barem nesto.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Reishi (Ganoderma Lucidum)

Post Postao/la sakymus »

Postoji mogućnost da ovo što si mislio da je micelij od Ganoderme da je to bila plijesan koja još nije stvorila plodna tijela...
Pokušaj ostaviti malo bez da radiš išta, mandel i hypno su doživjeli u petrijevkama da im je Ganoderma požderala plijesan...
Možda još jedna stvar za probati je da staviš vlažni panj na sve to pa pokušaš uhvatiti micelij od Ganoderme ako ide, iako ne znam da li i plijesan može prijeći na panj...
sepavi puz
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 01.12.2012, 02:37

Re: Reishi (Ganoderma lucidum)

Post Postao/la sepavi puz »

Prije par dana sam se odlucio vise pozabaviti gljivama(nakon jedne emisije na tv)...poblize reishi i shiitaki gljivama.No nakon citanja ovog foruma shvatio sam da i to nije toliko jednostavno.Jos cu malo citat sve i svasta pa u proljece u nabavku za potrebnim priborom...No jedno pitanje mi se namece od samog pocetka,s obzirom na veliko znanje koje imate zakaj se niko nije odlucio za biznis?....Kolko sam uspjel polovit u ovih nekoliko dana ima jedan lik u zagorju i neki decki iz V.Gorice koji se bave shiitake gljivama te jos nekoliko ljudi...Svi tvrde da sve prodaju sto proizvedu....
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Reishi (Ganoderma lucidum)

Post Postao/la HypnoToad »

Ukratko, zato jer treba minimalno oko 10 000 eura uloga za početak samo za stat na noge, pod pretpostavkom da se već ima prostor. A nakon toga, tržište je nestabilno, potražnja je malena, prihod ovisi o mnogo faktora, treba strašno puno rada i vremena posvetiti isključivo tome, samo mrvica nepažnje i propadne cijela serija. A trebale bi godine i godine dok bi se vratio nazad do plusa. Egzotične gljive su kod nas slabo poznate i jako skupe, nedavno sam vidio kako neki centri prodaju uzgojene jablanovače za nekih 150 kn po kili! Tako da bi di prvo trebalo naći pouzdanog kupca, najbolje neki elitni restoran, i s njima dogovoriti što da se proizvodi.
Meni je cilj i san za koju godinu pokrenuti manju proizvodnju, jer stvarno ima odličnih, ukusnih i ljekovitih vrsta koje nisu teške za uzgoj, kada imaš potrebnu opremu i odgovarajuće uređen prostor, naravno. Znanje i nešto malo osnovnog iskustva imam, ali novaca za ulog nikako, a hrabrosti dić kredit i uletit glavom kroz zid još manje.
Uzgoj gljiva ovako izgleda kao jednostavan i dobar biznis za brzu zaradu, ali kada malo upoznaš uzgoj, shvatiš što je sve potrebni i napraviš računicu, više nikako ne izgleda tako.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Reishi (Ganoderma lucidum)

Post Postao/la sakymus »

Tko će nam onda identificirati gljive i spriječavati nas da se otrujemo :)

Najskuplje stvari po mom mišljenju su prostor (koji mora biti opremljen ultrazvučnim ovlaživačima, klimom i upuhivanjem svježeg zraka i ispuhivanjem CO2) i sterilizator.

Ako odlučite krenuti s time možda bi vam bilo dobro da s nekim od proizvođača kojima niste konkurencija dogovorite da vam oni steriliziraju piljevinu u vrećama pa ih sami punite micelijem. Njima to ionako većinu vremena zjapi neiskorišteno.
Gedza
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 25.02.2012, 14:14

Re: Reishi (Ganoderma lucidum)

Post Postao/la Gedza »

Da li se mogu sada naci ove gljive u sumi, msm kod mene je pao sneg pa jel nisu propale ili im se nesto desilo? Ja mislim da ih je ovde puna suma jer niko nikada ih nije brao.
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Reishi (Ganoderma lucidum)

Post Postao/la Fig »

mislim da ćeš ih sada teško pronaći usprkos ovogodišnjim temperaturama i probuđenom miceliju, a već smo i zakoračili u žešćiju zimu. ja sam u primorju zadnje ubrao negdje prije 4tj. ako se ne varam, dok sam tada istovremeno nailazio na dosta ostarijelih primjeraka izjedenih od buba, te kasnije ništa.
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Reishi (Ganoderma lucidum)

Post Postao/la dr.manijak »

Evo danas na pecanju malo se bacio na kratko u trazenje gljiva, i evo jednog primerka od 700grama.
Na isecenom stablu, nisam poneo aparat na pecanje da je slikam na licu mesta.

slika

slika

slika
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Odgovori